Budujemy Dom
Wykańczanie / Podłogi i posadzki / Artykuły

Parkiet woskowany ze względu na koty

Parkiet pomalowano zabarwionym olejem, a następnie zawoskowano. Parkieciarz zalecił woskowanie co pół roku. Doradził woskowanie, a nie lakierowanie drewna ze względu na koty. - mówi Bogusia, czytelniczka Budujemy Dom.

Parametry domu: murowany, dwukondygnacyjny, powierzchnia 400 m2.

Parametry posadzek: parkiet z barwionej klepki jesionowej (na parterze i półpiętrze jesion thermo zabarwiony na kolor tek-kasztan, na poddaszu naturalny jesion zabarwiony na biało), 22 x 100 x 400–1400 mm, firma Parkiety Pętlak. Włoski matowy gres 50 x 50 cm w kuchni i wiatrołapie; w łazienkach gres firmy Paradyż, 30 x 30 cm.

Ogrzewanie podłogowe: w łazienkach i w kuchni.

Decyzja: zaraz po budowie domu wyłożyłam posadzki najtańszą wykładziną dywanową. Służyła do momentu, kiedy mogłam sfinansować wymarzone solidne i docelowe podłogi.

Szukałam trwałych, twardych i znoszących renowację materiałów. Ze względu na cenę nie zdecydowałam się na drewno egzotyczne. Spodobał mi się barwiony parkiet z jesionu. Zastosowałam duże klepki, ponieważ małe zginęłyby w rozległych pomieszczeniach. Na parterze zastosowałam jesion thermo, odporniejszy na działanie wody. Wykonawca zabarwił go po ułożeniu na tekowo-kasztanowy kolor. Jasna klepka niepotrzebnie powiększyłaby jeszcze wnętrza.

Ustaliłam z wykonawcą, że parkietowe posadzki w całym domu ułoży w prosty wzór "pokładowy", jedynie w salonie o powierzchni 55 m2 ułoży z klepek bardziej dekoracyjny kaseton w ramie. Gdybym dała w salonie "pokładówkę", wyglądałby jak sala gimnastyczna! Klepki zabarwione na biało zaplanowałam na poddaszu, by pokoje były jasne.

W jadalni klepka ułożona jak „pokład”, w salonie – ozdobny kaseton Wokół posadzek – wysokie drewniane cokoły w białym kolorze
Posadzki na poddaszu z naturalnego jesionu zabarwionego na biało Płyty włoskiego matowego gresu ułożono z fugą 1 mm w kuchni i w wiatrołapie

Porady i przestrogi:

 • Tania wykładzina z poliamidu, o dziwo, sprawdzała się znakomicie szczególnie do momentu wyprania jej odkurzaczem piorącym i zniszczenia aparetury. Od tej chwili bardziej łapała kurz, zaczęły pojawiać się plamy.

 • Parkiet pomalowano zabarwionym olejem, a następnie zawoskowano. Parkieciarz zalecił woskowanie co pół roku. Doradził woskowanie, a nie lakierowanie drewna ze względu na koty. Ich mocz może wejść pod lakier i spowodować jego łuszczenie, a nawet zasinienie drewna. Bezpieczniejsza jest gruba powłoka wosku, choć ulega zarysowaniom (znikają po kolejnym woskowaniu).

  Wodoodporna klepka thermo sprawdziła się na parterze, gdzie chodzi się w butach. Muszę jednak uważać podczas podlewania kwiatów, by woda z podstawki nie przelała się na klepki. Klepki "załódeczkowały" pod donicami, bo nie było pod nimi wentylacji. Wykonawca uprzedzał, że na bielonym parkiecie buty z ciemną podeszwą będą pozostawiać czarne kreski. Zmywam je środkiem do drewna.

 • Jeśli ktoś zamierza mieć ciemne drewno na całe życie, odradzam kupowanie jasnej klepki, a potem jej barwienie. Lepiej wybrać wtedy drewno egzotyczne. Głębsze rysy odsłaniają jaśniejszy spód. Z drugiej strony – cieszę się z możliwości zeszlifowania barwionej warstwy i innego koloru, jeśli poprzedni się znudzi.

 • Przy tak dużym jednorazowym zamówieniu uzyskałam rabaty zarówno u wykonawcy posadzek, jak i u producenta klepki i w hurtowni chemicznej.

Koszty:

 • aktualna całościowa cena ułożenia – parkietu z barwionego jesionu thermo 240–250 zł/m2 + 8% VAT. Naturalna klepka z jesionu thermo 127 zł/m2 + 8% VAT. Gres produkcji włoskiej 180 zł/m2. 
 • Roczna pielęgnacja posadzek– 300 zł.

Lilianna Jampolska

aktualizacja: 2013-06-07

Dodaj komentarz

Zdaniem naszych Czytelników

Mam kota i psa. Ale mój kot (może z racji wieku)jakoś nie szaleje a jak już mu się zdarzy zryw to jakoś nie startuje łapiąc parkietu. Za to pies tak, szczególnie jak ktoś do drzwi zapuka. Poza tym pies chodząc stuka pazurkami.

Gość Zaja

14 Sie 2013, 09:57

Zdaje sie, że Ziaja nie ma kota... Kot co prawda chodzi ze schowanymi pazurami ale jak biega i zaczyna się na zakręcie ślizgać to wystawia pazury i czterema łapami się łapie parkietu... mam dąb lakierowany najtwardszym lakierem jaki znalazłem, kilka razy. prawie wszędzie za wyjątkiem ...

Gość Michal

14 Sie 2013, 08:49

Większej głupoty nie słyszałam, żeby kot niszczył podłogę!!! Przecież koty mają schowane pazury i chodzą tylko poduszkami. To psy maja pazury na wierzchu. Ludzie myślcie!

Gość Zaja

14 Sie 2013, 07:52

Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl

Zobacz też:

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Nowe listwy w ofercie marki Effector
Nowe listwy w ofercie marki Effector Kolekcja Standard firmy Effector ma nowe listwy i profile: kątownik schodowy z aluminium, wyposażony we wkładkę antypoślizgową oraz listwy ...
Deski podłogowe w niewielkim rozmiarze to gorący trend!
Deski podłogowe w niewielkim rozmiarze to gorący trend! Jednym z najważniejszych trendów przewidzianych zarówno na obecny sezon, jak i przyszłe lata, jest wykańczanie podłóg deskami w niewielkim ...
Listwa przypodłogowa Hi-Line Prestige firmy Cezar
Listwa przypodłogowa Hi-Line Prestige firmy Cezar Wśród kilkunastu nowości przygotowanych przez firmę Cezar Przedsiębiorstwo Produkcyjne Dariusz Bogdan Niewiński na rok 2017 są listwy ...
Najbardziej znane marki
Panele podłogowe i parkiet - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
 • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
 • porady budowlane,
 • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
 • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
  w pełnej wersji.

Czas na wnętrze