Budujemy Dom

Cechy charakterystyczne paneli podłogowych

Artykuł na: 4-5 minut

Do niedawna mogły uchodzić za „drewno dla ubogich”. To się jednak zasadniczo zmieniło. Od bogactwa wzorów i wielkości paneli może zakręcić się w głowie. W dodatku dzisiaj produkowane panele są trwałe i estetyczne.  

Cechy charakterystyczne paneli podłogowych

Panele podłogowe - zalety i wady

Bez trudu można dopasować ich rodzaj do każdego wnętrza, również do salonu. Nawet do łazienek można znaleźć odporne na wilgoć panele winylowe. Są tańsze od parkietów i prostsze od nich w obsłudze – i na etapie montażu (można po nich chodzić od razu po ułożeniu), i potem, w eksploatacji (wystarczy je tylko przecierać wilgotnym mopem i zamiatać). W dodatku niektóre panele (nie wszystkie!) nadają się do zastosowania na ogrzewaniu podłogowym!

Ich wadą jest natomiast kiepska izolacja akustyczna. Można ją zniwelować przez podłożenie pod nie wyciszającej warstwy korka lub pianki. Poza tym mają silne właściwości elektrostatyczne, co oznacza, że np. przyciągają kurz. To poważna wada w domach alergików. 

Rodzaje paneli podłogowych

Najpowszechniejsze są panele laminowane – tanie, występujące w wielu rodzajach i łatwe w codziennej obsłudze. Składają się z czterech warstw. Dolna, wykonana z laminatu bądź specjalnie wzmocnionego papieru, przesądza o stabilności kształtu paneli. Potem jest warstwa nośna, ze sprasowanych włókien drewna, która z kolei odpowiada za przenoszenie obciążeń. Trzecia jest warstwa dekoracyjna – ją wybieramy, kierując się własnym gustem i wystrojem salonu. Panel wieńczy zaś warstwa żywicy melaminowej lub ovelay. Chroni ona przed uszkodzeniami i słońcem. Ważną cechą paneli jest odporność na ścieranie. Wyraża się ją oznaczeniami od AC1 do AC6. Do salonu pasować będą te z AC3 i AC4.

Efektowniejsze i bardziej wytrzymałe (można je kilkakrotnie cyklinować) są panele drewniane. Różnią się od laminowanych budową. Na spodzie mają drewnianą sklejkę, wyżej – płytę HDF (drewnopochodną) albo deszczułki z litego drewna, na wierzchu – twarde drewno gatunków europejskich, pokryte lakierem, woskiem lub olejem.

Należy też wspomnieć o relatywnie mało jeszcze rozpowszechnionych panelach winylowych, wykonanych z – od spodu – korka, płyty HDF i dekoracyjnej warstwy winylu pokrytego przezroczystym PVC. Panele te są wyjątkowo cienkie, można je porównać do wysokiej klasy, ulepszonego linoleum, które imituje rozmaite nawierzchnie. Są wodoodporne i można je stosować nawet w łazienkach.

Podłogi winylowe sprawdzą się nie tylko w salonie, lecz nawet w łazience
Podłogi winylowe sprawdzą się nie tylko w salonie, lecz nawet w łazience. (fot. Dekorian)

Jak układać panele podłogowe?

Początek układania paneli w salonie jest podobny jak przy parkietach. Zaczynamy od czterdziestoośmiogodzinnej aklimatyzacji i zadbania o odpowiedni klimat pomieszczenia – temperatura przynajmniej 18°C, wilgotność na poziomie 40–65%. Kiedy te warunki są spełnione, można kłaść podłoże – folię paroizolacyjną i piankę albo matę podkładową, a na nie panele.

Warto zwracać uwagę na takie szczegóły, jak to, by ostatni rząd paneli miał przynajmniej 5 cm i całość była prowadzona prostopadle do okna, dzięki czemu miejsca łączeń nie będą się aż tak rzucać w oczy. Trzeba też uwzględnić ok. 10-milimetrowe odstępy dylatacyjne przy ścianach.

Chcącym spróbować ułożyć panele samodzielnie proponujemy lekturę artykułu:
Układanie paneli - krok po kroku

Panele laminowane - układanie krok po kroku

Zobaczcie genialny film reklamowy Swiss Krono: w rolach głównych Tomasz Kammel oraz pani Ewelina, właścicielka szkoły tańca

Agnieszka Zygmunt
fot. otwierająca: Swiss Krono

aktualizacja: 2018-10-03

Dodaj komentarz

Zdaniem naszych Czytelników

Dużo lepszym wyborem jest podłoga drewniana, która o wiele dłużej wytrzyma niż takie zwykłe panele.

Gość kasiakk

13 Lip 2017, 07:21

Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl
Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
 
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Nowa kolekcja paneli Querra marki VOX
Nowa kolekcja paneli Querra marki VOX Projektanci marki VOX w okresie jesienno-zimowym postanowili i ocieplić polskie wnętrza i proponują zupełnie nową linię paneli podłogowych ...
Płytki Stara Cegła Kafel do podłóg i tarasów
Płytki Stara Cegła Kafel do podłóg i tarasów Pełne uroku z dawnych lat płytki w stylu starej cegły są bardzo chętnie wykorzystywanym elementem do wykończenia wnętrz. Stosowane są ...
Nowość od Arbiton: podłogi winylowe nowej generacji
Nowość od Arbiton: podłogi winylowe nowej generacji Szeroki wybór 30 dekorów w czterech niepowtarzalnych kolekcjach podłóg winylowych nowej generacji od Arbiton pozwoli stworzyć jedną podłogę ...

Wylewka cementowa czy anhydrytowa na ogrzewaniu podłogowym?

Jaką wylewkę zastosować na ogrzewaniu podłogowym?

polecane produkty i technologie

Trwałość, czystość, elegancja, czyli betonowa podłoga w Twoim domu

Nowoczesne, zapewniają indywidualną aranżację wnętrza, a przede wszystkim są bardzo praktyczne. Mowa o posadzkach dekoracyjnych z mikrocementu CREATIVO BAUFLOOR, które sprawdzą się w każdym wnętrzu, także w Twoim domu.
Najbardziej znane marki
Panele podłogowe i parkiet - ranking rozpoznawalności firm i produktów

Budujemy Dom 11-12/2018

Tradycyjnie nasze ostatnie wydanie w roku poświęcone jest remontom i modernizacjom. Informacje zawarte w artykułach przydadzą się przede wszystkim...

Tylko 9,95 zł

Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".