Czy pompa ciepła będzie współpracować z tradycyjnymi grzejnikami?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 2-3 minuty
Czy pompa ciepła będzie współpracować z tradycyjnymi grzejnikami?

Mamy dom o powierzchni 180 m2 ogrzewany kotłem węglowym. Czasem nie ma nikogo w domu przez kilka dni i wtedy pojawiają się problemy z utrzymaniem odpowiedniej temperatury, mino że kocioł ma automatyczny podajnik. Okazało się też, że obsługa kotła jest dość uciążliwa, myślimy więc o zmianie systemu ogrzewania. Chcielibyśmy zamontować pompę ciepła, ale mamy wątpliwości, czy będzie współpracować z tradycyjnymi grzejnikami?

aktualizacja: 2023-11-21 10:31:55

Odpowiedź eksperta: Pompy ciepła powinny współpracować z płaszczyznowymi systemami przekazywania ciepła, a więc z ogrzewaniem podłogowym lub ściennym. Wynika to z konieczności utrzymywania możliwie niskiej temperatury wody zasilającej instalację grzewczą na poziomie 30-40°C. Tylko przy takiej temperaturze uzyskuje się ekonomicznie uzasadnioną efektywność cieplną.

Tradycyjne instalacje grzewcze z grzejnikami naściennymi obliczane są na znacznie wyższą temperaturę wody zasilającej (60-75°C) i do takich parametrów dobierana jest wielkość grzejników.

Jeśli więc instalacja będzie zasilana wodą o temperaturze optymalnej dla pracy pompy ciepła, to pomieszczenia będą niedogrzane, natomiast gdy zwiększymy ją - znacznie spadnie efektywność energetyczna pompy, a zatem wzrosną koszty ogrzewania. Trzeba jednak pamiętać, że obliczeniowe zapotrzebowanie na ciepło do ogrzewania określane jest dla maksymalnych spadków temperatury zewnętrznej (-10 do -20°C), a przez większość sezonu grzewczego będzie ono dużo niższe.

Aby sprawdzić opłacalność zamontowania pompy ciepła, można sporządzić bilans cieplny domu metodą obliczeniową lub - co będzie bardziej miarodajne - przeprowadzić próby. Wykorzystując zamontowany kocioł węglowy w okresie mniej więcej tygodnia, gdy średniodobowa temperatura zewnętrzna wynosi od 0 do -3°C, trzeba ustawić pracę kotła na temperaturę wody zasilającej na poziomie 35°C. Jeśli pozwoli to na utrzymanie w pomieszczeniach temperatury ok. 20°C, to można przyjąć, że zamontowanie pompy ciepła będzie dobrym rozwiązaniem. Jeśli utrzymywana temperatura będzie o 2-3°C niższa, można wymienić grzejniki na większe (o mocy 20-30% wyższej niż obecnie).

Gdy uzyskana temperatura pomieszczeń będzie znacznie niższa, opłacalność montowania pompy jest problematyczna, gdyż wysokie koszty inwestycyjne nie będą zrekompensowane niższymi kosztami ogrzewania w porównaniu np. z ogrzewaniem elektrycznym zastępującym dotychczasowy kocioł węglowy.

Redakcja BD
fot. otwierająca: M. Żelkowski

Zdaniem naszych Czytelników

Gość MIR

22 Dec 2020, 18:17

A nie lepiej zamiast dodawać więcej grzejników zamontować od spodu małe niskoobrotowe wentylatorki i będzie O.K , już 4 lata jak wpadłem na ten pomysł po założeniu PC jeszcze nikt nie produkował. Teraz gotowe można kupić . Trochę badziewne bo po 3szt. tylko pod grzejnikiem, ...

28 Nov 2009, 11:16

Mea Culpa

28 Nov 2009, 11:06

Cytat - obliczeniowa temperatura to -20 stopni Celsjusza, Nie wszędzie . od -16st. C (I strefa) do -24st. C (V strefa).

28 Nov 2009, 10:47

Cytat ...Trzeba jednak pamiętać, że obliczeniowe zapotrzebowanie na ciepło do ogrzewania określane jest dla maksymalnych spadków temperatury zewnętrznej (-10 do -20°C), a przez większość sezonu grzewczego będzie ono dużo niższe. ...

28 Nov 2009, 10:02

Cytat Który artykuł mówi prawdę? Ten w/w, czy ten w którym piszecie: Możliwość uzyskania temperatury zasilania na poziomie 65° C(pompy firmy IVT) pozwala stosować instalacje grzejnikowe, jak i niskotemperaturowe bez żadnych ograniczeń, ...

Gość Pytanie!

28 Nov 2009, 09:46

Który artykuł mówi prawdę? Ten w/w, czy ten w którym piszecie: Możliwość uzyskania temperatury zasilania na poziomie 65° C(pompy firmy IVT) pozwala stosować instalacje grzejnikowe, jak i niskotemperaturowe bez żadnych ograniczeń, bez przeszkód można również przygotować odpowiednią ...

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
Pokaż wszystkie komentarze

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Zarządzanie produkcją ciepłej wody użytkowej - pompy ciepła NIBE
Zarządzanie produkcją ciepłej wody użytkowej - pompy ciepła NIBE
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!