Czy opłaca się ogrzewać stary dom pompą ciepła?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Czy opłaca się ogrzewać stary dom pompą ciepła?

Teoretycznie każdy stary dom można ogrzewać pompą ciepła, ale w części z nich efekt będzie niezadowalający i taka inwestycja nie będzie miała sensu.

Przede wszystkim ogrzewanie domu o fatalnej termoizolacji zawsze będzie drogie, niezależnie od tego, jakie źródło ciepła zastosujemy. Ponadto pompa ciepła zmuszona do pracy w tak niekorzystnych warunkach będzie działać w sposób mało ekonomiczny, z niskim współczynnikiem COP. Wysokie będą również koszty inwestycji, bo będziemy potrzebować urządzenia o wysokiej mocy (20-30 kW).

Kłopotliwa jest przede wszystkim sytuacja, gdy straty ciepła są duże w przeliczeniu na 1 m2 powierzchni. Trudniejszym zadaniem jest ogrzanie nawet niezbyt dużego domu, ale o fatalnej izolacji, niż większego, ale lepiej ocieplonego. By ogrzać pomieszczenie o dużych stratach ciepła, trzeba albo zapewnić wysoką temperaturę grzejników, albo ich dużą powierzchnię. Pierwszy warunek w instalacji z pompą ciepła jest często niemożliwy do spełnienia, bo nawet tzw. wysokotemperaturowe pompy podgrzewają wodę do ok. 70°C, a stare instalacje wymagają nawet 90°C.

Natomiast zwiększenie powierzchni grzejników w istniejącym domu jest bardzo kłopotliwe. Tylko przy remoncie na większą skalę można myśleć o ogrzewaniu płaszczyznowym - podłogowym, sufitowym, lub ściennym. A "podłogówka" to przecież nic innego, niż grzejnik o bardzo dużej powierzchni.

Jednak barierą jest to, że ze względów zdrowotnych temperatura takich grzewczych powierzchni nie może być zbyt wysoka. W przypadku "podłogówki" to generalnie 28°C, co z kolei oznacza ograniczenie mocy grzewczej do ok. 65 W/m2. A w domach sprzed ćwierć wieku straty przekraczają nawet 200 W/m2. Teoretycznie można w jednym pomieszczeniu zainstalować równocześnie ogrzewanie podłogowe, sufitowe i ścienne, w ten sposób uzyskując wymaganą moc grzewczą, tylko czy ma to sens i ile będzie kosztowało?

Dlatego, jeśli straty ciepła są duże, to powinniśmy przede wszystkim pomyśleć o ich ograniczeniu.

Jak zmniejszyć straty ciepła w starym domu?

Zmniejszenie strat ciepła starego domu to bardzo dobry wstęp do wymiany kotła na pompę. Po termomodernizacji zmniejszy się zapotrzebowanie domu na ciepło, co obniży koszty ogrzewania, niezależnie od tego, czym grzejemy.

Spada jednostkowe zapotrzebowanie na ciepło (na 1 m2), co zdecydowanie poprawia warunki pracy pompy ciepła. Jej współczynnik COP, a także możliwa do uzyskania moc grzewcza rosną. Przyszłe koszty eksploatacji będą niższe.

Po termomodernizacji wystarczy pompa ciepła o mniejszej mocy, a więc tańsza. Również źródło dolne może być mniejsze, co także oznacza niższe koszty jego wykonania. Dlatego przed zakupem pompy ciepła trzeba zastanowić się, jaką część posiadanych środków warto przeznaczyć na termomodernizację, a jaką na samo urządzenie.

Najlepiej oczywiście zlecić fachowcowi audyt energetyczny. Koszt jego wykonania to kilka procent wartości przyszłej inwestycji, a będzie można wydać pieniądze w optymalny sposób.

Termomodernizację zwykle kojarzy się z dociepleniem ścian, ale to tylko jedno z wielu możliwych działań:

Czynności termomodernizacyjne uszeregowano od najmniej kłopotliwych i przynoszących największy efekt w stosunku do nakładów.

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Rysunek przedstawiający propozycję przebudowy instalacji grzewczej
W istniejących domach układy biwalentne są popularne. Zwykle wykorzystujemy po prostu już posiadany kocioł. (rys. Nibe-Biawar)

 

Jarosław Antkiewicz
fot. otwierająca: Hydro-Tech

Zdaniem naszych Czytelników

18 Jul 2022, 12:53

Zachęcam do złożenia u nas zapytania ofertowego:https://www.viessmann.pl/pl/uslugi/zapytanie-ofertowe.html Nasi specjaliści przygotują indywidualną wycenę dostosowując ją do potrzeb budynku oraz inwestora. To nic nie kosztuje i do niczego nie zobowiązuje! Zapraszam 

Gość S

16 Jul 2022, 15:05

Dzien dobry, stary dom z lat 40, okna plastikowe, dom 95 m kw, zalozone ogrzewanie podlogowe na calej powierzchni, o jakiej mocy piwinna byc pompa ciepla?

28 Dec 2020, 20:15

Na takie pytanie najlepiej odpowie projektant, patrząc na parametry budynku i dobierając źródło ciepła bezpośrednio do niego. Dlatego warto złożyć bezpłatne i niezobowiązujące zapytanie ofertowe. U nas możesz złożyć je tutaj: https://www.viessmann.pl/pl/uslugi/zapytanie-ofertowe.html Przy ...

Gość krystyna

13 Dec 2020, 20:36

witam mam dom z roku1938 ocieplony strych nowe okna drzwi o pow 175 m powierzchni grzewczej mam ogrzewanie na eko groszek ale przymierzam się do wymiany na pompę ciepła . Mam pytanie czy przy takim budynku warto zakładać pompę ciepła

Gość Rafał

11 Jan 2020, 14:09

Witam. Mam dom wybudowany 5 lat temu o powierzchni użytkowej ok. 160mk dobrze ocieplony. Na parterze całość ogrzewanie podłogowe, piętro 4 kaloryfery. Obecnie spałam ok 3.5 tony mialu. Temperatura na ogrzewaniu ok 40C. Wentylacja grawitacyjna. Jaki typ pompy byłby odpowiedni do mojego ...

18 Nov 2019, 20:46

Tutaj nie da się generalizować, bo taka inwestycja nie jest czarna albo biała. Wszystko zależy od zakresu termomodernizacji, od szczelności budynku itd itd  Wstawienie pompy ciepła do starego budynku w którym hula wiatr i jest nieocieplony chyba nikomu nie będzie się opłacało

Bieżące wydatki będą z pewnością mniejsze, ale instalacja pompy to znaczny koszt  inwestycyjny.

18 Nov 2019, 01:17

4 godziny temu, Gość Largo napisał: Proste pytanie spalam 5 ton węgla na grzejniki wystarcz mi 50 C czy pompa mi się opłaca ???? zależy czy bardziej ci się opłaca stan portfela czy stan zdrowia i czas

17 Nov 2019, 23:25

Nie. Spalaj dalej. 

Gość Largo

17 Nov 2019, 20:39

Proste pytanie spalam 5 ton węgla na grzejniki wystarcz mi 50 C czy pompa mi się opłaca ????

Stare instalacje grawitacyjne projektowano typowo dla temperatury 90/70°C (zasilanie powrót). Oczywiście, jak zawsze przy projektowaniu, maksymalna temperatura ma być z założenia potrzebna tylko w warunkach skrajnych, przy tzw. temperaturze obliczeniowej wynoszącej dla większości ...

Gość Markus

22 Dec 2017, 12:12

"[...] wysokotemperaturowe pompy podgrzewają wodę do ok. 70°C, a stare instalacje wymagają nawet 90°C." 90 stopni na grzejniku??? - Autora delikatnie mówiąc poniosło!!! Kolejny przykład pracy czysto teoretycznej z kolosalnym przeszacowaniem. Mój dom przedwojenny 170m2, nieocieplony, ...

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
Pokaż wszystkie komentarze

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Zobacz inne artykuły
Zarządzanie produkcją ciepłej wody użytkowej - pompy ciepła NIBE
Zarządzanie produkcją ciepłej wody użytkowej - pompy ciepła NIBE
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!