Budujemy Dom
Stan surowy / Okna i drzwi / Z życia wzięte

Problem z zamówionymi drzwiami wewnętrznymi

Kończymy z żoną budowę niewielkiego domu (125 m2) pod Toruniem. Chcę opowiedzieć historię, jaka niedawno nam się przydarzyła, na dowód, że „duże” nie zawsze znaczy „lepsze”, a duży niekoniecznie może (lub chce) więcej.

Tyle się słyszy, że nie ma to jak duża solidna firma, że to wprawdzie więcej kosztuje, ale zapewnia i rzetelne wykonanie, i gwarancję; że duży nie może sobie pozwolić na lekceważenie klienta, bo zła opinia zepsuje mu wizerunek itp. My od początku korzystaliśmy z usług małych firm, żeby zaoszczędzić trochę grosza. W czasie wykańczania wiele prac zlecaliśmy nawet „firmom” jednoosobowym. Udało nam się – trafialiśmy na porządnych ludzi, którzy starali się jak mogli, choć nie zawsze byli w swoim fachu mistrzami. Zacięliśmy się dopiero na „dużym”.

Ponieważ po drodze z mieszkania na budowę mijamy codziennie wielką hurtownię budowlaną, podkusiło nas, żeby nie szukać po małych punktach sprzedaży, tylko w niej właśnie zamówić komplet drzwi wewnętrznych. Mamy ich w domu sporo – 11 par, więc liczyliśmy na zachęcający rabat. Dodam, że jest to naprawdę znana, reklamująca się w wielu pismach, a nawet w telewizji sieciowa hurtownia (nazwy nie podaję, bo duży czasem jednak może więcej). Ogłaszają się jako firma wielobranżowa, stojąca „frontem do klienta”, przyjazna i elastyczna.

Zaczęło się nie najgorzej: po tygodniu dotarł do nas umówiony wcześniej pracownik z całą walizką papierów i miarek, obmierzył wszystkie otwory drzwiowe i ściany, wspólnie z nami zastanawiał się, w którą stronę drzwi powinny się otwierać, słowem – usługa na poziomie. Zamówiliśmy, pożegnaliśmy się, czekamy. Mija jeden tydzień, drugi… W połowie trzeciego żona zadzwoniła, żeby się przypomnieć. Po następnych dwóch dniach - w końcu są, dojechały! Z dziewięciu (dwóch brakowało) rozpakowaliśmy trzy pary drzwi – nie pasują. Każde za szerokie (szerokość otworów mamy w całym domu taką samą, poza jednymi węższymi drzwiami do toalety). Trudno, myślimy, pech.

Reszty nawet nie oglądaliśmy. Zabrali, obiecali, że wrócą za dwa dni z odpowiednim kompletem. Po dziesięciu dniach (!) i trzech naszych telefonach, w końcu są (razem z naszym panem mierniczym). Przywieźli 11 par, tym razem dobrej szerokości, zabierają się za montaż, a tu znowu niespodzianka: ościeżnice są za wąskie – nie pasują do grubości muru. Kombinowali, przymierzali – nijak się nie da. Zaczyna się dyskusja. My prosimy o jak najszybsze dostarczenie towaru według zamówienia, mierniczy, który sam przecież obmierzał ściany, coś tam bełkocze o większych kosztach i zmianie warunków umowy. To znaczy, że co: pogrubiliśmy w międzyczasie mury?! No dobrze, ma być drożej, ale mają dać większy rabat.

Trzecia partia drzwi przyjeżdża po kolejnych dwóch tygodniach (musieliśmy przesunąć urlop) z inna ekipą monterską. Teraz rozpakowujemy wszystkie, żeby mieć pewność, że to te. I co się okazuje? W dwóch skrzydłach zamiast szyb z piaskowanego szkła (które zamawialiśmy) jest szklenie zwane korą dębu. To popularny wzór, ale nam się wyjątkowo nie podoba.

Nie wyobrażamy sobie takich „rzeźbionych” szybek u siebie. Okazuje się, że ktoś nie dopatrzył się w zamówieniu, a „kora” jest standardem, więc nam ją przywieźli. Piaskowane, owszem, mogą być, ale droższe. Nie wspomnę już o tym, że w drzwiach łazienkowych, zamiast zamówionych okrągłych otworków wentylacyjnych z tulejkami, są prostokątne kratki – jak w bloku.

Nasza cierpliwość jest już na wyczerpaniu, jedziemy więc razem do składu, żeby odnaleźć naszego mierniczego, który przyjmował zamówienie. Po dłuższych poszukiwaniach okazuje się, że człowiek już tam nie pracuje, bo „okazał się nieprofesjonalny”. Tymczasem profesjonalny kierownik działu informuje nas, że nie ma możliwości zamiany, bo szyby takie jak chcemy robione są w większych partiach na zamówienie, więc jeśli mamy ochotę, możemy sobie je dokupić i poczekać dwa miesiące.

A oni i tak „kory dębu” od nas nie odbiorą, bo nie ma podstaw – w zamówieniu nie zaznaczono rodzaju szklenia. Faktycznie, umawialiśmy się ustnie. Było tyle szczegółów do ustalenia, że zapis o szybach nam umknął. Uważamy jednak, że to absolutny skandal. Po tylu błędach z ich strony, tłumaczenie, że „tamten pan już tu nie pracuje”, to dno nieprofesjonalizmu.

Na szczęście żona pochodzi z miasteczka, które jest siedzibą producenta naszych nieszczęsnych drzwi. Pożeniliśmy więc wakacyjną wizytę u jej rodziny z odwiedzinami w firmie. Potraktowano nas dobrze, wysłuchano i wreszcie… zadziałano. To jednak tragikomiczne, że w tak błahej sprawie pomogła dopiero interwencja w centrali producenta, na drugim końcu Polski. Straciliśmy ponad dwa miesiące na rzecz najbanalniejszą w świecie. W końcu z ulgą udało nam się zamknąć za problemem drzwi. Ale naszą ulubioną hurtownię omijamy odtąd bardzo dużym łukiem. I mamy nieodparte wrażenie, że rzeczywiście stoi ona czymś do klienta, ale nie jest to „front”, o nie!

Stanisław z Ziemi Toruńskiej
aktualizacja: 2008-12-15

Dodaj komentarz

Zdaniem naszych Czytelników

dlaczego kratka jak w bloku -wybrałeś najtańszą wersję mało kto dziś produkuje drzwi z kratką

Gość wykonawca

08 Kwi 2016, 04:52

chcemy wymienić stare drzwi w bloku na nowe bez kucia i wprawiania nowych ościeżnic. Który producent robi dzisiaj drzwi, które psują do starych zawiasów?Dodam, że próba kupienia i wymiany drzwi kupionych w sklepie skończyła się ich wyrzuceniem do zsypu. Po prostu mają tak wąskie ...

Gość Margola

16 Wrz 2015, 20:27

Po propozycji zmiany umowy bym serdecznie podziękował za współpracę.I nie mogło być mowy o droższych drzwiach po dwóch pomyłkach to jakiś absurd, naciąganie na siłę inwestora na dodatkowe koszty.

mhtyl

17 Wrz 2011, 19:47

Nie bardzo rozumiem dlaczego napisano "zacięliśmy się na dużym". Mierniczy był słusznego wzrostu czy kierownik "składu budowlanego"? Drzwi nie powinno się kupować w składach budowlanych a w profesjonalnych salonach drzwiowych. Dobrze że chociaż kolor trafiony... "Umowa ustna" - ...

Gość robespierre

17 Wrz 2011, 16:28

Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl
Efekt szklanych ścian w systemie Schüco ASS 77 PD.HI
Efekt szklanych ścian w systemie Schüco ASS 77 PD.HI Imponujący efekt szklanych ścian dają aluminiowe drzwi przesuwne ASS 77 PD.HI o ekstremalnie wąskich widocznych szerokościach profili, z ...
Drzwi wewnętrzne Hörmann
Drzwi wewnętrzne Hörmann Drewniane drzwi wewnętrzne firmy Hörmann wyróżniają się przede wszystkim szczegółami konstrukcyjnymi. Budowa drzwi została tak opracowana, ...
Krispol przedstawia zimową ofertę specjalną
Krispol przedstawia zimową ofertę specjalną Firma KRISPOL, producent kompletu stolarki dla domu, przygotowała dla swoich klientów atrakcyjne oferty na ciepłe okna, bramy garażowe oraz ...
Najbardziej znane marki
Okna połaciowe - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Drzwi wewnętrzne - ranking rozpoznawalności firm i produktów

Czytaj na tabletach gratis
Czas na Wnętrze Budujemy Dom T3 Młody Technik
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
  • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
  • porady budowlane,
  • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
  • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
    w pełnej wersji.

Czas na wnętrze