Budujemy Dom
Stan surowy / Okna i drzwi / Artykuły

Wymiana okien i drzwi

Wymiana okna czy drzwi nie jest zazwyczaj trudna. Dlatego przedstawiamy niewielki przewodnik, który pozwoli prawidłowo wykonać najważniejsze etapy prac.

Przygotowanie ościeża

Ościeże możemy dodatkowo obramować pasami z płyty OSB
Ościeże możemy dodatkowo obramować pasami z płyty OSB
Otwór w ścianie powinien mieć równe i proste boki – w razie potrzeby skuwamy nierówności lub tynkujemy ościeże. W ścianach warstwowych z izolacją cieplną, rama ustawiana jest najczęściej właśnie w warstwie izolacji i trzeba zapewnić stabilne zamocowanie okna czy drzwi.

Przy ok. 5-cm izolacji ościeżnicę można przesunąć nieco do wnętrza, co zapewni oparcie dla nakładanej później pianki montażowo-uszczelniającej. Przy szerszej przerwie izolacyjnej w przypadku drzwi i dużych skrzydeł okiennych, które będą często otwierane – można zamontować dodatkowe obramowanie ościeża z płyty OSB lub twardej płyty cementowo-wiórowej o grubości 20-25 mm.

Takie obramowanie takich drzwi i okien obejmuje całą szerokość ościeża lub – w przypadku otworu z węgarkiem – sięga do jego wewnętrznej krawędzi. Jego zamontowanie wymaga poszerzenia otworu lub zmniejszenia wymiarów okna (albo drzwi), co trzeba uwzględnić już na etapie jego zamawiania.

Schemat montażu okna z PVC
Schemat montażu okna z PVC
Zamocowanie

Przed wstawieniem okna musimy zdemontować wszystkie skrzydła. Zależnie od sposobu zamocowania w ościeżnicy, wiercimy otwory pod dyble lub przykręcamy, bądź zaczepiamy stalowe kotwy.

Mocowania powinny być rozmieszczone w odległości ok. 20 cm od narożników oraz między nimi – w odległości nie większej niż 70 cm.

Ościeżnica drzwiowa musi być mocowana w murze za pomocą kotew (trzy po bokach i po jednej w nadprożu i progu), a następnie obmurowana. Może być dodatkowo wypełniona betonem lub montażową pianką poliuretanową.

Za pomocą klocków stabilizujemy ościeżnicę w murze
Za pomocą klocków stabilizujemy ościeżnicę w murze
Przygotowaną ościeżnicę wstawiamy w otwór opierając ją na drewnianych klockach. Klocki te kładziemy pod każdym pionowym profilem okna. W ścianach warstwowych muszą one opierać się na warstwie zewnętrznej i wewnętrznej muru, gdyż na nich spoczywa cały ciężar okna.

Układając na klockach podkładki o różnej grubości ustawiamy idealnie poziomo dolny profil ościeżnicy. Następnie, za pomocą klinów umieszczonych w górnych narożnikach, ustalamy pionowe położenie ramy w płaszczyźnie powierzchni ściany i krawędzi ościeża. W tej pozycji ramę dodatkowo unieruchamiamy klinami włożonymi po bokach blisko narożników.

Przy mocowaniu za pomocą dybli konieczne będzie wywiercenie w murze otworów i osadzenie w nich długich kołków rozporowych do tzw. szybkiego montażu.

Po włożeniu plastikowego kołka, wkręt mocujący można początkowo wbijać młotkiem, ale pod koniec należy ostrożnie je dokręcić, aby nie spowodować odkształcenia ościeżnicy. Przy mocowaniu kotwami, po odpowiednim ich dogięciu, przykręca się je kołkami rozporowymi do boków ościeża.

W przypadku drzwi klocki umieszczamy tylko wzdłuż boków ościeżnicy. Ościeżnicę mocujemy do ściany dyblami – trzy powinny się znaleźć po stronie zawiasów i jeden po przeciwnej stronie, w gnieździe zamka.

Uszczelnienie

Szczelinę wokół ramy odkurzamy i lekko nawilżamy wodą. Zapewni to szybsze twardnienie i lepszą przyczepność pianki montażowo-uszczelniającej. Piankę poliuretanową wprowadzamy równomiernie na całym obwodzie między ramę a ościeże, wypełniając ok. 1/3 głębokości szczeliny. Następnie zakładamy skrzydła okienne (drzwiowe), aby rozprężająca się pianka nie spowodowała odkształcenia ościeżnicy. Na tym etapie sprawdzamy też ustawienie ościeżnicy i przyleganie do niej skrzydeł.

Po stwardnieniu pianki, co trwa 2-4 godziny, jej nadmiar ścinamy ostrym nożem równo z krawędzią ramy. Po osadzeniu okna sprawdzamy, jak funkcjonują mechanizmy zamykające i w razie potrzeby regulujemy zawiasy oraz rygle. Mocowanie ościeżnicy na samą tylko piankę jest niedopuszczalne. Zastrzeżenie to jest szczególnie istotne w przypadku drzwi zewnętrznych, bowiem skrzydło może ważyć nawet powyżej 100 kg.

Prawidłowo zamontowane drzwi będą służyły nam przez lata
Prawidłowo zamontowane drzwi będą służyły nam przez lata
(fot. Stolbud Warszawa)
Wykończenie

Sposób wykończenia miejsca osadzenia ościeżnicy zależy od tego, jak poważnie uszkodzone zostały tynki i otoczenie ościeża. Do drobnych napraw i przykrycia kotew mocujących posłuży nam tynk gipsowy, łatwy do nałożenia i zatarcia na gładko.

Znacznie uszkodzone i nierówne ościeże od strony wewnętrznej można okleić płytą gipsowo-kartonową. W miejscu styku ościeża z krawędzią ramy należy pozostawić 3-4-mm szczelinę umożliwiającą rozszerzanie się okna.

Zapobiega ona pękaniu tynku pod wpływem zmian temperatury lub wilgotności (zarówno w przypadku okien z drewna, jak i z PVC). Szczelinę tę należy wypełnić masą akrylową i ewentualnie osłonić listwą dekoracyjną przyklejaną do ościeża.

Od strony zewnętrznej tynk również nie powinien stykać się z oknem. Masę wypełniającą szczelinę należy zakryć silikonem, co zapewni szczelność i elastyczność połączenia. Jako uszczelnienie można również stosować samorozprężną taśmę uszczelniającą, ale powinny być one osłonięte listwami przed promieniowaniem słonecznym.

Do wykończenia miejsca osadzenia ościeżnicy drzwi zewnętrznych wykorzystuje się najczęściej listewki drewniane lub plastikowe, w formie ćwierćwałków, przyklejane do ościeża.


aktualizacja: 2009-02-18

Dodaj komentarz

Zobacz też:

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Nagroda główna Supply Chain Designer 2017 dla firmy VELUX
Nagroda główna Supply Chain Designer 2017 dla firmy VELUX 7 grudnia 2017, w Warszawie podczas Gali Logistyki, Transportu i Produkcji rozdane zostały nagrody w VI edycji badania Supply Chain Designer. ...
Nowość MS więcej niż OKNA - elegancja aluminium w oknach z PVC
Nowość MS więcej niż OKNA - elegancja aluminium w oknach z PVC Firma MS więcej niż OKNA jako jedyny na polskim rynku producent prezentuje nowe okna z PVC, które do złudzenia przypominają nowoczesną, ...
Partner FAKRO - firma RESPILON - w finale Smogathonu
Partner FAKRO - firma RESPILON - w finale Smogathonu Znamy już zwycięzców wyłonionych z finalistów trzeciej edycji Smogathonu – konkursu dla startupów, naukowców oraz osób prywatnych, ...
Najbardziej znane marki
Okna połaciowe - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Drzwi wewnętrzne - ranking rozpoznawalności firm i produktów

Czytaj na tabletach gratis
Czas na Wnętrze Budujemy Dom T3 Młody Technik
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
  • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
  • porady budowlane,
  • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
  • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
    w pełnej wersji.

Czas na wnętrze