Budujemy Dom

Planujesz samodzielny montaż podłogi? Poznaj 5 najczęściej popełnianych błędów ARTYKUŁ PARTNERA BUDUJEMYDOM.PL

Artykuł na: 4-5 minut

Panele laminowane to najczęściej występująca podłoga w polskich domach i nic w tym dziwnego, bo są trwałe, łatwe w utrzymaniu czystości i stosunkowo niedrogie. Wzorów, kolorów, dekorów jest na tyle dużo, że każdy znajdzie odpowiedni wybór dla siebie. Kładzie je się na tyle łatwo, że większość decyduje się, by zrobić to samodzielnie, ale czy warto? Wielu początkujących montażystów popełnia podstawowe błędy, które sprawiają, że montaż jest uciążliwy a podłoga nie wygląda najlepiej. Przeczytaj nasz poradnik i sprawdź jak nie ich popełnić.

Planujesz samodzielny montaż podłogi? Poznaj 5 najczęściej popełnianych błędów

1. Nieskompletowanie narzędzi i potrzebnych akcesoriów

Tak - nieprzygotowanie potrzebnych produktów i narzędzi jest jednym z najczęściej popełnianych błędów. Zanim zabierzesz się za montowanie podłogi upewnij się, że masz wszystko, czego będziesz potrzebował. W przeciwnym razie montaż paneli znacznie się wydłuży, a Ty wielokrotnie będziesz zmuszony przerwać swoją pracę i odwiedzić market budowlany.

Aby położyć panele samemu niezbędne będą:

  • folia paroizolacyjna,
  • podkład pod panele,
  • zestaw majsterkowicza - kliny dystansowe, a także dźwignia korzeniowa,
  • narzędzie do cięcia: pilarka stołowa, gilotyna lub zwykła piła z drobnymi zębami,
  • poziomica,
  • listwy przypodłogowe oraz akcesoria potrzebne do ich montażu,
  • ołówek stolarski, liniał, a także miara.

2. Niedokładne oczyszczenie podłoża

Jeśli panele już czekają, a Ty masz zestaw niezbędnych narzędzi i cały sprzęt - pamiętaj, że podłoże, na którym będziesz je układać musi zostać dokładnie oczyszczone, osuszone i wyrównane. Należy precyzyjnie sprawdzić czy różnica pomiędzy największymi nierównościami nie będzie większa niż 2-3 mm na 1 mb podłogi.

Nie zapomnij także o folii paroizolacyjnej, która ma znaleźć się jeszcze pod podkładem wyrównującym. Wszystko przytnij bardzo precyzyjnie, bo nawet najmniejsze przeoczenia mogą z czasem uwydatnić się i stać się prawdziwym koszmarem w postaci rozchodzących się elementów.

3. Montaż bezpośrednio po przywiezieniu ze sklepu

Kiedy kupisz już wymarzone panele marzysz o tym, by jak najszybciej wykończyć nimi podłogę. Nie spiesz się jednak - zanim panele zostaną precyzyjnie docięte i ułożone na podłodze należy odstawić je na 48 godzin, by zaaklimatyzowały się do warunków, w których pozostaną na lata. Najlepiej będzie jeśli przed montażem sprawdzisz każdy z kolei, bo istnieje szansa, że niektóre będą uszkodzone - wtedy skieruj swoje kroki prosto do sklepu, w którym zostały kupione by wymieniono je na takie bez żadnych ubytków.

4. Kierunek układania paneli

Początkującym montażystom często umyka kwestia kierunku układania paneli. Panele najlepiej jest kłaść prostopadle do okna - wtedy wszystkie sęki i słoje imitujące drewno będą wyglądały najlepiej, mieniąc się w promieniach słonecznych. Pomiędzy wszystkimi elementami stałymi, takimi jak ściany, schody, filary, progi, futryny pozostaw min. 1 cm szczeliny dylatacyjnej (do tego celu wykorzystaj kliny dystansowe).

Nie martw się - nie będą widoczne, przecież przy wszystkich tych elementach znajdą się listwy, które wszystko zakryją. Takie odstępy są niezbędne, gdyż panele to "podłoga pływająca", która nie jest mocowana za pomocą wkrętów czy gwoździ do podłoża, a pod wpływem ciepła, zimna i wilgoci kurczy się lub rozszerza, więc potrzebuje odrobiny przestrzeni.

5. Niedbałe przycinanie paneli

Większość paneli dostępnych w sklepach montuje się na tzw. klik. Technologia, która polega na łączeniu krawędzi za pomocą piór z jednej strony panela, które wydając charakterystyczny odgłos wchodzą w tzw. wpust, który trwale łączy osobne elementy. Jest to bardzo prosta i intuicyjna metoda.

Niestety, nie tak łatwo jest już z samym przycięciem paneli, które należy wykonać bardzo precyzyjnie. Największe trudności zwykle napotyka się na krawędziach, nie warto się jednak zrażać. Najlepiej mieć kilka metrów kwadratowych paneli w zapasie, a nie będzie trzeba martwić się, że coś nie wyjdzie. Panele to doskonałe rozwiązanie do większości pomieszczeń, bo nadają się do natychmiastowego użytku i zazwyczaj nie trzeba czekać kilku lub kilkunastu godzin po położeniu, by móc swobodnie po nich chodzić.

Pamiętaj by postępować z instrukcją załączoną przez konkretnego producenta, bo niestosowanie się do niej grozi utratą gwarancji. Montaż paneli podłogowych nie jest trudny, niemniej jednak wymaga wprawy. Jeśli nie chcesz poświęcać czasu i ryzykować popełnienia błędu, który oszpeci podłogę - skorzystaj z darmowego montażu, który często oferowany jest przez sieci handlowe (z promocji na bezpłatny montaż skorzystać można m.im w sklepach Multi-Form) podczas zakupu wybranych podłóg.

Przy wyborze takiej opcji montażyści sami dokonają pomiarów pomieszczeń, a ewentualne nadwyżki materiałów zostaną zwrócone do sklepu. Samodzielne układanie paneli może zająć wiele godzin, lub nawet dni, a specjaliści załatwią to dużo szybciej.

aktualizacja: 2018-03-16

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
 
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Nowa kolekcja paneli Querra marki VOX
Nowa kolekcja paneli Querra marki VOX Projektanci marki VOX w okresie jesienno-zimowym postanowili i ocieplić polskie wnętrza i proponują zupełnie nową linię paneli podłogowych ...
Płytki Stara Cegła Kafel do podłóg i tarasów
Płytki Stara Cegła Kafel do podłóg i tarasów Pełne uroku z dawnych lat płytki w stylu starej cegły są bardzo chętnie wykorzystywanym elementem do wykończenia wnętrz. Stosowane są ...
Nowość od Arbiton: podłogi winylowe nowej generacji
Nowość od Arbiton: podłogi winylowe nowej generacji Szeroki wybór 30 dekorów w czterech niepowtarzalnych kolekcjach podłóg winylowych nowej generacji od Arbiton pozwoli stworzyć jedną podłogę ...

Wylewka cementowa czy anhydrytowa na ogrzewaniu podłogowym?

Jaką wylewkę zastosować na ogrzewaniu podłogowym?

polecane produkty i technologie

Trwałość, czystość, elegancja, czyli betonowa podłoga w Twoim domu

Nowoczesne, zapewniają indywidualną aranżację wnętrza, a przede wszystkim są bardzo praktyczne. Mowa o posadzkach dekoracyjnych z mikrocementu CREATIVO BAUFLOOR, które sprawdzą się w każdym wnętrzu, także w Twoim domu.
Najbardziej znane marki
Panele podłogowe i parkiet - ranking rozpoznawalności firm i produktów

Budujemy Dom 11-12/2018

Tradycyjnie nasze ostatnie wydanie w roku poświęcone jest remontom i modernizacjom. Informacje zawarte w artykułach przydadzą się przede wszystkim...

Tylko 9,95 zł

Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".