Budujemy Dom
Stan surowy / Okna i drzwi / Porady ekspertów

Jak konserwować osłony zewnętrzne?

Odpowiedź eksperta: Dla prawidłowego funkcjonowania rolet zewnętrznych oraz żaluzji fasadowych szczególnie niebezpieczny może być gromadzący się na nich kurz oraz drobinki piasku, dlatego też ważne jest zadbanie o systematyczne czyszczenie.

Jak konserwować osłony zewnętrzne?

Czyszczenie i konserwacja rolet i żaluzji zewnętrznych nie jest niczym skomplikowanym, podstawowe prace można przeprowadzić we własnym zakresie. Należy jednak przestrzegać pewnych zasad.

Do czyszczenia rolet zewnętrznych należy zastosować szmatkę lub miękką szczotkę. Uchroni to przed ewentualnym zarysowaniem powierzchni rolety (tak zwanego pancerza rolety). Nie należy również stosować agresywnych środków czyszczących, w tym szorujących. Czyszczenie rolet zewnętrznych z powodzeniem można przeprowadzić za pomocą wody z dodatkiem płynu do naczyń. Wodą z delikatnym środkiem myjącym czyścimy również paski i linki, które służą do ręcznej obsługi rolety.

Czyszczenie żaluzji fasadowych należy rozpocząć od całkowitego opuszczenia lameli i zamknięcia ich w jedną stronę. Lamele czyścimy miękką szczotką, usuwając pył, kurz oraz inne zanieczyszczenia. W przypadku żaluzji fasadowych nie wolno stosować preparatów na bazie rozcieńczalnika i rozpuszczalnika. Jeśli chodzi o elementy tekstylne również należy je oczyścić na sucho. Warto pamiętać, że czyszczenie na mokro lamel żaluzji fasadowej mogłoby spowodować powstanie nieefektownych smug. Wyjątkiem są tu jedynie profesjonalne maszyny myjące dedykowane do tego typu produktów.

Raz na jakiś czas warto zdać się na fachowca. Profesjonalista przeprowadzi pełen zakres prac konserwacyjnych związanych z produktem.

Agnieszka Gołębiewska
Szef Działu Marketingu
ANWIS
fot. Anwis

aktualizacja: 2017-06-13

Dodaj komentarz

Zobacz też:

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Efekt szklanych ścian w systemie Schüco ASS 77 PD.HI
Efekt szklanych ścian w systemie Schüco ASS 77 PD.HI Imponujący efekt szklanych ścian dają aluminiowe drzwi przesuwne ASS 77 PD.HI o ekstremalnie wąskich widocznych szerokościach profili, z ...
Drzwi wewnętrzne Hörmann
Drzwi wewnętrzne Hörmann Drewniane drzwi wewnętrzne firmy Hörmann wyróżniają się przede wszystkim szczegółami konstrukcyjnymi. Budowa drzwi została tak opracowana, ...
Krispol przedstawia zimową ofertę specjalną
Krispol przedstawia zimową ofertę specjalną Firma KRISPOL, producent kompletu stolarki dla domu, przygotowała dla swoich klientów atrakcyjne oferty na ciepłe okna, bramy garażowe oraz ...
Najbardziej znane marki
Okna połaciowe - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Drzwi wewnętrzne - ranking rozpoznawalności firm i produktów

Czytaj na tabletach gratis
Czas na Wnętrze Budujemy Dom T3 Młody Technik
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
  • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
  • porady budowlane,
  • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
  • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
    w pełnej wersji.

Czas na wnętrze