Budujemy Dom
Wykańczanie / Podłogi i posadzki / Porady ekspertów

Jakie drewno na podłogę?

Duża różnorodność materiałów podłogowych (klepki, mozaika, deski zwykłe i warstwowe, panele) umożliwia wybranie materiału odpowiedniego do danego pomieszczenia i sposobu jego eksploatacji. Wybór rodzaju drewna to problem mówiąc naukowo – wieloparametrowy.
Podłoga z drewna liściastego
Podłoga z twardego drewna liściastego jest bardzo trwała
(fot. Parkiety Kaźmierczak)

Najważniejsze są trzy parametry drewna:

 • Po pierwsze, twardość. Twardsze gatunki (np. dąb, jesion) wybiera się dla pomieszczeń, w których jest duży ruch (hol, salon), a miękkie (np. brzoza) do pomieszczeń rzadziej „zadeptywanych” – np. sypialnie.

 • Po drugie, estetyka, czyli gusta, o których nie warto dyskutować. Ostatnio coraz więcej zwolenników zdobywa urok drzew egzotycznych, które ponadto są bardzo twarde.

 • Ale tu pojawia się trzeci parametr – cena, a gatunki krajowe są znacznie tańsze od egzotycznych.

Uwaga! Duże znaczenie ma sposób wykończenia powierzchni, który może znacznie przedłużyć żywotność posadzki. Decydując się na podłogę z litego drewna, trzeba starannie sprawdzić czy materiał jest odpowiednio wysezonowany.

Zbyt wilgotny wypaczy się i podłoga szybko będzie wymagała remontu. Tej wady pozbawione są panele drewniane, produkowane z drewna klejonego warstwowo. Wyglądają zaś tak samo, jak drewno lite. Z tym, że warto rozróżniać panele drewniane od laminowanych, które poza wyglądem nic wspólnego z drewnem nie mają.

Niekiedy istotnym parametrem może być szybkość i łatwość wykonania posadzki. Szybko montuje się panele podłogowe w systemie bezklejowym oraz wszelkiego rodzaju wykładziny z roli. Jeśli podłogę montuje się na klej lub układa ją z niewielkich elementów (np. tradycyjne parkiety drewniane i klepka) – prace potrwają dłużej.

aktualizacja: 2011-05-30

Dodaj komentarz

Zdaniem naszych Czytelników

Ja też kupiłem sosnę do sypialni. Wygląda ładnie, jest odporna na uszkodzenia mechaniczne.

Gość malzonek

18 Mar 2015, 09:15

Faktycznie polskie gatunki są tańsze (sosna), co nie oznacza, że są gorsze. Ogromne znaczenie ma zastosowanie - salon, sypialnia czy łazienka. Bo trzeba dobrać odpowiednią twardość. Jak na razie zakupiłem deski podłogowe ze świerka skandynawskiego. też należą do miękkich gatunków, ...

Gość mieczysław

07 Mar 2014, 11:31

Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl

Zobacz też:

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Nowe listwy w ofercie marki Effector
Nowe listwy w ofercie marki Effector Kolekcja Standard firmy Effector ma nowe listwy i profile: kątownik schodowy z aluminium, wyposażony we wkładkę antypoślizgową oraz listwy ...
Deski podłogowe w niewielkim rozmiarze to gorący trend!
Deski podłogowe w niewielkim rozmiarze to gorący trend! Jednym z najważniejszych trendów przewidzianych zarówno na obecny sezon, jak i przyszłe lata, jest wykańczanie podłóg deskami w niewielkim ...
Listwa przypodłogowa Hi-Line Prestige firmy Cezar
Listwa przypodłogowa Hi-Line Prestige firmy Cezar Wśród kilkunastu nowości przygotowanych przez firmę Cezar Przedsiębiorstwo Produkcyjne Dariusz Bogdan Niewiński na rok 2017 są listwy ...
Najbardziej znane marki
Panele podłogowe i parkiet - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
 • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
 • porady budowlane,
 • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
 • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
  w pełnej wersji.

Czas na wnętrze