Budujemy Dom
Wykańczanie / Podłogi i posadzki / Artykuły

Wybór posadzki - komfort u stóp

Wśród wielu elementów wykończeniowych, które wybieramy na ostatnim etapie budowy, posadzkę można nazwać kluczem do sukcesu. Wie o tym każdy, kto wymieniał podłogi w wyniku pochopnie podjętej decyzji. Dlatego bądźmy mądrzy przed szkodą.

Duże płyty białego gresu porcelanowego, ułożone w naprzemienne, matowe i błyszczące pasy, kreują efekt lodowej tafli, dzięki czemu wnętrze wydaje się większe i wyższe
Powyżej przykład wpływu posadzki na odbiór przestrzeni: duże płyty białego gresu porcelanowego, ułożone w naprzemienne, matowe i błyszczące pasy, kreują efekt lodowej tafli, dzięki czemu wnętrze wydaje się większe i wyższe.
(fot. Villeroy&Boch)

Wybór posadzki jest ważny zarówno ze względów użytkowych, jak i estetycznych. A choć nowoczesnych technologii i rozwiązań materiałowych jest dziś bardzo wiele, paradoksalnie to właśnie owo bogactwo oferty niejednemu z nas utrudnia decyzję. W dodatku podejmujemy ją na lata, często na dziesięciolecia.

Rodzaj posadzki określa jej trwałość, odporność na uszkodzenia, wygodę konserwacji oraz – w dużym stopniu – odbiór wizualny wnętrza.

Kod źródłowy

Posadzka jest jednym z kilku elementów tworzących kanon estetyczny wnętrza. Podłoga, ściany, okna i drzwi składają się na rodzaj podstawowego kodu materiałowo-kolorystycznego, który określa zasadnicze elementy wystroju.

Nie znaczy to, że decydując się na określony rodzaj posadzki, ograniczamy własne możliwości projektowe. Do jej wyboru powinniśmy jednak podejść starannie – właśnie po to, by pozostawić sobie maksymalną swobodę twórczą w zakresie urządzania domu.

Podłoga to ogromna powierzchnia, która już choćby z racji skali swoim stylem i kolorystyką silnie oddziałuje na mieszkańców.

Jasna półmatowa posadzka dodaje wyrazu i lekkości ciemnym elementom wystroju – meble zdają się unosić nad podłogą
Jasna półmatowa posadzka dodaje wyrazu i lekkości ciemnym elementom wystroju – meble zdają się unosić nad podłogą.
(fot. Art de Vivre)

Jej rangę podnosi jeszcze moda na łączenie pomieszczeń – w dużym salonie, otwartym na kuchnię, jadalnię i hol, posadzka będzie działać swym wyglądem silniej niż w niewielkim gabinecie z dywanem.

Dlatego właśnie w ofercie rynkowej i wśród najnowszych trendów dominuje klasyka: spokojne desenie i stonowane kolory.

Takie, które mogą stworzyć tło dla kilku rodzajów aranżacji, dobrze skomponują się z innymi barwami i nieprędko znudzą. Wybór podłogi o wyrazistym wzorze i w intensywnym odcieniu trudno uznać za błąd.

Taka decyzja pociąga za sobą jednak rygor przy doborze pozostałych elementów wyposażenia, które nie powinny z podłogą zbyt silnie konkurować. To propozycja dla osób o zdecydowanych upodobaniach i precyzyjnej wyobraźni.

Ważne, by podłoga nawiązywała swym wyglądem do pozostałych elementów „kodu”. Zwykle spośród nich jako pierwsze pojawiają się w domu okna – zadbajmy, by odcień posadzki harmonizował z ramami okiennymi i parapetami. Jeśli planujemy kolory na ścianach, a we wnętrzach dużo ozdób – obrazów, dywanów, zróżnicowanych mebli – posadzkę warto dopasować kolorystycznie do okiennej oprawy. Zestaw kontrastowy lepiej sprawdzi się jako tło dla stonowanego i oszczędnego wyposażenia.

Pierwsze wrażenie

Podłoga, niezależnie od wybranego materiału, może być jasna lub ciemna, błyszcząca albo matowa, ciepła bądź chłodna w wyrazie. Te cechy zdecydują o wrażeniu wizualnym, jakie nasz salon, hol, jadalnia będą wywierać już od progu.

Jasne drewno jesionowe w postaci dużych paneli wnosi do salonu ciepły klimat, poczucie ładu i przestronności Ciemna podłoga dodaje charakteru i koncentruje uwagę na dolnej partii wnętrza; to stylowa propozycja do wysokiego pokoju o pokaźnym metrażu
(fot. Baltic Wood) (fot. Quick-Step)
Dwa pomieszczenia o wyraźnie odmiennym „środku ciężkości”: jasne drewno jesionowe w postaci dużych paneli wnosi do salonu ciepły klimat, poczucie ładu i przestronności, ciemna podłoga dodaje charakteru i koncentruje uwagę na dolnej partii wnętrza; to stylowa propozycja do wysokiego pokoju o pokaźnym metrażu


Dobierając odpowiednio posadzkę, możemy w zakresie estetyki dokonać znaczącej korekty. W zbyt niskim pomieszczeniu warto ułożyć podłogę jasną i błyszczącą: z płyt polerowanego gresu, jasnego kamienia, białej lub kremowej żywicy epoksydowej albo z jasnego, polakierowanego na wysoki połysk drewna (brzoza, jesion, bielony dąb), przy czym w tym ostatnim przypadku deski, klepki lub panele powinny być możliwie dużych rozmiarów.

Nowoczesna wykładzina dywanowa; awangardowy deseń krokodylej skóry będzie odpowiedni nawet do bardzo eleganckiego salonu
Nowoczesna wykładzina dywanowa; awangardowy deseń krokodylej skóry będzie odpowiedni nawet do bardzo eleganckiego salonu.
(fot. Tarkett)

Ciemne intensywne kolory (gresy, granity, egzotyczne gatunki drewna czy preparowane odmiany rodzime, jak np. dąb wędzony) będą wyglądały znacznie lepiej w pomieszczeniu wysokim i dobrze doświetlonym – choćby w dużym przeszklonym salonie od południa. W pełnym świetle efektowniej zaprezentuje się ich uroda.

Przytulność i nastrój wniesie do wnętrza drewno. To nieoceniony materiał dla zwolenników naturalności i ciepłej rodzinnej atmosfery. Drewniany parkiet lub panele (które łatwo ułożyć samodzielnie) wpiszą się w każdy styl, zwłaszcza że wybór odcieni, deseni i sposobów układania jest bardzo szeroki.

Klasyczna jodełka – pojedyncza, podwójna lub potrójna – dopełni salon w stylu tradycyjnym, klepki ułożone równolegle jak pokład to wzór neutralny i dobry na wszystko, mozaika sztorcowa (tzw. parkiet przemysłowy) świetnie sprawdzi się w awangardowym otoczeniu. A przecież mamy jeszcze możliwość łączenia gatunków i wzorów: w ten sposób powstają zachwycające podłogi w stylu pałacowym.

Wrażenie ciepła wykreujemy też za pomocą podłogi korkowej, nie tak popularnej jak drewniana, a bardzo funkcjonalnej. Z każdym rokiem przybywa też interesujących wzorów i kolorów, choć naturalny kolor korka nadal dominuje w ofercie producentów. To doskonały pomysł na podłogę w sypialni alergika – korek nie uczula, a zabezpieczone wodnym ekologicznym lakierem panele można zmywać na mokro.

Niedroga, wygodna w utrzymaniu, a przy tym bardzo efektowna wykładzina elastyczna
Niedroga, wygodna w utrzymaniu, a przy tym bardzo efektowna wykładzina elastyczna
(fot. Komfort)

Najprzytulniej będzie oczywiście w salonie wyłożonym wykładziną dywanową. Po latach kariery biurowej nowoczesne wykładziny wracają do naszych domów. Przekonują gęstym miękkim runem, ciekawymi wzorami i kolorystyką, ale chyba najbardziej – nieznaną wcześniej łatwością czyszczenia i właściwościami… antyalergicznymi.

Tak, tak, dywany, których nigdy byśmy o to nie podejrzewali, w antyalergicznym wydaniu potrafią oczyszczać powietrze w pomieszczeniu, wiążąc cząsteczki kurzu i roztocza dzięki specjalnej powłoce.

Podłoga to także doskonałe narzędzie podziału przestrzeni. Różnicując rodzaje posadzki, możemy wyraźnie wyodrębnić strefy funkcjonalne, nie tracąc jednocześnie wrażenia przestronności.

Wnętrze, w którym taki zabieg zastosujemy, wyda się wprawdzie nieco mniejsze (jednolite powierzchnie powiększają optycznie, a powierzchnie dzielone zmniejszają), ale jednocześnie bardziej uporządkowane formalnie.

Podłoga dla odważnych

Jeśli mamy zdecydowaną wizję wnętrza i dużo dekoratorskiej intuicji, możemy zaryzykować zastosowanie materiału dalekiego od standardów. Dziś najmodniejsze są przewrotne imitacje.

Wybór tworzyw wpisujących się w ten trend jest naprawdę duży: płytki ceramiczne udające kamień naturalny albo deskę podłogową, wykładziny dywanowe wyglądające jak skóra lub kamienny bruk, wykładziny elastyczne imitujące blachę, wreszcie żywica epoksydowa, która w postaci transparentnej wylewki może udawać… wszystko – wzór zależy jedynie od tego, co w niej zatopimy.

Ciemna i błyszcząca posadzka kuchenna może być wylana z żywicy, wykonana z kamienia (najlepiej granitu) lub wyłożona polerowanym gresem Efektowne panele laminowane, które atrakcyjnemu wzornictwu zawdzięczają awans na salony, a dzięki nowoczesnej technologii sprawdzają się nawet w łazienkach
(fot. Poliform) (fot. Quick-Step)
Dziś kuchnia – często otwarta, widoczna już od progu – zabiega o reprezentacyjną rangę. Podłoga jest ważnym i skutecznym „narzędziem” podnoszenia prestiżu pomieszczenia. Ciemna i błyszcząca posadzka kuchenna może być wylana z żywicy, wykonana z kamienia (najlepiej granitu) lub wyłożona polerowanym gresem.

W każdym przypadku będzie praktyczna i łatwa w utrzymaniu, a gospodarczemu z natury wnętrzu doda wiele szyku. Na zdjęciu po prawej – efektowne panele laminowane, które atrakcyjnemu wzornictwu zawdzięczają awans na salony, a dzięki nowoczesnej technologii sprawdzają się nawet w łazienkach


Przebierając w awangardowych deseniach i fakturach należy tylko pamiętać o jednym: z taką podłogą będziemy obcować latami, a im kosztowniejsza i trwalsza okładzina, tym trudniej ją wymienić. Wyjątkiem są tu posadzki z rodziny wykładzin i panele laminowane; jedne i drugie nie drenują nadmiernie kieszeni, a przy tym równie łatwo je ułożyć, jak zdemontować. I może to właśnie od nich warto zacząć aranżacyjne eksperymenty…

 

Agnieszka Rezler

aktualizacja: 2017-08-01

Dodaj komentarz

Zdaniem naszych Czytelników

Tez jestem tego zdania, ze podłoga drewniana jak najbardziej nadaje się do mieszkania, jets wytrzymała,a poza tym pięknie wygląda

Gość layss

24 Lis 2016, 16:35

Jasne, ze deska jets dużo cieplejsza, sama kupowałam swoją w ..., bo znajoma mnie namówiła, połoga na prawdę jest ciepła,a ja lubie chodzić bez kaci, wiec dla mnie to idealny układ :)

Gość lilka

04 Maj 2016, 07:11

jak dla mnie to podłoga drewniana jest najlepszym wyborem. Wystarczy kupić jakis preparat dobry i nim myć, poza tym deska jest dużo cieplejsza od posadzki.

Gość Agnieszka

07 Lut 2016, 19:05

Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl

Zobacz też:

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Nowe listwy w ofercie marki Effector
Nowe listwy w ofercie marki Effector Kolekcja Standard firmy Effector ma nowe listwy i profile: kątownik schodowy z aluminium, wyposażony we wkładkę antypoślizgową oraz listwy ...
Deski podłogowe w niewielkim rozmiarze to gorący trend!
Deski podłogowe w niewielkim rozmiarze to gorący trend! Jednym z najważniejszych trendów przewidzianych zarówno na obecny sezon, jak i przyszłe lata, jest wykańczanie podłóg deskami w niewielkim ...
Listwa przypodłogowa Hi-Line Prestige firmy Cezar
Listwa przypodłogowa Hi-Line Prestige firmy Cezar Wśród kilkunastu nowości przygotowanych przez firmę Cezar Przedsiębiorstwo Produkcyjne Dariusz Bogdan Niewiński na rok 2017 są listwy ...
Najbardziej znane marki
Panele podłogowe i parkiet - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
  • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
  • porady budowlane,
  • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
  • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
    w pełnej wersji.

Czas na wnętrze