Budujemy Dom
Wykańczanie / Podłogi i posadzki / Artykuły

Błędy wykonawcze podłogi na gruncie

Błędy jakie może popełnić wykonawca podłogi są podobne niezależnie od tego, w jakiej części budynku podłoga się znajduje, czy będzie na gruncie, czy na stropie.

Pozostawienie ziemi urodzajnej.

Warstwa ziemi urodzajnej (humus) powinna być dokładnie usunięta inaczej rozkładające się substancje organiczne mogą wpływać niszcząco na podłogę. Ponadto pozostawiona gleba nie zapewnia odpowiedniej stabilności pozostałym warstwom podłogi. Z zagospodarowaniem ziemi nie powinno być kłopotu, bo można ją wykorzystać przy urządzaniu ogrodu.

Zbyt słabo zagęszczona podsypka.

Podsypka z piasku lub pospółki wymaga bardzo starannego zagęszczenia, natomiast żwir, tłuczeń lub keramzyt zagęszcza się bardzo słabo, np. keramzyt w wyniku zagęszczenia zmniejsza swoją objętość o ok. 10%.

Podsypkę ubija się warstwami, zwykle na mokro, najlepiej stosując specjalną maszynę wibracyjną. Zbyt słabe ubicie spowoduje, że kolejne warstwy podłogi będą osiadać i mogą pękać. Jednak nie należy przesadzać, bo zbyt mocne ubijanie podsypki powoduje czasem pękanie fundamentu – głównie w narożach.

Użycie na podsypkę gruzu w dużych kawałkach.

Na podsypkę nie nadaje się gruz w dużych kawałkach, bo trudno go ubić: między większymi kawałkami zwykle zostają niewypełnione miejsca, a wskutek tego podbudowa może się okazać niestabilna. Rezultatem tej niestabilności będzie nierównomierne osiadanie i pękanie podłogi.

Szczeliny pomiędzy płytami izolacji cieplnej.

Szczeliny powodują ucieczkę ciepła, dlatego najlepiej układać ocieplenie w dwóch warstwach, tak by spojenia płyt się nie pokrywały. Alternatywą jest ułożenie płyt z frezowanymi (ukształtowanymi schodkowo) krawędziami, są one jednak nieco droższe.

Zbyt mała wytrzymałość styropianu.

Płyty z materiału izolacyjnego ułożone w podłodze muszą być odporne na ściskanie, bo obciąża je podkład podposadzkowy, posadzka, ustawione na podłodze sprzęty, ścianki działowe itd. Najczęściej stosuje się styropian odmiany EPS 100 (tzw. podłogowy), jego tańsze odmiany np. EPS 70 (tzw. fasadowy) się do tego nie nadają.

Twardsze odmiany styropianu np. EPS 200 przeznaczone są do podłóg na parkingach i w garażach, ale raczej w miejscach publicznych, gdzie natężenie ruchu jest duże. W domach jednorodzinnych zwykle EPS 100 wystarcza. Decyzję jednak powinien podjąć konstruktor, uwzględniając planowane obciążenia (np. przez ciężki samochód dostawczy lub terenowy).

Bardzo wytrzymałym materiałem jest także polistyren ekstrudowany, jednak jest on droższy od styropianu.

Brak dylatacji obwodowych.

Podkład narażony jest na wahania temperatury i wilgotności, może więc się na przemian rozszerzać i kurczyć. Dlatego niezbędna jest dylatacja obwodowa, która odgrodzi go od ścian. Gdyby jej zabrakło, podkład mógłby nadmiernie napierać na ściany i zacząć pękać. Dylatacje trzeba wykonać także w warstwie posadzki. Przy ścianach, słupach lub pionach przechodzących przez strop robi się szczeliny szerokości 1,5–2 cm. Wypełnia się je specjalną taśmą, paskami styropianu lub innym materiałem elastycznym.

Źle ułożona izolacja przeciwwilgociowa.

Folię izolacyjną trzeba układać bardzo starannie, z co najmniej 15 cm zakładami. Liczbę połączeń można często zmniejszyć kupując folię w postaci dużych płacht, a nie standardowych rolek szerokości 1,5 m. Niestaranne ułożona folia nie tylko nie będzie dobrze chronić przed wilgocią, ale już w trakcie robót podłogowych może spowodować wnikanie płynnego jastrychu tworzącego podkład podposadzkowy pomiędzy płyty ocieplenia, co pogorszy izolacyjność cieplną podłogi.

Brak izolacji przeciwwilgociowej i paroizolacji w pomieszczeniach mokrych.

Wbrew obiegowej opinii ceramiczne płytki podłogowe nie tworzą wodoszczelnej powłoki. Pod nimi konieczne jest ułożenie izolacji z folii lub tzw. płynnej folii – masy, którą nakłada się bezspoinowo, podobnie jak powłoki malarskie. Jej zalety szczególnie docenimy w narożnikach, na łukach itp., gdzie szczelne ułożenie zwykłej folii jest trudne.

Ważne jest także wykonanie izolacji paroszczelnej, która chroni wyżej położone pomieszczenia. Zawilgocenie jest najbardziej niebezpieczne dla konstrukcji drewnianych, jednak na wilgoć wrażliwe są także podkłady anhydrytowe oraz tynki gipsowe.

Brak warstwy spadkowej.

W pomieszczeniach w których znajdują się wpusty kanalizacyjne – garażach, kotłowniach, pralniach, łazienkach konieczne jest ukształtowanie spadku podłogi w kierunku wpustu.

Zbyt mała wytrzymałość podkładu podposadzkowego.

Grubość podkładu i jego ewentualne zbrojenie siatką muszą być uwzględnione w projekcie. Dość często jednak dopiero w trakcie budowy zapada decyzja o zmianie materiału z którego wykonane są ścianki działowe, ich przesunięciu, czy ułożeniu ogrzewania podłogowego.

Tego rodzaju zmiany należy skonsultować z konstruktorem, bo np. ścianki z silikatów są znacznie cięższe niż z betonu komórkowego.

Zależnie od obciążeń podłogi należy zastosować podkład grubości:

 • 4 cm – w pomieszczeniach mieszkalnych i gospodarczych (pralnia, składzik, warsztat itp.)
 • 4–10 cm – w garażu.
Najprostszym sposobem wytłumienia dźwięków uderzeniowych jest przykrycie podłogi miękkim materiałem np. wykładziną dywanową
 (fot Komfort)

Zbyt słaba izolacyjność akustyczna.

Podłogi w różnym stopniu mogą przenosić dźwięki, przede wszystkim tzw. dźwięki uderzeniowe (np. odgłos kroków). Nie ma to znaczenia w przypadku podłóg na gruncie, nad piwnicami czy na nieużytkowych poddaszach. Jednak dość często projekty są zmieniane, a poddasza adaptowane na mieszkalne.

Izolacyjność akustyczną można poprawić wykonując tzw. podłogi pływające, najprostszym zaś sposobem wytłumienia dźwięków uderzeniowych jest przykrycie podłogi miękkim materiałem – grubym dywanem, wykładziną dywanową lub korkiem.

Emilia Rosłaniec, Jarosław Antkiewicz

aktualizacja: 2017-07-12

Dodaj komentarz

Zdaniem naszych Czytelników

Cytat Nie bardzo rozumiem w jakim celu jest układaną izolacja paroszczelna pod izolacją termiczną podłogi na podsypce na gruncie. Czy chodzi nam o to, żeby zawilgocić izolację termiczną wodą ze skroplin do pełna? Przecież izolacja termiczna ...

Redakcja

30 Paź 2015, 09:48

Nie bardzo rozumiem w jakim celu jest układaną izolacja paroszczelna pod izolacją termiczną podłogi na podsypce na gruncie. Czy chodzi nam o to, żeby zawilgocić izolację termiczną wodą ze skroplin do pełna? Przecież izolacja termiczna nasycona wodą znakomicie przewodzi ciepło ...

Gość Andrzej Goerst

29 Paź 2015, 14:13

Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl

Zobacz też:

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Firma Effector uruchomiła kolejną anodownię oraz rozbudowała centrum obróbki aluminium
Firma Effector uruchomiła kolejną anodownię oraz rozbudowała centrum obróbki aluminium Effector S.A. zakończył inwestycję w nową linię przeznaczoną do uszlachetniania powierzchni aluminiowych. Umożliwia ona zwiększenie ilości ...
Effector w Złotej Setce dziennika Echa Dnia
Effector w Złotej Setce dziennika Echa Dnia W 2017 roku redakcja kieleckiego dziennika regionalnego "Echa Dnia" po raz dziesiąty opublikowała ranking 100 największych przedsiębiorstw ...
Nowe listwy w ofercie marki Effector
Nowe listwy w ofercie marki Effector Kolekcja Standard firmy Effector ma nowe listwy i profile: kątownik schodowy z aluminium, wyposażony we wkładkę antypoślizgową oraz listwy ...
Najbardziej znane marki
Panele podłogowe i parkiet - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
 • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
 • porady budowlane,
 • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
 • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
  w pełnej wersji.

Czas na wnętrze