Budujemy Dom
Instalacje / Pompy ciepła / Artykuły

Jakie są objawy niedopasowania mocy źródła dolnego, pompy ciepła i źródła górnego?

Jakie są objawy niedopasowania mocy źródła dolnego, pompy ciepła i źródła górnego?

Pompa ciepła, w przeciwieństwie do kotła, sama nie daje ciepła, źródłem nie jest – ona jedynie przekazuje energię od źródła dolnego, czyli gruntu, wody lub powietrza do domu.

Instalacja to łańcuch trzech ogniw: źródło dolne – pompa ciepła – źródło górne. Jeśli któreś będzie nieodpowiednie, całość będzie źle funkcjonować. Dlatego tak ważne jest właściwe zwymiarowanie i wykonanie instalacji źródła dolnego.

Efekty niedopasowania mocy elementów instalacji z pompą ciepła - źródło dolne i pompa

Wobec upowszechnienia się sprężarek pracujących ze zmienną, płynnie regulowaną mocą, staje się to nawet ważniejsze, niż dobór mocy samej pompy. Niestety oszczędzanie na dolnym źródle to kusząca perspektywa, także dla części wykonawców.

 

Tym bardziej, że przeciętny inwestor chętniej zapłaci za pompę ciepła większej mocy, niż za większy kolektor poziomy albo dodatkowe odwierty dla sond pionowych. Ale niestety popełni błąd, bo właściwie wykonane "źródło dolne" to podstawa wydajnej, bezawaryjnej i długiej pracy całego układu.

 

W tabeli zestawiono konsekwencje wzajemnego niedopasowania parametrów źródła dolnego i pompy ciepła.

    Moc pompy ciepła
    zbyt mała dobra za duża
Moc źródła dolnego zbyt mała Budynek jest niedogrzany w niskiej temperaturze. Budynek jest niedogrzany. Pompa wyłącza się, sygnalizując zbyt niskie ciśnienie. Budynek jest niedogrzany. Pompa wyłącza się, sygnalizując zbyt niskie ciśnienie. Koszty inwestycji zawyżone.
dobra Budynek jest niedogrzany w niskiej temperaturze. Tak powinno być. Budynek jest niedogrzany. Pompa wyłącza się, sygnalizując zbyt niskie ciśnienie. Pracuje impulsowo. Koszty inwestycji zawyżone.
za duża Budynek jest niedogrzany w niskiej temperaturze. Koszty inwestycji zawyżone. Ogrzewanie pracuje dobrze. Koszty inwestycji zawyżone. Budynek jest niedogrzany. Pompa wyłącza się, sygnalizując zbyt wysokie ciśnienie. Koszty inwestycji zawyżone.

Trzeba jednak zastrzec, że efekty zawyżenia mocy pompy mogą być odczuwalne w niewielkim stopniu, jeśli jej sprężarka ma możliwość płynnej regulacji mocy. W żadnym razie nie należy jednak traktować tego jako zachęty do kupna "przewymiarowanych" urządzeń. Po pierwsze zapłacimy za nie więcej, a po drugie ten zapas mocy i tak może być przyczyną problemów, bo zakres regulacji jest ograniczony.

Gdy na zewnątrz panuje "obliczeniowa" temperatura –20°C (dla większości kraju), zarówno dobrze dobrana, jak i "przewymiarowana" pompa będą pracować właściwie – ta druga po prostu z obniżoną mocą. Jednak przez większość sezonu temperatura jest znacznie wyższa.

 

Gdy na zewnątrz jest ok. +7°C, wystarcza zaledwie 30% projektowanej mocy grzewczej. Pompa dobrana bez zapasu będzie w stanie nadal pracować (szczególnie jeśli ma regulację mocy), zaś dla tej "przewymiarowanej" dostępny zakres regulacji zostanie najpewniej przekroczony.

Efekty niedopasowania mocy elementów instalacji z pompą ciepła - źródło górne

Źródło górne zwykle przysparza najmniej problemów technicznych. Najważniejsze, aby efektywnie pracowało przy niskiej temperaturze wody w obiegu. Inaczej też będzie działać, ewentualnie grzejąc nieco zbyt słabo w największe mrozy. No i koszty eksploatacji będą wyższe od oczekiwanych.

Jarosław Antkiewicz
fot. Hydro-Tech

aktualizacja: 2013-10-31

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Inteligentny System Grzewczy NIBE - 100% energii odnawialnej
Inteligentny System Grzewczy NIBE - 100% energii odnawialnej Inteligentny system NIBE, składa się powietrznej pompy ciepła NIBE SPLIT, rekuperatora NIBE ERS i zestawu fotowoltaicznego NIBE PV i jest ...
Inteligentny System Grzewczy NIBE nagrodzony ZŁOTY MEDALEM MTP 2018 w Poznaniu
Inteligentny System Grzewczy NIBE nagrodzony ZŁOTY MEDALEM MTP 2018 w Poznaniu Inteligentny system grzewczy NIBE, składa się powietrznej pompy ciepła NIBE SPLIT, rekuperatora NIBE ERS i zestawu fotowoltaicznego NIBE PV ...
Logatherm WLW - nowe powietrzne pompy ciepła Buderus
Logatherm WLW - nowe powietrzne pompy ciepła Buderus Pompy ciepła Logatherm WLW196i AR zapewniają efektywne ogrzewanie poprzez wykorzystanie naturalnego źródła energii: ciepła z naszego otoczenia. ...

Jak rozpoznać nieprawidłowości w pracy dolnego źródła pompy ciepła?

Źle zwymiarowane lub w inny sposób wadliwe źródło dolne to w ogóle najczęstsza przyczyna kłopotów w instalacjach z pompami ciepła. Najpowszechniejszym problemem jest niewystarczająca wydajność dolnego źródła. Przyczyn tego zjawiska może być kilka.

topowe produkty

Efektywne ogrzewanie z pomocą natury. Nowe powietrzne pompy ciepła w ofercie marki Buderus

Pompy ciepła Logatherm WLW zapewniają efektywne ogrzewanie poprzez wykorzystanie naturalnego źródła energii - ciepła z naszego otoczenia. Wysoka efektywność i nowoczesny wygląd to główne zalety nowych pomp ciepła marki Buderus.
Najbardziej znane marki
Pompy ciepła - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
  • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
  • porady budowlane,
  • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
  • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
    w pełnej wersji.

Czas na wnętrze