Budujemy Dom
Wykańczanie / Podłogi i posadzki / Porady ekspertów

Jak ułożyć gres na nierównej podłodze? Czy skucie wylewki jest konieczne?

Chciałem ułożyć w kuchni płytki gresowe, ale okazało się że podłoga jest bardzo nierówna – odchylenia od poziomu sięgają 2,5 cm. Wylewka podłogowa jest w dobrym stanie, bez pęknięć, ale nie chcę jej wyrównywać przez dodanie kolejnej warstwy, bo przy wejściu do kuchni powstanie wysoki próg. Czy konieczne jest skucie całej wylewki i wykonanie jej na nowo?

Jak ułożyć gres na nierównej podłodze? Czy skucie wylewki jest konieczne?

Odpowiedź eksperta: Oczywiście, skucie całej warstwy jastrychu umożliwi ułożenie go na nowo, w odpowiedniej grubości i tym razem równo. Jednak to rozwiązanie najbardziej kłopotliwe i najbardziej pracochłonne. Niekiedy można trafić na niespodziewane utrudnienia, gdy nie znamy konstrukcji podłogi. Warstwa posadzkowa może bowiem przykrywać np. odpady budowlane bądź ściśle przylegać do konstrukcji stropowej z wypełnieniem pustakami, które przy kuciu narażone są na uszkodzenie.

Przed podjęciem decyzji o sposobie wyrównania podłogi – jeśli nie wiemy co się pod nią kryje – warto przeprowadzić próbne odwierty. Orientacyjnie o grubości warstwy podłogowej dowiemy się, nawiercając podłogę wiertłem widiowym o średnicy 10 mm w kilku miejscach. Na podstawie oporu stawianego podczas pracy określimy twardość i grubość podkładu niższych warstw. Dokładniejsze informacje o budowie podłogi uzyskamy wykorzystując do wiercenia wiertło koronowe średnicy 25–35 mm, które pozwoli na pozyskanie rdzenia odpowiadającego przekrojowi warstw podłogowych. To też należy zrobić w kilku miejscach. Na podstawie uzyskanych przekrojów możemy zdecydować, czy stare podłoże można będzie względnie łatwo usunąć, czy lepiej przyjąć inną metodę wyrównania.

Zależnie od rozkładu i wielkości nierówności możliwe jest też inne rozwiązanie – wyrównanie podłoża metodą frezowania. Taką usługę oferują wyspecjalizowane firmy dysponujące sprzętem bezpyłowym. Na niewielkiej powierzchni do "frezowania" można wykorzystać np. bruzdownicę lub szlifierkę kątową z tarczą diamentową. Wówczas gęsto, na krzyż, nacina się rowki i zbija pozostałości betonu. Problemem będzie jednak intensywne pylenie przy nacinaniu, jeśli nie użyjemy odciągu. Po takim zabiegu podłoga może wymagać wyrównania cienką warstwą wylewki samorozlewnej. Ewentualnie, jeżeli nierówności nie będą większe niż 0,5 cm, zniweluje je warstwa kleju do płytek. Przed ich przyklejeniem podłoże powinniśmy starannie odpylić i zagruntować.

Jarosław Antkiewicz
Na zdjęciu otwierającym: Podłoże pod płytki powinno być spoiste, wolne od pyłu i równe. Warstwą kleju nie powinno się korygować różnic większych niż 0,5 cm. (fot. Ceresit)

aktualizacja: 2017-06-06

Dodaj komentarz

Zobacz też:

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Firma Effector uruchomiła kolejną anodownię oraz rozbudowała centrum obróbki aluminium
Firma Effector uruchomiła kolejną anodownię oraz rozbudowała centrum obróbki aluminium Effector S.A. zakończył inwestycję w nową linię przeznaczoną do uszlachetniania powierzchni aluminiowych. Umożliwia ona zwiększenie ilości ...
Effector w Złotej Setce dziennika Echa Dnia
Effector w Złotej Setce dziennika Echa Dnia W 2017 roku redakcja kieleckiego dziennika regionalnego "Echa Dnia" po raz dziesiąty opublikowała ranking 100 największych przedsiębiorstw ...
Nowe listwy w ofercie marki Effector
Nowe listwy w ofercie marki Effector Kolekcja Standard firmy Effector ma nowe listwy i profile: kątownik schodowy z aluminium, wyposażony we wkładkę antypoślizgową oraz listwy ...
Najbardziej znane marki
Panele podłogowe i parkiet - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
  • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
  • porady budowlane,
  • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
  • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
    w pełnej wersji.

Czas na wnętrze