Czy do wykonania instalacji źródła dolnego potrzebne jest pozwolenie na budowę?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: minutę
aktualizacja: 2017-07-27 09:05:19
Czy do wykonania instalacji źródła dolnego potrzebne jest pozwolenie na budowę?

Odpowiedź eksperta: Bardzo często wykonuje się związane z tym prace bez żadnych zezwoleń albo jedynie wysyła się zgłoszenie do starostwa powiatowego. Jednak przynajmniej część prawników jest zdania, że wykonanie kolektorów poziomych, sond pionowych oraz studni czerpnych i zrzutowych wymaga wykonania projektu i uzyskania pozwolenia na budowę.

Faktem jest, że prawo budowlane nie przewiduje w ich przypadku zwolnienia z obowiązku uzyskania pozwolenia na budowę. Trzeba więc liczyć się z tym, że urzędnicy w powiatowym wydziale architektury zażądają złożenia wniosku o pozwolenie na budowę. Rozpowszechnione jest też przekonanie, że studnie czerpne i zrzutowe można wykonać jedynie za zgłoszeniem i bez pozwolenia wodno-prawnego, jeśli ich głębokość nie przekracza 30 m, a wydajność 15 m3/dobę.

 

Jednak to fałszywe przekonanie, bo takie zasady dotyczą tylko tzw. zwykłego korzystania z wód, czyli np. studni, która zaopatruje dom jednorodzinny w wodę do picia i celów gospodarczych. Zaś zgodnie z ustawą Prawo Wodne "zwykłe korzystanie z wód" nie obejmuje "przetłaczania wód" oraz "wykorzystania ich w celach energetycznych". A w przypadku pomp ciepła to właśnie ma miejsce. Niezbędne jest więc pozwolenie wodno-prawne.

Jarosław Antkiewicz
fot. archiwum firmy Clima Komfort

Zdaniem naszych Czytelników

Gość Maks

04 Feb 2013, 11:09

Do Hela1056: Póki co powietrza jeszcze nie państwowiono, ale teoretycznie wszelkie modernizacje czy remonty wymagają uzyskania pozwolenia na budowę lub zgłoszenia.

Gość Hela1056

03 Feb 2013, 18:27

POwietrzną pompę ciepła chcę zainstalowaćna strychu.Czy muszę mieć pozwolenie na budowę.

30 Mar 2012, 13:15

Pobór wody – w kontekście tylko i wyłącznie „ujęcia wody” – zwłaszcza „obudowy ujęcia wody”, a nie w celach „energetycznych”.Co do wątpliwości w zakresie poboru ciepła, to nie bez przyczyny w definicjach, przytoczyłem również definicję „źródła ciepła”.

30 Mar 2012, 13:03

Nietypowo, bo od końca.Wykorzystanie wód do celów energetycznych reguluje ustawa prawo wodne i to ona wyklucza je z kategorii "zwykłego korzystania z wód". To odrębna ustawa i zmiany w prawie geologicznym nie maja nic do tego.Z tego co wiem wątpliiwości prawników wynikały z trudnościami ...

30 Mar 2012, 12:12

Opinie były podzielone, do czasu nowej ustawy geologicznej, albowiem wymagano projektów i pozwoleń (zgłoszeń) zgodnie ze starym brzmieniem tej ustawy (starej).Przy wniosku o wydanie PnB, należy wykonać projekt budowlany, a może go jedynie wykonać osoba z odpowiednimi uprawnieniami ...

30 Mar 2012, 11:18

W ustawie jest że:"2) wykonywania wkopów oraz otworów wiertniczych o głębokości do 30 m w celu wykorzystania ciepła Ziemi, poza obszarami górniczymi;"nie podlega jej zapisom. To czy wykonanie instalacji związanej z takimi odwiertami nie podlega obowiązkowi uzyskania pozwolenia na ...

30 Mar 2012, 10:34

Jest nowe praw geologicznego (od 01.01.2012) i tam bardzo wyraźnie napisano (Art.3.2.), że wykonanie kolektorów poziomych nie podlega „niczemu”, zaś odwierty poziome do 30m też są całkowicie zwolnione z „papierków”, a od 30m do 100m głębokości podlegają jedynie „zgłoszeniu ...

30 Mar 2012, 10:04

Przetłaczanie wód ma miejsce w pompie w systemie woda/woda, w układzie z dwoma studniami – czerpną i zrzutoą. Woda gruntowa lub powierzchniowa oddaje ciepło, które wykorzystujemy do ogrzewania , cel jest więc "energetyczny".

Gość slawek

30 Mar 2012, 08:30

nie rozumiem, przetłaczania wód przy pompie ciepła nie ma (w instalacji jest np.glikol). czy odebranie ciepła z wody do celów indywidualnych jest jej wykorzystaniem energetycznym? w którym miejscu kolektor jest obiektem budowlanym? to raczej urządzenie techniczne..

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
Pokaż wszystkie komentarze

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Zarządzanie produkcją ciepłej wody użytkowej - pompy ciepła NIBE
Zarządzanie produkcją ciepłej wody użytkowej - pompy ciepła NIBE
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!