Budujemy Dom
Instalacje / Pompy ciepła / Topowe produkty

Komfortowe, ekonomiczne ogrzewanie i chłodzenie domu klimakonwektorami Hewalex ARTYKUŁ PROMOCYJNY

Tradycyjna instalacja grzejnikowa może być zasilana z kotła grzewczego lub pompy ciepła, zapewniając ogrzewanie domu. Dla dodatkowego chłodzenia pomieszczeń byłyby wymagane np. oddzielne klimatyzatory typu powietrze-powietrze. Wiąże się to jednak ze zwiększonymi kosztami inwestycji i zajęciem miejsca w pomieszczeniach przez dodatkowe urządzenia.

Komfortowe, ekonomiczne ogrzewanie i chłodzenie domu klimakonwektorami Hewalex

Nowoczesnym alternatywnym rozwiązaniem jest tutaj zastosowanie klimakonwektorów wentylatorowych (Fan Coil). Firma Hewalex oferuje dwa rodzaje takich urządzeń - do montażu przy podłodze (seria BM, zdjęcie powyżej) oraz do montażu pod sufitem pomieszczenia (seria SC). Przy współpracy z pompą ciepła, np. typu powietrze-woda PCCO SPLIT firmy Hewalex, klimakonwektory mogą pracować zarówno w trybie grzania, jak chłodzenia.

Główne elementy klimakonwektora - wymiennik ciepła woda/powietrze o dużej powierzchni wymiany ciepła oraz wentylator promieniowy, pozwalają osiągać wysoką wydajność grzewczą (lub chłodniczą) oraz wysoki poziom komfortu cieplnego w pomieszczeniu. Podgrzane lub schłodzone powietrze jest kierowane do pomieszczenia w sposób wymuszony (konwekcja wymuszona), a jego cyrkulacja sprzyja wyrównaniu temperatury w całej kubaturze pomieszczenia. Dodatkowo powietrze przepływające przez klimakonwektor jest oczyszczane w filtrze wykonanym z polipropylenu, łatwym do samodzielnego okresowego płukania.

Czyszczenie filtra w klimakonwektorze
Czyszczenie filtra w klimakonwektorze

Klimakonwektory wentylatorowe serii BM i SC mogą być zasilane wodą grzewczą o temperaturze do 80 oC. Pozwala to w razie potrzeby ba współpracę z kotłem grzewczym, także znajdującym się w tzw. układach hybrydowych (z pompą ciepła w jednym systemie grzewczym). W większości przypadków pompa ciepła pracuje ekonomicznie z maksymalną temperaturą zasilania rzędu 50-60 oC. Przykładowo temperatura zasilania wodą grzewczą dla pomp ciepła PCCO SPLIT firmy Hewalex wynosi 55ºC co jest wystarczające dla samodzielnego ogrzewania nowych energooszczędnych budynków.

Minimalna temperatura zasilania wodą lodową wynosi z kolei 4ºC, jednak ze względów ekonomicznych i użytkowych temperatury robocze pracy pomp ciepła wynoszą w trybie chłodzenia (zasilanie/powrót): 7/12ºC lub 18/23ºC. Należy pamiętać o zastosowaniu odpowiedniego materiału i grubości izolacji cieplnej rur instalacji grzewczo-chłodzącej, aby wyeliminować możliwość skraplania się wilgoci na zimnej powierzchni rur.

Zasada działania klimakonwektora wentylatorowego Fan Coil
Zasada działania klimakonwektora wentylatorowego Fan Coil

Wymuszony przepływ powietrza przez klimakonwektor nie tylko sprzyja szybkiemu osiąganiu zakładanej temperatury w pomieszczeniu, ale także zwiększa znacząco wydajność w porównaniu do tradycyjnego grzejnika płytowego. Na przykład klimakonwektor przypodłogowy Hewalex BM450 zasilany wodą grzewczą o temperaturze zasilania/powrotu 50/40ºC, w pomieszczeniu o temperaturze wewnętrznej 20ºC (50/40/20) uzyskiwać będzie 2,8 kW mocy grzewczej.

W bardzo zbliżonych warunkach pracy (55/45/20), grzejnik 2-płytowy uzyskać powinien 2,7 kW mocy grzewczej. Jednak powierzchnia czołowa grzejnika będzie większa średnio 4 razy od powierzchni klimakonwektora tej samej mocy. Wymagana powierzchnia zabudowy dla klimakonwektora będzie wobec tego zdecydowanie mniejsza, pozwalając na jego zabudowę w ograniczonej przestrzeni, np. małej wnęce okiennej itp.

Porównanie klimakonwektora i grzejnika
Porównanie klimakonwektora i grzejnika

Klimakonwektory przypodłogowe serii BM mają sterowniki dotykowe wbudowane bezpośrednio w urządzenie, z kolei klimakonwektory podsufitowe serii SC sterowane są bezprzewodowo (pilot). Możliwy jest wybór jednego z czterech trybów pracy: automatyczny/ogrzewanie/chłodzenie/osuszanie pomieszczenia.

Dodatkowo praca wentylatora (wydajność) oraz nastawa położenia łopatek dla nawiewu powietrza może być także dostosowana do potrzeb mieszkańców, także w odniesieniu do pory dnia. Dzięki temu w nocy nie tylko jest możliwa standardowa obniżka temperatury wewnątrz budynku, ale również obniżenie wydajności wentylatora tak, aby maksymalnie obniżyć głośność pracy.

Sterownik klimakonwektora przypodłogowego

Sterownik klimakonwektora przypodłogowego

Sterownik klimakonwektora podsufitowego

Sterownik klimakonwektora podsufitowego

Zastosowanie klimakonwektorów jest możliwe zarówno w nowych, jak i w modernizowanych budynkach mieszkalnych i innych np. biurowych, turystycznych, usługowych, itp. Z racji niskiego poziomu głośności (seria BM maks. 44 dB(A), seria SC maks. 37 dB(A)) praca klimakonwektora może być całkowicie niesłyszalna (nowe lodówki osiągają zwykle poziom głośności rzędu 39-43 dB(A)).

Wydajność grzewcza i chłodnicza stosowanych w budynku klimakonwektorów musi być dobrana odpowiednio do potrzeb budynku. Niezbędne jest także uwzględnienie maksymalnej wydajności grzewczej i chłodniczej pompy ciepła.

Zaletą zastosowania klimakonwektorów Hewalex jest możliwość wykorzystania standardowej 2-rurowej instalacji grzewczej (z zachowaniem warunku ochrony przed skraplaniem pary wodnej na powierzchni rur). Dzięki temu zastosowanie klimakonwektorów jest często możliwe w istniejących budynkach przy okazji modernizacji ich systemu ogrzewania.

Schemat: pompa ciepła SPLIT i klimakonwektory
Schemat: pompa ciepła SPLIT i klimakonwektory

Do podstawowych korzyści wynikających z zastosowania klimakonwektorów Hewalex można zaliczyć:

 • Wysoki poziom komfortu cieplnego latem i zimą,
 • wysoka wydajność grzewcza i chłodnicza,
 • wymuszona cyrkulacja powietrza w pomieszczeniu,
 • filtracja powietrza cyrkulacyjnego,
 • wykorzystanie 2-rurowej tradycyjnej instalacji grzewczej,
 • zastąpienie grzejników i oddzielnej klimatyzacji,
 • niższa temperatura zasilania niż grzejników,
 • minimalny poziom szumów podczas pracy,
 • trwała i odporna na warunki pracy konstrukcja,
 • nowoczesny i uniwersalny design.

Szersze informacje na temat klimakonwektorów oraz pozostałej oferty firmy Hewalex można uzyskać na stronie hewalex.pl (www.hewalex.pl).

***

Oferta firmy Hewalex Sp.z o.o. Sp. K. jest znana na rynku krajowym i zagranicznym od 25 lat. Ścisła specjalizacja w konstruowaniu i wytwarzaniu systemów wykorzystujących energię odnawialną, pozwoliła na opracowanie korzystnych pod względem jakości, sprawności i ceny rozwiązań. O wiodącej roli na rynku polskim świadczy m.in. pierwsze wdrożenie dwóch najnowocześniejszych technologii wytwarzania absorberów kolektorów słonecznych: zgrzewania ultradźwiękowego i spawania laserowego. Firma Hewalex zajmuje według oficjalnych danych Instytutu Energetyki Odnawialnej od wielu lat pierwszą pozycję pod względem sprzedaży kolektorów słonecznych w Polsce Obecność na ponad 40 rynkach zagranicznych potwierdza najwyższe standardy produktów i uniwersalność rozwiązań.

Logo Hewalex Adres:
ul. Słowackiego 33
43-502 Czechowice-Dziedzice
Tel.: (32) 214 17 10, Infolinia 0801 000 810
www.hewalex.pl
hewalex@hewalex.pl

 

 

 

 

aktualizacja: 2017-06-23
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
 • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
 • porady budowlane,
 • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
 • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
  w pełnej wersji.

Czas na wnętrze