Budujemy Dom
Wykańczanie / Podłogi i posadzki / Artykuły

Wykładziny elastyczne

Wykładziny elastyczne w niczym nie przypominają PVC sprzed lat. Obecnie są zdecydowanie trwalsze, ładniejsze i występują w szerokiej gamie wzorów oraz kolorów. Wykładziny elastyczne są zdrowe i higieniczne.
Wykładziny elastyczne w niczym nie przypominają PVC sprzed lat. Obecnie są zdecydowanie trwalsze, ładniejsze i występują w szerokiej gamie wzorów oraz kolorów. Wykładziny elastyczne są zdrowe i higieniczne.

Nie mają fug i szczelin, czyli głównych siedlisk brudu. Nie przylega do nich trwale kurz – można go bardzo łatwo usunąć, przemywając podłogę jedynie ciepłą wodą z dodatkiem delikatnego detergentu. Z punktu widzenia medycznego jest to idealne rozwiązanie dla alergików.

Wykładziny te mają także właściwości amortyzujące dzięki zastosowaniu pianki jako warstwy spodniej. Badania wykazują, iż wykładziny elastyczne, zwłaszcza te o grubości powyżej dwóch milimetrów, w znacznym stopniu odciążają kręgosłup.

Wykładziny elastyczne łatwo utrzymać w czystości, jednak nowo zakupione mają mocny zapach, który może być drażniący
Wykładziny elastyczne łatwo utrzymać w czystości, jednak nowo zakupione mają mocny zapach, który może być drażniący
(fot. Gerflor)
Wykładziny elastyczne są trwałe, odporne na wilgoć i nawet najbardziej uciążliwe zabrudzenia. Sprawdzają się w pokojach dziecięcych oraz w mieszkaniach ze zwierzętami domowymi, gdzie podłoga narażona jest na uszkodzenie i wymaga częstszego odkurzania. Montaż wykładziny elastycznej z PVC jest szybki i łatwy. Nie wymaga używania specjalistycznych narzędzi ani zatrudniania fachowców. Wystarczy miarka, ostry nóż i szpachla do rozprowadzania kleju.

Budowa wykładziny

Do mieszkań i domów przeznaczone są wykładziny trójwarstwowe. Warstwa spodnia wykładziny elastycznej  może być z pianki. Jej rodzaj wpływa na jakość i cenę wykładziny. Wykładzina na piance mechanicznej jest bardziej odporna na odkształcenia, ale i droższa niż na chemicznej. Warstwa środkowa to część dekoracyjna, z wzorem i kolorem. Na wierzchu znajduje się warstwa ochronna z bezbarwnego, twardego PVC. Im jest ona grubsza, tym wykładzina jest trwalsza.

Wzornictwo

Wykładziny elastyczne można podzielić na cztery podstawowe grupy wzorów: drewno, kafle, wzory jednolite oraz nowoczesne. W Polsce najpopularniejsze są wykładziny o wzorze drewna, które stanowią 70% sprzedaży. Szczególnie chętnie wybierane są wzory drewna egzotycznego lub rustykalnego, przypominające stare, wytarte deski. Coraz więcej zwolenników, szczególnie wśród architektów, projektantów oraz otwartych na nowości ludzi młodych i kreatywnych, zdobywają wzory nowoczesne, przypominające blachę, metal lub nawiązujące do stylu PopArt z lat 60 i 70 o odważnej fakturze, geometrycznych nadrukach i zdecydowanych, nasyconych kolorach.

Nowością technologiczną w domowych wykładzinach elastycznych są wyroby przeciwpoślizgowe, stosowane dotychczas wyłącznie w obiektach użyteczności publicznej. Wykładziny te świetnie sprawdzają się w miejscach wilgotnych bądź narażonych na rozlanie cieczy – przede wszystkim więc w kuchniach i łazienkach.

Redakcja BD

aktualizacja: 2009-01-05

Dodaj komentarz

Zobacz też:

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Najbardziej znane marki
Panele podłogowe i parkiet - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
  • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
  • porady budowlane,
  • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
  • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
    w pełnej wersji.

Czas na wnętrze