Budujemy Dom
Wykańczanie / Podłogi i posadzki / Aktualności

Barlinek otworzył zakład na Ukrainie

25 października odbyło się oficjalne otwarcie pierwszego zagranicznego zakładu Grupy Barlinek w miejscowości Winnica na Ukrainie. Najnowsza linia pozwoli o 33% zwiększyć łączne moce wytwórcze producenta podłóg drewnianych. Barlinek potwierdza swoją pozycję wśród największych producentów światowych i zapowiada dalszą ekspansję na Wschód.

Nowy zakład Grupy ma docelowo produkować 2 mln m2 desek podłogowych rocznie, co czyni z Barlinka największego producenta w tym sektorze na Ukrainie. Linia pozwoli na zwiększenie łącznych mocy wytwórczych Grupy do 8 mln m2 produkcji rocznie. Podłogi będą kierowane na rynek lokalny i do innych państw Europy Wschodniej.

Barlinek na UkrainieOtwarcie zakładu w Winnicy uświetnili swoją obecnością goście z Polski i Ukrainy. Byli wśród nich przedstawiciele rządu i władz administracyjnych w osobach m.in.: Anny Łuczyńskiej-Skowrońskiej – Radcy i Ministra Pełnomocnego Ambasady RP w Kijowie; Gubernatora Obwodu Winnickiego – Aleksandra Dombrowskiego i Prezydenta miasta Winnicy – Grojsmana Włodzimierza Borysowycza.

Paweł Wrona, prezes zarządu Barlinek S.A., zapowiedział zwiększenie sprzedaży deski barlineckiej na Ukrainie do 440 tys. m2 w roku 2008. Biorąc pod uwagę tworzący się dopiero tamtejszy rynek podłóg warstwowych, oznacza to na dzisiaj 50% w nim udziały.

Główny akcjonariusz Barlinka – Michał Sołowow – potwierdził dalsze plany inwestycyjne Grupy w Rosji i w Rumunii. W przypadku pierwszego kraju nowy zakład, o mocy ok. 2,5 mln m2, rozpocznie działalność na początku 2009 roku. W Rumuni rozważana jest zarówno budowa jaki i zakup już istniejącej fabryki podłóg.

Podczas swojego wystąpienia, Gubernator Obwodu Winnickiego – Aleksandr Dombrowski – podkreślił, iż Barlinek jest przykładem inwestora, który dotrzymał wszystkich obietnic spisanych i ustnych. Liczy także na to, że sukces firmy zachęci innych inwestorów z Polski i z innych krajów UE.

Oficjalne otwarcie zakładu zakończyło przekazanie czeków m.in. rzecz powstania ukraińskiego „Lasu Klientów”. Bartłomiej Krupa – dyrektor generalny Barlinek Invest – przekazał na ręce Gubernatora Aleksandra Dombrowskiego fundusze na zasadzenie 60 tys. młodych drzewek. Inicjatywa nawiązuje do prowadzonego przez Barlinka, od 7 lat w Polsce, programu – „Zasada 1 za 1”. Zakłada on posadzenie jednej sadzonki buka, dębu lub innego drzewka za każdą zakupioną paczkę deski barlineckiej opatrzoną logo programu.

Zakład w Winnicy uruchomiono zaledwie 14 miesięcy po otwarciu ostatniej polskiej linii deski barlineckiej zlokalizowanej w Barlinku. Oprócz wydziału produkcji podłóg, wybudowano także jego pełne zaplecze: skład surowca, tartak z fryzarnią, suszarnię, magazyn i centrum logistyczne. Na terenie zakładu znajduje się także kotłownia oraz fabryka biopaliwa w postaci peletu. Całkowity koszt inwestycji wyniósł 50 mln EUR. Przy zachowaniu obecnego wzrostu popytu Grupa nie wyklucza budowy dodatkowej hali produkcji podłóg oraz linii listew.

Barlinek na UkrainieDeski barlineckie wytwarzane w Winnicy będą kierowane do sprzedaży na rynek lokalny oraz do innych krajów Europy Wschodniej. Zakład będzie także zaopatrywał podobny budowany w Rosji w najdroższe warstwy deski.
Pierwsze partie deski barlineckiej powstałe w Winnicy już znajdują się w sklepach.

Podstawowy asortyment liczy około 35 pozycji. Największym zainteresowaniem cieszą się, podobnie jak w Polsce, podłogi z warstwą wierzchnią wykonaną z dębu lub jesionu. Dodatkowo, chętnie kupowane są ciemne podłogi egzotyczne, szczególne z gatunków merbau, tali i jatobe. Sprzedaż deski barlineckiej prowadzona jest pod marką Barlinek, której świadomość, poprzez kampanie reklamowe, budowana jest od kilku miesięcy. Zakład w Winnicy docelowo ma zatrudniać 600 pracowników, w większości Ukraińców.

Realizując inwestycje w Winnicy i Kosivie (tartak na potrzeby zakładu) Grupa Barlinek otrzymała szerokie wsparcie finansowe ze strony Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju. Według tej instytucji, zaangażowanie Barlinka na Ukrainie przyczyni się do efektywniejszej gospodarki zasobami leśnymi, transferu technologii i pobudzania zagranicznych inwestycji bezpośrednich. Barlinek wprowadził do lokalnej branży przetwórstwa drzewnego energooszczędne technologie oraz unijne standardy ochrony środowiska i bhp.

Bum mieszkaniowy na Ukrainie był jednym z decydujących argumentów przemawiających na korzyść powstania tam pierwszego zagranicznego zakładu Grupy Barlinek. Popyt na nowe lokale przewyższa podaż we wszystkich miastach kraju. W ciągu 2006 roku odnotowano ponad 10% wzrost ilości budowanych mieszkań, dla porównania w Polsce było to niewiele ponad 1%. Biorąc pod uwagę liczbę ludności – 46 mln – potencjał wzrostu w tym sektorze wydaje się bardzo obiecujący. Wzrost branży wykończenia mieszkań dodatkowo pobudzają rosnące potrzeby modernizacji starych lokali.


Firma powiązana: Barlinek - deska barlinecka
aktualizacja: 2007-10-29

Dodaj komentarz

Zobacz też:

Firma Effector uruchomiła kolejną anodownię oraz rozbudowała centrum obróbki aluminium
Firma Effector uruchomiła kolejną anodownię oraz rozbudowała centrum obróbki aluminium Effector S.A. zakończył inwestycję w nową linię przeznaczoną do uszlachetniania powierzchni aluminiowych. Umożliwia ona zwiększenie ilości ...
Effector w Złotej Setce dziennika Echa Dnia
Effector w Złotej Setce dziennika Echa Dnia W 2017 roku redakcja kieleckiego dziennika regionalnego "Echa Dnia" po raz dziesiąty opublikowała ranking 100 największych przedsiębiorstw ...
Nowe listwy w ofercie marki Effector
Nowe listwy w ofercie marki Effector Kolekcja Standard firmy Effector ma nowe listwy i profile: kątownik schodowy z aluminium, wyposażony we wkładkę antypoślizgową oraz listwy ...
Najbardziej znane marki
Panele podłogowe i parkiet - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
  • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
  • porady budowlane,
  • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
  • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
    w pełnej wersji.

Czas na wnętrze