Budujemy Dom

Jakie są objawy niedopasowania mocy źródła dolnego, pompy ciepła i źródła górnego?

Artykuł na: 4-5 minut
Jakie są objawy niedopasowania mocy źródła dolnego, pompy ciepła i źródła górnego?

Pompa ciepła, w przeciwieństwie do kotła, sama nie daje ciepła, źródłem nie jest – ona jedynie przekazuje energię od źródła dolnego, czyli gruntu, wody lub powietrza do domu.

Instalacja to łańcuch trzech ogniw: źródło dolne – pompa ciepła – źródło górne. Jeśli któreś będzie nieodpowiednie, całość będzie źle funkcjonować. Dlatego tak ważne jest właściwe zwymiarowanie i wykonanie instalacji źródła dolnego.

Efekty niedopasowania mocy elementów instalacji z pompą ciepła - źródło dolne i pompa

Wobec upowszechnienia się sprężarek pracujących ze zmienną, płynnie regulowaną mocą, staje się to nawet ważniejsze, niż dobór mocy samej pompy. Niestety oszczędzanie na dolnym źródle to kusząca perspektywa, także dla części wykonawców.

 

Tym bardziej, że przeciętny inwestor chętniej zapłaci za pompę ciepła większej mocy, niż za większy kolektor poziomy albo dodatkowe odwierty dla sond pionowych. Ale niestety popełni błąd, bo właściwie wykonane "źródło dolne" to podstawa wydajnej, bezawaryjnej i długiej pracy całego układu.

 

W tabeli zestawiono konsekwencje wzajemnego niedopasowania parametrów źródła dolnego i pompy ciepła.

    Moc pompy ciepła
    zbyt mała dobra za duża
Moc źródła dolnego zbyt mała Budynek jest niedogrzany w niskiej temperaturze. Budynek jest niedogrzany. Pompa wyłącza się, sygnalizując zbyt niskie ciśnienie. Budynek jest niedogrzany. Pompa wyłącza się, sygnalizując zbyt niskie ciśnienie. Koszty inwestycji zawyżone.
dobra Budynek jest niedogrzany w niskiej temperaturze. Tak powinno być. Budynek jest niedogrzany. Pompa wyłącza się, sygnalizując zbyt niskie ciśnienie. Pracuje impulsowo. Koszty inwestycji zawyżone.
za duża Budynek jest niedogrzany w niskiej temperaturze. Koszty inwestycji zawyżone. Ogrzewanie pracuje dobrze. Koszty inwestycji zawyżone. Budynek jest niedogrzany. Pompa wyłącza się, sygnalizując zbyt wysokie ciśnienie. Koszty inwestycji zawyżone.

Trzeba jednak zastrzec, że efekty zawyżenia mocy pompy mogą być odczuwalne w niewielkim stopniu, jeśli jej sprężarka ma możliwość płynnej regulacji mocy. W żadnym razie nie należy jednak traktować tego jako zachęty do kupna "przewymiarowanych" urządzeń. Po pierwsze zapłacimy za nie więcej, a po drugie ten zapas mocy i tak może być przyczyną problemów, bo zakres regulacji jest ograniczony.

Gdy na zewnątrz panuje "obliczeniowa" temperatura –20°C (dla większości kraju), zarówno dobrze dobrana, jak i "przewymiarowana" pompa będą pracować właściwie – ta druga po prostu z obniżoną mocą. Jednak przez większość sezonu temperatura jest znacznie wyższa.

 

Gdy na zewnątrz jest ok. +7°C, wystarcza zaledwie 30% projektowanej mocy grzewczej. Pompa dobrana bez zapasu będzie w stanie nadal pracować (szczególnie jeśli ma regulację mocy), zaś dla tej "przewymiarowanej" dostępny zakres regulacji zostanie najpewniej przekroczony.

Efekty niedopasowania mocy elementów instalacji z pompą ciepła - źródło górne

Źródło górne zwykle przysparza najmniej problemów technicznych. Najważniejsze, aby efektywnie pracowało przy niskiej temperaturze wody w obiegu. Inaczej też będzie działać, ewentualnie grzejąc nieco zbyt słabo w największe mrozy. No i koszty eksploatacji będą wyższe od oczekiwanych.

Jarosław Antkiewicz
fot. Hydro-Tech

aktualizacja: 2013-10-31

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
 
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dom bez rachunków tematem przewodnim VII Kongresu PORT PC
Dom bez rachunków tematem przewodnim VII Kongresu PORT PC 28 lutego 2019 r. w ramach Targów Enex w Kielcach odbędzie się VII Kongres Polskiej Organizacji Rozwoju Technologii Pomp Ciepła (PORT PC) ...
Nowy harmonogram szkoleń NIBE-BIAWAR
Nowy harmonogram szkoleń NIBE-BIAWAR Firma NIBE-BIAWAR opublikowała harmonogram szkoleń produktowych z pomp ciepła NIBE na rok 2019. Kompleksowe szkolenia techniczne kierowane ...
Dofinansowanie do pomp ciepła! Można uzyskać nawet do 90% dotacji!
Dofinansowanie do pomp ciepła! Można uzyskać nawet do 90% dotacji! Zielona-Eskadra.pl propaguje rozwiązania, które mogą przyczynić się do zmniejszenia lub uniknięcia emisji pyłów i innych zanieczyszczeń ...

Czy kolektor poziomy, okresowo może znajdować się w wodzie gruntowej?

Czy można ułożyć kolektor poziomy od pompy ciepła na działce jeżeli woda znajduje się ok 1m p.p.t., czyli kolektor okresowo może znajdować się w wodzie gruntowej?

polecane produkty i technologie

Pompa ciepła, rekuperator czy fotowoltaika? A może wszystko razem? Ogrzej dom minimalnym kosztem

Pompa ciepła, rekuperator czy fotowoltaika? A może wszystko razem? NIBE dzieli się swoim rozwiązaniem, które pozwoli ogrzać dom minimalnym kosztem.
Najbardziej znane marki
Pompy ciepła - ranking rozpoznawalności firm i produktów

Budujemy Dom 11-12/2018

Tradycyjnie nasze ostatnie wydanie w roku poświęcone jest remontom i modernizacjom. Informacje zawarte w artykułach przydadzą się przede wszystkim...

Tylko 9,95 zł

Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".