Budujemy Dom

Trzy sposoby na sprawdzenie wilgotności wylewki betonowej (jastrychu)

Artykuł na: 4-5 minut

Przed rozpoczęciem montażu posadzki drewnianej należy sprawdzić czy podkład betonowy jest odpowiednio suchy. W przeciwnym razie, najlepiej wykonana podłoga może ulec uszkodzeniu, z przełożeniem na kosztowną naprawę.

Trzy sposoby na sprawdzenie wilgotności wylewki betonowej (jastrychu)
Uszkodzenia i odkształcenia posadzek drewnianych pod wpływem wilgotnego jastrychu

Pierwszy przypadek występuje przy bardzo wilgotnym jastrychu gdzie uszkodzona podłoga nie nadaje się do użytkowania. Koszt wymiany przeważnie przekracza wartość wykonania nowej posadzki.

Drugi przypadek, to efekt zawilgocenia drewna posadzkowego i deformacji poszczególnych elementów, bez odspojenia posadzki od podkładu. Naprawa po wysuszeniu podkładu i posadzki wiąże się z jej szlifowaniem i ponownym lakierowaniem.

Trzeci przykład obrazuje powstanie szczelin w sytuacji kiedy, w pierwszej fazie drewno przejęło znaczną ilość wilgoci z jastrychu, w wyniku tego zaczęło pęcznieć, a elementy posadzkowe tracić swoje kształty. Natomiast cała płyta posadzki korzystając z elastyczności spoiny klejowej rozsunęła się i wypełniła szczeliny przyścienne. Po wysuszeniu, elementy posadzkowe nie wróciły na swoje miejsce, a szczeliny nie zniknęły. Naprawa posadzki polega na szlifowaniu powierzchni podłogi, wypełnieniu powstałych szczelin i ponownym lakierowaniu.

Jak widać, koszt zaniechania sprawdzenia wilgotności podkładu może być bardzo wysoki. W tej sytuacji sprawdzenie wilgotności jest sprawą nadrzędną.

Istnieją "domowe" sposoby sprawdzenia wilgotności betonu oraz profesjonalne z zastosowaniem urządzeń, narzędzi i przyrządów.

Pierwszy sposób sprawdzenia wilgotności betonu

Pierwszy sposób daje informację o istnieniu wolnej wilgoci w betonie bez określania jej zawartości. Sposób polega na położeniu na sprawdzanej wylewce arkusza (0,5 m²) folii PE, a na nim postawienie metalowego pojemnika z zimną wodą o temperaturze niższej od temperatury powietrza o około 10°C.

Pojemnik z zimną wodą na wylewce z przekładką z folii PE.
Pojemnik z zimną wodą na wylewce z przekładką z folii PE.

Po kilku godzinach odstawiamy pojemnik z wodą. Zroszona wilgoć na folii świadczy o podwyższonej wilgotności powietrza w pomieszczeniu, natomiast plama wilgoci na betonie, pod folią, w miejscu styku pojemnika z wodą, daje informację o znacznej wilgotności betonu.

Ciemna plama na jastrychu, pod folią PE.
Ciemna plama na jastrychu, pod folią PE.

Drugi sposób sprawdzenia wilgotności betonu

Dokładniejszą informację o aktywności wilgoci w podkładzie betonowym, uzyskamy korzystając z arkusza przeźroczystej folii PE i dwóch "marketowych" termohigrometrów. Jeden przyrząd układamy na wylewce i przykrywamy go folią, drugi obok na folii. Podobne wskazania poniżej 50% RH świadczą o braku emisji wilgoci z wylewki do pomieszczenia, i można przyjąć, że wylewka jest sucha. Natomiast wielkość różnicy we wskazaniach higrometrów przekłada się na podwyższoną wilgotność jastrychu.

Obserwację należy prowadzić przez dłuższy czas, zwracając uwagę na zmiany temperatury w pomieszczeniu i ich przełożenie na wilgotność - emisję wilgoci na termohigrometrze pod folią.

Po lewej, termohigrometr pod folią, po prawej na folii. Ocena - wylewka mokra, w trakcie schnięcia.
Po lewej, termohigrometr pod folią, po prawej na folii. Ocena - wylewka mokra, w trakcie schnięcia.

Powyższe sposoby obrazują ruch wilgoci, ewentualnie jego brak, jednak ze względu na wysoki koszt podłogi drewnianej, wskazane jest wykonanie dokładnych pomiarów z wykorzystaniem urządzeń czy przyrządów prezentowanych na zdjęciu poniżej. Wagosuszarka powinna dać wynik poniżej 3%, higrometr CM - wartość poniżej 2%, natomiast przyrządy elektryczne - wartości do przeskalowania, zawarte w ich instrukcjach obsługi.

Wagosuszarka, higrometr

Trzeci sposób sprawdzenia wilgotności betonu

Pomiar wilgotności można zlecić profesjonalnej firmie zajmującej się wykonaniem posadzek z drewna. Istotna jest tu klasa sprzętu jak również doświadczenie wykonującego pomiar. Koszt kompleksowego pomiaru wilgotności wylewki zawiera się w przedziale od 100 do 300 zł.

Tadeusz Woźniak

Zakład Stolarski PARKIET KOMPLEX
www.parkietkomplex.eu

aktualizacja: 2018-10-01

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
 
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Nowa kolekcja paneli Querra marki VOX
Nowa kolekcja paneli Querra marki VOX Projektanci marki VOX w okresie jesienno-zimowym postanowili i ocieplić polskie wnętrza i proponują zupełnie nową linię paneli podłogowych ...
Płytki Stara Cegła Kafel do podłóg i tarasów
Płytki Stara Cegła Kafel do podłóg i tarasów Pełne uroku z dawnych lat płytki w stylu starej cegły są bardzo chętnie wykorzystywanym elementem do wykończenia wnętrz. Stosowane są ...
Nowość od Arbiton: podłogi winylowe nowej generacji
Nowość od Arbiton: podłogi winylowe nowej generacji Szeroki wybór 30 dekorów w czterech niepowtarzalnych kolekcjach podłóg winylowych nowej generacji od Arbiton pozwoli stworzyć jedną podłogę ...

Wylewka cementowa czy anhydrytowa na ogrzewaniu podłogowym?

Jaką wylewkę zastosować na ogrzewaniu podłogowym?

polecane produkty i technologie

Trwałość, czystość, elegancja, czyli betonowa podłoga w Twoim domu

Nowoczesne, zapewniają indywidualną aranżację wnętrza, a przede wszystkim są bardzo praktyczne. Mowa o posadzkach dekoracyjnych z mikrocementu CREATIVO BAUFLOOR, które sprawdzą się w każdym wnętrzu, także w Twoim domu.
Najbardziej znane marki
Panele podłogowe i parkiet - ranking rozpoznawalności firm i produktów

Budujemy Dom 11-12/2018

Tradycyjnie nasze ostatnie wydanie w roku poświęcone jest remontom i modernizacjom. Informacje zawarte w artykułach przydadzą się przede wszystkim...

Tylko 9,95 zł

Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".