Budujemy Dom
Wykańczanie / Podłogi i posadzki / Artykuły

Cechy charakterystyczne paneli podłogowych

Do niedawna mogły uchodzić za „drewno dla ubogich”. To się jednak zasadniczo zmieniło. Od bogactwa wzorów i wielkości paneli może zakręcić się w głowie. W dodatku dzisiaj produkowane panele są trwałe i estetyczne.  

Cechy charakterystyczne paneli podłogowych

Panele podłogowe - zalety i wady

Bez trudu można dopasować ich rodzaj do każdego wnętrza, również do salonu. Nawet do łazienek można znaleźć odporne na wilgoć panele winylowe. Są tańsze od parkietów i prostsze od nich w obsłudze – i na etapie montażu (można po nich chodzić od razu po ułożeniu), i potem, w eksploatacji (wystarczy je tylko przecierać wilgotnym mopem i zamiatać). W dodatku niektóre panele (nie wszystkie!) nadają się do zastosowania na ogrzewaniu podłogowym!

Ich wadą jest natomiast kiepska izolacja akustyczna. Można ją zniwelować przez podłożenie pod nie wyciszającej warstwy korka lub pianki. Poza tym mają silne właściwości elektrostatyczne, co oznacza, że np. przyciągają kurz. To poważna wada w domach alergików. 

Rodzaje paneli podłogowych

Najpowszechniejsze są panele laminowane – tanie, występujące w wielu rodzajach i łatwe w codziennej obsłudze. Składają się z czterech warstw. Dolna, wykonana z laminatu bądź specjalnie wzmocnionego papieru, przesądza o stabilności kształtu paneli. Potem jest warstwa nośna, ze sprasowanych włókien drewna, która z kolei odpowiada za przenoszenie obciążeń. Trzecia jest warstwa dekoracyjna – ją wybieramy, kierując się własnym gustem i wystrojem salonu. Panel wieńczy zaś warstwa żywicy melaminowej lub ovelay. Chroni ona przed uszkodzeniami i słońcem. Ważną cechą paneli jest odporność na ścieranie. Wyraża się ją oznaczeniami od AC1 do AC6. Do salonu pasować będą te z AC3 i AC4.

Efektowniejsze i bardziej wytrzymałe (można je kilkakrotnie cyklinować) są panele drewniane. Różnią się od laminowanych budową. Na spodzie mają drewnianą sklejkę, wyżej – płytę HDF (drewnopochodną) albo deszczułki z litego drewna, na wierzchu – twarde drewno gatunków europejskich, pokryte lakierem, woskiem lub olejem.

Należy też wspomnieć o relatywnie mało jeszcze rozpowszechnionych panelach winylowych, wykonanych z – od spodu – korka, płyty HDF i dekoracyjnej warstwy winylu pokrytego przezroczystym PVC. Panele te są wyjątkowo cienkie, można je porównać do wysokiej klasy, ulepszonego linoleum, które imituje rozmaite nawierzchnie. Są wodoodporne i można je stosować nawet w łazienkach.

Podłogi winylowe sprawdzą się nie tylko w salonie, lecz nawet w łazience
Podłogi winylowe sprawdzą się nie tylko w salonie, lecz nawet w łazience. (fot. Dekorian)

Jak układać panele podłogowe?

Początek układania paneli w salonie jest podobny jak przy parkietach. Zaczynamy od czterdziestoośmiogodzinnej aklimatyzacji i zadbania o odpowiedni klimat pomieszczenia – temperatura przynajmniej 18°C, wilgotność na poziomie 40–65%. Kiedy te warunki są spełnione, można kłaść podłoże – folię paroizolacyjną i piankę albo matę podkładową, a na nie panele.

Warto zwracać uwagę na takie szczegóły, jak to, by ostatni rząd paneli miał przynajmniej 5 cm i całość była prowadzona prostopadle do okna, dzięki czemu miejsca łączeń nie będą się aż tak rzucać w oczy. Trzeba też uwzględnić ok. 10-milimetrowe odstępy dylatacyjne przy ścianach.

Chcącym spróbować ułożyć panele samodzielnie proponujemy lekturę artykułu:
Układanie paneli - krok po kroku

Agnieszka Zygmunt
fot. otwierająca: Swiss Krono

aktualizacja: 2017-07-13

Dodaj komentarz

Zdaniem naszych Czytelników

ja mam na podłodze granit od Pol roku, nie ma zarysowan, łatwo się czyści ogólnie jestem bardzo zadowolona;), od marmur-dulemba.pl zamawialam, wybierałam miedzy marmurem a a granitem

Gość lola

18 Lip 2017, 20:33

Dużo lepszym wyborem jest podłoga drewniana, która o wiele dłużej wytrzyma niż takie zwykłe panele.

Gość kasiakk

13 Lip 2017, 07:21

Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl

Zobacz też:

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Nowe listwy w ofercie marki Effector
Nowe listwy w ofercie marki Effector Kolekcja Standard firmy Effector ma nowe listwy i profile: kątownik schodowy z aluminium, wyposażony we wkładkę antypoślizgową oraz listwy ...
Deski podłogowe w niewielkim rozmiarze to gorący trend!
Deski podłogowe w niewielkim rozmiarze to gorący trend! Jednym z najważniejszych trendów przewidzianych zarówno na obecny sezon, jak i przyszłe lata, jest wykańczanie podłóg deskami w niewielkim ...
Listwa przypodłogowa Hi-Line Prestige firmy Cezar
Listwa przypodłogowa Hi-Line Prestige firmy Cezar Wśród kilkunastu nowości przygotowanych przez firmę Cezar Przedsiębiorstwo Produkcyjne Dariusz Bogdan Niewiński na rok 2017 są listwy ...
Najbardziej znane marki
Panele podłogowe i parkiet - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
  • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
  • porady budowlane,
  • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
  • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
    w pełnej wersji.

Czas na wnętrze