Budujemy Dom
Wykańczanie / Podłogi i posadzki / Artykuły

Podłogi drewniane

Najpopularniejsze rodzaje podłóg drewnianych stosowane zarówno w mieszkaniach i domach, jak i w obiektach użyteczności publicznej to: parkiet, mozaika, lite deski oraz panele drewniane.

Podłoga z bambusa
Podłoga z bambusa (fot. Delfino)

Parkiet

Jest to tradycyjna posadzka o bardzo dobrych właściwościach termoizolacyjnych i akustycznych wykonana z małych deszczułek litego drewna. Wymiary deszczułek parkietów dostępnych na rynku są zróżnicowane. Ich długość kształtuje się od 200 do 450 mm, szerokość od 30 do 100 mm, a grubość od 13 do 22 mm.

Urok drewna
 (fot. Quick Step)

Produkowane są z różnych gatunków drewna liściastego: dębu, jesionu, klonu, wiązu, buku, brzozy, jawora oraz iglastego: sosny i świerka, a także niektórych gatunków drzew egzotycznych. Deszczułki układane są w różne wzory – jodełkę, szachownicę, cegiełkę. Można też tworzyć bardziej skomplikowane wzory, łącząc ze sobą różne gatunki i kolory drewna.

Deszczułki łączone ze sobą na wpust i pióro przyklejane są do podłoża klejem żywicznym, rozpuszczalnikowym lub proszkowym. Następnie ułożoną podłogę należy wycyklinować, uzupełnić szpachlą drobne ubytki i szczeliny oraz trzykrotnie polakierować.

Do wykończenia posadzki z parkietu stosuje się różnego rodzaju drewniane listwy przypodłogowe, cokołowe oraz ćwierćwałki. Podłoga wyłożona parkietem jest bardzo trwała i można ją wielokrotnie odnawiać.

Mozaika

Drewno jest cenione ze względu na wygląd
Drewno jest cenione ze względu na wygląd (fot. Profi-Parkiet)

Mozaika są to płyty z litego drewna wykonane z niewielkich listewek (tzw. lameli) ułożone w kwadratowe segmenty prezentujące gotowe wzory najbardziej popularnych deseni podłóg parkietowych. Całkowita grubość mozaikiwynosi 8 lub 10 mm. Wzór kwadratowy może być wykonany z klepek tego samego lub wielu gatunków drewna ułożonych w różnych kierunkach.

Tak skonstruowany blok naklejony jest na siatkę mocującą klepki na swoich miejscach. Podłogę przykleja się do betonowej posadzki bezwodnym klejem do mozaiki i parkietów, łącząc na styk kolejne bloki. Wzór mozaiki układa się automatycznie, co jest ogromnym ułatwieniem, gdyż nie ma potrzeby samodzielnego komponowania deseniu podłogi.

Podobnie jak w przypadku parkietu podłożem pod mozaikę jest podkład cementowy, który powinien być suchy, mocny i równy. Dopuszczalna jego wilgotność nie powinna przekraczać 2%. Temperatura pomieszczenia, w którym ma być zamontowana podłoga powinna być wyższa niż 10°C.

Należy pamiętać, aby płyty mozaikowe nie dochodziły do samej ściany. Powinno się zostawić ok. 10-mm dylatację. Rzędy płyt montuje się zaczynając od narożnika pomieszczenia, a nie równolegle do ściany.

Po wyschnięciu kleju podłogę cyklinujemy, szpachlujemy masą wykonaną z pyłu pozostałego po cyklinowaniu zmieszanego z płynem do szpachlowania, a następnie lakierujemy. Podłogę możemy kilkakrotnie odnawiać.

Deski

Podłogę z desek, tzw. dyli, wykonuje się głównie z drewna iglastego: sosnowego lub świerkowego, aczkolwiek coraz częściej na rynku można spotkać deski z innych gatunków drzew, np. egzotycznych, a także traw (bambus). Deski z litego drewna produkowane są w różnej długości i szerokości. Grubość kształtuje się przeważnie w granicach 9-35 mm.

Poszczególne deski, łączone na pióro i wpust, układa się na legarach, stropie z belek drewnianych lub tzw. ślepej podłodze. Następnie powierzchnia posadzki jest szlifowana oraz lakierowana lub, w celu uzyskania naturalnego koloru drzewa, woskowana i pokrywana olejem do drewna.

Panele drewniane

Podłoga z twardego drewna liściastego jest bardzo trwała
Podłoga z twardego drewna liściastego jest bardzo trwała
(fot. Parkiety Kaźmierczak)

Łączą w sobie estetyczne walory litego drewna, z trwałością i funkcjonalnością paneli. Jest to właściwie trójwarstwowy parkiet naturalny w postaci gotowych elementów o kształcie deski. Bezpośrednio po instalacji panele nie wymagają cyklinowania i kilkakrotnego lakierowania.

Ich warstwa wierzchnia jest polerowana oraz zabezpieczana już w procesie produkcyjnym. Dlatego montaż takiej podłogi jest zdecydowanie szybszy i mniej uciążliwy. Dostępne na rynku panele różnią się między sobą wymiarami. Przeciętnie ich długość waha się od 1,2 do 2,4 m, szerokość od 138 do 209 mm, a grubość od 9,5 do 15 mm. W odróżnieniu od litego drewna panele układamy jako podłogę pływającą, co oznacza, iż poszczególne deski łączymy ze sobą nie przyklejając ich do podłoża.

Podobnie jak tradycyjny parkiet, zniszczone panele drewniane można kilkakrotnie odnawiać lakierując wcześniej wycyklinowaną powierzchnię. Ponieważ jednak nie są jednolite w całym swoim przekroju można je zeszlifować tylko na grubość warstwy wierzchniej. Zwykle jest to od 2,2 do 3,6 mm; im warstwa ta jest grubsza, tym więcej razy podłogę możemy odnawiać.

O wyglądzie paneli drewnianych decyduje rodzaj zastosowanego drewna oraz wzór warstwy wierzchniej. Na rynku dostępne są panele o wzorach pełnych desek, półdesek, dwuklepkowe – podzielone na dwa pasma krótkich klepek, zwane też dwulamelowymi, oraz trójklepkowe, z trzema rzędami klepek, czyli trójlamelowe. Ponadto panele wykonane z tych samych gatunków drewna mogą różnić się ilością sęków oraz odcieniem. Deski bezsęczne, w jednolitym kolorze z niewielkimi różnicami odcieni uznawane są za bardziej ekskluzywne, przez co ich cena jest nieco wyższa.

Najwięcej paneli ma wygląd naturalnego drewna
Najwięcej paneli ma wygląd naturalnego drewna
(fot. Balitic Wood)

Paneli drewnianych nie przyklejamy do podłoża, dlatego nie musimy jego specjalnie przygotowywać. Możemy je ułożyć bezpośrednio na starej podłodze, niezależnie od tego, z jakiego materiału jest wykonana. Przed samą instalacją ważne jest, aby panele drewniane w zamkniętych opakowaniach przebywały w pomieszczeniu, w którym będą układane przez około 48 godzin.

Pozwoli to drewnu na wyrównanie poziomu wilgotności z otoczeniem. Poszczególne panele łączy się sklejając ze sobą wpust i pióro. Klej nanosi się punktowo do wnętrza wpustu. Zużycie kleju wynosi od 80 do 110 g/m². Pomiędzy ścianą a panelami zostawia się szczeliny, tzw. dylatacje, które zmniejszają skutki ruchów drewna i wentylują podłogę od spodu.

Dylatacje powinny mieć szerokość 8-10 mm. Po ułożeniu wszystkich desek szczeliny zakrywane są listwami przypodłogowymi. Na rynku dostępne są także panele drewniane z bezklejowym systemem łączenia desek.

Odpowiednio wyprofilowane pióro i wpust sprawiają, iż elementy idealnie do siebie pasują i zatrzaskując się, trwale wiążą je bez stosowania kleju. Bezklejowy system ma też inne zalety. Montaż paneli drewnianych jest łatwiejszy, szybszy i czystszy. Praktycznie każdy jest w stanie ułożyć tego typu podłogę, bez konieczności zatrudniana fachowców, co niewątpliwie znacznie obniża jej koszt. Bezklejową podłogę można zdemontować i położyć w innym pomieszczeniu, co ma znaczenie w trakcie przeprowadzek. W przypadku zniszczenia części podłogi łatwo można wymienić uszkodzone panele.

Z jakich gatunków

Twardość drewna
 Twardość drewna

Rodzaj zastosowanego drewna ma wpływ nie tylko na wygląd podłogi, ale także decyduje o jej twardości, a co za tym idzie wytrzymałości. Twardość określana jest współczynnikiem Brinella, który im wyższy, tym twardsze jest drewno.

Najtwardsze są drewna egzotyczne (merbau, mutenye, sukupira, jatoba). Najmniej odporna na uszkodzenia jest sosna. Decydując się na określony gatunek drewna należy więc wziąć pod uwagę, w jakich warunkach będziemy eksploatować posadzkę.

Do miejsc częściej używanych, lepiej wybrać twardsze drewno, które będzie bardziej odporne na uszkodzenia i wgniecenia. Warto wiedzieć, że niektóre gatunki drewna egzotycznego, z racji swej bardzo dużej odporności, w tym także na wilgoć, można stosować w łazienkach oraz na zewnątrz domu.

Z uwagi na dużo wyższą wytrzymałość oraz nietypowy wygląd coraz większą popularność zdobywają podłogi egzotyczne. Ich kolory wahają się od jasno- i ciemnożółtego, przez pomarańczowy i czerwony, aż po różne odcienie brązu przechodzącego w czerń.

Uroku dodaje podłodze nietypowe usłojenie. Niektóre gatunki mają wyraźne, pasiaste słoje (np. doussie, jatoba), inne słabo zaznaczone lub niemalże niewidoczne (np. kempas, hewea), z ciemnymi cętkami żywicznymi lub cętkami promieni rdzeniowych oraz naczyń drewna.

Należy pamiętać, iż na ostateczny wygląd podłogi drewnianej ma wpływ na sposób wykończenia jej powierzchni. W zależności od zastosowania określonego lakieru (matowego, półmatowego lub z połyskiem), oleju czy wosku powierzchnia tej samej podłogi może przybrać odmienny wygląd. Walory estetyczne materiału sprawiają, iż podłogi drewniane układane są zarówno w pomieszczeniach o wystroju klasycznym, jak i przy nowoczesnych aranżacjach wnętrz. Oczywiście, wszystko zależy od wzoru oraz koloru posadzki.

Jasne podłogi, o regularnym wzorze i ciemne egzotyczne pozwalają wyeksponować piękno minimalistycznego wyposażenia pomieszczenia. Natomiast tradycyjny wystrój wnętrza idealnie będzie się komponował z podłogą o wyraźnie zaznaczonych słojach.

Podłoga drewniana pozwala także na optyczne kształtowanie wielkości pomieszczenia. Duże elementy (np. deski, duże klepki) pomniejszają pomieszczenie, a drobniejsze (np. mozaika, bruk drewniany) powiększają je wizualnie. Istotny jest także kierunek ich ułożenia. Klepki (np. parkiet o wzorze cegiełki lub jodełki) wzdłuż dłuższej ściany podkreślą długość pomieszczenia, a ułożone w poprzek znacznie je poszerzą. Do pokoi dobrze nasłonecznionych wybierajmy podłogi z drewna w chłodnych odcieniach.

Do ciemnych i niskich pasują tonacje jasne i ciepłe. W małych lepiej położyć parkiet lub deski z jasnego drewna, lecz w cieplejszym odcieniu (np. z sosny, klonu czy buku). Podłogi ciemne oraz z drewna egzotycznego najlepiej komponują się w pomieszczeniach dużych i wysokich.

Agnieszka Kołogrecka

 

aktualizacja: 2017-07-31

Dodaj komentarz

Zdaniem naszych Czytelników

Chyba nie przekonałabym sie o egzotycznej podłogi np. bambusowej,a le widziałam w ... właśnie takie podłogi, wyglądają one ciekawie, mają różne odcienie, ale chyba jestem wierna klasyce - dąb :)

Gość ladysis

24 Lis 2016, 16:33

Cytat Na pewno wiele zależy od gatunku drewna - ale czy podłoga bambusowa ma jakieś szczególne przeciwwskazania do stosowania w miejscach z sezonem grzewczym? Tego nie wiem, może poszukaj na stronach producentów? Panele bambusowe ...

Parkiet Komplex

04 Maj 2016, 11:54

Na pewno wiele zależy od gatunku drewna - ale czy podłoga bambusowa ma jakieś szczególne przeciwwskazania do stosowania w miejscach z sezonem grzewczym? Tego nie wiem, może poszukaj na stronach producentów?

halina156

04 Maj 2016, 11:36

Pokaż wszystkie komentarze Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl

Zobacz też:

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Firma Effector uruchomiła kolejną anodownię oraz rozbudowała centrum obróbki aluminium
Firma Effector uruchomiła kolejną anodownię oraz rozbudowała centrum obróbki aluminium Effector S.A. zakończył inwestycję w nową linię przeznaczoną do uszlachetniania powierzchni aluminiowych. Umożliwia ona zwiększenie ilości ...
Effector w Złotej Setce dziennika Echa Dnia
Effector w Złotej Setce dziennika Echa Dnia W 2017 roku redakcja kieleckiego dziennika regionalnego "Echa Dnia" po raz dziesiąty opublikowała ranking 100 największych przedsiębiorstw ...
Nowe listwy w ofercie marki Effector
Nowe listwy w ofercie marki Effector Kolekcja Standard firmy Effector ma nowe listwy i profile: kątownik schodowy z aluminium, wyposażony we wkładkę antypoślizgową oraz listwy ...
Najbardziej znane marki
Panele podłogowe i parkiet - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
  • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
  • porady budowlane,
  • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
  • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
    w pełnej wersji.

Czas na wnętrze