Jaki sens ma montaż powietrznej pompy ciepła?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 2-3 minuty
Jaki sens ma montaż powietrznej pompy ciepła?

Rozmowy Dociekliwego Inwestora z Majstrem Guru. Majster prosto i zrozumiale tłumaczy, a Inwestor zadaje coraz bardziej dociekliwe pytania… Tym razem szuka odpowiedzi na pytanie, czy powietrzna pompa ciepła pozwoli na ogrzanie domu.

Dociekliwy Inwestor: - Chciałbym jeszcze wrócić do jednego z wątków naszej rozmowy. Jeśli temperatura dolnego źródła jest tak ważna, to jaki sens ma montaż powietrznej pompy ciepła? Przecież wtedy, gdy się ogrzewamy, na dworze jest zimno.

Majster Guru: - Największą zaletą powietrznej pompy ciepła jest brak potrzeby wykonywania dolnego źródła. Są nawet takie urządzenia, które po prostu ustawia się przy domu, do którego prowadzi się dwie rurki dostarczające ciepło do instalacji c.o. Instalacja jest więc banalnie prosta i tania. Większość dostępnych dziś modeli pracuje efektywnie w temperaturze sięgającej 5-7 stopni poniżej zera, choć są i takie, które dają radę nawet przy minus 20°C. Niech pan powie, tak z ręką na sercu, jak często jest u nas tak zimno? Oczywiście, powietrzna pompa ciepła zawsze pracuje w tandemie z innym źródłem ciepła, które włącza się, gdy robi się zbyt zimno, by ogrzewanie pompą było opłacalne. W skali całego sezonu grzewczego uzyskuje się oszczędności uzasadniające inwestycję.

- Podczas jednej z naszych poprzednich rozmów wspomniał pan, że są też małe pompy, przeznaczone tylko do podgrzewania wody użytkowej?

- Tak, i są coraz popularniejsze. Taką pompę z wbudowanym zasobnikiem wystarczy ustawić w kotłowni zamiast zwykłego zbiornika c.w.u. i podłączyć do prądu. Jest to szczególnie wygodne w domach ogrzewanych kotłem na paliwo stałe. Proszę zauważyć, że w takiej sytuacji, aby podgrzać wodę poza sezonem grzewczym, trzeba albo specjalnie rozpalać kocioł, albo korzystać z drogiej energii elektrycznej.

Pompa rozwiązuje ten problem tanim kosztem. Także jeśli używa się kotła na gaz czy olej, to korzyści ekonomiczne mogą być znaczne. W okresie letnim podgrzewanie wody jest bowiem znacznie kosztowniejsze niż zimą, gdyż prawie zawsze kocioł startuje zimny do grzania c.w.u., a więc najpierw musi nagrzać sam siebie, a po nagrzaniu zasobnika - nie rozprowadza pozostałego ciepła w instalacji c.o., tylko jest ono bezpowrotnie tracone. Powietrzne pompy do c.w.u. skutecznie konkurują już z kolektorami słonecznymi, bo ich cena jest porównywalna do ceny instalacji solarnej, a montaż o wiele mniej kłopotliwy.

Na pytania odpowiadał: Adam Jamiołkowski
Na zdjęciu otwierającym: Nowoczesne pompy powietrzne pracują efektywnie w temperaturze sięgającej -20°C. (fot. Vaillant)

Materiały do pobrania:
pdf icon
Konsultacje z Majstrem Guru cz. 5

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Zobacz inne artykuły
Zarządzanie produkcją ciepłej wody użytkowej - pompy ciepła NIBE
Zarządzanie produkcją ciepłej wody użytkowej - pompy ciepła NIBE
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!