Budujemy Dom
Wykańczanie / Podłogi i posadzki / Artykuły

Płytki ceramiczne ze szkliwem nie nadają się do kuchni!

Bardzo żałujemy, że nie daliśmy gresu w kuchni i w łazience na parterze. Tradycyjne płytki ceramiczne ze szkliwem nie nadają się do kuchni! Po upadkach pokrywek garnków płytki mają kilka odprysków. - mówi Leszek, czytelnik Budujemy Dom.

Parametry domu: murowany, dwukondygnacyjny, powierzchnia 240 m2.

Parametry posadzek: 130 m2 paneli podłogowych laminowanych o gr. 7 mm, klasa ścieralności AC 3 (60 m2 imitacja drewna egzotycznego i 70 m2 dąb, deska). 80 m2 w polerowanym matowym gresie, produkcji hiszpańskiej 60 x 60 cm. 30 m2 w płytkach ceramicznych 30 x 30 cm.

Ogrzewanie podłogowe: brak.

Decyzja: w poprzednim domu mieliśmy tradycyjne posadzki z desek na legarach oraz z płytek ceramicznych. Lubiliśmy z żoną podłogę z zawoskowanych desek, bo wyglądała solidnie i przytulnie. Nie przeszkadzało nam, że trzeszczała, a w sezonie grzewczym pojawiały się w niej szpary. Deski wymagały jednak woskowania i froterowania. Wentylowanie podłóg od spodu skutkowało niekiedy przykrym dla nas „ciągnięciem” zimna po stopach.

Rozbudowując i modernizując dom, zrezygnowaliśmy z podłóg na legarach. Na solidnie ocieplonych podkładach zastosowaliśmy panele podłogowe oraz płyty gresu. Kupując je, patrzyliśmy na jakość materiałów, klasę ścieralności i grubość. Ciągi komunikacyjne w połączonej strefie dziennej wykończyliśmy dużymi płytami gresu. Wybraliśmy gładkie matowe płyty zamiast polerowanych, bo pod światło na polerowanych widać każdą rysę i kurz.

Miejsce wypoczynkowe w salonie oraz jadalnię wyłożyliśmy panelami w ciemnym kolorze, imitującymi drewno egzotyczne. Chodziło o optyczne i użytkowe wydzielenie podstawowych funkcji i dobrze to wyszło. W pokojach prywatnych kolorystyka paneli jest jaśniejsza i nawiązująca do poprzednich desek. To nasza sentymentalna podróż w przeszłość.

W salonie i w jadalni ułożono laminowane panele imitujące drewno egzotyczne, na traktach komunikacyjnych jasny gres Panele, imitujące dębowe deski, zastosowano w pokojach prywatnych Płytki ceramiczne w kuchni mają kilka odprysków w szkliwionej powierzchni

Płytki ceramiczne - porady i przestrogi:

 • Duże płyty matowego gresu sprawdziły się na ciągach komunikacyjnych
  Najlepszym wyborem był zakup dużych płyt matowego gresu oraz położenie ich na cienką fugę. Ta posadzka oparła się upływowi lat. Wygląda nowocześnie, sprawdza się świetnie i nie ma na niej śladów intensywnego użytkowania. Na gres wchodzi się z ogrodu przez drzwi wejściowe i tarasowe, ale mimo wnoszonego na butach i łapach psa piasku, nie widać rys.

  Bardzo żałujemy, że nie daliśmy go w kuchni i w łazience na parterze. Przed układaniem posadzek musieliśmy stosować zaprawę samopoziomującą i w końcu zabrakło nam pieniędzy na gres. Tradycyjne płytki ceramiczne ze szkliwem nie nadają się do kuchni! Po upadkach pokrywek garnków płytki mają kilka odprysków.

 • Po budowie musieliśmy liczyć się z kosztami, dlatego kupiliśmy laminowane panele. Chodziło nam o materiał, który można ułożyć szybko i samodzielnie. Wiedzieliśmy, że ich główną wadą jest głuchy odgłos podczas chodzenia. Zastosowaliśmy więc najgrubszą piankę podkładową. Zniwelowała odgłos kroków, ale nie ma co oszukiwać – tego rodzaju posadzka nie jest cicha. Wytrzymuje za to tańce na szpilkach i szuranie butami. Przeżyła sylwestry i tłumne przyjęcia.

  Radzimy jednak uważać z myciem paneli, montowanych na klej. U nas niedawno woda znalazła kilka szczelin w kleju i spowodowała szpary. Są nieliczne, ale jednak są! Jesteśmy zadowoleni z paneli, choć wydawało się nam, że będziemy tęsknić za naturalnym drewnem. To miła niespodzianka.

 • Wszystkie posadzki pielęgnujemy tylko środkami przeznaczonymi do konkretnych ich rodzajów. Myjemy je i nabłyszczamy specjalnymi preparatami.

Płytki ceramiczne - koszty:

 • ułożenia posadzek – panele laminowane od 30 do 45 zł/m2, samodzielny montaż, gres 190 zł/m2. 
 • Roczna pielęgnacja – 200 zł

Lilianna Jampolska

aktualizacja: 2017-07-04

Dodaj komentarz

Zdaniem naszych Czytelników

To prawda. Płytki gresowe są idealne do kuchni :)

Gość użytkownik

28 Wrz 2014, 13:05

Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl

Zobacz też:

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Nowe listwy w ofercie marki Effector
Nowe listwy w ofercie marki Effector Kolekcja Standard firmy Effector ma nowe listwy i profile: kątownik schodowy z aluminium, wyposażony we wkładkę antypoślizgową oraz listwy ...
Deski podłogowe w niewielkim rozmiarze to gorący trend!
Deski podłogowe w niewielkim rozmiarze to gorący trend! Jednym z najważniejszych trendów przewidzianych zarówno na obecny sezon, jak i przyszłe lata, jest wykańczanie podłóg deskami w niewielkim ...
Listwa przypodłogowa Hi-Line Prestige firmy Cezar
Listwa przypodłogowa Hi-Line Prestige firmy Cezar Wśród kilkunastu nowości przygotowanych przez firmę Cezar Przedsiębiorstwo Produkcyjne Dariusz Bogdan Niewiński na rok 2017 są listwy ...
Najbardziej znane marki
Panele podłogowe i parkiet - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
 • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
 • porady budowlane,
 • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
 • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
  w pełnej wersji.

Czas na wnętrze