Budujemy Dom

Kiedy przydaje się roleta wewnętrzna, a kiedy zewnętrzna? (reportaż)

Artykuł na: 6-9 minut

Oba rodzaje rolet przydają się, ale każda w innej porze roku. Kiedy jest zimno i wietrznie, rolety zewnętrznej nie składamy nawet przez kilka dni, bo daje super izolację, również akustyczną. To samo robimy podczas największych upałów... - mówi Konrad, Czytelnik Budujemy Dom, który rolety na oknie pionowym użytkuje od 2008 r.

Kiedy przydaje się roleta wewnętrzna, a kiedy zewnętrzna? (reportaż)
Na obu skrzydłach okna Konrad samodzielnie zamontował dwie rolety z tkaniną blackout i prowadnicami
Na obu skrzydłach okna Konrad samodzielnie zamontował dwie rolety z tkaniną blackout i prowadnicami.

Roleta zewnętrzna:

 • Naokienna. 
 • Pancerz z aluminiowych zimnogiętych profili o szer. 40 mm, ocieplone pianką PU, wymiary 150 x 150 cm. 
 • Prowadnice z PVC, o szer. 7 cm. 
 • Skrzynka o wys. 20 cm, w kształcie kwadratowym. 
 • Klapa rewizyjna na zewnątrz, od czoła skrzynki.

Sterowanie: elektryczne, przyciskiem na ścianie.

 

Rolety wewnętrzne:

 • na dwuskrzydłowym oknie pionowym – 2 szt. z tkaniny blackout, o wym. 70 x 140 cm. 
 • Z bocznymi prowadnicami. 
 • Regulacja ręczna, łańcuszkami "koralikami".

Montaż: na oknie pionowym – roletę zewnętrzną zamontowałem jednocześnie z oknem, po przygotowaniu otworu okiennego uwzględniającego wysokość skrzynki. Do przytwierdzenia skrzynki w górnej ościeżnicy użyłem profili montażowych. Ociepliłem ją specjalnym styropianem o gr. 2 cm. Jest droższy, ale ma takie właściwości izolacyjne, jak styropian o gr. 10 cm.

 

Co do prowadnic – najważniejsze było poprawne ustalenie przekątnej. Dorobiłem kątowniki dla ustabilizowania ich ustawienia. Murarze, wykańczający elewacje, zatynkowali prowadnice. Markową roletę wewnętrzną również sam założyłem. Kasetę przykręciłem wkrętami z dwóch stron do górnej listwy przyszybowej. Boczne prowadnice przykleiłem do listew taśmą dwustronną.

 

Moja rada: taśma piekielnie dobrze trzyma pod warunkiem wcześniejszego odtłuszczenia powierzchni listew. Trzeba też przed zakupem rolet wymierzyć szerokość prowadnic, a w oknie szerokość listew przyszybowych.

Skrzynka nadokiennej rolety została solidnie ocieplona, a jej prowadnice zatynkowane
Skrzynka nadokiennej rolety została solidnie ocieplona, a jej prowadnice zatynkowane.
Kasety i prowadnice dwóch rolet wewnętrznych przytwierdzono do listew przyszybowych, a do obsługi zamontowano łańcuszki koralikowe
Kasety i prowadnice dwóch rolet wewnętrznych przytwierdzono do listew przyszybowych, a do obsługi zamontowano łańcuszki koralikowe.

Decyzja: roletę zewnętrzną zastosowałem tylko w oknie w sypialni małżeńskiej na poddaszu. W innych oknach celowo ich nie założyłem, bo moim zdaniem dom z zaciągniętymi roletami daje sygnał, że właścicieli nie ma. Chciałem, żeby w sypialni wychodzącej na wschód i na pobliskie domy sąsiadów, słońce nie budziło nas, z żoną, od świtu i okno nad głowami się nie nagrzewało.

 

Zależało mi na zaciemnieniu sypialni i stworzeniu prywatności, szczelnemu odcięciu się od sąsiadów. Od razu wyposażyłem roletę w automatykę od markowego producenta, ale ponieważ jest tylko jedna, przestałem na przycisku przy łóżku. Kolor rolety dobrałem do ram okna.

 

W sypialni liczy się dla mnie ciemność i jeszcze raz ciemność, ale dla żony ważne są względy estetyczne. Przeszkadzał jej widok ciemnych aluminiowych segmentów pancerza. Dla niej, 2 lata po przeprowadzce, zamontowałem jeszcze rolety wewnętrzne. Żona wybrała kolor materiału, a ja jego rodzaj.

Kolor i fakturę kaset i prowadnic rolet wewnętrznych Konrad doskonale dopasował do koloru okleiny na ramach okna z PVC
Kolor i fakturę kaset i prowadnic rolet wewnętrznych Konrad doskonale dopasował do koloru okleiny na ramach okna z PVC.

Roleta zewnętrzna i wewnętrzna - rady i przestrogi:

 • Roleta zewnętrzna i silnik liczą już 10 lat i dość głośno chodzą – takie wtedy były silniki – ale dotąd nie miałem awarii. Roleta to super sprawa, jeśli chodzi o termoizolację. W lecie nie podnosimy jej rano, żeby chronić sypialnię przed słońcem i nagrzewaniem się w ciągu dnia. Robimy to dopiero po powrocie z pracy. W zimie postępujemy identycznie, tyle że z myślą o zatrzymaniu ciepła od kaloryferów.

   

  Sypialnia jest duża, nad całym garażem, więc dzieciaki robią sobie w niej nieraz salę kinową. Wtedy szczelna roleta też się bardzo przydaje. Daje lepsze zaciemnienie, niż roleta wewnętrzna nawet z tkaniną blackout. Ta druga zapewnia półmrok, bo światło jednak trochę przebija przez materiał. Jestem z niej zadowolony, bo też dobrze chroni od słońca i gorąca.

   

  Wyroby od najlepszych producentów zawsze się sprawdzają! Ale nawet w takich wyrobach "siada" mechanizm blokujący roletę w zadanym położeniu. U mnie jedna z blokad zrobiła to po pięciu latach użytkowania. Wymiana mechanizmu kosztuje grosze i jest prosta do wykonania. Jeśli tkanina jest gruba, a roleta ma dużą powierzchnię, lepiej poprosić montera o zamocowanie zaczepów dla łańcuszka. Może zaczepy nie są piękne, ale za to przedłużają żywotność mechanizmowi blokady. Wszystkie rolety co jakiś czas przecieram wilgotną ściereczką. Roletę z aluminium po stronie zewnętrznej myje deszcz.

   

  Podsumowując – oba rodzaje rolet przydają się, ale każda w innej porze roku. Kiedy jest zimno i wietrznie, rolety zewnętrznej nie składamy nawet przez kilka dni, bo daje super izolację, również akustyczną. To samo robimy podczas największych upałów. Przy średniej temperaturze na dworze częściej używamy rolet wewnętrznych.

   

 • Tkanina blackout rzeczywiście zatrzymuje jaskrawe światło słoneczne i gorąco. Zaobserwowałem jednak, że jeśli powierzchnia rolety między prowadnicami jest duża, gorące powietrze, zebrane między szybą a tkaniną, potrafi wyprzeć materiał z prowadnic i wedrzeć się do środka pomieszczenia. Aby uniknąć niszczenia rolety, warto w upał po prostu podnieść osłonę na chwilę w celu uwolnienia gorąca.
W zimie i w największe upały częściej używa się rolety zewnętrznej, a przy średniej temperaturze – rolet wewnętrznych
W zimie i w największe upały częściej używa się rolety zewnętrznej, a przy średniej temperaturze – rolet wewnętrznych.

Roleta zewnętrzna i wewnętrzna - koszty:

 • roleta zewnętrzna ze sterowaniem elektrycznym 700 zł. 
 • rolety wewnętrzne – 350 zł.

Lilianna Jampolska
Na zdjęciu otwierającym: Okno w sypialni osłania roleta zewnętrzna ze sterowaniem elektrycznym
(i przyciskiem na ścianie) oraz dwie wewnętrzne z łańcuszkami.

aktualizacja: 2017-06-09

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
 
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
VEKA sponsorem turnieju tenisowego Sopot Open
VEKA sponsorem turnieju tenisowego Sopot Open Na korty Trójmiasta wraca tenis w zawodowym wydaniu. Sopot Open to międzynarodowy turniej o randze Challenger ATP. Wśród głównych jego ...
Schüco Budowlaną Marką Roku 2018
Schüco Budowlaną Marką Roku 2018 Firma Schüco International Polska została uhonorowana prestiżowym tytułem Budowlana Marka Roku 2018 w kategorii "Profile okienne PVC".
Wielopunktowy zamek GU-SECURY Automatic 3 TEOR - nowość w ofercie GU
Wielopunktowy zamek GU-SECURY Automatic 3 TEOR - nowość w ofercie GU Zamykanie drzwi na klucz od środka to zabezpieczenie przed włamaniem, ale też pułapka w przypadku zagrożenia takiego jak pożar. GU proponuje ...

Czy okna z PCW mogą być szkodliwe dla człowieka i środowiska?

Polichlorek winylu (skrót PVC lub PCW) to nie jest materiał nowy i słabo przebadany. PCW to jeden z najstarszych i najbardziej poznanych i zbadanych tworzyw sztucznych Profile okienne m.in. VEKA są wykonane z utwardzonego polichlorku winylu i dodatków, takich jak dwutlenek tytanu, kreda, czyli węglan wapnia oraz stabilizatory zapobiegające przebarwieniom tj. uszkodzeniom termicznym białych profili PCW.

polecane produkty i technologie

Systemy przesuwane do drzwi Eclisse

Eclisse jest największym w Europie producentem systemów przesuwnych do drzwi chowanych w ścianę. Od 1989 roku odpowiadamy na nowe trendy w architekturze, proponując wysokiej jakości produkty.
Najbardziej znane marki
Profile okienne - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Okna połaciowe - ranking rozpoznawalności firm i produktów

Budujemy Dom 7-8/2018

W tym wydaniu opisujemy zagadnienia związane z budową oszczędnego domu. Są to: przegrody zewnętrzne, wentylacja, ogrzewanie, kolektory słoneczne...

Tylko 9,95 zł

Czytaj na tabletach gratis
Czas na Wnętrze Budujemy Dom T3 Młody Technik
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
 • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
 • porady budowlane,
 • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
 • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
  w pełnej wersji.

Czas na wnętrze