Budujemy Dom
Wykańczanie / Podłogi i posadzki / Artykuły

Podłoga w domu alergika

Podłoga w domu alergika powinna być gładka, i brud, będzie też łatwa do mycia. A skoro ma być często myta, musi być także odporna na zmywanie - najskuteczniejszy sposób na usunięcie kurzu. Do wyboru są następujące materiały: deski podłogowe, parkiet, panele, płytki korkowe, płytki ceramiczne i kamienne, wykładziny elastyczne i dywanowe.

Deski podłogowe i parkiet

Drewno jest uważane za materiał bezpieczny dla alergików, groźne mogą być jednak substancje, którymi bywa pokrywane. Jeśli jednak posadzka drewniana nie jest zabezpieczona lakierem czy woskiem, szybko traci piękny wygląd, bo łatwo wnika w nią brud.

 

Dawniej używano trwałych, dwuskładnikowych lakierów epoksydowych, obecnie stosuje się lakiery wodorozcieńczalne.

Posadzek z paneli nie trzeba lakierować, ponieważ panele wykańczane są fabrycznie
(fot. DLH)

Panele

Są odporne na wycieranie na mokro (szczególnie panele laminowane), można więc sprzątać pomieszczenia bez wzbijania kurzu. Oprócz drewnianych są także panele z korka i z materiałów drewnopochodnych: te ostatnie mogą zawierać formaldehyd.

 

Montaż paneli jest mniej pracochłonny niż parkietu, układa się je szybko, niektóre można łączyć na zatrzaskujące się pióra i wpusty bez używania klejów. Umożliwia to użytkowanie podłogi zaraz po ułożeniu, a nawet demontaż i ponowne ułożenie paneli w innym pomieszczeniu.

Płytki korkowe

Korek to naturalny materiał, odporny na wilgoć, grzyby, pleśnie i inne mikroorganizmy, a ponadto nie elektryzuje się, dzięki czemu nie przyciąga kurzu. Pokrywany jest fabrycznie lakierem lub woskiem, dlatego posadzkę można ścierać na mokro.

 

Podłoga z korka jest przyjemna w dotyku i ciepła, nawet bez ogrzewania podłogowego (w przeciwieństwie do płytek kamiennych lub ceramicznych). Wbrew powszechnemu wyobrażeniu, posadzki z korka są bardzo twarde, a jednocześnie elastyczne (grube płytki korkowe są twardsze od parkietów z gatunków drewna uznawanych za bardzo twarde). Posadzki z korka nie uszkodzi chodzenie w butach na szpilkach, ponieważ jest ona sprężysta i odporna na miejscowy nacisk.

 

Elementy łączy się na zatrzask albo przykleja do podłoża (wtedy korek wygłusza odgłos kroków). Podłogę można użytkować zaraz po montażu.

Posadzki ceramiczne, polecane do domu alergika, są odpowiednie nie tylko do kuchni czy łazienki, świetnie mogą prezentować się także w salonie
(fot. Opoczno)

Płytki ceramiczne i kamienne

Posadzkę z płytek ceramicznych lub z kamienia nietrudno utrzymać w czystości, bo łatwo się ją myje. Spoiny między płytkami dobrze jest zabezpieczyć specjalnymi preparatami, które chronią przed wnikaniem wilgoci i mają działanie grzybobójcze (podczas mycia posadzki ulegają bowiem zawilgoceniu).

Podłoga z płytek ceramicznych lub kamiennych będzie zimna, chyba że ułożymy pod nią ogrzewanie podłogowe.

Wykładziny elastyczne

Wykładziny z linoleum uznaje się za najbardziej higieniczne: są gładkie i nie przywierają do nich zanieczyszczenia, ponieważ linoleum się nie elektryzuje. Produkowane jest z oleju lnianego, mączki drzewnej, żywic naturalnych i wapieni, a barwione pigmentami. Materiał ten jest trwały i ciepły w dotyku.

Wykładziny elastyczne łatwo utrzymać w czystości, jednak nowo zakupione mają mocny zapach, który może być drażniący
(fot. Gerflor)

Wykładziny winylowe (z PVC) nie chłoną kurzu, łatwo je także utrzymać w czystości, ścierając na mokro. Kojarzone są najczęściej z kuchnią i przedpokojem, choć nadają się również do pozostałych pomieszczeń. Wykładziny winylowe należą do nieco zapomnianych materiałów, które znów stają się popularne. Produkowane są w różnych wzorach – niektóre doskonale imitują parkiet drewniany lub posadzkę z kamienia.

Wykładziny dywanowe

Osoby uczulone na roztocza (odchody roztoczy są bardzo silnym alergenem) nie powinni układać na posadzkach dywanów ani wykładzin dywanowych, bo łatwo gromadzi się w nich kurz, który sprzyja rozwojowi roztoczy. Najlepiej pozostawić gładką posadzkę, którą łatwo umyć.

Wykładzina dywanowa jest niedroga i często stosowana jako tymczasowe wykończenie podłóg, przed ułożeniem parkietu czy desek. Ponadto wykładziny z włókien sztucznych wyjątkowo dobrze przyjmują barwniki, więc wyróżniają się bogatą i nasyconą kolorystyką. Jeśli więc w domu alergika ma znaleźć się wykładzina dywanowa, powinna być wykonana z tworzyw sztucznych.

Naturalne włókna (na przykład wełna) są nośnikami alergenów. Niewskazane są wykładziny poliestrowe na piance – mogą zawierać formaldehyd, który ulatnia się jeszcze przez kilka miesięcy od ułożenia wykładziny.

Wykładziny dywanowe trzeba systematycznie i dokładnie czyścić. Najlepiej używać odkurzacza o bardzo dużej sile ssącej
( fot. Komfort)

Dla alergików groźne są odchody roztoczy, dlatego pokrycie wykładziny środkiem, który niszczy tylko mikroorganizmy, nie zawsze będzie skuteczne. Można kupić wykładziny fabrycznie pokryte specjalną powłoką, dzięki której kurz i roztocza nie wnikają w głąb wykładziny i łatwiej je usunąć. Zabezpiecza ona także przed szybkim wnikaniem wylanego soku czy herbaty do wnętrza włókien.

 

Powłoka ta ściera się z czasem, ale można ją odnowić dostępnymi w sklepach preparatami.

 

Wykładziny lepiej trzepać na dworze, a nie odkurzać w domu. Jeśli jednak nie jest to możliwe, dobrze jest stosować odkurzacze z funkcją trzepania i prania, które także filtrują powietrze, na przykład za pomocą filtru HEPA.

Jeszcze lepszym rozwiązaniem jest sprzątanie z odkurzaczem centralnym, który wyrzuca zanieczyszczone powietrze poza budynek, dzięki czemu nie wzbija kurzu w sprzątanych wnętrzach (można do niego dokupić końcówki do zbierania kurzu ze wszystkich powierzchni, nawet nietypowych dla tradycyjnego odkurzacza). Do prania wykładzin czy dywanów nie należy używać dużej ilości wody, ponieważ zwiększenie ich wilgotności sprzyja rozwojowi roztoczy i pleśni.

 

Jeśli w pokoju alergika z jakiegoś powodu musi być dywan, powinien być jak najmniejszy, ale najlepiej zastąpić go niewielkimi chodnikami, które będzie można prać w pralce.

Małgorzata Cuch

aktualizacja: 2017-08-01

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
System ułatwiający instalację listew przypodłogowych FIX@Press
System ułatwiający instalację listew przypodłogowych FIX@Press FIX@Press firmy Cezar to innowacyjny system ułatwiający instalację listew przypodłogowych wykonanych z drewna, MDF-u lub  polistyrenu montowanej ...
Złoty Medal MTP dla marki Kaczkan na Targach Budma 2018
Złoty Medal MTP dla marki Kaczkan na Targach Budma 2018 W dniach 30.01-02.02. br. w Poznaniu odbyła się 27. edycja Międzynarodowych Targów Budownictwa i Architektury Budma 2018. Wydarzenie dostarczyło ...
Firma Effector uruchomiła kolejną anodownię oraz rozbudowała centrum obróbki aluminium
Firma Effector uruchomiła kolejną anodownię oraz rozbudowała centrum obróbki aluminium Effector S.A. zakończył inwestycję w nową linię przeznaczoną do uszlachetniania powierzchni aluminiowych. Umożliwia ona zwiększenie ilości ...

Jaka jest łączna grubość warstw podłogi na gruncie?

Odpowiedź eksperta: Łączna grubość warstw podłogi na gruncie waha się między 22 a 31 cm:

topowe produkty

Listwy wykończeniowe - profesjonalna aranżacja Twojego wnętrza z marką Effector

Wnętrza, w których przebywamy - domy, biura czy też budynki użyteczności publicznej - pełnią wiele funkcji jednocześnie, zgodnie z naszymi potrzebami i preferencjami. We wszystkich pomieszczeniach wykorzystujemy różnego rodzaju listwy, profile oraz kształtowniki, by nadać aranżacji właściwy wygląd. W ofercie firmy EFFECTOR występuje dziewięć kolekcji profili wykończeniowych, które umożliwiają przeprowadzenie korzystnych zmian w Twoich wnętrzach.
Najbardziej znane marki
Panele podłogowe i parkiet - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
  • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
  • porady budowlane,
  • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
  • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
    w pełnej wersji.

Czas na wnętrze