Budujemy Dom
Wykańczanie / Podłogi i posadzki / Artykuły

Samodzielna naprawa starej posadzki

Zamiast przystępować do wymiany, czasem wystarczy odnowić starą posadzkę. Niewielkie miejscowe naprawy, przy odrobinie wiedzy, można wykonać samodzielnie.

Samodzielna naprawa starej posadzki

Jak wymienić uszkodzony panel lub klepkę?

Nietrudno o wgniecenia w panelach podłogowych – wystarczy uderzenie ciężkiego przedmiotu. Uszkodzony element możemy jednak usunąć i zastąpić nowym. W tym celu nacinamy go ostrym nożykiem wzdłuż krawędzi (ok. 1 cm od linii łączeń z sąsiednimi). Następnie ostrożnie pogłębiamy i poszerzamy linię cięcia oraz wyjmujemy panel przy pomocy dłuta. Potem odcinamy pióra sąsiednich elementów oraz nowego, który będzie montowany. Jego krawędzie smarujemy klejem i umieszczamy na docelowym miejscu. Nadmiar kleju usuwamy szmatką. Zniszczoną klepkę drewnianą można wymienić w podobny sposób.

Czym odmalować parkiet?

Na rynku znajdziemy lakiery wodorozcieńczalne i rozpuszczalnikowe. Te drugie są trwalsze, ale dłużej schną, wydzielając intensywny zapach (przez kilka dni po lakierowaniu pomieszczenie trzeba intensywnie wietrzyć). Obydwa występują w wersji połysk, półmat i mat. Przed zastosowaniem i podczas nanoszenia, lakier musi być mieszany. Aplikujemy 2–3 warstwy, pamiętając, by pomiędzy kolejnymi zachować odstępy czasowe zalecane przez producenta. Pełną wytrzymałość powłoka uzyskuje po około tygodniu.

Przeczytaj również: 6 najczęstszych błędów podczas wymiany posadzki

Jak usunąć pękniętą płytkę?

Niekiedy płytka podłogowa pęka lub wyszczerbia się. Możemy ją wymienić, jeśli mamy zapasową. W tym celu rozbijamy płytkę od środka używając przecinaka oraz młotka, a następnie wyjmujemy. Później skuwamy warstwę kleju i wyrównujemy w tym miejscu podłoże. Metalową szpachlą nakładamy nową warstwę zaprawy, w narożnikach sąsiednich płytek umieszczamy krzyżyki dystansowe i przyklejamy nową płytkę. Po wyschnięciu kleju, nanosimy fugę.

Małgorzata Kolmus
fot. otwierająca: Wicanders

aktualizacja: 2016-11-29

Dodaj komentarz

Zobacz też:

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Nowe listwy w ofercie marki Effector
Nowe listwy w ofercie marki Effector Kolekcja Standard firmy Effector ma nowe listwy i profile: kątownik schodowy z aluminium, wyposażony we wkładkę antypoślizgową oraz listwy ...
Deski podłogowe w niewielkim rozmiarze to gorący trend!
Deski podłogowe w niewielkim rozmiarze to gorący trend! Jednym z najważniejszych trendów przewidzianych zarówno na obecny sezon, jak i przyszłe lata, jest wykańczanie podłóg deskami w niewielkim ...
Listwa przypodłogowa Hi-Line Prestige firmy Cezar
Listwa przypodłogowa Hi-Line Prestige firmy Cezar Wśród kilkunastu nowości przygotowanych przez firmę Cezar Przedsiębiorstwo Produkcyjne Dariusz Bogdan Niewiński na rok 2017 są listwy ...
Najbardziej znane marki
Panele podłogowe i parkiet - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
  • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
  • porady budowlane,
  • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
  • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
    w pełnej wersji.

Czas na wnętrze