Jaki wybrać materiał dolnego źródła ciepła, by praca pompy ciepła była bezawaryjna?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 2-3 minuty
aktualizacja: 2012-05-09 09:36:25
Jaki wybrać materiał dolnego źródła ciepła, by praca pompy ciepła była bezawaryjna?

Odpowiedź eksperta: Do najprostszych zastosowań w geotermii (wyłącznie opcja grzania, bez regeneracji gruntu nadwyżką ciepła z kolektorów słonecznych latem) i w przypadku niewielkiej głębokości wykopu, można zastosować sondy i kolektory geotermalne wykonane z PE 100, pod warunkiem zapewnienia prawidłowego wypełnienia wykopu.

Przy czym ich trwałość w długim okresie nie może być zapewniona z powodu możliwych obciążeń punktowych, działających w trakcie użytkowania, oraz uszkodzeń spowodowanych rysami powstałymi w trakcie montażu.

 

Sondy geotermalne z PE 100-RC, spełniające standardy PAS 1075, mają niewielką przewagę nad tradycyjnymi sondami PE 100 ze względu na nieco wyższą odporność na obciążenia punktowe. Badania laboratoryjne dowodzą, że tylko sondy i kolektory geotermalne z PEX-a stanowią trwałe rozwiązanie problemu obciążeń punktowych, dotyczącego wszystkich systemów. Istotne ograniczenie praktyczne w przypadku tworzywa PE 100 i PE 100-RC to maksymalna temperatura zasilania, wynosząca 40°C. Oznacza to, że coraz ważniejsza dla osiągnięcia optymalnej regeneracja gruntu nie jest możliwa w przypadku sond z PE 100 lub PE 100-RC, co bardzo ogranicza ich użyteczność w przyszłości i tym samym pogarsza pozycję rynkową.

 

Klasę premium wszystkich znanych systemów polimerowych dolnych źródeł ciepła stanowią, w dalszym ciągu, sprawdzone systemy bazujące na materiale PEX-a, wg PN-EN ISO 15875 bez połączeń spawanych. Potwierdzają one swoją przewagę jakościową nie tylko w wieloletnim użytkowaniu, ale także w laboratorium, przy zastosowaniu najnowocześniejszych metod badawczych.

 

Jakub Koczorowski,
Rehau Polska
fot. Rehau

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Zarządzanie produkcją ciepłej wody użytkowej - pompy ciepła NIBE
Zarządzanie produkcją ciepłej wody użytkowej - pompy ciepła NIBE
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!