Budujemy Dom
Wykańczanie / Podłogi i posadzki / Artykuły

Podłogi drewniane i panele - odnowienie i naprawa

Podłogi drewniane i panele - odnowienie i naprawa

Podłogi z klepek drewnianych i mozaiki (drobne lamelki) można z bardzo dobrym skutkiem odnowić, a przy okazji naprawić ubytki i rysy. Drewno da się wielokrotnie odnawiać przez cyklinowanie, czyli przeszlifowanie powierzchni. W ograniczonym stopniu dotyczy to także tzw. desek warstwowych. Wierzchnia, dekoracyjna warstwa ma w nich zaledwie kilka milimetrów i da się je cyklinować najwyżej 2 razy.

Drobne naprawy i odnowienie podłogi drewnianej

Przy większym metrażu, korzysta się z maszyny do cyklinowania, jednak czasem chcemy odnowić tylko jeden pokoik, czy korytarz, o powierzchni kilku metrów kwadratowych. Wówczas zatrudnianie fachowca lub wynajmowanie profesjonalnego sprzętu nie ma sensu. Z dobrym skutkiem możemy wycyklinować podłogę przy pomocy tarczy z papierem ściernym, zakładanej do wiertarki oraz szlifierki oscylacyjnej (ewentualnie taśmowej).

Trzeba najpierw posłużyć się papierem o bardzo grubej gradacji (poniżej 60), potem drobniejszym (np. 150). Przy tej metodzie, największym kłopotem jest duża ilość drobnego, wciskającego się wszędzie pyłu. Część takiego pyłu, po zamieceniu, warto zostawić i wykorzystać do drobnych napraw powierzchni.

Po zmieszaniu go ze specjalnym, bezbarwnym płynem przeznaczonym do renowacji podłóg, uzyskujemy masę idealnie dopasowaną kolorem do naszej podłogi. Efekt jest lepszy, niż przy zastosowaniu gotowego, barwnego kitu. Miejsce po nałożeniu masy musimy, po jej wyschnięciu, oczywiście – przeszlifować.

Drobne naprawy i odnowienie paneli podłogowych

W przypadku paneli, miejscowe uszkodzenia (o ile nie są to drobne rysy, które da się wypełnić dobranym pod kolor kitem), naprawia się, wycinając fragment i zastępuje go nowym kawałkiem panelu. Działanie jest, co do zasady, analogiczne jak w przypadku opisanej już reperacji tapet – najlepiej użyć szablonu. Jednak wycięcie fragmentu panelu jest znacznie trudniejsze. Da się to zrobić bardzo ostrym nożem, stopniowo pogłębiając nacięcie i poszerzając je w tę stronę, która i tak ma być usunięta.

Wycięcie fragmentu da się też przeprowadzić za pomocą wyrzynarki z właściwie skróconym brzeszczotem. Trzeba go równo odłamać po wkręceniu w imadło. Koniecznie musi być drobnozębny i szlifowany, tak aby linia cięcia była czysta, bez zadr. Należy przy tym uwzględnić, że brzeszczot wyrzynarki wycina szczelinę szerokości ok. 2 mm, musimy więc odpowiednio przesunąć linie cięcia (do wewnątrz, kosztem wycinanego fragmentu).

Cała operacja jest na tyle delikatna, że cięcie lepiej najpierw przećwiczyć na jakimś zbędnym kawałku panelu. Dopasowywany fragment przytwierdza się w wyciętym miejscu na klej montażowy.

Jarosław Antkiewicz
fot. Pallmann

aktualizacja: 2017-07-20

Dodaj komentarz

Zobacz też:

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Nowe listwy w ofercie marki Effector
Nowe listwy w ofercie marki Effector Kolekcja Standard firmy Effector ma nowe listwy i profile: kątownik schodowy z aluminium, wyposażony we wkładkę antypoślizgową oraz listwy ...
Deski podłogowe w niewielkim rozmiarze to gorący trend!
Deski podłogowe w niewielkim rozmiarze to gorący trend! Jednym z najważniejszych trendów przewidzianych zarówno na obecny sezon, jak i przyszłe lata, jest wykańczanie podłóg deskami w niewielkim ...
Listwa przypodłogowa Hi-Line Prestige firmy Cezar
Listwa przypodłogowa Hi-Line Prestige firmy Cezar Wśród kilkunastu nowości przygotowanych przez firmę Cezar Przedsiębiorstwo Produkcyjne Dariusz Bogdan Niewiński na rok 2017 są listwy ...
Najbardziej znane marki
Panele podłogowe i parkiet - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
  • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
  • porady budowlane,
  • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
  • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
    w pełnej wersji.

Czas na wnętrze