Budujemy Dom
Wykańczanie / Podłogi i posadzki / Artykuły

Trzy sposoby na sprawdzenie wilgotności wylewki betonowej (jastrychu)

Przed rozpoczęciem montażu posadzki drewnianej należy sprawdzić czy podkład betonowy jest odpowiednio suchy. W przeciwnym razie, najlepiej wykonana podłoga może ulec uszkodzeniu, z przełożeniem na kosztowną naprawę.

Trzy sposoby na sprawdzenie wilgotności wylewki betonowej (jastrychu)
Tagi: beton, cement
Uszkodzenia i odkształcenia posadzek drewnianych pod wpływem wilgotnego jastrychu

Pierwszy przypadek występuje przy bardzo wilgotnym jastrychu gdzie uszkodzona podłoga nie nadaje się do użytkowania. Koszt wymiany przeważnie przekracza wartość wykonania nowej posadzki.

Drugi przypadek, to efekt zawilgocenia drewna posadzkowego i deformacji poszczególnych elementów, bez odspojenia posadzki od podkładu. Naprawa po wysuszeniu podkładu i posadzki wiąże się z jej szlifowaniem i ponownym lakierowaniem.

Trzeci przykład obrazuje powstanie szczelin w sytuacji kiedy, w pierwszej fazie drewno przejęło znaczną ilość wilgoci z jastrychu, w wyniku tego zaczęło pęcznieć, a elementy posadzkowe tracić swoje kształty. Natomiast cała płyta posadzki korzystając z elastyczności spoiny klejowej rozsunęła się i wypełniła szczeliny przyścienne. Po wysuszeniu, elementy posadzkowe nie wróciły na swoje miejsce, a szczeliny nie zniknęły. Naprawa posadzki polega na szlifowaniu powierzchni podłogi, wypełnieniu powstałych szczelin i ponownym lakierowaniu.

Jak widać, koszt zaniechania sprawdzenia wilgotności podkładu może być bardzo wysoki. W tej sytuacji sprawdzenie wilgotności jest sprawą nadrzędną.

Istnieją "domowe" sposoby sprawdzenia wilgotności betonu oraz profesjonalne z zastosowaniem urządzeń, narzędzi i przyrządów.

Pierwszy sposób sprawdzenia wilgotności betonu

Pierwszy sposób daje informację o istnieniu wolnej wilgoci w betonie bez określania jej zawartości. Sposób polega na położeniu na sprawdzanej wylewce arkusza (0,5 m²) folii PE, a na nim postawienie metalowego pojemnika z zimną wodą o temperaturze niższej od temperatury powietrza o około 10°C.

Pojemnik z zimną wodą na wylewce z przekładką z folii PE.
Pojemnik z zimną wodą na wylewce z przekładką z folii PE.

Po kilku godzinach odstawiamy pojemnik z wodą. Zroszona wilgoć na folii świadczy o podwyższonej wilgotności powietrza w pomieszczeniu, natomiast plama wilgoci na betonie, pod folią, w miejscu styku pojemnika z wodą, daje informację o znacznej wilgotności betonu.

Ciemna plama na jastrychu, pod folią PE.
Ciemna plama na jastrychu, pod folią PE.

Drugi sposób sprawdzenia wilgotności betonu

Dokładniejszą informację o aktywności wilgoci w podkładzie betonowym, uzyskamy korzystając z arkusza przeźroczystej folii PE i dwóch "marketowych" termohigrometrów. Jeden przyrząd układamy na wylewce i przykrywamy go folią, drugi obok na folii. Podobne wskazania poniżej 50% RH świadczą o braku emisji wilgoci z wylewki do pomieszczenia, i można przyjąć, że wylewka jest sucha. Natomiast wielkość różnicy we wskazaniach higrometrów przekłada się na podwyższoną wilgotność jastrychu.

Obserwację należy prowadzić przez dłuższy czas, zwracając uwagę na zmiany temperatury w pomieszczeniu i ich przełożenie na wilgotność - emisję wilgoci na termohigrometrze pod folią.

Po lewej, termohigrometr pod folią, po prawej na folii. Ocena - wylewka mokra, w trakcie schnięcia.
Po lewej, termohigrometr pod folią, po prawej na folii. Ocena - wylewka mokra, w trakcie schnięcia.

Powyższe sposoby obrazują ruch wilgoci, ewentualnie jego brak, jednak ze względu na wysoki koszt podłogi drewnianej, wskazane jest wykonanie dokładnych pomiarów z wykorzystaniem urządzeń czy przyrządów prezentowanych na zdjęciu poniżej. Wagosuszarka powinna dać wynik poniżej 3%, higrometr CM - wartość poniżej 2%, natomiast przyrządy elektryczne - wartości do przeskalowania, zawarte w ich instrukcjach obsługi.

Wagosuszarka, higrometr

Trzeci sposób sprawdzenia wilgotności betonu

Pomiar wilgotności można zlecić profesjonalnej firmie zajmującej się wykonaniem posadzek z drewna. Istotna jest tu klasa sprzętu jak również doświadczenie wykonującego pomiar. Koszt kompleksowego pomiaru wilgotności wylewki zawiera się w przedziale od 100 do 300 zł.

Tadeusz Woźniak

Zakład Stolarski PARKIET KOMPLEX
www.parkietkomplex.eu

aktualizacja: 2016-09-28

Dodaj komentarz

Zobacz też:

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Nowe listwy w ofercie marki Effector
Nowe listwy w ofercie marki Effector Kolekcja Standard firmy Effector ma nowe listwy i profile: kątownik schodowy z aluminium, wyposażony we wkładkę antypoślizgową oraz listwy ...
Deski podłogowe w niewielkim rozmiarze to gorący trend!
Deski podłogowe w niewielkim rozmiarze to gorący trend! Jednym z najważniejszych trendów przewidzianych zarówno na obecny sezon, jak i przyszłe lata, jest wykańczanie podłóg deskami w niewielkim ...
Listwa przypodłogowa Hi-Line Prestige firmy Cezar
Listwa przypodłogowa Hi-Line Prestige firmy Cezar Wśród kilkunastu nowości przygotowanych przez firmę Cezar Przedsiębiorstwo Produkcyjne Dariusz Bogdan Niewiński na rok 2017 są listwy ...
Najbardziej znane marki
Panele podłogowe i parkiet - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
  • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
  • porady budowlane,
  • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
  • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
    w pełnej wersji.

Czas na wnętrze