Budujemy Dom

Barlinek najlepszym inwestorem na Ukrainie

Artykuł na: 4-5 minut
Michał Sołowow, główny akcjonariusz Barlinek S.A., odebrał z rąk ambasadora Ukrainy Olexandra Motsyka dyplom i statuetkę "Inwestora Roku 2007". Wyróżnienie kieleckiej firmy odbyło się podczas podsumowania wyników ukraińsko-polskiej współpracy handlowo-gospodarczej oraz inwestycyjnej w 2007 roku.

"Polskie przedsiębiorstwa zainwestowały na Ukrainie w ubiegłym roku około 304 mln USD." – Powiedział ambasador Olexander Motsyk. – "Najwyższy poziom współpracy z Polską to wsparcie naszej suwerenności i niezależności".

Michał Sołowow dziękując za wyróżnienie stwierdził: "To zasługa pracowników i akcjonariuszy Barlinka. Supernowoczesna, ekologiczna fabryka w Winnicy produkuje wysokiej jakości produkty, bez odpadów. Naszą deską chcemy wyłożyć całą Ukrainę."

Winnica to początek

Zakład Barlineka na UkrainieBarlinek działa na Ukrainie od 2004 roku, kiedy to zakupiono grunt pod przyszłe inwestycje. Pierwszy etap budowy fabryki w Winnicy został zakończony w marcu 2006 roku. Uruchomiono wówczas tartak liściasty z fryzarnią, którego masa przetarcia wynosi 60 tys. m3 rocznie. W drugim etapie inwestycji powstała linia produkcji deski podłogowej, suszarnie, centrum dystrybucyjne, a także kotłownia i zakład produkcji peletu – ekologicznego paliwa wytwarzanego z trocin.

Fabryka podłóg drewnianych została wybudowana i uruchomiona zgodnie z planem, jesienią 2007 roku. Wkrótce potem podjęto decyzję o budowie zakładu produkcji półfabrykatów iglastych oraz zakupie i modernizacji tartaku w miejscowości Kosiv, którego docelowa zdolność przerobowa to 100 tys. m3 drzewa rocznie.

Fabryka Barlinek Invest w Winnicy uważana jest za największe i najnowocześniejsze przedsięwzięcie realizowane w tej branży nie tylko na Ukrainie, ale i w Europie. Moce produkcyjne zakładu wynoszą 2 mln m2 podłóg rocznie, co zwiększa produkcję deski podłogowej Barlinka z 6 do 8 mln m2 w skali roku.

Zatrudnienie w przedsiębiorstwach firmy na Ukrainie wynosi obecnie 870 osób. Na uwagę zasługuje fakt, że tak szybka i sprawna realizacja przedsięwzięcia była możliwa tylko dzięki bardzo dobrej organizacji i współpracy z firmami lokalnymi, takimi jak: "Trasko-Invest Ukraina", "EnergoRemSerwis", "GrandMontaż", "WGI - PANTO Ukraina", PHP "SpecStroj" oraz PP "ETALON".

Współpraca z EBOR

Barlinek S.A. we wszystkich swoich zakładach realizuje model kompleksowej produkcji "od bala drewna po wyrób gotowy". Pozwala on na zachowanie pełnej kontroli jakości na każdym etapie produkcji oraz prowadzenie przez firmę polityki ekonomicznego wykorzystania surowca.

Dlatego też, podobnie jak w Winnicy, także w Kosiv, gdzie znajduje się tartak firmy, powstanie w br. fabryka peletu, która w pełni zagospodaruje trociny powstałe w procesie produkcji. Budowa peleciarni będzie współfinansowana w kwocie ponad 34 mln PLN przez EBOR. Po zakończeniu tej inwestycji roczna produkcja peletu na Ukrainie (w Winnicy i w Kosiv) wyniesie ok. 50 tys. ton rocznie.

Jean Lemierre, prezes EBOR, i Michał Sołowow podpisali 4 lutego 2008 roku umowy dotyczące objęcia przez EBOR udziałów w Barlinek Invest na Ukrainie. Dotychczasowy projekt, na który przeznaczono kredyty, to budowa fabryki Barlinka w Winnicy. Wkrótce zakończone zostaną procedury uruchamiające z EBOR kolejne fundusze na finansowanie zwiększenia mocy produkcyjnych zakładu-tartaku Barlinka w Kosiv. Wartość inwestycji Barlinka na Ukrainie to około 61 mln EUR.

Nie tylko Ukraina

Ukraina jest pierwszym zagranicznym rynkiem, od którego Barlinek rozpoczął swoją zagraniczną ekspansję, ale nie jedynym. Spółka zamierza także wybudować w Czerepowcach (Rosja) zespół zakładów drzewnych, w skład którego wejdą: fabryka sklejki oraz - w następnym etapie - deski podłogowej, listew przypodłogowych oraz peletu.

Począwszy od drugiego kwartału 2008 roku zostanie rozpoczęta budowa fabryka sklejki o mocy 40 tys. m3 rocznie. Zakończenie I etapu projektu planowane jest na III kwartał 2009 roku. Przewidywane koszty inwestycji to 300 mln zł.

 

Barlinek rozważa także budowę w tej samej miejscowości: fabryki deski podłogowej o mocy 2,2 mln m2 rocznie, zakładu produkcji peletu − ok. 36 tys. ton produkcji rocznie oraz wydziału listew o wydajności 4 mln metrów rocznie. Koszt drugiego etapu inwestycji szacowany jest na ok. 260 mln zł.

 

W styczniu 2008 roku została sfinalizowana inwestycja Barlinka, polegająca na przejęciu 99,9% akcji Diany Forest z siedzibą w Bacau, w Rumunii - producenta deski podłogowej. Roczne moce produkcyjne rumuńskiego zakładu wynoszą obecnie ok. 800 tys. m2. Barlinek zamierza jednak znacząco – do 2,8 mln m2 − zwiększyć potencjał produkcyjny Diany Forest. Oprócz produkcji deski zakład w Rumunii będzie produkował również pelet oraz listwy przypodłogowe. Wg szacunków inwestycje Barlinka w modernizację i rozbudowę zakładu Diana Forest wyniosą łącznie ponad 169 mln zł.


Firma powiązana: Barlinek
aktualizacja: 2008-03-21

Dodaj komentarz

Zdaniem naszych Czytelników

Ładnie to wszystko wygląda w artykule. Kto nie wie to powiem: Kosiv juz nie istenieje, Bacau i Komanesti też. Tak oto poprzedni zarząd działał :)

Gość Były pracownik

23 Cze 2014, 08:14

Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl
Nowa kolekcja paneli Querra marki VOX
Nowa kolekcja paneli Querra marki VOX Projektanci marki VOX w okresie jesienno-zimowym postanowili i ocieplić polskie wnętrza i proponują zupełnie nową linię paneli podłogowych ...
Płytki Stara Cegła Kafel do podłóg i tarasów
Płytki Stara Cegła Kafel do podłóg i tarasów Pełne uroku z dawnych lat płytki w stylu starej cegły są bardzo chętnie wykorzystywanym elementem do wykończenia wnętrz. Stosowane są ...
Nowość od Arbiton: podłogi winylowe nowej generacji
Nowość od Arbiton: podłogi winylowe nowej generacji Szeroki wybór 30 dekorów w czterech niepowtarzalnych kolekcjach podłóg winylowych nowej generacji od Arbiton pozwoli stworzyć jedną podłogę ...

Czy "płytka ceramiczna na podłożu gresowym" jest gresem?

Odpowiedź eksperta: Między gresem a "płytkami ceramicznymi na podłożu gresowym" w praktyce mamy do czynienia z dwoma różnymi pod względem użytkowym materiałami - gresem naturalnym o jednorodnej strukturze w całej grubości płytki i gresem szkliwionym, w którym czerep wykonany jest z gresu, a powierzchnia pokryta szkliwem.

polecane produkty i technologie

Trwałość, czystość, elegancja, czyli betonowa podłoga w Twoim domu

Nowoczesne, zapewniają indywidualną aranżację wnętrza, a przede wszystkim są bardzo praktyczne. Mowa o posadzkach dekoracyjnych z mikrocementu CREATIVO BAUFLOOR, które sprawdzą się w każdym wnętrzu, także w Twoim domu.
Najbardziej znane marki
Panele podłogowe i parkiet - ranking rozpoznawalności firm i produktów

Budujemy Dom 11-12/2018

Tradycyjnie nasze ostatnie wydanie w roku poświęcone jest remontom i modernizacjom. Informacje zawarte w artykułach przydadzą się przede wszystkim...

Tylko 9,95 zł

Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".