Budujemy Dom
Stan surowy / Okna i drzwi / Artykuły

Kiedy przydaje się roleta wewnętrzna, a kiedy zewnętrzna? (reportaż)

Oba rodzaje rolet przydają się, ale każda w innej porze roku. Kiedy jest zimno i wietrznie, rolety zewnętrznej nie składamy nawet przez kilka dni, bo daje super izolację, również akustyczną. To samo robimy podczas największych upałów... - mówi Konrad, Czytelnik Budujemy Dom, który rolety na oknie pionowym użytkuje od 2008 r.

Kiedy przydaje się roleta wewnętrzna, a kiedy zewnętrzna? (reportaż)
Na obu skrzydłach okna Konrad samodzielnie zamontował dwie rolety z tkaniną blackout i prowadnicami
Na obu skrzydłach okna Konrad samodzielnie zamontował dwie rolety z tkaniną blackout i prowadnicami.

Roleta zewnętrzna:

 • Naokienna. 
 • Pancerz z aluminiowych zimnogiętych profili o szer. 40 mm, ocieplone pianką PU, wymiary 150 x 150 cm. 
 • Prowadnice z PVC, o szer. 7 cm. 
 • Skrzynka o wys. 20 cm, w kształcie kwadratowym. 
 • Klapa rewizyjna na zewnątrz, od czoła skrzynki.

Sterowanie: elektryczne, przyciskiem na ścianie.

 

Rolety wewnętrzne:

 • na dwuskrzydłowym oknie pionowym – 2 szt. z tkaniny blackout, o wym. 70 x 140 cm. 
 • Z bocznymi prowadnicami. 
 • Regulacja ręczna, łańcuszkami "koralikami".

Montaż: na oknie pionowym – roletę zewnętrzną zamontowałem jednocześnie z oknem, po przygotowaniu otworu okiennego uwzględniającego wysokość skrzynki. Do przytwierdzenia skrzynki w górnej ościeżnicy użyłem profili montażowych. Ociepliłem ją specjalnym styropianem o gr. 2 cm. Jest droższy, ale ma takie właściwości izolacyjne, jak styropian o gr. 10 cm.

 

Co do prowadnic – najważniejsze było poprawne ustalenie przekątnej. Dorobiłem kątowniki dla ustabilizowania ich ustawienia. Murarze, wykańczający elewacje, zatynkowali prowadnice. Markową roletę wewnętrzną również sam założyłem. Kasetę przykręciłem wkrętami z dwóch stron do górnej listwy przyszybowej. Boczne prowadnice przykleiłem do listew taśmą dwustronną.

 

Moja rada: taśma piekielnie dobrze trzyma pod warunkiem wcześniejszego odtłuszczenia powierzchni listew. Trzeba też przed zakupem rolet wymierzyć szerokość prowadnic, a w oknie szerokość listew przyszybowych.

Skrzynka nadokiennej rolety została solidnie ocieplona, a jej prowadnice zatynkowane
Skrzynka nadokiennej rolety została solidnie ocieplona, a jej prowadnice zatynkowane.
Kasety i prowadnice dwóch rolet wewnętrznych przytwierdzono do listew przyszybowych, a do obsługi zamontowano łańcuszki koralikowe
Kasety i prowadnice dwóch rolet wewnętrznych przytwierdzono do listew przyszybowych, a do obsługi zamontowano łańcuszki koralikowe.

Decyzja: roletę zewnętrzną zastosowałem tylko w oknie w sypialni małżeńskiej na poddaszu. W innych oknach celowo ich nie założyłem, bo moim zdaniem dom z zaciągniętymi roletami daje sygnał, że właścicieli nie ma. Chciałem, żeby w sypialni wychodzącej na wschód i na pobliskie domy sąsiadów, słońce nie budziło nas, z żoną, od świtu i okno nad głowami się nie nagrzewało.

 

Zależało mi na zaciemnieniu sypialni i stworzeniu prywatności, szczelnemu odcięciu się od sąsiadów. Od razu wyposażyłem roletę w automatykę od markowego producenta, ale ponieważ jest tylko jedna, przestałem na przycisku przy łóżku. Kolor rolety dobrałem do ram okna.

 

W sypialni liczy się dla mnie ciemność i jeszcze raz ciemność, ale dla żony ważne są względy estetyczne. Przeszkadzał jej widok ciemnych aluminiowych segmentów pancerza. Dla niej, 2 lata po przeprowadzce, zamontowałem jeszcze rolety wewnętrzne. Żona wybrała kolor materiału, a ja jego rodzaj.

Kolor i fakturę kaset i prowadnic rolet wewnętrznych Konrad doskonale dopasował do koloru okleiny na ramach okna z PVC
Kolor i fakturę kaset i prowadnic rolet wewnętrznych Konrad doskonale dopasował do koloru okleiny na ramach okna z PVC.

Roleta zewnętrzna i wewnętrzna - rady i przestrogi:

 • Roleta zewnętrzna i silnik liczą już 10 lat i dość głośno chodzą – takie wtedy były silniki – ale dotąd nie miałem awarii. Roleta to super sprawa, jeśli chodzi o termoizolację. W lecie nie podnosimy jej rano, żeby chronić sypialnię przed słońcem i nagrzewaniem się w ciągu dnia. Robimy to dopiero po powrocie z pracy. W zimie postępujemy identycznie, tyle że z myślą o zatrzymaniu ciepła od kaloryferów.

   

  Sypialnia jest duża, nad całym garażem, więc dzieciaki robią sobie w niej nieraz salę kinową. Wtedy szczelna roleta też się bardzo przydaje. Daje lepsze zaciemnienie, niż roleta wewnętrzna nawet z tkaniną blackout. Ta druga zapewnia półmrok, bo światło jednak trochę przebija przez materiał. Jestem z niej zadowolony, bo też dobrze chroni od słońca i gorąca.

   

  Wyroby od najlepszych producentów zawsze się sprawdzają! Ale nawet w takich wyrobach "siada" mechanizm blokujący roletę w zadanym położeniu. U mnie jedna z blokad zrobiła to po pięciu latach użytkowania. Wymiana mechanizmu kosztuje grosze i jest prosta do wykonania. Jeśli tkanina jest gruba, a roleta ma dużą powierzchnię, lepiej poprosić montera o zamocowanie zaczepów dla łańcuszka. Może zaczepy nie są piękne, ale za to przedłużają żywotność mechanizmowi blokady. Wszystkie rolety co jakiś czas przecieram wilgotną ściereczką. Roletę z aluminium po stronie zewnętrznej myje deszcz.

   

  Podsumowując – oba rodzaje rolet przydają się, ale każda w innej porze roku. Kiedy jest zimno i wietrznie, rolety zewnętrznej nie składamy nawet przez kilka dni, bo daje super izolację, również akustyczną. To samo robimy podczas największych upałów. Przy średniej temperaturze na dworze częściej używamy rolet wewnętrznych.

   

 • Tkanina blackout rzeczywiście zatrzymuje jaskrawe światło słoneczne i gorąco. Zaobserwowałem jednak, że jeśli powierzchnia rolety między prowadnicami jest duża, gorące powietrze, zebrane między szybą a tkaniną, potrafi wyprzeć materiał z prowadnic i wedrzeć się do środka pomieszczenia. Aby uniknąć niszczenia rolety, warto w upał po prostu podnieść osłonę na chwilę w celu uwolnienia gorąca.
W zimie i w największe upały częściej używa się rolety zewnętrznej, a przy średniej temperaturze – rolet wewnętrznych
W zimie i w największe upały częściej używa się rolety zewnętrznej, a przy średniej temperaturze – rolet wewnętrznych.

Roleta zewnętrzna i wewnętrzna - koszty:

 • roleta zewnętrzna ze sterowaniem elektrycznym 700 zł. 
 • rolety wewnętrzne – 350 zł.

Lilianna Jampolska
Na zdjęciu otwierającym: Okno w sypialni osłania roleta zewnętrzna ze sterowaniem elektrycznym
(i przyciskiem na ścianie) oraz dwie wewnętrzne z łańcuszkami.

aktualizacja: 2017-06-09

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Drzwi Trend 501 i Trend 501 INOX marki Urzędowski
Drzwi Trend 501 i Trend 501 INOX marki Urzędowski Światowe trendy znajdują swoje odzwierciedlenie nie tylko w przedmiotach codziennego użytku, ubraniach czy sztuce. Coraz częściej producenci ...
ALUPROF Partnerem Strategicznym IX Kongresu Stolarki Polskiej
ALUPROF Partnerem Strategicznym IX Kongresu Stolarki Polskiej W dniach 17-18 maja 2018 roku w Grand Hotel Tiffi w Iławie obędzie się IX Kongres Stolarki Polskiej organizowany przez Związek Polskie Okna ...
Wyniki Międzynarodowego konkursu architektonicznego FAKRO fusion - before and after!
Wyniki Międzynarodowego konkursu architektonicznego FAKRO fusion - before and after! FAKRO, światowy lider w produkcji okien dachowych we współpracy z portalem bimobject.com zorganizowało Międzynarodowy Konkurs Architektoniczny ...

Przeszklenia z PVC wyglądające jak okna aluminiowe

ALU LOOK firmy MS więcej niż OKNA to ekonomiczne rozwiązanie dla wszystkich, którym marzą się modne lecz kosztowne okna aluminiowe. Ten nowoczesny model gwarantuje wyszukaną elegancję, najwyższą jakość przeszkleń oraz przystępną cenę.

topowe produkty

EJOT® WIMOUNT - system do kompletnego montażu okien i drzwi w warstwie ocieplenia

Okna i drzwi w budynkach energooszczędnych powinny być mocowane w warstwie izolacji termicznej. Tylko wtedy możliwe jest pełne wykorzystanie ich potencjału energetycznego. Wychodząc naprzeciw  potrzebom i oczekiwaniom rynku, firma EJOT oferuje system do kompletnego montażu okien i drzwi w warstwie ocieplenia - EJOT WIMOUNT.
Najbardziej znane marki
Profile okienne - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Okna połaciowe - ranking rozpoznawalności firm i produktów

Czytaj na tabletach gratis
Czas na Wnętrze Budujemy Dom T3 Młody Technik
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
 • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
 • porady budowlane,
 • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
 • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
  w pełnej wersji.

Czas na wnętrze