Budujemy Dom
Stan surowy / Okna i drzwi / Porady ekspertów

Jak przygotować okna i drzwi do zimy?

 Okno drewniane
(fot. Sokółka)

Odpowiedź eksperta:Przed nadejściem zimy warto sprawdzić szczelność okien i drzwi. Nawet starą stolarkę drewnianą możemy lepiej przygotować do zimy przyklejając uszczelki z gąbki lub gumy na styku skrzydła i ościeżnicy.

Okna 

Pamiętajmy, że nie należy przyklejać uszczelek w czasie mrozów. Skontrolujmy stan okien dopóki na zewnątrz są jeszcze dodatnie temperatury. Podczas montażu okna często na obwodzie pozostawiana jest wąska 10-15-mm szczelina pomiędzy ościeżnicą a otworem okiennym, którą uszczelnia się rozprężną pianką montażową.

Do montażu szyb w oknach z PVC i aluminiowych stosowane są uszczelki wciskane. Mają one wyprofilowaną krawędź, która zakleszcza się w specjalnie uformowanym gnieździe w listwie przyszybowej. W oknach drewnianych jedna z krawędzi uszczelki do suchego szklenia powleczona jest klejem. Umożliwia to przyklejenie jej do listwy. W przypadkach wszystkich okien możliwa jest wymiana uszczelek.

Uszczelnianie leciwych okien z drewna to działanie tymczasowe. Ucieczka ciepła odbywa się również przez szyby, a ich powierzchnia i właściwości izolacyjne gra tu największą rolę.

W starszych budynkach często widuje się co prawda małe okienka, ale niektóre z nich mają tylko jedną szybę. W erze dbałości o oszczędność energii większość kilkunastoletnich okien kwalifikuje się w zasadzie do wymiany. Nowoczesne okna, bez względu na materiał ramy, są wyposażone w pakiety szybowe o wysokiej izolacyjności termicznej i rzecz druga – charakteryzują się nieporównywalnie wyższą szczelnością.

O ile wysoka izolacyjność termiczna jest wręcz wskazana, o tyle zwiększona szczelność może zakłócić wymianę powietrza – zwłaszcza przy nieczyszczonych kanałach wentylacyjnych. Zamontujmy więc nawiewniki w ramie okiennej. Rozwiązanie to jest wskazane w pokojach, sypialniach i gabinetach. Bardzo dobrze sprawdzają się nawiewniki higrosterowane, które samoczynnie regulują wymianę powietrza w pomieszczeniu bez wychłodzenia w zależności od stopnia wilgotności.

Nawiewnik Aereco
 (fot. Aereco)

Nawiewniki wyposażone są w blokadę minimalizującą przepływ i nie wymagają zasilania elektrycznego. Jest to o wiele bardzie skuteczne niż rozszczelnianie lub otwieranie okien.

Nawiewniki można zamówić na etapie zakupu okien. Ilość nawiewników jest uzależniona od kubatury pomieszczenia i krotności wymiany. O tym powie nam dostawca. W toaletach i kuchni można zamontować nowoczesne kratki higrosterowane.

Opcjonalnie można zamontować, szczególnie w toalecie, kratkę zasilana elektrycznie z czujnikiem ruchu. Gdy pomieszczenie jest puste kratka powraca do funkcji higrosterowania lub wydajności minimalnej.

Wydatek rzędu kilkuset złotych znacznie usprawni system wentylacji grawitacyjnej w budynku. Alternatywą są automatyczne nawiewniki działające na zasadzie różnicy ciśnień. Dla nas ma tak naprawdę znaczenie, że dostępne na rynku nawiewniki okienne działają bezobsługowo, skutecznie i nie wychładzają pomieszczeń.

Drzwi

Następnym sposobem na obniżenie strat ciepła może być wstawienie solidnych i dobrze izolowanych drzwi. Wtedy nie będziemy musieli omijać szerokim łukiem wychłodzonego wiatrołapu. Z uwagi na budowę i powierzchnię drzwi straty ciepła nie są zbyt duże ale i w tym przypadku możemy zatrzymać te kilka procent ciepła.

Drzwi zewnętrzne są zazwyczaj dobrze izolowane, a z racji swojej masy (nawet kilkadziesiąt kilogramów) stanowią znakomitą izolację akustyczną. Wskazane jest, aby drzwi zewnętrzne posiadały progi regulowane. Ich wysokość nie powinna przekraczać 20 mm.

Drzwi atestowane to, wraz z montażem, wydatek 2-3 tys. złotych i nie ma sensu uszczuplać o tyle swój budżet przy okazji zwykłych oględzin przed zimą. Wystarczy sprawdzić czy skrzydło drzwi szczelnie przylega do ościeżnicy po zamknięciu, czy zawiasy się nie opuściły i czy uszczelka progowa przylega do progu.

Skrzydło drzwiowe zakupione u stolarza można poddać renowacji, czyszcząc i malując ponownie stronę frontową. Trzeba również zwrócić uwagę na stan i przyleganie uszczelek.

Okiennice, rolety i roletki

 Rolety

(fot. Aluplast)

Przy wymianie okien należy rozważyć możliwość zamontowania dodatkowo rolet okiennych. Po ociepleniu ścian zamontowanie rolet może być już niemożliwe.

Montując rolety możemy ograniczyć wychładzanie się pomieszczeń, ponieważ szacuje się, że zmniejszają straty ciepła o kilka do kilkunastu procent. Rolety pozwalają również na zmniejszenie nasłonecznienia pomieszczeń latem, ograniczają hałas, a w wersjach specjalnych stanowią zabezpieczenie antywłamaniowe.

W niektórych domach zobaczymy jeszcze okiennice, które pełnią nie tylko funkcję dekoracyjną, ale również ochronną. Po zamknięciu skutecznie ograniczają ucieczkę ciepłą i są barierą dla wiatru. Chronią okno przed gałęziami. Zamykajmy je na noc, zwłaszcza jesienią, gdy przychodzą pierwsze ochłodzenia i silne wiatry, a już na pewno zimą. Sprawdźmy również czy mocowania okiennic nadal dobrze trzymają.

Wszelkie usterki usuńmy w porę. Ucieczkę ciepła przez szybę okienną ograniczają w pewnym stopniu roletki wewnętrzne i różnego rodzaju zasłony. Są to zabezpieczenia doraźne, ale okna, przez które gwiżdże wiatr można tymczasowo uszczelnić. Okna nie nadające się do remontu trzeba będzie wymienić.

aktualizacja: 2017-07-13

Dodaj komentarz

Zdaniem naszych Czytelników

Jakoś nic nie dowiedziałam się o uszczelnieniu drzwi na zimę, oprócz tego, że najlepiej wstawić nowe drzwi. To wie każdy głupi. Ale jak i jakimi uszczelkami zabezpieczyć stare drzwi to jakoś cisza.

Gość Honorka

08 Lis 2015, 15:59

Bardzo przydatne informację znalazłem w tym artykule. Pozdrawiam Romek z Warszawy..

Gość Romek

23 Wrz 2012, 12:53

Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl

Zobacz też:

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Efekt szklanych ścian w systemie Schüco ASS 77 PD.HI
Efekt szklanych ścian w systemie Schüco ASS 77 PD.HI Imponujący efekt szklanych ścian dają aluminiowe drzwi przesuwne ASS 77 PD.HI o ekstremalnie wąskich widocznych szerokościach profili, z ...
Drzwi wewnętrzne Hörmann
Drzwi wewnętrzne Hörmann Drewniane drzwi wewnętrzne firmy Hörmann wyróżniają się przede wszystkim szczegółami konstrukcyjnymi. Budowa drzwi została tak opracowana, ...
Krispol przedstawia zimową ofertę specjalną
Krispol przedstawia zimową ofertę specjalną Firma KRISPOL, producent kompletu stolarki dla domu, przygotowała dla swoich klientów atrakcyjne oferty na ciepłe okna, bramy garażowe oraz ...
Najbardziej znane marki
Okna połaciowe - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Drzwi wewnętrzne - ranking rozpoznawalności firm i produktów

Czytaj na tabletach gratis
Czas na Wnętrze Budujemy Dom T3 Młody Technik
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
  • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
  • porady budowlane,
  • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
  • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
    w pełnej wersji.

Czas na wnętrze