Budujemy Dom
Wykańczanie / Podłogi i posadzki / Porady ekspertów

Jak prawidłowo ułożyć panele podłogowe?

Jak prawidłowo ułożyć panele podłogowe?

Mam nowe mieszkanie i chciałabym w pokojach położyć panele podłogowe, aby móc szybko w nim zamieszkać. Jak prawidłowo to wykonać?


Odpowiedź eksperta: Montaż paneli jest dość prosty, więc można zrealizować go samodzielnie. Przed rozpoczęciem prac, odpowiednio przygotowuje się zarówno panele podłogowe, jak i pomieszczenie. Panele trzeba pozostawić na kilka dni w pomieszczeniu, w którym będą układane. Mogą być w paczkach, jednak opakowania muszą zostać ponacinane, aby do środka dochodziło powietrze. Dzięki temu ich wilgotność wyrówna się z wilgotnością pomieszczenia. Natomiast temperatura pomieszczenia powinna wynosić minimalnie 12°C, a wilgotność powietrza – maksymalnie 55–60%.

Podłoże musi być suche, mocne, czyste oraz równe. Jeśli nierówności są duże, można zastosować masę samopoziomującą (to zadanie dla specjalisty), gdy są mniejsze, wystarczy je zaszpachlować lub zeszlifować.

Na podłodze rozkłada się izolację przeciwwilgociową z folii paroizolacyjnej, a na niej wygłuszający podkład (z pianki lub elastycznych płyt pilśniowych).

Przed przystąpieniem do prac, należy wymierzyć pomieszczenie – aby obliczyć, ile szerokości paneli zmieści się na długości ściany. Jeżeli pozostanie bardzo wąski pasek paneli w ostatnim rzędzie, to lepiej zamiast niego przyciąć zarówno pierwszy, jak i ostatni rząd paneli.

Panele układa się prostopadle do okna, czyli węższym bokiem przy oknie, zgodnie z kierunkiem padania światła. Każdy panel ma pióro i wpust. Pierwszy rząd układa się, łącząc je ze sobą węższymi bokami, umieszczając pióro we wpuście. Ostatni panel zwykle trzeba przyciąć do odpowiedniej długości przy pomocy wyrzynarki. Kolejny rząd zaczyna się od przyciętego panelu, jednak nie może być on krótszy niż 40 cm, następnie dokłada się całe panele. Po ułożeniu rzędu, całość dobija się klockiem (drewnianym lub z tworzywa sztucznego).

Pomiędzy ścianą a panelami umieszcza się kliny dystansowe, które umożliwiają zachowanie szczelin dylatacyjnych o szerokości od 5 do 10 mm – wzdłuż ścian oraz wokół słupów – tak aby później zasłoniła je listwa przypodłogowa. Wykonuje się je, ponieważ pod wpływem temperatury i wilgoci, panele zmieniają swoje wymiary.

Po ułożeniu wszystkich paneli, należy odciąć wystającą folię wzdłuż ścian, wyjąć kliny, a szczeliny zamaskować listwami przypodłogowymi (mocuje się je do ścian, a nie do paneli).

Redakcja BD
fot. Wineo

aktualizacja: 2017-08-01

Dodaj komentarz

Zdaniem naszych Czytelników

Też wymieniałam panele na deskę z ... i wydaje mi się, ze takie rozwiazanie jest najlepsze, widze, pop swojej siostrze która ma deskę już kilka ładnych lat

Gość kasiakasia

19 Cze 2016, 08:02

To fakt najlepiej dobrego fachowca zatrudnić, bo panele mogą szybko sie rozjeść tak jak u mojej mamy, sami układali panele i nic dobrego z tego nie wyszło, teraz sa do wywalenia i deskę będa kłaść latem.

Gość kama

12 Maj 2016, 07:29

trzeba znaleźć dobrego fachowca, ktory zapewni dobry montaz, albo samemu zaczac sie szkolic na dobrego speca i byc złota raczka w swoim domu ;)

Gość panom

12 Paź 2015, 16:20

Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl

Zobacz też:

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Nowe listwy w ofercie marki Effector
Nowe listwy w ofercie marki Effector Kolekcja Standard firmy Effector ma nowe listwy i profile: kątownik schodowy z aluminium, wyposażony we wkładkę antypoślizgową oraz listwy ...
Deski podłogowe w niewielkim rozmiarze to gorący trend!
Deski podłogowe w niewielkim rozmiarze to gorący trend! Jednym z najważniejszych trendów przewidzianych zarówno na obecny sezon, jak i przyszłe lata, jest wykańczanie podłóg deskami w niewielkim ...
Listwa przypodłogowa Hi-Line Prestige firmy Cezar
Listwa przypodłogowa Hi-Line Prestige firmy Cezar Wśród kilkunastu nowości przygotowanych przez firmę Cezar Przedsiębiorstwo Produkcyjne Dariusz Bogdan Niewiński na rok 2017 są listwy ...
Najbardziej znane marki
Panele podłogowe i parkiet - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
  • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
  • porady budowlane,
  • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
  • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
    w pełnej wersji.

Czas na wnętrze