Budujemy Dom
Wykańczanie / Podłogi i posadzki / Artykuły

Rodzaje parkietów

Zastanawiasz się, jaki rodzaj parkietu drewnianego wybrać? W artykule opisujemy cechy charakterystyczne parkietu klasycznego, parkietu lamelowego, czyli lamparkietu, parkietu przemysłowego oraz parkiet warstwowego.

Rozróżniamy następujące rodzaje parkietów:

 

Parkiet tradycyjny

Składa się z drewnianych deszczułek, zwanych potocznie klepkami, które mają pióra i wpusty służące do ich łączenia. Najczęściej mają one grubość 22 mm (te z drewna egzotycznego mogą być cieńsze – od 15 mm) i szerokość od 9 cm.

Parkiet tradycyjny można układać na każdym podłożu, komponując z deszczułek różne wzory, a dzięki dużej grubości warstwy użytkowej (9–11 mm do pióra/wpustu) także wielokrotnie odnawiać. (fot. Wimat)

 

Parkiet lamelowy (tzw. Lamparkiet)

Złożony jest z elementów wykonanych z litego drewna, ale bez pióra i wpustu. Deszczułki najczęściej mają grubość 10 lub 14 mm, są również węższe i krótsze od tradycyjnych (20–50 cm dł.).

Lamelki, dzięki niewielkiej grubości, można układać na ogrzewaniu podłogowym. (fot. Drewexpol)

 

Parkiet mozaikowy

Są to elementy drewniane, połączone w tafle poprzez przyklejenie ich do płyty lub siatki. Ich grubość wynosi najczęściej 10 lub 14 mm. Najbardziej znane są zwykłe mozaiki, o naprzemiennie ułożonych, niewielkich klepkach z tego samego drewna.

Na zamówienie wykonuje się również ozdobne podłogi z tafli o skomplikowanych wzorach. Dzięki intarsjom, czyli wstawkom z różnych gatunków drewna, można uzyskiwać dekoracyjne kompozycje. (fot. Drewexpol)

 

Parkiet przemysłowy

Składa się on z wąskich deszczułek szerokości od 8 do 10 mm i grubości od 14–22 mm, połączonych ze sobą w płyty (podobnie jak mozaika) taśmą samoprzylepną, którą zrywa się po ich ułożeniu – wtedy parkiet ma układ uporządkowany.

Można też te niewielkie klepki rozkleić z taśmy i ułożyć je w tzw. wzór okrętowy. Parkiet przemysłowy jest trwały i łatwo się go układa. (fot. Top Parkiet)

 

Parkiet warstwowy

Jego elementy przypominają parkiet tradycyjny, ale mają konstrukcję dwu- lub trójwarstwową i fabrycznie polakierowaną powierzchnię.

Ich górna warstwa (dekoracyjna) ma grubość 3–7 mm i jest wykonana z drewna litego, warstwy spodnie mogą być z drewna lub z materiałów drewnopochodnych. Takie klepki łączy się na pióro i wpust oraz układa podobnie jak zwykły parkiet. (fot. Wimat)

Uwaga! Parkiet to posadzka z deszczułek z litego drewna lub z płyt, z naklejonymi deszczułkami. Tą nazwą może być też określana posadzka wykonana z elementów klejonych warstwowo z drewna lub z materiałów drewnopochodnych (i wyglądająca jak parkiet), ale tylko wtedy, gdy wierzchnia warstwa drewna jest wystarczająco gruba, by umożliwiać jej odnawianie, przez cyklinowanie.

Monika Dąbrowska

aktualizacja: 2017-07-31

Dodaj komentarz

Zobacz też:

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Nowe listwy w ofercie marki Effector
Nowe listwy w ofercie marki Effector Kolekcja Standard firmy Effector ma nowe listwy i profile: kątownik schodowy z aluminium, wyposażony we wkładkę antypoślizgową oraz listwy ...
Deski podłogowe w niewielkim rozmiarze to gorący trend!
Deski podłogowe w niewielkim rozmiarze to gorący trend! Jednym z najważniejszych trendów przewidzianych zarówno na obecny sezon, jak i przyszłe lata, jest wykańczanie podłóg deskami w niewielkim ...
Listwa przypodłogowa Hi-Line Prestige firmy Cezar
Listwa przypodłogowa Hi-Line Prestige firmy Cezar Wśród kilkunastu nowości przygotowanych przez firmę Cezar Przedsiębiorstwo Produkcyjne Dariusz Bogdan Niewiński na rok 2017 są listwy ...
Najbardziej znane marki
Panele podłogowe i parkiet - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
  • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
  • porady budowlane,
  • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
  • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
    w pełnej wersji.

Czas na wnętrze