Budujemy Dom
Wykańczanie / Podłogi i posadzki / ABC

Co to są wylewki samopoziomujące?

Wylewki samopoziomujące są to zaprawy cementowe z dodatkami upłynniającymi, najczęściej kazeiną. Po zarobieniu suchej mieszanki wodą powstaje masa, która rozlewa się po podłożu, tworząc powierzchnię nie tylko gładką, ale także idealnie poziomą.

Tę właściwość zachowuje jednak tylko przez krótki czas. Dlatego praca z nią wymaga bardzo dobrej organizacji: w ciągu zazwyczaj niespełna pół godziny, a bywa i sporo krócej, trzeba masę rozlać na pokrywanej powierzchni, wstępnie rozprowadzić pacą lub wałkiem zębatym i odpowietrzyć. Ponadto trzeba zachować dokładne proporcje wody oraz proszku.

Zbytnie rozcieńczenie poprawi wprawdzie rozlewność, ale spowoduje rozwarstwienie składników. Powierzchnia wówczas nie będzie miała wystarczającej wytrzymałości. Zaprawa zbyt gęsta nie będzie się dobrze układała, pozostaną nierówności. Poszczególne wylewki są dostosowane do różnych grubości warstwy, np. 0-2 mm, 2-10 mm itd.

Wylanie zaprawy samopoziomującej znacznie ułatwia układanie płytek ceramicznych na cienkowarstwowej zaprawie klejącej (innych obecnie się właściwie nie stosuje), a jest wręcz nieodzowne pod posadzkę pływającą z paneli lub desek klejonych warstwowo oraz pod wykładzinę tekstylną, chyba że rozścieła się ją na innej gładkiej posadzce. Niektóre wylewki samopoziomujące mogą służyć jako samoistna powierzchnia użytkowa (np. w garażu), przeważnie jednak stanowią tylko podkład – trzeba na nich ułożyć inną warstwę posadzkową.

aktualizacja: 2017-07-07

Dodaj komentarz

Zobacz też:

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Nowe listwy w ofercie marki Effector
Nowe listwy w ofercie marki Effector Kolekcja Standard firmy Effector ma nowe listwy i profile: kątownik schodowy z aluminium, wyposażony we wkładkę antypoślizgową oraz listwy ...
Deski podłogowe w niewielkim rozmiarze to gorący trend!
Deski podłogowe w niewielkim rozmiarze to gorący trend! Jednym z najważniejszych trendów przewidzianych zarówno na obecny sezon, jak i przyszłe lata, jest wykańczanie podłóg deskami w niewielkim ...
Listwa przypodłogowa Hi-Line Prestige firmy Cezar
Listwa przypodłogowa Hi-Line Prestige firmy Cezar Wśród kilkunastu nowości przygotowanych przez firmę Cezar Przedsiębiorstwo Produkcyjne Dariusz Bogdan Niewiński na rok 2017 są listwy ...
Najbardziej znane marki
Panele podłogowe i parkiet - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
  • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
  • porady budowlane,
  • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
  • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
    w pełnej wersji.

Czas na wnętrze