Jakie powinny być duże przeszklenia?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 9-16 minut
Jakie powinny być duże przeszklenia?

Duże przeszklenia w domach jednorodzinnych stały się ostatnio bardzo modne. Dzięki nim budynki wyglądają nowocześnie, wnętrza są znacznie lepiej doświetlone i wydają się przestronniejsze. Można je zaplanować np. w salonie, aby zapewnić przesuwne wyjście na taras, albo zdecydować się na całą szklaną ścianę.

aktualizacja: 2020-04-21 11:34:56

Znana z kanonu polskiej literatury wizja szklanych domów zaczyna się realizować. Łatwo dostrzec, że duże przeszklenia są obecnie wyróżnikiem nie tylko biurowców, ale także wielu nowoczesnych domów jednorodzinnych.

Zwolenników tego typu rozwiązań nie zrażają argumenty sceptyków o tym, że panoramiczne okna są droższe od zwykłych, niewygodne w użytkowaniu i słabiej chronią przed wyziębianiem się pomieszczeń. Do tego latem mogą być prawdziwym utrapieniem - wyposażone w nie wnętrza zlokalizowane od najbardziej nasłonecznionej strony silnie się nagrzewają.

Zalet wielkoformatowych przeszkleń jest bowiem niemało. Nic więc dziwnego, że decyduje się na nie coraz więcej inwestorów.

Infografika: Jakie powinny być duże przeszklenia?
Infografika: Jakie powinny być duże przeszklenia?

DLACZEGO WARTO WYBRAĆ DUŻE PRZESZKLENIA?

Nie da się ukryć, że mieszkanie w domu o nowoczesnym i atrakcyjnym wyglądzie jest bardzo komfortowe. Można to porównać do ubrania - włożenie na siebie czegoś na czasie dodaje pewności siebie i sprawia, że czujemy się lepiej. Ale sprowadzanie kwestii dużych przeszkleń wyłącznie do mody byłoby uproszczeniem. Wszak takie rozwiązanie daje też konkretne korzyści.

Przede wszystkim, wyposażony w nie budynek jest bardzo dobrze doświetlony. To ważne - specjaliści podkreślają, jak pozytywny wpływ na zdrowie człowieka ma kontakt z naturalnym światłem. A przecież w budynkach spędzamy obecnie nawet 90% czasu każdej doby. Z problemem przegrzewania się pomieszczeń latem można sobie natomiast poradzić, montując osłony przeciwsłoneczne - rolety, żaluzje albo markizy.

Nie bez znaczenia jest też to, że dzięki większym oknom dobrze doświetlone wnętrza wydają się przestronniejsze. Jest jeszcze kwestia kontaktu z naturą - duże przeszklenia otwierają budynek na otaczający krajobraz. Gdy zaplanujemy przeszklone wyjście na taras, praktycznie zatrze się granica między domem i jego otoczeniem.

Wielkoformatowe przeszklenia w salonie
Obecnie, gdy w pomieszczeniach spędzamy nawet 90% czasu, bardzo ważne jest ich prawidłowe doświetlenie, co zapewniają duże przeszklenia. (fot. Wiśniowski)

Z JAKIEGO MATERIAŁU MOGĄ BYĆ OKNA PANORAMICZNE?

Jedno skrzydło panoramicznego okna może ważyć nawet 500 kg. Aby wielkoformatowa stolarka była bezpieczna w użytkowaniu, profile okienne i okucia muszą być więc bardzo sztywne i wytrzymałe. Parametry te w dużej mierze zależą od tego, z jakiego materiału wykonano okna - z PVC, drewna czy aluminium.

Najmniejszą sztywnością charakteryzuje się plastik. Dlatego w profilach z PVC, które mają budowę komorową, umieszcza się stalowe wzmocnienia (i wkładki termiczne). Takie rozwiązanie jest jednak skuteczne tylko w stolarce panoramicznej o mniejszych rozmiarach (maksymalna szerokość to 150 cm, a wysokość 250 cm). W większych oknach wprowadza się podziały. Odpowiednią sztywność zapewniają pionowe i poziome elementy konstrukcyjne.

Podziały w dużych oknach wykonanych z plastiku
Ze względu na mniejszą sztywność plastiku, w dużych oknach wykonanych z tego materiału często wprowadza się podziały - pionowe i poziome elementy konstrukcyjne. (fot. Krispol)

Bardziej wytrzymałe i sztywniejsze są wyroby z drewna. Stosując ten materiał, producenci mogą wykonać bardzo duże ramy, nie wymagające dodatkowych wzmocnień.

Nie są one również potrzebne w profilach okiennych z aluminium. Dzięki dużej wytrzymałości tego materiału, ramy mogą być węższe. Podnosi to walory estetyczne okna. Mniej masywne ramy to również więcej światła dziennego w pomieszczeniach.

JAKIE PARAMETRY CIEPLNE POWINNY MIEĆ OKNA PANORAMICZNE?

Przez okna ucieka z domu znacznie więcej ciepła niż przez ściany. Zastosowanie oszkleń o większej powierzchni oznacza, że przy wyborze stolarki trzeba się przyjrzeć bardzo dokładnie jej parametrom termoizolacyjnym. Zależą one od sposobu wykonania ram oraz od zastosowanego pakietu szybowego.

Wpływ na termoizolacyjność ma głębokość profilu (w oknach energooszczędnych mają one nawet ponad 10 cm), liczba komór i zastosowanie wspomnianych wkładek termicznych. W przypadku okien z drewna wiele zależy od rodzaju budulca. Najwyższą izolacyjność cieplną wykazuje egzotyczny gatunek meranti.

Jeżeli chodzi o oszklenie, kluczowa jest liczba szyb, ich grubość, odległości między taflami oraz rodzaj gazu, który wypełnia przestrzenie międzyszybowe. Z reguły okna mają 2 szyby, 3 stosowane są w modelach energooszczędnych. W takim przypadku, ze względu na większy ciężar pakietu szybowego, rama musi być wzmocniona. Standardowa odległość między szybami to 14-16 mm. Na etapie produkcji wpuszczany jest tam gaz szlachetny, który spełnia zadanie izolacji termicznej. Najskuteczniejsze są: argon, krypton i ksenon.

W praktyce inwestor kupujący okna powinien się kierować wartością jego współczynnika przenikania ciepła U. Trzeba jednak pamiętać, że są dwa rodzaje U:

  • Ug - dotyczy samego oszklenia ("g" od ang. glass);
  • Uw - określa termoizolacyjność całego okna ("w" od ang. window).

Zdarza się, że producenci podają wartość tylko tego pierwszego. A ten jest zawsze niższy (korzystniejszy) niż obliczony dla całego okna. Ważne też, żeby U było wyznaczone dla konkretnych, naszych wymiarów okien, a nie jakichś innych, traktowanych jako tzw. referencyjne. Polskie przepisy określają, że współczynnik przenikania ciepła nie powinien przekraczać 1,1 W/(m²·K). Wkrótce jednak to się zmieni - już od 2021 roku U nie będzie mógł być większy niż 0,9 W/(m²·K). W sprzedaży już teraz bez problemu można kupić okna o Uw = 0,7-0,8.

Duże przeszklenia
Zgodnie z polskimi przepisami, współczynnik przenikania ciepła okna nie powinien przekraczać 1,1 W/(m²·K). Bez problemu kupimy jednak modele o znacznie lepszych parametrach. Na zdjęciu okno o współczynniku U = 0,76 W/(m2·K) - z pakietem 2-komorowym. (fot. Wiśniowski)

OKNA PANORAMICZNE W DOMU - CO Z BEZPIECZEŃSTWEM?

Jak wspomniano, panoramiczne okna są bardzo ciężkie. Łatwo sobie wyobrazić, jakie szkody mogłyby powstać na skutek rozbicia się dużej masy szkła. Dlatego w wielkoformatowej stolarce stosuje się tzw. bezpieczne szyby, wykonane np. z dwóch tafli przedzielonych folią PVB. Po rozbiciu szyba nadal stanowi jeden element, nie stwarzając zagrożenia dla znajdujących się w pobliżu osób. Inny wariant to szkło hartowane, które rozpada się na małe kawałki o tępych krawędziach.

Bezpieczeństwo to także rozwiązania chroniące przed włamaniem. Według statystyk Policji, to właśnie drzwi tarasowe są częstym celem ataku intruzów. Zazwyczaj zlokalizowane są bowiem od strony ogrodu, z dala od oczu sąsiadów, co ogranicza ryzyko wpadki złodzieja. Jednym z podstawowych elementów ochrony są okucia przeciwwyważeniowe. Dobrze sprawdzają się też klamki z kluczykiem, których nie da się otworzyć od zewnątrz po nawierceniu otworu w ramie.

Listwy przeciwwyważeniowe do panoramicznych okien
Jednym z zabezpieczeń antywłamaniowych są listwy przeciwwyważeniowe, które chronią drzwi tarasowe przed wyważeniem od zewnątrz. (fot. G-U Polska)

Jeżeli w domu mamy instalację alarmową, drzwi tarasowe powinniśmy wyposażyć w czujniki alarmowe - kontaktronowe (sygnalizują otwarcie się stolarki) i zbicia szkła, ewentualnie także reagujące na próbę wyważenia.

JAK WYGODNIE UŻYTKOWAĆ DUŻE PRZESZKLENIA?

Producenci oferują również rozwiązania podnoszące komfort użytkowania dużych przeszkleń, m.in.:

  • napęd elektryczny - ułatwia przesuwanie ciężkich okien. Montuje się go pod posadzką, a do obsługi służy pilot bądź naścienny łącznik;
  • niski próg - zapobiega potykaniu się i ułatwia wychodzenie na taras osobom o mniejszej sprawności ruchowej;
  • funkcja rozszczelnienia okna - dzięki niej można przewietrzyć pomieszczenie bez nadmiernego wychładzania;
  • szyby samoczyszczące - wyposażone są w specjalną powłokę. Dzięki niej z zanieczyszczenia zmywa z okien woda deszczowa.

JAK OTWIERAĆ DUŻE PRZESZKLENIA?

Wygoda użytkowania wielkoformatowych przeszkleń zależy także od sposobu ich otwierania. Ze względu na dużą wagę stolarki, stosuje się tu również specjalne rozwiązania, niespotykane w przypadku typowych okien.

Ich charakterystykę należy zacząć od informacji, że w dużych przeszkleniach nie wszystkie elementy muszą być ruchome. Te bowiem są droższe, dlatego wielu inwestorów decyduje się na zastąpienie części z nich skrzydłami stałymi, zwanymi fiksami lub witrynami.

Duże przeszklenia tarasowe
Nie wszystkie skrzydła okna panoramicznego muszą być ruchome. Można zdecydować się np. na dwa elementy przesuwne i dwa stałe (fiksy). (fot. MS więcej niż OKNA)

Spośród skrzydeł otwieranych najpopularniejsze i najtańsze są okna rozwierano-uchylne. Mają zawiasy umieszczone w dwóch płaszczyznach, dzięki czemu można je otworzyć na rozszerz lub jedynie uchylić do wietrzenia. Pewnym ograniczeniem jest to, że wymagają miejsca na ruch otwieranego skrzydła, analogicznie jak drzwi. Dodatkowo wymiary takich skrzydeł są ograniczone - maksymalna szerokość to 160 cm, a wysokość 250 cm. Ponadto wymagają zakupu hamulca, który umożliwia zablokowanie otwartego skrzydła w dowolnej pozycji. Pozwala to uniknąć ryzyka, że w razie przeciągu okno się zatrzaśnie albo zbije się szyba.

Droższe, ale też wygodniejsze w użyciu są okna uchylno-przesuwne. Jak wskazuje nazwa, można je przesuwać - po otwarciu skrzydło zachodzi na sąsiednie, nie zabierając miejsca w pomieszczeniu. Takie rozwiązanie jest bardzo nowoczesne i efektowne. Dzięki specjalnemu systemowi okuć drzwi tarasowe mogą mieć szerokość nawet 330 cm, a wysokość 250 cm. Dwa ruchome skrzydła mogą mieć łączną szerokość 6 m.

Przeszkoloną ścianę o jeszcze większej powierzchni (z podziałem na skrzydła - szerokości nawet 12 m) można uzyskać montując okna podnoszono-przesuwne. To najdroższy z omawianych wariant. Tego typu skrzydła otwiera się po odpowiednim przesunięciu klamki i uniesieniu okna. Gdy klamka znajduje się w pozycji zamkniętej, skrzydło opada i rygluje się.

Rolety zewnętrzne na dużych przeszkleniach
Planując duże przeszklenia nie można zapomnieć o wyposażeniu ich w osłony przeciwsłoneczne, które latem chronią wnętrza przed przegrzewaniem. (fot. Aluprof)

OKNA PANORAMICZNE W DOMU - ILE TO KOSZTUJE?

Ceny okien panoramicznych są bardzo zróżnicowane. Wiele zależy od materiału, z jakiego są wykonane, parametrów termoizolacyjnych, sposobu otwierania i producenta. Najtańsza jest stolarka z PVC. Za plastikowe okno do otworu tarasowego o wymiarach 250 cm (wys.) × 400 cm (szer.) zapłacimy ok. 5000 zł.

Droższe są wyroby z drewna, a najdroższe z aluminium. W sprzedaży są produkty wykonane z tego ostatniego materiału, na które trzeba przeznaczyć - przy wspomnianych wymiarach - nawet 50 tys. zł i więcej.

Norbert Skupiński
fot. otwierająca: Aliplast

Zdaniem naszych Czytelników

Gość 3dziadek

14 Jun 2009, 11:40

Czy kiedyś były inne przepisy,czy nie była określana ilość światła ? Okna na północ nie dają tyle światła co okna na południe,więc 1/8 to nie zawsze ten sam skutek.

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Instrukcja wymiany uszczelki w ramie okna dachowego
Instrukcja wymiany uszczelki w ramie okna dachowego
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!