Budujemy Dom
Wykańczanie / Podłogi i posadzki / Artykuły

Panele podłogowe

Drewno, jako materiał naturalny, od zawsze było najchętniej stosowane do wykańczania podłóg. Od kilku już lat rosnącą popularnością cieszą się drewniane panele podłogowe.
Dlaczego panele drewniane są tak popularne? Ponieważ łączą w sobie estetyczne walory litego, naturalnego drewna z trwałością i funkcjonalnością paneli. Są łatwe i szybkie w montażu, można ułożyć je samodzielnie, nawet w ciągu jednego dnia, a bezklejową podłogę można zdemontować i położyć ponownie w innym pomieszczeniu.

Panele drewniane zbudowane są z trzech warstw:

 • wierzchniej – o grubości 2-4 mm, wykonanej najczęściej z twardego drewna drzew liściastych, pokrytego fabrycznie kilkoma warstwami lakieru utwardzanego promieniami UV, oleju lub wosku,
 • nośnej – o grubości około 8 mm, którą stanowi drewno iglaste, ułożone prostopadle do warstwy wierzchniej;
 • spodniej – którą zazwyczaj wykonuje się z drewna iglastego lub drewnianej sklejki o grubości 1,5-3,5 mm.

Wymiary i wzory

Dzięki ułożeniu paneli prostopadle do balkonu, łączenia między nimi są mniej widoczne
Dzięki ułożeniu paneli prostopadle do balkonu, łączenia między nimi są mniej widoczne.
(fot. DLH Drewno)

Dostępne na rynku panele podłogowe to prostokątne elementy o długości od 80 do 220 cm, szerokości od 13 do 21 cm i grubość od 8 do 22 mm (w zależności od rodzaju poszczególnych warstw).
O wyglądzie paneli drewnianych decyduje rodzaj gatunek zastosowanego drewna oraz wzór warstwy wierzchniej.

Na rynku dostępne są panele: o wzorach pełnych desek, półdesek, dwuklepkowe – podzielone na dwa pasma krótkich klepek lub trójklepkowe z trzema rzędami klepek. Panele wykonane z tych samych gatunków drewna mogą różnić się odcieniem i liczbą sęków. Najdroższe są panele w jednolitym kolorze i z jak najmniejszą liczbą sęków. 

Pływająca, z klejem czy bez

Podłoga panelowa drewniana to najczęściej podłoga pływająca, w której paneli nie przykleja się do podłoża, a jedynie łączy ze sobą na krawędziach za pomocą kleju lub na zatrzask. Klej nanosi się punktowo do wnętrza wpustu i poszczególne panele łączy się sklejając ze sobą wpust, pióro i wpust. W systemie bezklejowym odpowiednio wyprofilowane pióro i wpust sprawiają, iż elementy idealnie do siebie pasują i zatrzaskując się, trwale wiążą je bez konieczności stosowania kleju. 

Niezależnie od sposobu montażu pomiędzy ścianą a panelami zostawia się 8-10-mm szczeliny dylatacyjne, które zmniejszają skutki ruchów drewna i wentylują podłogę od spodu. Po ułożeniu całego parkietu szczeliny zakrywa się listwami przypodłogowymi.

Podłoga z twardego drewna liściastego jest bardzo trwała
 Podłoga z twardego drewna liściastego jest bardzo trwała
(fot. Drewexpol)

Panele podłogowe można ułożyć bezpośrednio na starej podłodze, niezależnie od tego, z jakiego materiału jest wykonana. Układa się je są na podkładzie wyrównującym (z pianki poliuretanowej, tektury falistej lub korka), który oprócz tego, ze niweluje drobne nierówności to również tłumi hałas.

Przed samą instalacją ważne jest, aby panele w zamkniętych opakowaniach aklimatyzowały się w pomieszczeniu, w którym będą układane przez min. 48 godzin.

Od niedawna można również kupić podłogę panelową przeznaczoną do trwałego przyklejenia do podłoża w podobny sposób jak tradycyjny parkiet czy mozaikę. Takie rozwiązanie sprawia, że podłoga dużo lepiej tłumi hałas, szczególnie dobrze sprawdza się w przypadku posadzek ogrzewanych i w miejscach narażonych na intensywne użytkowanie.

Europejskie, a może egzotyczne?

Gatunek zastosowanego drewna ma wpływ nie tylko na wygląd podłogi, ale także decyduje o jej twardości i wytrzymałości. Twardość określa współczynnikiem Brinella, im jest on wyższy, tym drewno twardsze.

Zdecydowane najtwardsze są gatunki egzotyczne, tj. merbau, mutenye, sukupira, jatoba, a z krajowych dąb, jesion i buk Najmniej odporna na wgniecenia, zarysowania i inne uszkodzenia jest sosna. Wybierając panele należy wziąć pod uwagę miejsce, w którym chcemy je położyć i w zależności od intensywności użytkowania podłogi dobrać drewna o odpowiedniej twardości.

Najbardziej eksploatowana jest posadzka w przedpokoju, pokoju dziennym czy kuchni, dlatego by nie zniszczyła się zbyt szybko, należy kupić panele wykonane z drewno o wysokim współczynniku twardości. Do sypialni lub pokoju gościnnego wystarczy podłoga z bardziej miękkiego drewna np. olchy, wiśni, modrzewia, świerku, jodły lub nawet sosny.

Niektóre gatunki drewna egzotycznego są również odporne na wilgoć, dlatego panele drewniane z nich wykonane z powodzeniem można stosować np. w łazienkach.

Podłoga z egzotycznego drewna jatoba polecana jest do wnętrz prywatnych typu salony, pokoje dzienne, kuchnie, sypialnie, hole, schody

 Podłoga z egzotycznego drewna jatoba polecana jest do wnętrz prywatnych typu salony, pokoje dzienne, kuchnie, sypialnie, hole, schody. (fot. Baltic Wood)

Gatunki egzotyczne cieszą się rosnącą popularnością nie tylko ze względu na wysokie walory użytkowe, ale również z uwagi na oryginalne kolory (od jasno- i ciemnożółtego, przez pomarańczowy i czerwony, aż po różne odcienie brązu przechodzącego w czerń) i ciekawe rysunki słojów.

Niektóre gatunki mają wyraźne, pasiaste słoje (np. doussie, jatoba), inne słabo zaznaczone lub niemalże niewidoczne (np. kempas, hewea), z ciemnymi cętkami żywicznymi lub cętkami promieni rdzeniowych oraz naczyń drewna. 

Lakierowane, olejowane, a może woskowane

W zależności od zastosowania rodzaju wykończenia powierzchni, ta sama podłoga może przybrać odmienny wygląd. Najbardziej powszechne i jednocześnie najtrwalsze są panele pokryte kilkoma warstwami lakieru utwardzonego promieniami UV.

Panele drewniane wykonane z gatunków egzotycznych można układać w łazience
Panele drewniane wykonane z gatunków egzotycznych można układać w łazience
(fot. DLH Drewno)

Mogą mieć powłokę matową, satynową lub wykończoną na wysoki połysk. W ten sposób zabezpieczona posadzka jest elastyczna, odporna na odbarwienia, zarysowania i łatwa do utrzymania w czystości. Nieco bardziej tradycyjnym sposobem jest olejowanie.

Olej nie tworzy na powierzchni panela dodatkowej warstwy, lecz wnika w głąb drewna, jednocześnie je impregnując. Taki rodzaj wykończenia podłogi doskonale podkreśla naturalną strukturę i usłojenia drewna oraz daje szerokie możliwości barwienia na różne kolory.

Drewno można przyciemnić lub uzyskać, znów bardzo modny, efekt podłogi bielonej. Panele drewniane mogą być również woskowane. To najstarszy i najbardziej naturalny sposób na impregnację podłogi. Zapobiega wnikaniu wody i pozwala zachować naturalne własności drewna.

Olejowanie i woskowanie nie jest powszechne, nie wszyscy producenci mają w swojej ofercie podłogi wykończone w ten sposób. Niektóre firmy oferują je tylko na zamówienie.

Podłoga a styl wnętrza

Panele drewniane z wierzchnią warstwą z jesionu będą pięknie prezentować się w salonie
Panele drewniane z wierzchnią warstwą z jesionu będą pięknie prezentować się w salonie (fot. Baltic Wood)
Jasne podłogi, o regularnym wzorze i ciemne egzotyczne pozwalają wyeksponować piękno minimalistycznego wyposażenia pomieszczeń. Tradycyjne lub rustykalne wnętrza dobrze komponują się z podłogą o ciepłej tonacji i wyraźnie zaznaczonych słojach.

Podłogi ciemne
najlepiej komponują się w pomieszczeniach dużych i wysokich, w małych najlepiej wyglądają podłogi jasne, wizualnie nieco je powiększają. 

Konserwacja i renowacja

Największym wrogiem podłóg drewnianych jest woda i piasek. Dlatego należy je systematycznie odkurzać i przecierać lekko wilgotną, ale nie mokrą, szmatką. Można stosować również preparaty przeznaczone do mycia posadzek drewnianych, najbezpieczniej te rekomendowane przez producentów parkietów.

By podłogi były piękne przez długie lata warto przed wejściem do domu ułożyć dobrej jakości wycieraczki, by ograniczyć ilość wnoszonego na butach piasku, błota, śniegu i wody. Warto również wszystkie meble podkleić filcem i unikać chodzenia po podłodze w szpilkach.

Podobnie jak tradycyjny parkiet, zniszczone panele można odnawiać, poprzez cyklinowanie i lakierowanie. Ilość cyklinowań zależy od grubości warstwy wierzchniej, im jest ona grubsza, tym więcej razy podłogę możemy odnawiać.

Joanna Dąbrowska

aktualizacja: 2009-04-29

Dodaj komentarz

Zdaniem naszych Czytelników

Zaskoczyło mnie, że Villeroy & Boch ma w ofercie linie podłóg, w sumie panel wychodzą nie tak drogo, tylko jeszcze te podkłądy, listwy i inne, no i położenie, chyba, ze się samemu kładzie podobno łatwo. 

Agneta

01 Cze 2017, 10:10

17 godzin temu, maro22 napisał: A gdzie najdluzsza gwarancja? Szukam czegos tak kolo 20-30 najlepiej. To jak znajdziesz, przeczytaj uważnie kartę gwarancyjną (KARTĘ GWARANCYJNĄ) a nie szczątkowe informacje na stronie internetowej czy "wiedzy" sprzedawcy. Przykład ...

bajbaga

31 Maj 2017, 07:21

A gdzie najdluzsza gwarancja? Szukam czegos tak kolo 20-30 najlepiej.

maro22

30 Maj 2017, 13:06

Pokaż wszystkie komentarze Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl

Zobacz też:

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Nowe listwy w ofercie marki Effector
Nowe listwy w ofercie marki Effector Kolekcja Standard firmy Effector ma nowe listwy i profile: kątownik schodowy z aluminium, wyposażony we wkładkę antypoślizgową oraz listwy ...
Deski podłogowe w niewielkim rozmiarze to gorący trend!
Deski podłogowe w niewielkim rozmiarze to gorący trend! Jednym z najważniejszych trendów przewidzianych zarówno na obecny sezon, jak i przyszłe lata, jest wykańczanie podłóg deskami w niewielkim ...
Listwa przypodłogowa Hi-Line Prestige firmy Cezar
Listwa przypodłogowa Hi-Line Prestige firmy Cezar Wśród kilkunastu nowości przygotowanych przez firmę Cezar Przedsiębiorstwo Produkcyjne Dariusz Bogdan Niewiński na rok 2017 są listwy ...
Najbardziej znane marki
Panele podłogowe i parkiet - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
 • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
 • porady budowlane,
 • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
 • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
  w pełnej wersji.

Czas na wnętrze