Budujemy Dom
Stan surowy / Okna i drzwi / Artykuły

Drzwi wewnętrzne

Drzwi wewnętrzne zapewniają domownikom intymność, dzieląc przestrzeń na pomieszczenia. A ze względu na szerokie możliwości wyboru materiałów, wzorów i kolorów, pełnią również rolę efektownego "mebla". Dlatego tak ważne jest, by zakup drzwi dobrze przemyśleć, by mieć pewność, że nie tylko są solidne, ale pasują również do stylu całego wnętrza.

Drzwi wewnętrzne
 (fot. Stolarka Wołomin)

Oferta rynkowa drzwi wewnętrznych jest bardzo szeroka. Producenci prześcigają się w wykorzystywaniu coraz to nowych materiałów, kombinacji wzorów i kolorów. Poza budową i rodzajem wykończenia powierzchni, drzwi wewnętrzne różnią się sposobem otwierania. Możemy wybierać spośród trzech głównych typów:

Rozwieralne – tradycyjne, najbardziej popularne, oferowane w największym wyborze. Nadają się do wnętrz, w których jest odpowiednio dużo miejsca na ich otwieranie. Najpopularniejsze są drzwi jednoskrzydłowe, ale można też kupić dwu-, a nawet wieloskrzydłowe.

Mogą być lewe – z zawiasami z lewej strony, otwierane zgodnie z ruchem wskazówek zegara, do siebie lewą ręką, lub prawe – z zawiasami z prawej strony otwierane w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara, do siebie prawą ręką.

Drzwi dwuskrzydłowe natomiast otwierają się na dwie strony i zabierają miejsce z obu stron. Standardowe drzwi wewnętrzne mają wysokość 203 cm, niektóre modele można skracać o kilka centymetrów.

Szklane drzwi przesuwne
Szklane drzwi przesuwne (fot. BHS)

Przesuwne – składają się z jednego lub dwu skrzydeł przesuwanych na szynie. Mogą mieć jedno lub dwa skrzydła, najczęściej szerokości od 80 do 100 cm. Szerokość dwuskrzydłowych drzwi przesuwnych nie może przekraczać 240 cm.

Takie drzwi sprawdzają się szczególnie tam, gdzie nie ma miejsca na zamontowanie tych otwieranych tradycyjnie. Skrzydła drzwi wewnętrznych podwiesza się na wózkach do prowadnicy, zamontowanej na górze otworu drzwiowego.

Po otwarciu skrzydła mogą zachodzić na ścianę lub chować się w kasecie zamontowanej w ścianie. Drzwi zachodzące na ścianę po otwarciu zasłaniają jej spory fragment; dlatego nie można na ścianie nic wieszać ani ustawiać przy niej mebli.

Dużo bardziej wygodne są drzwi ze skrzydłami chowanymi w ścianie. Po otwarciu są niewidoczne, a sąsiadującą z nimi ścianę można wykorzystać w dowolny sposób.

O takim rozwiązaniu najlepiej pomyśleć już na etapie budowy domu, by bez problemów zamontować w ścianie metalową kasetę. Można też drzwi takie zainstalować w domu już istniejącym, budując ściankę osłonową z profili stalowych i płyt gipsowo-kartonowych.

Drzwi składane sprawdzają się nawet w wąskich pomieszczeniach
Drzwi składane sprawdzają się nawet w wąskich pomieszczeniach, lecz zmniejszają nieco szerokość otworu drzwiowego (fot. Pol-Skone)

Składane (łamane, harmonijkowe) – po otwarciu składają się jak parawan. Mają skrzydło podzielone na dwie lub więcej pionowych części połączonych zawiasami.

Zajmują najmniej miejsca, ale po złożeniu zmniejszają szerokość otworu drzwiowego. Skrzydło drzwi porusza się po szynie zamontowanej do górnej części ościeżnicy. Długość szyny równa jest szerokości otworu.

Z czego wykonane

Ciekawe połączenia drewna i szkła
Ciekawe połączenia drewna i szkła
(fot. Urzędowski)

Z drewna – litego lub klejonego warstwowo. To drugie jest bardziej popularne, głównie ze względu na niższą cenę i bardzo dobre parametry techniczne, wysoką wytrzymałość i odporność na paczenie się.

Najczęściej stosowane gatunki drewna to: sosna, dąb, buk, mahoń i jesion.

Z płyt drewnopochodnych – gładkich lub tłoczonych płyt wiórowych albo pilśniowych – zwykłych, MDF i HDF. Najczęściej wykorzystuje się płyty MDF (twarde) i HDF (bardzo twarde).

Różnią się one sposobem wytwarzania oraz gęstością. Im wartość ta większa, tym materiał trwalszy i drzwi wewnętrzne mniej się paczą.

Płyty MDF mają gęstość od 650 do 850 kg/m3, produkuje się je z włókna drewna świerkowego lub sosnowego. Płyty HDF zaś mają gęstość powyżej 850 kg/m3 (o ok. 50% większą niż lite drewno) i wytwarza się je ze zrębków drewna. Oba rodzaje płyt są lżejsze od litego drewna i bardziej od niego odporne na pękanie oraz rozszczepianie.

Drzwi szklane
 (fot. Willa Glass Studio)

Z tafli szkła – zamontowanego w wąskich aluminiowych lub drewnianych ramach.

Można również kupić drzwi szklane bezramowe, wówczas taflę szkła umieszcza się jedynie w zawiasach i tzw. pochwycie, stosowanym zamiast klamki.

Aby takie drzwi wewnętrzne były bezpieczne, wykonuje się je ze szkła hartowanego lub klejonego. W przypadku zbicia, szkło hartowane rozsypie się na kawałki o nieostrych brzegach, a folia zabezpieczająca szkło klejone zapobiegnie rozsypaniu się szyby na kawałki.

Skrzydło i ościeżnica

Skrzydło drzwiowe może mieć konstrukcję płytową lub płycinową.

Drzwi płytowe – wykonane są z jednolitej płyty z materiałów drewnopochodnych lub częściej z ramy drewnianej oklejonej cienką płytą. Pustą przestrzeń między płytami wypełnia się płytami wiórowymi, kartonowymi o budowie plastra miodu lub paskami płyty pilśniowej, układanymi w jodełkę. Krawędzie skrzydła okleja się taką samą płytą wykończeniową, dzięki czemu drzwi tworzą jednolitą całość.

Drzwi płycinowe – skrzydło składa się z dwóch elementów: ramy i jej wypełnienia, czyli płycin. Rama najczęściej wykonana jest z drewna litego lub klejonego warstwowo, a płyciny z drewna litego, sklejki, tworzyw sztucznych lub szkła. Płyciny mogą mieć różne kształty i wymiary.

Można również kupić rozwiązanie pośrednie, czyli drzwi płytowo-płycinowe. W takich skrzydłach na drewnianą ramę, nakłada się płytę drewnopodobną z tłoczeniami w kształcie płycin. Jedne i drugie mogą być przylgowe i bezprzylgowe. Te pierwsze mają specjalne pionowe wycięcia na krawędziach skrzydeł, zwiększające powierzchnię przylegania skrzydła do ościeżnicy. Drzwi bezprzylgowe takich wycięć nie mają.

Ościeżnica (futryna) – to rama, w której osadza się skrzydło drzwi. Kupuje się ją razem ze skrzydłem. Najwygodniej jest kupić ościeżnice z regulowaną szerokością, od 7,5 do 9,5 cm lub od 9,5 do 11,5 cm. Pozwoli to na dopasowanie ościeżnicy do każdej grubości ściany.

Konstrukcja drzwi wewnętrznych płycinowych Konstrukcja drzwi wewnętrznych płytowych
 Konstrukcja drzwi wewnętrznych (a) płycinowych i (b) płytowych

Wykończenie powierzchni

Drzwi przeszklone zamontowane w niewielkich pomieszczeniach dodają im przestrzenności
 Drzwi przeszklone zamontowane w niewielkich pomieszczeniach dodają im przestrzenności (fot. Masonite)

W zależności od materiału, z jakiego drzwi wewnętrzne zostały wykonane mogą być wykończone na kilka różnych sposobów. Drzwi drewniane wykańcza się tak, aby zachować naturalny rysunek słojów drewna (lakier bezbarwny) lub do niego nawiązywać (drewnopodobny laminat albo okleina naturalna, czyli fornir).

Farby kryjące (akrylowe) stosuje się rzadziej. Drzwi wykonane z płyt drewnopochodnych również maluje się farbami akrylowymi lub pokrywa okleiną.

Najczęściej okleiny imitują drewno. Ale można również kupić drzwi z jednobarwnego, kolorowego laminatu lub pokryte akrylową farbą, w kilku podstawowych kolorach. Za drzwi malowane na zamówienie na dowolny kolor trzeba zapłacić ok. 20% więcej. Można również wybrać drzwi częściowo przeszklone, z wkomponowanym przezroczystym, matowym lub barwionym szkłem.

Dla osób lubiących nieco bardziej dekoracyjny styl ciekawym pomysłem mogą być drzwi z kolorowymi witrażami. Drzwi drewniane można kupić również w wersji z niewykończoną powierzchnią. Można je wówczas wykończyć dowolnym sposobem, np. malując na kolor pasujący do stylu wnętrza.

Przed zakupem

Rozmieszczenie drzwi, ich rodzaj, wymiary i sposób otwierania należy zaplanować już na etapie projektowania ścian wewnętrznych, bo wszelkie późniejsze przeróbki to dodatkowe koszty. Trzeba uwzględnić sposób otwierania drzwi i pamiętać o tym, by otwarte skrzydła nie blokowały komunikacji, np. przejścia przez wąski korytarz. Gdy wszystkie roboty budowlano-wykończeniowe są już zakończone wówczas można zamontować drzwi wewnętrzne.

Za co płacimy

Zanim kupimy drzwi wewnętrzne, warto się upewnić, co wliczone jest w podaną cenę - czy tylko skrzydło, czy cały komplet z zawiasami, zamkiem, klamką, ościeżnicą i ewentualnie szybą. Najczęściej cena drzwi obejmuje tylko skrzydło z zawiasami i zamkiem pod klucz. Klamkę, szyld i futrynę trzeba dokupić oddzielnie.

Najwygodniej jednak wszystkie elementy kupić w jednym miejscu. Choć jeśli chodzi o klamki, to zdecydowanie największy ich wybór znajdziemy w marketach budowlanych. Dystrybutorzy drzwi na ogół mają asortyment tylko jednego lub dwóch producentów okuć.

Z montażem czy bez

Bardziej opłaca się kupować drzwi wraz z montażem, ponieważ wówczas nie tylko za usługę, ale również za drzwi zapłacimy 7% a nie 22% podatek VAT. Dodatkową korzyścią jest to, że nie musimy martwić się transportem, a na drzwi wewnętrzne i wykonaną usługę dostaniemy roczną gwarancję.

Jakie drzwi do czego

Drzwi wewnętrzne
 (fot. Interdoor)

Do pokoju - powinny mieć co najmniej 80 cm szerokości, takie drzwi wewnętrzne mogą otwierać się zarówno do wewnątrz, jak i na zewnątrz pomieszczenia.

Do kuchni - powinny mieć co najmniej 80 cm szerokości, nie mogą mieć progów, ponieważ między podłogą a dolną krawędzią drzwi musi być min. 2,5 centymetrowa szczelina pozwalająca na przepływ powietrza.

Do łazienek i WC– szerokość min. 80 cm, powinny otwierać na zewnątrz pomieszczenia i w dolnej części mieć otwory zapewniające wentylację.

Akcesoria do drzwi

Okucia. Większość drzwi zawiesza się na dwóch zawiasach, w niektórych jest jeszcze trzeci pośrodku. Jakość zawiasów i ich zamocowanie wpływają na trwałość oraz komfort eksploatacji drzwi.

Zawiasy bowiem muszą udźwignąć ciężar skrzydła, od nich też zależy, z jaką łatwością drzwi wewnętrzne będą się otwierały i czy w czasie otwierania będą skrzypiały.

Kształt zawiasów jest zróżnicowany Kształt zawiasów jest zróżnicowany
Kształt zawiasów jest zróżnicowany Kształt zawiasów jest zróżnicowany
Kształt zawiasów jest zróżnicowany - mogą być płaskie, kątowe, toczone lub klapowate (fot. Anmark)


Niektóre zawiasy pozwalają na korygowanie wysokości zawieszenia skrzydła względem ościeżnicy. Stosując specjalne zawiasy, można tradycyjne skrzydła zamontować jako wahadłowe.

W drzwiach wahadłowych obrót skrzydła względem osi pionowej, przechodzącej przez boczną krawędź, jest możliwy w obie strony. Takie drzwi wewnętrzne zamykają się samoczynnie.

Klamka
 (fot. Interno)

Klamkę z szyldem lub rozetkami zwykle dokupuje się osobno. Mogą być wykonane z mosiądzu lub stali nierdzewnej rzadziej z aluminium.

Można też kupić modele łączone ze szkłem, drewnem lub kolorową żywicą. Powierzchnia klamki może być błyszcząca lub matowa, niklowana, patynowana, a nawet pozłacana.

W zależności od stylu wnętrza możemy wybierać spośród modeli stylizowanych na stare, bogato zdobione, aż do bardzo nowoczesnych, prostych kształtów.

 

Joanna Dąbrowska

aktualizacja: 2017-08-01

Dodaj komentarz

Zdaniem naszych Czytelników

Mi się bardzo podobaj drzwi przesuwane i szklane, ale są o wiele droższe od zwykłych niestety i taki zakup to wydatek rzędu dwóch tysięcy, także raczej ciężko przy pierwszym mieszkaniu ;( drzwi przesuwane można dostać taniej oczywiście, ale raczej tylko te wychodzące na zewnątrz ...

Gość Anka

05 Sty 2015, 09:50

Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl
Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Nagroda główna Supply Chain Designer 2017 dla firmy VELUX
Nagroda główna Supply Chain Designer 2017 dla firmy VELUX 7 grudnia 2017, w Warszawie podczas Gali Logistyki, Transportu i Produkcji rozdane zostały nagrody w VI edycji badania Supply Chain Designer. ...
Nowość MS więcej niż OKNA - elegancja aluminium w oknach z PVC
Nowość MS więcej niż OKNA - elegancja aluminium w oknach z PVC Firma MS więcej niż OKNA jako jedyny na polskim rynku producent prezentuje nowe okna z PVC, które do złudzenia przypominają nowoczesną, ...
Partner FAKRO - firma RESPILON - w finale Smogathonu
Partner FAKRO - firma RESPILON - w finale Smogathonu Znamy już zwycięzców wyłonionych z finalistów trzeciej edycji Smogathonu – konkursu dla startupów, naukowców oraz osób prywatnych, ...
Najbardziej znane marki
Okna połaciowe - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Drzwi wewnętrzne - ranking rozpoznawalności firm i produktów

Czytaj na tabletach gratis
Czas na Wnętrze Budujemy Dom T3 Młody Technik
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
  • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
  • porady budowlane,
  • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
  • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
    w pełnej wersji.

Czas na wnętrze