Budujemy Dom
Wykańczanie / Podłogi i posadzki / Artykuły

Remont podłogi nie musi być długotrwały, uciążliwy ani kosztowny ARTYKUŁ PROMOCYJNY

Przy remoncie starszych podłóg sama naprawa posadzki może nie wystarczyć. Często wymienić trzeba także warstwy podkładowe. Żeby zdecydowanie przyśpieszyć prace i nie obciążać nadmiernie stropu warto wykorzystać kruszywo ceramiczne Leca® KERAMZYT i płyty suchego jastrychu.

Remont podłogi nie musi być długotrwały, uciążliwy ani kosztowny

Posadzki w starych domach i mieszkaniach często ułożone są na zapadniętych płytach pilśniowych albo paździerzowych, krzywych i skrzypiących deskach (zwykle pomalowanych brązową olejną farbą), ewentualnie na spękanym, czasami zawilgoconym podłożu betonowym. Pod deskami i płytami drewnopochodnymi znajdują się legary, stanowiące konstrukcję stropu, często także polepa, wypełniająca przestrzeń między nimi i pełniąca funkcję izolacji termicznej oraz akustycznej.

Jeżeli warstwy podkładowe są nierówne, zawilgocone, zagrzybione, podczas remontu podłogi należy je usunąć i zastąpić nowymi.

Prześledź "krok po kroku" rozwiązanie remontu stropu odcinkowego z płytami suchego jastrychu

Świetnym materiałem do ich odtworzenia jest Leca® KERAMZYT izolacyjny M lub L i Leca® KERAMZYT podsypkowy. To ceramiczne, lekkie i porowate kruszywo stworzy barierę przed przenikaniem hałasu i dźwięków uderzeniowych. Ponadto ułatwi wypoziomowanie stropu.

W rozwiązaniu tradycyjnym (stosowanym na stropach betonowych i ceglanych typu Klein) warstwę podkładową pod posadzką stanowi cementowy jastrych, który dociska "akustyczny" styropian EPS, wełnę mineralną, gumowe maty akustyczne itp. Izolację akustyczną i wylewkę rozdziela folia. Trzeba pamiętać, że 1 m2 jastrychu o grubości 5 cm waży około 100 kg. To technologia ciężka.

Lekkie kruszywo ceramiczne pod płyty suchego jastrychu

Dane techniczne produktu:

 • Wyrób zgodny z: EN 14063-1
 • Atest PZH: HK/B/0390/01/2017
 • Frakcja: 0-5 mm
 • Rodzaj ziaren: okrągłe i kruszone
 • Gęstość nasypowa w stanie luźnym: 425-575 kg/m3 (średnio ok. 500 kg/m3)
 • Współczynnik przewodzenia ciepła: λ = ok. 0,120 W/mK*
 • Wilgotność: <4%
 • Reakcja na ogień: klasa A1 (niepalny)

Więcej informacji: Leca® KERAMZYT podsypkowy

Alternatywą jest technologia lekka, polecana szczególnie do stropów drewnianych, ale nic nie stoi na przeszkodzie, żeby wykorzystać ją również na stropach wymienionych powyżej. Patrząc od dołu, najpierw układa się Leca® KERAMZYT izolacyjny M lub L. Następnie, na takie wypełnienie, idzie warstwa separacyjna - najlepiej szpryc cementowy o grubości 0,2–0,5 cm. Kolejna jest warstwa Leca® KERAMZYTU podsypkowego, pochłaniająca dźwięki uderzeniowe przenoszone z posadzki do pomieszczeń poniżej.

Ta warstwa ma grubość od 2 do 10 cm, co pozwala na wypoziomowanie ugiętych stropów. Następnie, na wypoziomowanym keramzycie, układa się płyty suchego jastrychu. Ich grubość wiąże się z przeznaczeniem pomieszczeń. W mieszkaniach wystarczy płyta 2,5-centymetrowa. Ciężar 1 m2 podsypki z keramzytu o grubości 5 cm i płyty suchego jastrychu o grubości 2,5 cm to ok. 50 kg. Takie rozwiązanie jest o połowę lżejsze od tego z betonową wylewką i pozwala na odciążenie starego, wysłużonego stropu.

Płyty suchego jastrychu układa się bardzo szybko, nie wymagają kłopotliwych prac związanych z przygotowaniem betonu i jego pielęgnacją. Od razu po ich ułożeniu kłaść posadzkę – nie ma potrzeby czekania tygodniami na wyschnięcie cementowego jastrychu. Aby poprawić skuteczność izolacji akustycznej, na podsypce keramzytowej można dać 2-centymetrową matę z wełny akustycznej.

Na płytach suchego jastrychu da się wykonać prawie każdy rodzaj posadzki: płytki, panele, wykładziny... Nie zaleca się jedynie układania parkietów, przeznaczonych do cyklinowania. Nie ma też większych ograniczeń przy wykorzystywaniu tego typu płyt w łazienkach. Wystarczy wykonać na nich elastyczne, ciągłe warstwy hydroizolacyjne, typu folia w płynie. Istnieje również możliwość montażu ogrzewania podłogowego. Suche jastrychy poleca się szczególnie w sytuacji, gdy inwestorowi zależy na czasie – np. chce przeprowadzić remont podłogi w weekend.

mgr inż. Andrzej Dobrowolski,
kierownik produktu Leca® KERAMZYT

Suchy jastrych na keramzycie krok po krokuOpis kolejnych warstw:

1. Montaż taśmy dylatacyjnej przy ścianach.
2. Układanie folii paroizolacyjnej (na stropach betonowych, żelbetowych i ceglanych).
3–6. Układanie warstwy Leca® KERAMZYTU podsypkowego o grubości 2–10 cm.
7. Układanie płyt suchego jastrychu – rozpoczynamy od narożnika przeciwległego do drzwi.
8. Po podsypce przemieszczamy się na płytach drewnopochodnych, np. OSB.
9. Płyty suchego jastrychu łączy się na tzw. zakład.
10. Klejenie płyt na łączeniach.
11. Dodatkowe łączenie suchego jastrychu wkrętami (na zakładach).
12. Szpachlowanie większych szczelin między płytami.

Kliknij na obrazek i znajdź swoje rozwiązanie
Program z ponad 330 gotowymi rozwiązaniami z zakresu izolacji, drenaży, geotechniki, ogrodnictwa, ekologii wraz z rysunkami technicznymi (PDF i DWG), specyfikacjami, kalkulatorami, instrukcjami "krok po kroku", wizualizacjami 3D.

Więcej informacji na www.leca.pl

Logotyp Leca

aktualizacja: 2017-10-10

Dodaj komentarz

Zobacz też:

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Nowe listwy w ofercie marki Effector
Nowe listwy w ofercie marki Effector Kolekcja Standard firmy Effector ma nowe listwy i profile: kątownik schodowy z aluminium, wyposażony we wkładkę antypoślizgową oraz listwy ...
Deski podłogowe w niewielkim rozmiarze to gorący trend!
Deski podłogowe w niewielkim rozmiarze to gorący trend! Jednym z najważniejszych trendów przewidzianych zarówno na obecny sezon, jak i przyszłe lata, jest wykańczanie podłóg deskami w niewielkim ...
Listwa przypodłogowa Hi-Line Prestige firmy Cezar
Listwa przypodłogowa Hi-Line Prestige firmy Cezar Wśród kilkunastu nowości przygotowanych przez firmę Cezar Przedsiębiorstwo Produkcyjne Dariusz Bogdan Niewiński na rok 2017 są listwy ...
Najbardziej znane marki
Panele podłogowe i parkiet - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
 • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
 • porady budowlane,
 • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
 • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
  w pełnej wersji.

Czas na wnętrze