Jak pielęgnować wylewkę betonową?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Jak pielęgnować wylewkę betonową?

W naturalnych warunkach beton najlepiej wiąże w pochmurne dni, w temperaturze w okolicach 20°C i wilgotności powyżej 80%. Ponieważ takie warunki rzadko występują razem, konieczna jest pielęgnacja wylewki.

aktualizacja: 2021-09-27 10:02:02
Streszczenie artykułu
Wylewka betonowa to popularny wybór w nowoczesnym budownictwie, ze względu na jej wytrzymałość, trwałość i estetykę. Jednak, aby utrzymać jej jakość i wygląd na długie lata, wymaga ona odpowiedniej pielęgnacji. Przede wszystkim, po jej wykonaniu, powinna być ona odpowiednio zabezpieczona i nawilżana, aby zapobiec pękaniu. W przypadku ewentualnych rys, należy je natychmiast naprawić, używając do tego specjalistycznych mas naprawczych. Do codziennej pielęgnacji wylewki betonowej zalecane jest stosowanie środków czystości o neutralnym pH, które nie uszkodzą jej powierzchni. W przypadku silnych zabrudzeń, można skorzystać z profesjonalnych środków czystości do betonu. Warto również pamiętać, że beton jest materiałem porowatym, dlatego regularne impregnowanie powierzchni pomoże zabezpieczyć ją przed wnikaniem wodą, olejami czy innymi substancjami, które mogą ją zniszczyć. W przypadku wylewek betonowych na zewnątrz, konieczne jest dodatkowe zabezpieczenie przed mrozem i UV. Pomimo że wymaga ona pewnej troski, odpowiednio pielęgnowana wylewka betonowa może służyć przez wiele lat, zachowując swój pierwotny wygląd i właściwości.

Pielęgnacja wylewek na bazie cementu pozwala uzyskać optymalne parametry jakościowe betonu. Jej brak, może doprowadzić do osłabienia wytrzymałości, pęknięć, oraz trwałych odkształceń powierzchni.

W zależności od warunków zewnętrznych, powinniśmy przygotować materiały w postaci folii budowlanej, folii bąbelkowej, cienkiego styropianu, a to wszystko dla ochrony powierzchni wylewki przed miejscowym wysychaniem, nagrzaniem czy wyziębieniem.

Kiedy i jak należy pielęgnować wylewki na bazie cementu?

W okresie letnim, kiedy temperatura jest powyżej 10°C, pielęgnacja zapobiega utracie wody z betonu na skutek parowania z jego powierzchni, oraz miejscowemu nagrzaniu i przebiega w dwóch etapach.

W pierwszym etapie, tuż po wylaniu, kiedy beton oddaje największą ilość wody, należy osłonić otwory okienne dla ochrony wylewki przed intensywnym działaniem promieni słonecznych, natomiast osłona otworów drzwiowych zapobiegnie przewiewom.

W drugim etapie, najszybciej kiedy jest to możliwe, osłonić powierzchnię wylewki folią budowlaną, zapobiegając parowaniu i utracie wody z betonu. Podczas upałów wskazane jest uprzednie zroszenie wodą. W przypadku jastrychów pod posadzki przyklejane, ze względu na przyczepność spoiny klejowej, nie zaleca się stosowania emulsji hydrofobowych.

Folia bezbarwna lub biała nie chłonie ciepła promieniowania i należy ją stosować podczas upalnych dni słonecznych
Folia bezbarwna lub biała nie chłonie ciepła promieniowania i należy ją stosować podczas upalnych dni słonecznych.
Folia czarna absorbuje ciepło promieniowania i warto jej użyć podczas chłodniejszych dni
Folia czarna absorbuje ciepło promieniowania i warto jej użyć podczas chłodniejszych dni.

W warunkach obniżonej temperatury w przedziale od 5 do 10°C, pielęgnacja polega na osłonięciu powierzchni wylewki np. folią bąbelkową, która chroni przed utratą wody i ciepła, niezbędnych dla prawidłowego twardnienia betonu.

Folia bąbelkowa chroni przed utratą wody i ogranicza ubytek ciepła
Folia bąbelkowa chroni przed utratą wody i ogranicza ubytek ciepła.

Warunki zimowe w temperaturze poniżej 5°C zmuszają do zabezpieczenia wylewki przed utratą ciepła hydratacji. Powyższe zabezpieczenie pozwala na utrzymanie temperatury betonu w okolicach 10°C, a to sprzyja uzyskaniu dobrej jakości jastrychu. 

Osłona termiczna, np. styropian chroni przed ubytkiem ciepła
Osłona termiczna, np. styropian chroni przed ubytkiem ciepła.

Wykonywanie jastrychów na bazie cementu, w ujemnej temperaturze otoczenia, wymaga stosowania specjalnych domieszek oraz szczególnych sposobów zabezpieczania przed utratą ciepła i spadku temperatury betonu.

Należy wiedzieć, że w przypadku wilgotności otoczenia powyżej 80% pielęgnacja powierzchniowa nie jest konieczna, ale pod warunkiem zabezpieczenia przed działaniem promieni słonecznych i przewiewów.

Zalecany przez ITB czas pielęgnacji - utrzymania stałej wilgotności wylewki:

  • 7 dni dla betonów z CEM I
  • do 14 dni dla pozostałych cementów.

Pielęgnacja wylewek anhydrytowych polega na umożliwieniu równomiernego odparowaniu wody zarobowej i odprowadzeniu wilgoci poza obręb budynku.

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!

Tadeusz Woźniak

Zakład Stolarski PARKIET KOMPLEX
www.parkietkomplex.eu

FAQ Pytania i odpowiedzi
  • W jakich warunkach beton najlepiej wiąże?

    W naturalnych warunkach beton najlepiej wiąże w pochmurne dni, w temperaturze w okolicach 20°C i wilgotności powyżej 80%.
  • Dlaczego pielęgnacja wylewki betonowej jest ważna?

    Pielęgnacja wylewek na bazie cementu pozwala uzyskać optymalne parametry jakościowe betonu. Jej brak może doprowadzić do osłabienia wytrzymałości, pęknięć oraz trwałych odkształceń powierzchni.
  • Jakie materiały są zalecane do ochrony wylewki w zależności od warunków zewnętrznych?

    W zależności od warunków zewnętrznych, powinniśmy przygotować materiały w postaci folii budowlanej, folii bąbelkowej, cienkiego styropianu. Te materiały służą do ochrony powierzchni wylewki przed miejscowym wysychaniem, nagrzaniem czy wyziębieniem.
  • Jakie są zalecenia dotyczące pielęgnacji wylewki betonowej w okresie letnim?

    W okresie letnim, kiedy temperatura jest powyżej 10°C, pielęgnacja zapobiega utracie wody z betonu na skutek parowania z jego powierzchni oraz miejscowemu nagrzaniu. W pierwszym etapie, tuż po wylaniu, należy osłonić otwory okienne i drzwiowe. W drugim etapie, najszybciej jak to możliwe, osłonić powierzchnię wylewki folią budowlaną.
  • Jakie są zalecenia dotyczące pielęgnacji wylewki betonowej w warunkach obniżonej temperatury i w warunkach zimowych?

    W warunkach obniżonej temperatury (od 5 do 10°C), pielęgnacja polega na osłonięciu powierzchni wylewki folią bąbelkową. W warunkach zimowych (poniżej 5°C) zabezpieczenie wylewki przed utratą ciepła hydratacji jest kluczowe. Osłona termiczna, np. styropian, chroni przed ubytkiem ciepła.
  • Czytaj więcej Czytaj mniej

Zdaniem naszych Czytelników

19 Oct 2020, 09:11

Krótki artykuł o tym, jak pielęgnować jastrychy i masy samopoziomujące.   https://www.pl.weber/blog/podlogi-i-posadzki/pielegnacja-jastrychu-betonowego-w-trakcie-upalow   Jeśli chodzi o ogrzewanie podłogowe i jastrychy, to zachęcamy do zapoznania się z kompendium ...

11 godzin temu, Gość profesjonalista napisał: Wylewka z mixokreta , w ktorej jest CEMENT co w polski realiach.....minelo juz 14 dni mozemy wlaczyc podlogowke na 5h do max 25stopni...i po okresie 28dni od wylania Wylewke mozna uznac za wyschnieta-lub nie ale na ...

Gość profesjonalista

18 Oct 2020, 22:00

Wylewka z mixokreta , w ktorej jest CEMENT co w polski realiach nie jest to zbyt oczywiste..PN CT C15F4 jest to mieszanka 1/4, Czyli klasyczna podbidowa pod Kostke brukowa.Nie wymaga zbyt wielkiej pielegnacji...a nie wroc piach polany woda tez bedzie Twardy i to sama siatka zbrojniowa z wloknem ...

Gość Estrichleger

20 Jun 2020, 16:53

Co wy za głupoty piszecie. Skoro są warunki temp. 35 stopC .a będzie to poddasze ocieplone wełną mineralną i przygotowane na tiptop.( 10) dni do wprowadzenia się mieszkańców. To jaka temp. I wilgotność jest w środku budynku??? Odp 37 stC a wilgotność 10 .inwestor przewiduje ...

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
Pokaż wszystkie komentarze

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Zobacz inne artykuły
Jak położyć panele podłogowe w 2 dni? Przewodnik krok po kroku!
Jak położyć panele podłogowe w 2 dni? Przewodnik krok po kroku!
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!