Budujemy Dom

Pompa ciepła w konstrukcji szkieletowej

Artykuł na: 6-9 minut
– Po kilku miesiącach użytkowania domu utwierdziłam się w przekonaniu, że decyzje, które podjęliśmy z mężem, były słuszne, – stwierdza Jolanta z Osielska w pobliżu Bydgoszczy. – Inwestycje w budynek o konstrukcji szkieletowej, pompę ciepła oraz wentylację z rekuperacją to strzały w dziesiątkę!

Dom w Osielsku jest doskonale chroniony przed utratą ciepła przez grube warstwy ocieplenia (wełna mineralna w ścianie szkieletowej i w połaci dachu oraz warstwa styropianu na ścianie zewnętrznej)
Dom w Osielsku jest doskonale chroniony przed utratą ciepła przez grube warstwy ocieplenia (wełna mineralna w ścianie szkieletowej i w połaci dachu oraz warstwa styropianu na ścianie zewnętrznej)
Dom powstał w ciągu kilku tygodni. Prace budowlane ruszyły w październiku 2009 roku, a w styczniu 2010 rozpoczęły się roboty wykończeniowe oraz nastąpiło uruchomienie pompy ciepła.

Konstrukcja domu

Dom został zaprojektowany specjalnie na zamówienie inwestora. Ma powierzchnię 280 m2, licząc łącznie z garażem oraz pomieszczeniem przeznaczonym na cele usługowe (70 m2).

 

Budynek wzniesiony jest bez podpiwniczenia na płycie betonowej izolowanej styropianem. Ściana zewnętrzna składa się z następujących warstw (zaczynając od zewnątrz): tynk, styropian (12 cm), płyta OSB, wełna mineralna (12 cm), paroizolacja, płyta OSB, płyta g-k.

 

Połać dachowa pokryta jest dachówką ceramiczną i ocieplona wełną mineralną grubości 25 cm, którą ułożono w dwóch warstwach. Inwestorka zdecydowała się na okna trzyszybowe z PVC (wszystkie wyposażone są w rolety zewnętrzne).

 

Dom ma dwie kondygnacje – parter oraz poddasze użytkowe. We wszystkich pomieszczeniach wykonano ogrzewanie podłogowe (do wykończenia posadzek stosowano ceramikę oraz panele). Budynek wymagał dokładnego zaplanowania, gdyż w konstrukcji szkieletowej przeważnie nie stosuje się stropów zalanych betonem, czego z kolei wymaga podłogówka. Trzeba było zatem przewidzieć poważne wzmocnienie konstrukcji. Osiągnięto to, między innymi, poprzez gęstsze ułożenie belek stropowych oraz zastosowanie masywnego dwuteownika, który wzmacnia i usztywnia konstrukcję budynku.

 

Szafka rozdzielaczowa ogrzewania podłogowego znajdująca się na parterze budynku.Szafka rozdzielaczowa ogrzewania podłogowego znajdująca się na parterze budynku. W tym miejscu rozpoczynają się i kończą poszczególne pętle grzewcze

W domu funkcjonuje wentylacja z rekuperacją Danfoss Air – urządzenie niezwykle ciche oraz skuteczne.

 

Początkowo obawiałam się, że jego zamontowanie w przestrzeni nad sypialnią jest nieporozumieniem – mówi właścicielka domu. – Przyznaję, myliłam się. Nawet nocą jego praca jest po prostu niesłyszalna!

Pompa ciepła

W budynku zamontowano pompę ciepła Danfoss DHP-H Opti Pro o mocy 12 kW – mówi Waldemar Strześnicki z firmy Ciepłodom, która wykonywała instalację grzewczą.

 

Zasobnik ciepłej wody użytkowej ma pojemność 180 litrów. Mogłoby się wydawać, że dla czteroosobowej rodziny jest to niewiele. Trzeba jednak podkreślić, że pompa Opti Pro charakteryzuje się bardzo szybkim podgrzewaniem c.w.u. dzięki zastosowaniu trzeciego wymiennika, który wykorzystuje temperaturę gorącego gazu, krążącego między parownikiem a skraplaczem.

 

Efekt jest taki, że podgrzewanie wody odbywa się szybciej, niż ma to miejsce w przypadku kotłów gazowych lub olejowych. Dzięki technologii trzeciego wymiennika, bez straty COP, można również zamontować w domu jeden lub dwa grzejniki wysokotemperaturowe
(z osobną pompą obiegową – przyp. red.).

 

Panel sterowania pompy ciepła.Panel sterowania pompy ciepła. Na wyświetlaczu widoczne są dane dotyczące: temperatury zewnętrznej, różnicy temperatur pomiędzy zasileniem a powrotem górnego źródła, a także wejściem i wyjściem źródła dolnego

Pompa ciepła Danfoss DHP-H Opti Pro to nowoczesne urządzenie, dzięki któremu można uzyskać wysoką temperaturę ciepłej wody użytkowej lub grzewczej bez zmniejszania współczynnika wydajności COPPompa ciepła Danfoss DHP-H Opti Pro

W omawianym modelu pompy ciepła zastosowano pompy obiegowe sterowane elektronicznie, zarówno dla dolnego, jak i górnego źródła. Dzięki temu można programować różnice temperatur, jakie chcemy osiągnąć na wejściach i wyjściach. Cała reszta należy wówczas do pompy ciepła. To ona dobiera odpowiednie parametry pracy, aby zadane wielkości zachować.

 

Tego rodzaju rozwiązanie oszczędza energię, ponieważ pompa obiegowa nie pracuje przez cały czas na 100% swej mocy. Kolejną zaletą DHP-H Opti Pro jest zastosowanie zaworu trójdrogowego. W innych modelach ustawia się tzw. priorytet, na ogrzewanie lub na ciepłą wodę. Wspomniany zawór pozwala natomiast w tym samym przedziale czasowym podgrzewać c.w.u oraz wodę obiegową w układzie ogrzewania.

Dolne źródło...

...to sondy pionowe, w których krąży 35% roztwór glikolu. Na życzenie inwestora jest ono znacznie przewymiarowane. Dla pompy o mocy 12 kW, w okolicach Osielska wystarczającą ilością byłoby 220–240 m odwiertu. Tymczasem jest go aż 360 m w sześciu równych odcinkach. Dzięki temu COP jest wyższy, a temperatura dolnego źródła nawet zimą nie spada poniżej 9°C.

 

Okna w domu wyposażone są w trzy szyby. Dodatkowo przed utratą ciepła zabezpieczają je rolety zewnętrzneOkna w domu wyposażone są w trzy szyby. Dodatkowo przed utratą ciepła zabezpieczają je rolety zewnętrzne

Do wykonania sond zastosowano rury szwedzkiego producenta przeznaczone specjalnie do tego celu – podkreśla Waldemar Strześnicki.

 

Moja firma nie stosuje dosyć powszechnie wykorzystywanych rur wodociągowych. Ich użycie obniża wprawdzie koszty inwestycyjne, ale skutkuje szybszym zużywaniem się instalacji. Rury do wykonywania sond zrobione są z sieciowanego polietylenu, który nie przepuszcza tlenu. Zwykłe rury nie mają tej właściwości i tlen przenika przez ich ścianki bez problemu, a następnie miesza się z glikolem. W rezultacie doprowadza do szybszej korozji elementów pompy ciepła. Tlen wchodzi również w reakcje z glikolem i stąd opinie na forach internetowych, iż co roku należy go wymieniać.

Górne źródło

W rolety zewnętrzne wyposażone są również okna połaciowe
W rolety zewnętrzne wyposażone są również okna połaciowe. Takie rozwiązanie daje możliwość łatwiejszego stabilizowanie temperatury na poddaszu zarówno zimą, jak i latem
Rurki ogrzewania podłogowego mają średnicę 18 mm. Dzięki temu większa jest powierzchnia grzewcza oraz lepsze przepływy w porównaniu ze stosowanymi niemal powszechnie „szesnastkami”. W całym budynku zastosowany został rozstaw co 10 cm.

 

Górne źródło składa się z trzech układów grzewczych. Jedna szafka rozdzielaczowa znajduje się na piętrze, natomiast parter obsługiwany jest przez dwie. Pierwsza przeznaczona jest dla części mieszkalnej, druga dla części usługowej. Dzięki temu w przypadku wynajęcia tej ostatniej, można będzie ją bez kłopotu opomiarować.

Eksploatacja

Koszty inwestycyjne wykonania instalacji – ogrzewanie podłogowe – 26 242 zł (ceny brutto), sondy pionowe – 32 742 zł, pompa ciepła DHP-H 12 kW + wykonanie kotłowni – 36 312 zł = 95 296 zł.

 

– Pompa ruszyła w styczniu 2010 roku, a więc w najgorszym miesiącu, kiedy temperatury przekraczały i to znacznie minus 20°C – podkreśla pani Jolanta.

 

W tym czasie w domu przebywały jeszcze ekipy wykonujące prace wykończeniowe. Po trzech, może czterech godzinach pracownicy ze zdumieniem poczuli, że komfort ich pracy znacznie się poprawił. Temperatura w pomieszczeniach podnosiła się i to bardzo szybko. Poza sezonem grzewczym rachunek za dwa miesiące za cały dom wynosi nieco ponad 70 złotych! Natomiast miesięczne koszty związane z pracą pompy ciepła w czasie chłodnej części roku nie przekroczyły nigdy 300 złotych! I tu ważna uwaga.

 

Pompę ciepła montuje się, aby oszczędzać. Jednak wielu inwestorów popełnia zasadniczy błąd. Upojeni oszczędnością na kosztach ogrzewania, przestają zwracać uwagę na inne urządzenia w domu. My z mężem byliśmy konsekwentni i wszędzie, gdzie było można, zastosowaliśmy energooszczędne odbiorniki energii. W kuchni króluje znana z niskiego zużycia prądu marka Electrolux, a niemal wszystkie źródła światła w domu to „żarówki” LED-owe! Tę samą technologię zastosowano również w odbiornikach TV.

Marek Żelkowski

aktualizacja: 2010-10-08

Dodaj komentarz

Zdaniem naszych Czytelników

Cytat to strzały w dziesiątkę! A na czym wisiała tarcza?

retrofood

22 Gru 2010, 17:52

ale smiszne sam sobie robi reklame.

Gość rudy

22 Gru 2010, 17:32

Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
 
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dofinansowanie do pomp ciepła! Można uzyskać nawet do 90% dotacji!
Dofinansowanie do pomp ciepła! Można uzyskać nawet do 90% dotacji! Zielona-Eskadra.pl propaguje rozwiązania, które mogą przyczynić się do zmniejszenia lub uniknięcia emisji pyłów i innych zanieczyszczeń ...
Zasobnik do pomp ciepła SWPC Thermo Magnum
Zasobnik do pomp ciepła SWPC Thermo Magnum Firma Kospel wprowadziła do oferty wymiennik SWPC Termo Magnum. Zbiornik wyposażony został w bardzo dużą wężownicę, której powierzchnia ...
Zielona-eskadra.pl w nowej odsłonie! Podpowiadamy, jak zaoszczędzić na ogrzewaniu!
Zielona-eskadra.pl w nowej odsłonie! Podpowiadamy, jak zaoszczędzić na ogrzewaniu! Zielona-eskadra.pl podsuwa kilka sposobów na to, by zaoszczędzić na ogrzewaniu. Jako portal promujący ekologiczne rozwiązania techniczne ...
polecane produkty i technologie

Pompa ciepła, rekuperator czy fotowoltaika? A może wszystko razem? Ogrzej dom minimalnym kosztem

Pompa ciepła, rekuperator czy fotowoltaika? A może wszystko razem? NIBE dzieli się swoim rozwiązaniem, które pozwoli ogrzać dom minimalnym kosztem.
Najbardziej znane marki
Pompy ciepła - ranking rozpoznawalności firm i produktów

Budujemy Dom 11-12/2018

Tradycyjnie nasze ostatnie wydanie w roku poświęcone jest remontom i modernizacjom. Informacje zawarte w artykułach przydadzą się przede wszystkim...

Tylko 9,95 zł

Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".