Budujemy Dom
Instalacje / Pompy ciepła / Porady ekspertów

Pompa ciepła: Co to jest system biwalentny?

Pompa ciepła: Co to jest system biwalentny?

Odpowiedź eksperta: Nazywamy tak instalację grzewczą, w której poza pompą ciepła jest także tradycyjne źródło ciepła – kocioł grzewczy, grzałki elektryczne itp. W takiej instalacji wystarczy pompa ciepła o mniejszej mocy i oczywiście mniejsze (i tańsze) źródło dolne.

W ramach instalacji biwalentnej możliwe są dwa sposoby pracy:

 • alternatywny – do pewnej temperatury zewnętrznej, np. –10°C, ogrzewanie budynku zapewnia pompa ciepła, a jeśli temperatura spadnie poniżej tej granicy, to pompa wyłącza się i ogrzewanie zapewnia kocioł grzewczy lub grzałki elektryczne;

   

 • równoległy – podobnie jak w poprzednim przypadku powyżej pewnej temperatury zewnętrznej pompa samodzielnie ogrzewa dom. Gdy temperatura spada, włącza się kocioł lub grzałki, ale pompa pracuje dalej. Konwencjonalne ogrzewanie pokrywa jedynie niedobór mocy grzewczej pompy.

Alternatywny sposób pracy jest praktyczne standardem w przypadku pomp powietrznych (wykorzystujących powietrze zewnętrzne), bo w niskiej temperaturze zewnętrznej albo nie są one w stanie w ogóle pracować, albo ich sprawność znacznie spada.

 

Natomiast równoległy sposób pracy to rozwiązanie spotykane głównie w instalacjach wykorzystujących ciepło gruntu lub wód. Wadą pracy biwalentnej jest oczywiście większe zużycie konwencjonalnej energii, ale oszczędności wynikające z zakupu tańszej pompy o mniejszej mocy oraz wykonania mniejszej instalacji źródła dolnego mogą to zrekompensować z nawiązką. Instalacje grzewcze projektuje się dla tzw. obliczeniowej temperatury zewnętrznej, która na większości terytorium naszego kraju wynosi –20°C. W praktyce jednak tak duże mrozy nigdy nie trwają długo, a przez większość sezonu nie wykorzystujemy nawet połowy mocy grzewczej instalacji.

 

Decyzja, jaką temperaturę uznać za graniczną dla uruchomienia konwencjonalnego źródła ciepła – to tzw. punkt biwalencji – wcale nie jest łatwa. Wymaga analizy panujących w danym miejscu warunków klimatycznych oraz porównania kosztów inwestycji i eksploatacji w różnych wariantach. W tym przypadku dane pokazujące jedynie średnią miesięczną, a tym bardziej sezonową, temperaturę zewnętrzną są bezużyteczne, potrzebne jest rozbicie na godziny. Taka precyzja jest niezbędna, bo tylko wówczas dowiemy się, przez ile godzin faktycznie musi pracować drugie źródło ciepła. Opierając się na średnich, doszlibyśmy do wniosku, że nie musi się ono włączać nigdy. Oto przykładowe dane z jednego sezonu dla Warszawy. Średnia temperatura w tym okresie to +1,8°C.

Temperatura w sezonie grzewczym

 

Temperatura powietrza zewnętrznego [°C] Liczba godzin
– 27 ÷ 20 18
– 19 ÷ 10 274
– 9 ÷ 1 1265
0 390
+ 1 ÷ 5 1669
+ 6 ÷ 10 849
Łącznie 4465

Temperatura, którą trzeba utrzymać wewnątrz budynku, to +20°C, a zewnętrzna obliczeniowa –20°C. Różnica wynosi 40 K. Pompa ciepła bez wspomagania grzałkami lub kotłem musi pokryć ją w całości. Załóżmy, że punkt biwalencji wyznaczono na –10°C. Różnica pomiędzy temperaturą wewnętrzną (+20°C) i zewnętrzną (–10°C) wynosi 30 K.

 

Do pracy w takich warunkach wystarczy źródło ciepła i pompa o mocy mniejszej o 25%. Znacznie oszczędzamy więc na kosztach inwestycji. Wzrosną zaś koszty eksploatacji. Jednak zauważmy, że temperatura poniżej –10°C panowała mniej niż 300 godzin, czyli nawet nie 10% sezonu grzewczego. A tylko w tym czasie drugie źródło ciepła musiało się włączyć. Ponadto w systemie pracy równoległej kocioł (czy grzałki) nawet w największe mrozy nie musi zaspokajać całego zapotrzebowania na ciepło. Uzupełnia tylko niedobór wynikający z niższej mocy pompy, koszty eksploatacji nie rosną więc znacznie.

 

Jarosław Antkiewicz
fot. Daikin
aktualizacja: 2017-07-28

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Inteligentny System Grzewczy NIBE - 100% energii odnawialnej
Inteligentny System Grzewczy NIBE - 100% energii odnawialnej Inteligentny system NIBE, składa się powietrznej pompy ciepła NIBE SPLIT, rekuperatora NIBE ERS i zestawu fotowoltaicznego NIBE PV i jest ...
Inteligentny System Grzewczy NIBE nagrodzony ZŁOTY MEDALEM MTP 2018 w Poznaniu
Inteligentny System Grzewczy NIBE nagrodzony ZŁOTY MEDALEM MTP 2018 w Poznaniu Inteligentny system grzewczy NIBE, składa się powietrznej pompy ciepła NIBE SPLIT, rekuperatora NIBE ERS i zestawu fotowoltaicznego NIBE PV ...
Logatherm WLW - nowe powietrzne pompy ciepła Buderus
Logatherm WLW - nowe powietrzne pompy ciepła Buderus Pompy ciepła Logatherm WLW196i AR zapewniają efektywne ogrzewanie poprzez wykorzystanie naturalnego źródła energii: ciepła z naszego otoczenia. ...

Czy do wykonania instalacji źródła dolnego potrzebne jest pozwolenie na budowę?

Odpowiedź eksperta: Bardzo często wykonuje się związane z tym prace bez żadnych zezwoleń albo jedynie wysyła się zgłoszenie do starostwa powiatowego. Jednak przynajmniej część prawników jest zdania, że wykonanie kolektorów poziomych, sond pionowych oraz studni czerpnych i zrzutowych wymaga wykonania projektu i uzyskania pozwolenia na budowę.

topowe produkty

Pompa ciepła, rekuperator czy fotowoltaika? A może wszystko razem? Ogrzej dom minimalnym kosztem

Pompa ciepła, rekuperator czy fotowoltaika? A może wszystko razem? NIBE dzieli się swoim rozwiązaniem, które pozwoli ogrzać dom minimalnym kosztem.
Najbardziej znane marki
Pompy ciepła - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
 • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
 • porady budowlane,
 • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
 • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
  w pełnej wersji.

Czas na wnętrze