Budujemy Dom
Stan surowy / Okna i drzwi / Artykuły

Profile okienne

Profile okienne mogą to być z różnego materiału: drewna, PVC, włókna szklanego lub aluminium. Wybór najodpowiedniejszego zależy od wielu czynników.

Ramy drewniane produkowane są z materiału klejonego z trzech warstw
Ramy drewniane produkowane są z materiału klejonego z trzech warstw (fot. Pol – Skone)
Najpierw powinno się określić styl budynku oraz upodobania i finansowe możliwości przyszłego użytkownika. Dopiero wtedy jest sens porównywania parametrów technicznych, a także wad i zalet każdego z wymienionych materiałów oraz produkowanych z nich profili.

Rama drewniana

Do tej pory uważa się ją za największą ozdobę każdego okna. Wszystkim przecież podoba się naturalny materiał, kolor oraz niepowtarzalny układ słojów, zwłaszcza drewna dębowego, modrzewiowego lub meranti (popularnie nazywanego mahoniem, choć nim nie jest).

Co prawda rama drewniana pomalowana lakierem bezbarwnym nie do każdego domu pasują w równym stopniu. Jednak wtedy nic nie stoi na przeszkodzie, aby je zamówić z drewna sosnowego pomalowanego na dowolny kolor.

Obecnie ramy drewniane wykonuje się głównie ze znormalizowanych profili DJ-68. To rozwiązanie najbardziej popularne, co wcale nie oznacza, że najlepsze. Każda rama w tym systemie jest klejona z trzech listew.

W ramach drewnianych wilgotność drewna nie może być większa niż 12%
Słoje są tak ułożone, że nawet gdyby profil uległ zawilgoceniu, i tak nie powinien się wypaczyć. Jednak to mało prawdopodobne, ponieważ drewno jest odpowiednio sortowane, impregnowane i suszone.

Jego wilgotność nie może być większa niż 12%. Przesądza o tym rodzaj stosowanego kleju. Technologia produkcji wymusza więc wysoką jakość oraz wytrzymałość i sztywność profili okiennych.

Przyjmuje się, że drewno klejone jest co najmniej o jedną klasę lepsze od litego o takim samym przekroju. Z profili stosunkowo wąskich, ale mocnych (szerokości 68 mm), wykonuje się okna jednoramowe, szklone szybami zespolonymi.

Okno drewniane
(fot. Urzędowski)
Rozwiązanie to daje wiele korzyści w stosunku do okien zespolonych (ze skręcanymi ramami) lub skrzynkowych (z podwójnymi skrzydłami).

Przede wszystkim zmniejsza robociznę i czas potrzebny do wytworzenia okien, a to sprzyja obniżeniu ceny. Nie mniej ważne jest to, że ich utrzymanie nie wymaga wiele wysiłku. Do umycia przecież są tylko dwie powierzchnie szyb, a nie cztery.

Przy kilku lub kilkunastu oknach w budynku każdy to doceni. Do zalet ram drewnianych trzeba jeszcze zaliczyć dobrą izolacyjność akustyczną (dzięki porowatej strukturze materiału) i cieplną (współczynnik przenikania ciepła U = 1,5-1,7 W/m²K).

Ważne są również łatwość naprawy w przypadku zarysowania czy wgniecenia powierzchni ramy oraz niezmienność jej wymiarów przy nagrzewaniu przez promienie słoneczne. Natomiast wadą jest to, że trzeba je odnawiać (lakierować lub malować) co pięć lat, no i może cena, nieco wyższa niż popularnych profili okiennych z PVC.

Rama z PVC

Nowoczesny, sześciokomorowy profil z PVC
Nowoczesny, sześciokomorowy profil z PVC
(fot. Sokółka Okna i Drzwi)
Zawdzięcza swoją popularność głównie stosunkowo niskiej cenie oraz temu, że nie trzeba jej okresowo odnawiać. Wyglądem prawie się nie różni od pomalowanych ram drewnianych.

Ramy okien plastikowych wykonuje się z wielokomorowych profili wzmacnianych kształtownikami stalowymi (ocynkowanymi), a czasem aluminiowymi. Komór w profilu może być od trzech do ośmiu. Zależy to od systemu.

Najtańsze ramy z profili trzykomorowych cechują się kiepską izolacyjnością akustyczną i cieplną. Z tego powodu obecnie się od nich odchodzi, głównie na rzecz profili pięciokomorowych, które parametrami dorównują ramom drewnianym, a są od nich nieco tańsze.

Wydaje się, że stanowią najlepszy kompromis między jakością a ceną. Oczywiście, każda technologia jest ulepszana.

Profile okienne zwykle są częścią całego systemu, w skład którego wchodzą nie tylko elementy skrzydła i ościeżnicy, ale też profile słupków, ślemion, szprosów itp.
Dlatego wciąż pojawiają się nowe rozwiązania, np. profile siedmio- lub ośmiokomorowe, profile wzmocnione kształtownikiem z włókna szklanego, wypełnione pianką poliuretanową itd.

Jednak wtedy zazwyczaj przestają być konkurencyjne pod względem cenowym, choć niektóre parametry mają lepsze od ram drewnianych (U=0,95-1,21 W/m²K).

Pogorszeniu natomiast ulegają inne cechy – np. duża liczba komór zwykle oznacza brak miejsca na profile wzmacniające. Tracą na tym sztywność oraz wytrzymałość ramy okiennej. Wydaje się, że te najnowsze rozwiązania najlepiej będą się sprawdzały w oknach najdroższych, czyli w połączeniu z szybami o bardzo dobrej izolacyjności cieplnej (U≤0,7 W/m²K).

Profile okienne zwykle są częścią całego systemu, w skład którego wchodzą nie tylko elementy skrzydła i ościeżnicy, ale też profile słupków, ślemion, szprosów, ław podokiennych, listew maskujących itp. Wykonywane są z wysokoudarowego PVC z dodatkiem stabilizatorów (ołowiowych, kadmowych, wapniowo— cynkowych), których zadaniem jest zabezpieczanie ram przed starzeniem i utratą koloru.

Okno z PVC
 (fot. Oknoplast)
Profile skrzydła oraz ościeżnicy mogą być zlicowane w jednej płaszczyźnie bądź – tak jak w oknach drewnianych – tworzyć dwie oddzielne płaszczyzny.

Mogą mieć kształt dekoracyjny, nawiązujący do stylowych (zabytkowych) okien drewnianych, lub nowoczesny, z zaokrąglonymi krawędziami ułatwiającymi odpływanie wody.

Zwykle są w kolorze białym lub brązowym. Ponieważ jednak można je barwić w masie lub oklejać, są dostępne w wielu kolorach.

Ramy z PVC oprócz wielu zalet mają jednak pewne wady – np. są elektrostatyczne, a przez to łatwo się brudzą i kurzą, trzeba je więc dość często myć. Żadnego zarysowania nie da się w prosty sposób usunąć.

Co prawda, są odporne na grzyby (pleśnie) i korozję, ale piasek oraz kurz niesione wiatrem potrafią zmatowić, a nawet porysować ich powierzchnię.

Ponadto w zetknięciu z wieloma substancjami powstają niemożliwe do usunięcia plamy. Raczej przesadne są obawy, że ramy te mają tendencję do odkształceń na skutek ogrzewania promieniami słonecznymi (szczególnie ramy w ciemnych kolorach). Pod uwagę powinno się jednak wziąć wszystkie czynniki, a nie tylko niski koszt, wygodę użytkowania i przyzwoite parametry techniczne.

Rama z włókien szklanych

Wąskie ramy z fiberglassu płynnie łączą dom z ogrodem
Wąskie ramy z fiberglassu płynnie łączą dom z ogrodem
(fot. OK – Team)
Czyli precyzyjniej: z kompozytu poliestrowo-szklanego – jest zaliczana do tworzyw sztucznych, ale jej właściwości są porównywalne, a często lepsze niż ram aluminiowych. Nic zatem dziwnego, że cena nie pozostaje na tak niskim poziomie, jak ram z PVC.

Ramy zbrojone włóknem szklanym są bardzo sztywne i wytrzymałe, poza tym mają współczynnik rozszerzalności cieplnej zbliżony do szkła. Dzięki temu w oknie nie ma żadnych naprężeń wewnętrznych.

Można zatem stosować bardzo smukłe profile otwarte (zwykle jako ościeżnice) oraz jedno- i dwukomorowe (w oknach uchylno-rozwieralnych). Jednocześnie wymiary szyb mogą być znacznie większe niż w oknach drewnianych lub plastikowych.

Właściwości te są dość często wykorzystywane przez architektów, by uzyskać wrażenie lekkości bryły budynku, a także lepiej oświetlić pomieszczenie lub „płynnie” je połączyć z ogrodem.

Ramy zbrojone włóknem szklanym mają współczynnik rozszerzalności cieplnej zbliżony do szkła, dzięki temu w oknie nie ma żadnych naprężeń wewnętrznych
Pod względem izolacyjności cieplnej ramy z włókna szklanego niewiele się różnią od drewnianych (U=1,6-1,9 W/m²K). Dodatkowym atutem jest to, że w trakcie osadzania okna profile otwarte są zwykle wypełniane poliuretanową pianką montażową.

Dzięki stosunkowo dużej masie laminatu (1900 kg/m³) również izolacyjność akustyczna ram jest dość dobra. Nie bez znaczenia bywa fakt, że profile z włókien szklanych cechuje bardzo duża odporność mechaniczna i chemiczna. Dzięki malowaniu natryskowemu (standardowo na kolor biały i brązowy) są praktycznie niewrażliwe na czynniki atmosferyczne i dzięki temu nie wymagają odnawiania.

Do wad można zaliczyć dość wysoką cenę oraz nieodpowiednią masywność dla szyb przeciwwłamaniowych. Poza tym w przypadku przesuwnych drzwi balkonowych należy się liczyć ze stratami ciepła na skutek ssania wiatru (przy parciu wiatru okna te są bardzo szczelne).

Rama z aluminium

Ramka stalowa lub aluminiowa dystansuje szyby, a absorbery, którymi jest wypełniona, pochłaniają wilgoć
Ramka stalowa lub aluminiowa dystansuje szyby, a absorbery, którymi jest wypełniona, pochłaniają wilgoć (fot. Sokółka)
To rozwiązanie rzadko stosowane w domach jednorodzinnych. Co prawda jest eleganckie i trwałe, ale jednocześnie drogie. Okna aluminiowe zwykle ozdabiają elewacje budynków użyteczności publicznej i może dlatego uważa się je za ekskluzywne – tym bardziej, że najczęściej są dostępne tylko na indywidualne zamówienie.

Ramy z aluminium wykonuje się z tzw. profili ciepłych, czyli złożonych z dwóch kształtowników połączonych wkładkami z tworzywa sztucznego (poliamidu).

Dzięki temu uzyskuje się profile trójkomorowe o w miarę dobrej izolacyjności cieplnej, jednak nie tak dobrej jak ram drewnianych lub z tworzyw sztucznych.

Elementy aluminiowe są stosunkowo lekkie, wytrzymałe i sztywne, dlatego bardzo dobrze się nadają do przeszklenia dużych powierzchni, np. całych elewacji, także do montażu ciężkich szyb przeciwwłamaniowych, a nawet kuloodpornych (po odpowiednim wzmocnieniu).

Trzeba jednak pamiętać, że niezabezpieczone aluminium w styku z innymi metalami szybko się utlenia i koroduje. Z tego powodu profile są anodowane lub lakierowane proszkowo. Ten drugi rodzaj zabezpieczenia jest bardziej odporny na korozję i przypadkowe zarysowanie.

Typowe kolory to biały, brązowy i naturalnego aluminium, ale za dopłatą dostępne są wszystkie kolory z palety RAL. Ciekawą możliwością jest zamówienie profili dwukolorowych, np. białych od środka i brązowych na zewnątrz.

Rama aluminiowo-drewniana

Profile drewniano-aluminiowe
 (fot. Pol-Skone)
To próba połączenia zalet obu materiałów. Ciepłe i naturalne drewno od środka, a na zewnątrz odporne, trwałe oraz szykowne aluminium. Tanie to nie jest, ale wygląda i sprawuje się doskonale.

Można wybierać między drewnianym profilem nośnym, obłożonym listwami aluminiowymi tylko od zewnątrz, albo ramą z dwóch różnych profili.

Wtedy między wewnętrznym elementem drewnianym a zewnętrznym aluminiowym stosuje się elastyczny łącznik z tworzywa.

Jego zadaniem jest zapewnienie odpowiedniej współpracy materiałów o tak różnych właściwościach, przede wszystkim – rozszerzalności cieplnej).

 

aktualizacja: 2009-04-03

Dodaj komentarz

Zobacz też:

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Nagroda główna Supply Chain Designer 2017 dla firmy VELUX
Nagroda główna Supply Chain Designer 2017 dla firmy VELUX 7 grudnia 2017, w Warszawie podczas Gali Logistyki, Transportu i Produkcji rozdane zostały nagrody w VI edycji badania Supply Chain Designer. ...
Nowość MS więcej niż OKNA - elegancja aluminium w oknach z PVC
Nowość MS więcej niż OKNA - elegancja aluminium w oknach z PVC Firma MS więcej niż OKNA jako jedyny na polskim rynku producent prezentuje nowe okna z PVC, które do złudzenia przypominają nowoczesną, ...
Partner FAKRO - firma RESPILON - w finale Smogathonu
Partner FAKRO - firma RESPILON - w finale Smogathonu Znamy już zwycięzców wyłonionych z finalistów trzeciej edycji Smogathonu – konkursu dla startupów, naukowców oraz osób prywatnych, ...
Najbardziej znane marki
Okna połaciowe - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Drzwi wewnętrzne - ranking rozpoznawalności firm i produktów

Czytaj na tabletach gratis
Czas na Wnętrze Budujemy Dom T3 Młody Technik
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
  • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
  • porady budowlane,
  • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
  • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
    w pełnej wersji.

Czas na wnętrze