Budujemy Dom

Jak przetrwać zmianę czasu? - Sprawdzone sposoby na więcej światła w Twoim domu ARTYKUŁ PROMOCYJNY

Artykuł na: 4-5 minut

Zmiana czasu zawsze jest pewnym wybiciem z rytmu naszych organizmów. O ile wiosną zwiastuje dłuższe dni i napawa optymizmem, o tyle w okresie zimowym jest powodem narzekań. Dni się skracają, a co za tym idzie, dużo szybciej za oknami robi się ciemno. Światło jest kluczowe nie tylko ze względu na ogólne samopoczucie, ale również kondycję naszego organizmu. Dziś podpowiadamy jak uzupełnić niedobory światła w Twoim domu.

Jak przetrwać zmianę czasu? - Sprawdzone sposoby na więcej światła w Twoim domu

Co daje nam naturalne światło?

Regularna ekspozycja na światło słoneczne pozwala na efektywniejsze przyswajanie witaminy D i E. Ta z kolei jest odpowiedzialna na poziom ciśnienia, samopoczucie, sprawia też, że mamy więcej energii. Nic więc dziwnego, że wielu mieszkańców Polski mówi o listopadowej depresji, a obywatele cieplejszych krajów w Europie, takich jak Włochy czy Hiszpania, są wiecznie uśmiechnięci i pozytywnie nastawieni do życia. Niedobór światła powoduje, że jesteśmy mniej wydajni, a także śpiący i apatyczni.

Organizm jest zmuszany do syntezy melatoniny i produkcji kortyzolu czyli hormonu stresu, który te reakcje wywołuje. Aby przełamać jesienną aurę powinniśmy dążyć przede wszystkim do uzupełnienia niedoborów światła w naszych domach. Jest na to kilka sprawdzonych sposobów. O niektórych rozwiązaniach warto pomyśleć jeszcze przed rozpoczęciem budowy.

Salon z dużymi przeszkleniami

Duże przeszklenia

Jeszcze na etapie projektu domu warto zadbać o duże przeszklenia, jeśli pasują do stylu i charakteru budynku. Duże okna będą bardzo modne w 2019 roku, zwłaszcza w nowoczesnym budownictwie czy zyskujących na popularności "nowoczesnych stodołach". Wielkogabarytowe konstrukcje szklane wymagają również użycia wytrzymałych materiałów, aluminiowe profile okienne będą również na topie. Dziś można je już bez problemu łączyć - wybierając systemy PVC do klasycznego rozmiaru okien, a aluminiowe do dużych przeszkleń, zachowując tą samą konwencję wizualną. Bez wątpienia duże przeszklenia są najlepszym sposobem na naturalne światło w domu. Bardzo ważne są jednak też same szyby.

Łazienka z dużymi przeszkleniami

Wybór odpowiednich szyb na etapie budowania domu

Przed ważnym wyborem staje osoba, która ma wybrać konkretne okna do swojego przyszłego domu, bo rynek ma zaproponowania wiele. Na tym etapie warto pomyśleć o ilości światła w pomieszczeniach, nawet, jeżeli wymiary okien są już określone w projekcie. Okna mają kluczowy wpływ na bilans energetyczny budynku, powinny być duże i umieszczone jak najwyżej, dzięki temu górne segmenty doświetlają pomieszczenia również w głębi.

Poza izolacją cieplną szyb warto sprawdzić wartość współczynnika przepuszczalności światła Lt. Określa on w procentach, jaka ilość światła docierającego do szyby jest przez nią przepuszczana, naturalnie doświetlając wnętrze domu. Dobrze, by była ona jak najwyższa. Przy wyborze okien kluczowe są szyby. Słowo "szyba" nie oddaje w pełni charakteru przeszkleń stosowanych w nowoczesnym budownictwie.

W dobrych oknach PVC nie znajdziemy już pojedynczych tafli szkła, lecz tzw. przeszklenia zespolone. Najprościej mówiąc, są one złożone z kilku szyb przedzielonych komorami. W ostatnim czasie bardzo modne stały się te z szybami ze szkła niskoemisyjnego. 

Jednym z topowych produktów jest szyba z powłoką ECLAZ, która zapewnia przepuszczalność światła na poziomie 80%, co daje rezultat świetlny, taki jak przy zwiększeniu powierzchni okna o 8%. Wybranie takiego produktu jest również strzałem w dziesiątkę, jeżeli ze względów archotektonicznych nie można już powiększyć przeszkleń. Wówczas, przy zachowaniu tych samych wymiarów okna, możemy liczyć na więcej światła. Szyby z  powłoką ECLAZ są dostępne w np. ofercie firmy KRISPOL.

Kuchnia z dużymi przeszkleniami

Sprawdzone sztuczki

Zupełnie inne rozwiązania trzeba wziąć pod uwagę, jeżeli nie ma już możliwości zmian w projekcie czy wyborze okien i szyb. Wówczas można pomyśleć o zastosowaniu sprawdzonych sztuczek na dobre doświetlenie i wizualne powiększenie wnętrza. Jasne barwy na ścianach, sufitach czy podłodze pozwolą osiągnąć taki efekt, tworząc wrażenie przestronności.  Takie kolory pozytywnie wpływają na samopoczucie, przynoszą spokój, pozwalają się odprężyć, złagodzić emocje co szczególnie ważne podczas jesiennych słot. 

aktualizacja: 2018-10-25

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
 
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
FAKRO na Światowych Mistrzostwach Młodych Dekarzy IFD 2018
FAKRO na Światowych Mistrzostwach Młodych Dekarzy IFD 2018 W 2018 roku Ryga była gospodarzem 66 Międzynarodowego Kongresu IFD. W tym pięknym nadbałtyckim mieście podczas Kongresu odbyły się również ...
Nowe aluminiowe drzwi AL Practic 68
Nowe aluminiowe drzwi AL Practic 68 Ochrona przed ucieczką ciepła, hałasem i włamaniem, a także - ciekawa stylistyka pasująca do domu - oto cztery najważniejsze cechy, którymi ...
Markiza VMZ cleanAir FAKRO laureatem konkursu DOBRY WZÓR 2018
Markiza VMZ cleanAir FAKRO laureatem konkursu DOBRY WZÓR 2018 25 października 2018 r. w Instytucie Wzornictwa Przemysłowego w Warszawie odbyła się jubileuszowa 25 gala finałowa prestiżowego konkursu ...

Stylowe, ciepłe i bezpieczne drzwi do Twojego domu

Podejmując decyzję o zakupie drzwi, inwestorzy najczęściej zastanawiają się nad tym, czy będą one odpowiednio chroniły przed chłodem, nadmiernym hałasem i ingerencją osób zainteresowanych cudzym majątkiem.

polecane produkty i technologie

Systemy przesuwane do drzwi Eclisse

Eclisse jest największym w Europie producentem systemów przesuwnych do drzwi chowanych w ścianę. Od 1989 roku odpowiadamy na nowe trendy w architekturze, proponując wysokiej jakości produkty.
Najbardziej znane marki
Profile okienne - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Okna połaciowe - ranking rozpoznawalności firm i produktów

Budujemy Dom 11-12/2018

Tradycyjnie nasze ostatnie wydanie w roku poświęcone jest remontom i modernizacjom. Informacje zawarte w artykułach przydadzą się przede wszystkim...

Tylko 9,95 zł

Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".