Budujemy Dom
Wykańczanie / Podłogi i posadzki / Porady ekspertów

Jak i czym wymienić uszkodzone panele podłogowe?

Podczas remontu uszkodzone zostały dwa panele w centralnej części jednego z pokoi i chciałbym je wymienić. Mam w zapasie prawie całą paczkę paneli tego samego rodzaju i słyszałem, że uszkodzone można wyciąć i wstawić nowe. Jakie narzędzia będą potrzebne i jak to zrobić?

Jak i czym wymienić uszkodzone panele podłogowe?

Odpowiedź eksperta: Panele podłogowe montowane są z reguły jako posadzka pływająca, więc nie zamocowana w żaden sposób do podłoża. Dzięki połączeniu poszczególnych paneli ze sobą za pomocą złączy zatrzaskowych pióro-wpust – uzyskuje się jednolite pokrycie podłogi, spoczywające na elastycznej warstwie podkładowej.

Teoretycznie wymiana pojedynczych paneli jest możliwa, ale osiągnięcie estetycznego wyglądu i trwałości po naprawie będzie bardzo trudne. Usunięcie uszkodzonych paneli wymaga użycia wgłębnej pilarki tarczowej z prowadnicą przylgową, którą wycina się środek. Nacięcia do narożników pozwala na wyjęcie pozostałych fragmentów bez uszkodzenia piór i wpustów w sąsiednich panelach. Po dokładnym odkurzeniu trzeba zbadać stan pozostałych elementów łączących, sprawdzając przyciętym odcinkiem z nowego panelu jakość połączeń na całym obwodzie i skorygować ewentualne nierówności.

W montowanej wstawce – nowych panelach – należy bardzo starannie dopasować ich szerokość, zeszlifowując precyzyjnie brzeg z wpustem i obcinając pióro w złączu wzdłużnym. Dopasowany panel powinien ciasno wypełniać miejsce naprawy bez wyczuwalnego uskoku na połączeniach. Ostateczne połączenie uzyskuje się po nałożeniu kleju do paneli na łączone krawędzie i obciążeniu rejonu naprawy do czasu utwardzenia się kleju.

Inny sposób naprawy polega na rozebraniu części podłogi do miejsca uszkodzenia i wstawieniu nowych paneli. Pokrycie można rozbierać większymi fragmentami (po kilka paneli), a przed ponownym montażem trzeba dokładnie oczyścić wszystkie złącza. Daje to lepszy efekt i nie wymaga takiej precyzji jak wycinanie fragmentu okładziny. Jednak w tym przypadku – uszkodzone są panele na środku pomieszczenia – może być dość pracochłonne.

Przeczytaj także: Czy parkiet można zdemontować i ponownie ułożyć, wycyklinować i polakierować?

Cezary Jankowski
fot. otwierająca: Wolfcraft

aktualizacja: 2017-01-25

Dodaj komentarz

Zobacz też:

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Firma Effector uruchomiła kolejną anodownię oraz rozbudowała centrum obróbki aluminium
Firma Effector uruchomiła kolejną anodownię oraz rozbudowała centrum obróbki aluminium Effector S.A. zakończył inwestycję w nową linię przeznaczoną do uszlachetniania powierzchni aluminiowych. Umożliwia ona zwiększenie ilości ...
Effector w Złotej Setce dziennika Echa Dnia
Effector w Złotej Setce dziennika Echa Dnia W 2017 roku redakcja kieleckiego dziennika regionalnego "Echa Dnia" po raz dziesiąty opublikowała ranking 100 największych przedsiębiorstw ...
Nowe listwy w ofercie marki Effector
Nowe listwy w ofercie marki Effector Kolekcja Standard firmy Effector ma nowe listwy i profile: kątownik schodowy z aluminium, wyposażony we wkładkę antypoślizgową oraz listwy ...
Najbardziej znane marki
Panele podłogowe i parkiet - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
  • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
  • porady budowlane,
  • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
  • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
    w pełnej wersji.

Czas na wnętrze