Budujemy Dom
Wykańczanie / Podłogi i posadzki / Aktualności

Barlinek najlepszym inwestorem na Ukrainie

Michał Sołowow, główny akcjonariusz Barlinek S.A., odebrał z rąk ambasadora Ukrainy Olexandra Motsyka dyplom i statuetkę "Inwestora Roku 2007". Wyróżnienie kieleckiej firmy odbyło się podczas podsumowania wyników ukraińsko-polskiej współpracy handlowo-gospodarczej oraz inwestycyjnej w 2007 roku.

"Polskie przedsiębiorstwa zainwestowały na Ukrainie w ubiegłym roku około 304 mln USD." – Powiedział ambasador Olexander Motsyk. – "Najwyższy poziom współpracy z Polską to wsparcie naszej suwerenności i niezależności".

Michał Sołowow dziękując za wyróżnienie stwierdził: "To zasługa pracowników i akcjonariuszy Barlinka. Supernowoczesna, ekologiczna fabryka w Winnicy produkuje wysokiej jakości produkty, bez odpadów. Naszą deską chcemy wyłożyć całą Ukrainę."

Winnica to początek

Zakład Barlineka na UkrainieBarlinek działa na Ukrainie od 2004 roku, kiedy to zakupiono grunt pod przyszłe inwestycje. Pierwszy etap budowy fabryki w Winnicy został zakończony w marcu 2006 roku. Uruchomiono wówczas tartak liściasty z fryzarnią, którego masa przetarcia wynosi 60 tys. m3 rocznie. W drugim etapie inwestycji powstała linia produkcji deski podłogowej, suszarnie, centrum dystrybucyjne, a także kotłownia i zakład produkcji peletu – ekologicznego paliwa wytwarzanego z trocin.

Fabryka podłóg drewnianych została wybudowana i uruchomiona zgodnie z planem, jesienią 2007 roku. Wkrótce potem podjęto decyzję o budowie zakładu produkcji półfabrykatów iglastych oraz zakupie i modernizacji tartaku w miejscowości Kosiv, którego docelowa zdolność przerobowa to 100 tys. m3 drzewa rocznie.

Fabryka Barlinek Invest w Winnicy uważana jest za największe i najnowocześniejsze przedsięwzięcie realizowane w tej branży nie tylko na Ukrainie, ale i w Europie. Moce produkcyjne zakładu wynoszą 2 mln m2 podłóg rocznie, co zwiększa produkcję deski podłogowej Barlinka z 6 do 8 mln m2 w skali roku.

Zatrudnienie w przedsiębiorstwach firmy na Ukrainie wynosi obecnie 870 osób. Na uwagę zasługuje fakt, że tak szybka i sprawna realizacja przedsięwzięcia była możliwa tylko dzięki bardzo dobrej organizacji i współpracy z firmami lokalnymi, takimi jak: "Trasko-Invest Ukraina", "EnergoRemSerwis", "GrandMontaż", "WGI - PANTO Ukraina", PHP "SpecStroj" oraz PP "ETALON".

Współpraca z EBOR

Barlinek S.A. we wszystkich swoich zakładach realizuje model kompleksowej produkcji "od bala drewna po wyrób gotowy". Pozwala on na zachowanie pełnej kontroli jakości na każdym etapie produkcji oraz prowadzenie przez firmę polityki ekonomicznego wykorzystania surowca.

Dlatego też, podobnie jak w Winnicy, także w Kosiv, gdzie znajduje się tartak firmy, powstanie w br. fabryka peletu, która w pełni zagospodaruje trociny powstałe w procesie produkcji. Budowa peleciarni będzie współfinansowana w kwocie ponad 34 mln PLN przez EBOR. Po zakończeniu tej inwestycji roczna produkcja peletu na Ukrainie (w Winnicy i w Kosiv) wyniesie ok. 50 tys. ton rocznie.

Jean Lemierre, prezes EBOR, i Michał Sołowow podpisali 4 lutego 2008 roku umowy dotyczące objęcia przez EBOR udziałów w Barlinek Invest na Ukrainie. Dotychczasowy projekt, na który przeznaczono kredyty, to budowa fabryki Barlinka w Winnicy. Wkrótce zakończone zostaną procedury uruchamiające z EBOR kolejne fundusze na finansowanie zwiększenia mocy produkcyjnych zakładu-tartaku Barlinka w Kosiv. Wartość inwestycji Barlinka na Ukrainie to około 61 mln EUR.

Nie tylko Ukraina

Ukraina jest pierwszym zagranicznym rynkiem, od którego Barlinek rozpoczął swoją zagraniczną ekspansję, ale nie jedynym. Spółka zamierza także wybudować w Czerepowcach (Rosja) zespół zakładów drzewnych, w skład którego wejdą: fabryka sklejki oraz - w następnym etapie - deski podłogowej, listew przypodłogowych oraz peletu.

Począwszy od drugiego kwartału 2008 roku zostanie rozpoczęta budowa fabryka sklejki o mocy 40 tys. m3 rocznie. Zakończenie I etapu projektu planowane jest na III kwartał 2009 roku. Przewidywane koszty inwestycji to 300 mln zł.

Barlinek rozważa także budowę w tej samej miejscowości: fabryki deski podłogowej o mocy 2,2 mln m2 rocznie, zakładu produkcji peletu − ok. 36 tys. ton produkcji rocznie oraz wydziału listew o wydajności 4 mln metrów rocznie. Koszt drugiego etapu inwestycji szacowany jest na ok. 260 mln zł.

W styczniu 2008 roku została sfinalizowana inwestycja Barlinka, polegająca na przejęciu 99,9% akcji Diany Forest z siedzibą w Bacau, w Rumunii - producenta deski podłogowej. Roczne moce produkcyjne rumuńskiego zakładu wynoszą obecnie ok. 800 tys. m2. Barlinek zamierza jednak znacząco – do 2,8 mln m2 − zwiększyć potencjał produkcyjny Diany Forest. Oprócz produkcji deski zakład w Rumunii będzie produkował również pelet oraz listwy przypodłogowe. Wg szacunków inwestycje Barlinka w modernizację i rozbudowę zakładu Diana Forest wyniosą łącznie ponad 169 mln zł.


Firma powiązana: Barlinek - deska barlinecka
aktualizacja: 2008-03-21

Dodaj komentarz

Zdaniem naszych Czytelników

Ładnie to wszystko wygląda w artykule. Kto nie wie to powiem: Kosiv juz nie istenieje, Bacau i Komanesti też. Tak oto poprzedni zarząd działał :)

Gość Były pracownik

23 Cze 2014, 08:14

Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl

Zobacz też:

Firma Effector uruchomiła kolejną anodownię oraz rozbudowała centrum obróbki aluminium
Firma Effector uruchomiła kolejną anodownię oraz rozbudowała centrum obróbki aluminium Effector S.A. zakończył inwestycję w nową linię przeznaczoną do uszlachetniania powierzchni aluminiowych. Umożliwia ona zwiększenie ilości ...
Effector w Złotej Setce dziennika Echa Dnia
Effector w Złotej Setce dziennika Echa Dnia W 2017 roku redakcja kieleckiego dziennika regionalnego "Echa Dnia" po raz dziesiąty opublikowała ranking 100 największych przedsiębiorstw ...
Nowe listwy w ofercie marki Effector
Nowe listwy w ofercie marki Effector Kolekcja Standard firmy Effector ma nowe listwy i profile: kątownik schodowy z aluminium, wyposażony we wkładkę antypoślizgową oraz listwy ...
Najbardziej znane marki
Panele podłogowe i parkiet - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
  • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
  • porady budowlane,
  • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
  • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
    w pełnej wersji.

Czas na wnętrze