Budujemy Dom
Stan surowy / Okna i drzwi / Topowe produkty

EJOT® WIMOUNT - system do kompletnego montażu okien i drzwi w warstwie ocieplenia ARTYKUŁ PROMOCYJNY

Okna i drzwi w budynkach energooszczędnych powinny być mocowane w warstwie izolacji termicznej. Tylko wtedy możliwe jest pełne wykorzystanie ich potencjału energetycznego. Wychodząc naprzeciw  potrzebom i oczekiwaniom rynku, firma EJOT oferuje system do kompletnego montażu okien i drzwi w warstwie ocieplenia - EJOT WIMOUNT.

Nowe standardy energetyczne dla budownictwa

W styczniu 2017 roku weszły w życie nowe warunki techniczne, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Zaostrzeniu uległy wymagania dotyczące termoizolacyjności ścian zewnętrznych, dachów i stropodachów, podłogi na gruncie oraz stolarki okiennej i drzwiowej. Zmiana przepisów wynika z unijnych regulacji (dyrektywa 2010/31/UE) zakładających stopniowe ograniczanie zużycia energii.

Obecnie w Europie aż 40 % energii wykorzystuje się na potrzeby eksploatacji budynków, m.in. do ogrzewania. Już w 2021 roku wszystkie nowo powstające domy powinny charakteryzować się "niemal zerowym zużyciem energii". Ma to zostać osiągnięte poprzez dobrą termoizolację budynków oraz wykorzystanie źródeł odnawialnych.

Wymagania dotyczące stolarki okiennej

Nowe wymagania dla izolacyjności termicznej okien i drzwi dotyczą współczynnika przenikania ciepła - Uw. Obecnie jego wartość dla okien fasadowych i drzwi nie może przekraczać 1,1 [W/m²K]. Nowe wymagania będą obowiązywać do końca 2020 roku. Później dopuszczalny wskaźnik izolacyjności ulegnie kolejnemu zaostrzeniu do 0,9 [W/m²*K].

Obecnie producenci oferują już okna o wartości Uw znacznie niższej niż 0,9. Każdy inwestor planujący budowę domu energooszczędnego powinien jednak wiedzieć, że prawdziwą miarą energooszczędności okien jest bilans energetyczny - różnica między tym, ile ciepła tracą, a ile pozyskują z promieniowania słonecznego.

Największe zyski dają te okna, w których szyby mają wysoki współczynnik przepuszczalności energii słonecznej "g" (g > 0,6). Jeśli do parametrów Uw i "g" dodamy jeszcze jeden - "a", czyli współczynnik infiltracji powietrza na zalecanym poziomie (a < 0,1 [m³/m*h*daPa²/³]), to uzyskamy komplet danych do dokonania przez inwestora optymalnego wyboru okien.

EJOT® WIMOUNT: System montażu okien i drzi dla budynków energooszczędnych i pasywnych

Fot. EJOT

Odpowiednie okna to tylko część sukcesu

Załóżmy, że inwestor dokonał już optymalnego wyboru stolarki w sieci handlowej uznanego producenta, kierując się wytycznymi i zaleceniami odnośnie parametrów Uw, "g" i "a". Zadbał także o to, żeby montaż wykonała doświadczona ekipa. Okna zostały wbudowane i inwestor z ulgą uznał ten etap budowy za zakończony. Po zakończeniu inwestycji, inwestor zdecydował się na badania przepuszczalności powietrznej budynku oraz testy kamerą termowizyjną.

Nietrudno byłoby wyobrazić sobie jego rozczarowanie, gdyby okazało się, że w okolicach połączeń okien z murem istnieją wyraźne mostki termiczne, a budynek nie spełnia wymagań szczelności powietrznej dla budynku niskoenergetycznego np. NF40 (n50 <1), ze względu na nieszczelne fugi montażowe.

Odpowiedni montaż kluczem do pełnego sukcesu

Wybór odpowiednich okien przez inwestora powinien iść w parze z wyborem odpowiedniego rodzaju montażu. Każdy inwestor powinien mieć świadomość, że kupując drogie, energooszczędne okna, może zaprzepaścić ich potencjał energetyczny, jeśli zastosuje niewłaściwy montaż.

W budownictwie niskoenergetycznym, w którym stosuje się izolację przegród zewnętrznych o grubości większej niż 20 cm, zaleca się stosowanie montażu stolarki w warstwie izolacji termicznej. Jest to montaż, który eliminuje mostki termiczne. Warunkiem jest jednak skuteczne uszczelnienie fug montażowych.

W zależności od sposobu mocowania okien w ociepleniu, uszczelnienie fug montażowych może okazać się wyzwaniem dla montażystów okien lub izolacji termicznej. Rozwiązaniem w tym wypadku jest system, który z jednej strony pozwala na pewny montaż stolarki w warstwie ocieplenia, z drugiej strony pozwala na wykonanie w prosty i skuteczny sposób uszczelnienia fug montażowych. Takim systemem jest WIMOUNT firmy EJOT.

EJOT® WIMOUNT - system do kompletnego montażu okien i drzwi w warstwie ocieplenia budynku

Fot. System WIMOUNT - montaż okna w ociepleniu budynku.

Poniżej przedstawiono 3 najważniejsze cechy systemu z opisem:

Energooszczędność: λ < 0,039 [W/m*K]

Montaż stolarki w systemie EJOT® WIMOUNT zapewnia zysk energetyczny przez eliminację mostków termicznych (montaż w warstwie ocieplenia). Dodatkowy zysk energetyczny zapewnia materiał Hardfoam o bardzo niskim współczynniku przewodności termicznej λ = 0,039 [W/m*K], z którego wykonane są komponenty systemu: kotwy termiczne, profile podparapetowe oraz poszerzenia podprogowe. Istotny wpływ na energooszczędność mają też fugi montażowe, które uszczelnia się przy pomocy materiałów o niskiej przewodności termicznej λ < 0,039 [W/m*K].

EJOT® WIMOUNT: System montażu okien i drzi dla budynków energooszczędnych i pasywnych

Fot. System WIMOUNT - montaż drzwi balkonowych w ociepleniu budynku z wykorzystaniem poszerzenia podprogowego z materiału Hardfoam o wsp. λ = 0,039 (W/m.K).

Szczelność: a < 0,07 [m³/m*h*daPa²/³]

Montaż stolarki w systemie WIMOUNT jest kompletny, tzn. zapewnia nie tylko eliminację mostków termicznych przez optymalne położenie okna (w warstwie ocieplenia), ale także całkowitą szczelność na przenikanie powietrza i pary wodnej.

System pozwala na dokładne uszczelnienie fugi montażowej, dzięki systemowej ramie z EPS, stanowiącej poszerzenie powierzchni ościeży otworów okiennych. Współczynnik infiltracji powietrza dla okna zamocowanego w systemie EJOT® WIMOUNT, odpowiada 4 najwyższej klasie przepuszczalności powietrza a < 0,07 [m³/m*h*daPa²/³ ].

W badaniach wodoszczelności uzyskano wynik - do 1050 [Pa], odpowiadający najwyższej klasie wodoszczelności.

Fot. System WIMOUNT zapewnia całkowitą szczelność na przenikanie powietrza i pary wodnej przez fugi montażowe.

Bezpieczeństwo

Montaż okien i drzwi w warstwie ocieplenia jest zadaniem bardzo odpowiedzialnym, ponieważ powinien zapewniać niezawodne i bezpieczne mocowanie stolarki przez wiele lat. System EJOT® WIMOUNT daje gwarancję pewnego i trwałego montażu przez zastosowanie kotew i podpór mechanicznie mocowanych (bez udziału kleju) do ścian, płyt fundamentowych i stropów. Nośność charakterystyczna kotwy termicznej wykorzystywanej w roli konsoli nośnej wynosi 180 [kg]. W badaniach odporności na obciążenia wiatrem okna zamocowanego w systemie WIMOUNT uzyskano wynik – do 3000 [Pa].

Ponadto:

• Montaż jest wykonywany zgodnie z wytycznymi instytutu RAL.
• Rozkład kotew montażowych jest projektowany przez program, który wylicza obciążenia stałe i zmienne, działające na poszczególne punkty stolarki okiennej.
• Montaż pozostaje pod kontrolą firmy EJOT w sensie poprawności i należytej staranności wykonania.


Ustalony przez program rozkład kotew termicznych i podpór stalowych w drzwiach balkonowych dwuskrzydłowych z wysokim progiem. 
 Ustalony przez program rozkład kotew termicznych w oknie jednoskrzydłowym rozwiernym na prawo
Fot. Ustalony przez program rozkład kotew termicznych i podpór stalowych w drzwiach balkonowych dwuskrzydłowych z wysokim progiem. Fot. Ustalony przez program rozkład kotew
termicznych
w oknie jednoskrzydłowym rozwiernym na prawo.

 

Logo EJOT EJOT Polska Sp. z o.o. Sp.k.
ul. Jeżowska 9
42-793 Ciasna
tel: + 48 600 397 074, + 48 34 35 20 014
e-mail: mfrackowiak@ejot.pl
www.ejot.pl
aktualizacja: 2017-10-18
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
  • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
  • porady budowlane,
  • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
  • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
    w pełnej wersji.

Czas na wnętrze