Budujemy Dom
Wykańczanie / Podłogi i posadzki / Artykuły

Gdzie i w jakich warunkach można układać parkiet? Rodzaje parkietów

Parkiety to rozwiązanie niezbyt tanie, ale efektowne, niepowtarzalne i przyjemne w codziennym korzystaniu dzięki m.in. temu, że ma dobrą izolację cieplną i akustyczną (jednak źle przewodzi ciepło, więc nie jest polecane na ogrzewanie podłogowe).

Gdzie i w jakich warunkach można układać parkiet? Rodzaje parkietów
Tagi: drewno

Jak układać parkiet?

Tradycyjnie parkiet układa się z podłużnych klepek według założonego wzoru. Zwykle to szachownica, jodełka lub cegiełka, lecz wcale nie trzeba na tym poprzestać. Można zaszaleć i puścić wodze fantazji, a także poczucia estetyki, łącząc ze sobą różne gatunki i kolory drewna oraz wzory. Dzięki temu podłoga może przypominać barwny dywan lub wyznaczać granice poszczególnych części funkcjonalnych wnętrza. Oczywiście, takie rozwiązanie kosztuje więcej i musi być starannie przemyślane, a potem – wykonane, by naprawdę cieszyło oczy.

Parkiet mocuje się do podłoża za pomocą odpowiedniego kleju, łącząc klepki na styk (tzw. parkiet lamelowy) albo na pióro i wpust. Elementy (deszczułki) mają rozmaite wymiary, w zależności też od rodzaju. Ich grubość wynosi zazwyczaj 15–22 mm, długość 200–500 mm, szerokość 30–100 mm. Na specjalne zamówienie firmy mogą wykonać klepki w innych rozmiarach i kształtach.

Rodzaje parkietów

Największą popularnością cieszą się parkiety tradycyjne. Są najgrubsze (z reguły 22 mm), a do pióra-wpustu mają aż 11 mm, co oznacza, że można je bez obaw wiele razy szlifować i odnawiać. Są zatem wytrzymałe i na lata. Można je zaplanować na każdym podłożu.

Parkiety lamelowe są o wiele cieńsze (grubość 10–14 mm), krótsze i węższe niż tradycyjne. Nie mają pióra -wpustu, układa się je na styk. W związku z tym łatwiej je uszkodzić, nie można też ich tak intensywnie użytkować i czyścić. Na czym więc polega ich wartość dodana? Na niskiej cenie – kosztują nawet 60% mniej od tradycyjnych klepek.

Efektowne, choć jeszcze cieńsze, są parkiety mozaikowe, uzyskiwane głównie z europejskich gatunków drzew. Do podłoża przykleja się całe arkusze mozaiki, co wyraźnie skraca montaż posadzki i ułatwia precyzyjne jej ułożenie. Mogą to być wzory typowe albo bardziej wymyślne.

Gdzie zaplanować parkiet?

Zdecydowanie się na parkiet oznacza wiele wysiłku włożonego w jego poprawne i staranne wykonanie – co jest trudne i czasochłonne, dlatego powinniśmy zlecić to fachowcowi. Kupionych deszczułek nie należy od razu układać. Rozpakowane z folii, muszą poczekać około dwóch dób w pomieszczeniu, w którym będą montowane. Ma to służyć aklimatyzacji drewna.

Nie warto planować parkietu w pomieszczeniu zbyt zimnym (najlepiej o temperaturze 18–22°C) i zbyt suchym (optymalna wilgotność to 45–65%). Trzeba też ustalić wilgotność betonowego podłoża (do 2%) i wreszcie – samych klepek (idealnie – 9%). To prawdziwie zegarmistrzowska robota! A samo ułożenie to dopiero jeden etap pracy. Po nim, zgodnie z instrukcją użycia kleju, powinno się odczekać od dwóch do 14 dni i przystąpić do cyklinowania, lakierowania bądź olejowania. Dopiero wtedy parkiet jest gotowy do użytku.

Którą z dwóch popularnych form dbania o parkiet lepiej wybrać?

Lakier to dodatkowa warstwa na powierzchni podłogi, w zależności od zastosowanego produktu – błyszcząca, półmatowa lub matowa. Chroni przed uszkodzeniami mechanicznymi. Jest prosta w utrzymaniu, wystarczy użyć w tym celu wilgotnego mopa, lecz trudna do miejscowej naprawy. Lakier w dodatku wymaga co kilka (3–10) lat całkowitej renowacji – zeszlifowania i położenia na nowo.

Olej natomiast nie tworzy dodatkowej powłoki, gdyż wnika w drewno. Nie zmienia to faktu, że je impregnuje i konserwuje. Zaletą tego rozwiązania jest też to, że widać naturalną urodę parkietu. Podłogę olejowaną należy odświeżać częściej niż lakierowaną (co 6–12 miesięcy). Można ją także naprawiać miejscowo w przypadku niewielkich uszkodzeń.

Agnieszka Zygmunt
fot. Parkiet Kaźmierczak

aktualizacja: 2017-06-19

Dodaj komentarz

Zdaniem naszych Czytelników

Czy podłogi drewniane można układać na każdej "posadzce" - moja odpowiedź nie na każdej, aczkolwiek na znacznej większości można. Wiele zależy od funkcji podłogi - klasyczna, grzewcza czy chłodząca oraz od rodzaju drewnianych elementów. Temat bardzo, bardzo szeroki.   Autor ...

Parkiet Komplex

26 Lip 2017, 14:21

Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl

Zobacz też:

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Najbardziej znane marki
Panele podłogowe i parkiet - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
  • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
  • porady budowlane,
  • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
  • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
    w pełnej wersji.

Czas na wnętrze