Budujemy Dom
Wykańczanie / Podłogi i posadzki / Porady ekspertów

Co może być przyczyną wybrzuszenia podłogi?

Kupiliśmy dom, w którym w jednym z pomieszczeń nad piwnicą podłoga z terakoty ma wyraźne wybrzuszenie (wcześniej nie zauważyliśmy tego). Czy jest to objaw jakiejś poważniejsze wady konstrukcyjnej budynku i czy wymiana posadzki usunie ten problem?

Odpowiedź eksperta: Przyczyną "puchnięcia" posadzki wyłożonej płytkami ceramicznymi może być brak fug między płytkami i dylatacji na styku ze ścianami bądź pęcznienie podkładu podłogowego, jeśli nie został dostatecznie zagęszczony.

Nie są to uszkodzenia mające wpływ na wytrzymałość konstrukcji domu i można je bez większego problemu naprawić. Oczywiście, stare pokrycie trzeba usunąć i sprawdzić, jakie warstwy podłogowe ułożone są na stropie. Na stropach żelbetowych i gęstożebrowych podkład podłogowy z reguły jest równy i stabilny i uszkodzenia posadzki spowodowane zostały prawdopodobnie brakiem możliwości rozszerzania się pokrycia.

W przypadku stropów na belkach stalowych z wypełnieniem pól płytą betonową lub ceglaną Kleina, do wyrównania stropu wykorzystywano często gruz, niestabilizowany keramzyt, nawet odpady budowlane. Ułożenie na takim podłożu zbyt cienkiej i słabej warstwy wyrównującej mogło doprowadzić do jej pękania, a w konsekwencji odkształcenia posadzki.

Przy takim podłożu konieczne będzie ustabilizowanie podkładu, np. poprzez zalanie rzadką zaprawą cementową i wykonanie nowego jastrychu ze wzmocnieniem siatką stalową. Można też całkowicie usunąć gruz i przygotować wypełnienie z płyt betonu komórkowego albo z keramzytobetonu.

W starych stropach przestrzeń pomiędzy belkami konstrukcyjnymi bywała wypełniana np. gruzem i odpadami budowlanymi. Niestabilność tego podłoża prowadzi niekiedy do uszkodzenia podkładu podłogowego.
W starych stropach przestrzeń pomiędzy belkami konstrukcyjnymi bywała wypełniana np. gruzem i odpadami budowlanymi. Niestabilność tego podłoża prowadzi niekiedy do uszkodzenia podkładu podłogowego.

Cezary Jankowski

aktualizacja: 2017-10-11

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Firma Effector uruchomiła kolejną anodownię oraz rozbudowała centrum obróbki aluminium
Firma Effector uruchomiła kolejną anodownię oraz rozbudowała centrum obróbki aluminium Effector S.A. zakończył inwestycję w nową linię przeznaczoną do uszlachetniania powierzchni aluminiowych. Umożliwia ona zwiększenie ilości ...
Effector w Złotej Setce dziennika Echa Dnia
Effector w Złotej Setce dziennika Echa Dnia W 2017 roku redakcja kieleckiego dziennika regionalnego "Echa Dnia" po raz dziesiąty opublikowała ranking 100 największych przedsiębiorstw ...
Nowe listwy w ofercie marki Effector
Nowe listwy w ofercie marki Effector Kolekcja Standard firmy Effector ma nowe listwy i profile: kątownik schodowy z aluminium, wyposażony we wkładkę antypoślizgową oraz listwy ...
Najbardziej znane marki
Panele podłogowe i parkiet - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
  • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
  • porady budowlane,
  • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
  • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
    w pełnej wersji.

Czas na wnętrze