Budujemy Dom
Wykańczanie / Podłogi i posadzki / Porady ekspertów

Co może być przyczyną wybrzuszenia podłogi?

Artykuł na: 2-3 minuty

Kupiliśmy dom, w którym w jednym z pomieszczeń nad piwnicą podłoga z terakoty ma wyraźne wybrzuszenie (wcześniej nie zauważyliśmy tego). Czy jest to objaw jakiejś poważniejsze wady konstrukcyjnej budynku i czy wymiana posadzki usunie ten problem?

Odpowiedź eksperta: Przyczyną "puchnięcia" posadzki wyłożonej płytkami ceramicznymi może być brak fug między płytkami i dylatacji na styku ze ścianami bądź pęcznienie podkładu podłogowego, jeśli nie został dostatecznie zagęszczony.

 

Nie są to uszkodzenia mające wpływ na wytrzymałość konstrukcji domu i można je bez większego problemu naprawić. Oczywiście, stare pokrycie trzeba usunąć i sprawdzić, jakie warstwy podłogowe ułożone są na stropie. Na stropach żelbetowych i gęstożebrowych podkład podłogowy z reguły jest równy i stabilny i uszkodzenia posadzki spowodowane zostały prawdopodobnie brakiem możliwości rozszerzania się pokrycia.

 

W przypadku stropów na belkach stalowych z wypełnieniem pól płytą betonową lub ceglaną Kleina, do wyrównania stropu wykorzystywano często gruz, niestabilizowany keramzyt, nawet odpady budowlane. Ułożenie na takim podłożu zbyt cienkiej i słabej warstwy wyrównującej mogło doprowadzić do jej pękania, a w konsekwencji odkształcenia posadzki.

 

Przy takim podłożu konieczne będzie ustabilizowanie podkładu, np. poprzez zalanie rzadką zaprawą cementową i wykonanie nowego jastrychu ze wzmocnieniem siatką stalową. Można też całkowicie usunąć gruz i przygotować wypełnienie z płyt betonu komórkowego albo z keramzytobetonu.

W starych stropach przestrzeń pomiędzy belkami konstrukcyjnymi bywała wypełniana np. gruzem i odpadami budowlanymi. Niestabilność tego podłoża prowadzi niekiedy do uszkodzenia podkładu podłogowego.
W starych stropach przestrzeń pomiędzy belkami konstrukcyjnymi bywała wypełniana np. gruzem i odpadami budowlanymi. Niestabilność tego podłoża prowadzi niekiedy do uszkodzenia podkładu podłogowego.

Cezary Jankowski

aktualizacja: 2017-10-11

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
 
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Kolekcja AROQ STONE DESIGN od Arbiton
Kolekcja AROQ STONE DESIGN od Arbiton Arbiton wprowadza wodoodporne, trwałe podłogi winylowe AROQ STONE DESIGN do szybkiego montażu wykorzystujące unikalne właściwości maty ...
Mikrocement, czyli co?
Mikrocement, czyli co? "Mikrocement" czyli produkt, który umożliwia wykonanie, odpornej na użytkowanie, powłoki przy aplikacji 2-3 milimetrowej warstwy.
Finishdeska XXL - nowy wymiar luksusu
Finishdeska XXL - nowy wymiar luksusu Finishdeska XXL to jedna z najnowszych propozycji w ofercie Finishparkietu. Wyróżniająca się niebanalną estetyką podłoga, idealnie komponuje ...

Wylewka cementowa czy anhydrytowa na ogrzewaniu podłogowym?

Jaką wylewkę zastosować na ogrzewaniu podłogowym?

topowe produkty

Finishdeska XXL - nowoczesna podłoga w nowoczesnym wnętrzu

Finishdeska XXL to jedna z najnowszych propozycji w ofercie Finishparkietu. Wyróżniająca się niebanalną estetyką podłoga idealnie komponuje się z wnętrzami urządzonymi w duchu nowoczesnych trendów europejskich oraz światowych. Starannie wyselekcjonowane deski dębowe, jesionowe oraz orzech amerykański dają poczucie elegancji i komfortu użytkowania.
Najbardziej znane marki
Panele podłogowe i parkiet - ranking rozpoznawalności firm i produktów

Budujemy Dom 6/2018

Tematem przewodnim najnowszego numeru BUDUJEMY DOM są dachy. W specjalnym poradniku inwestora i wykonawcy, przygotowanym wspólnie ze specjalistami z...

Tylko 9,95 zł

Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
  • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
  • porady budowlane,
  • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
  • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
    w pełnej wersji.

Czas na wnętrze