Instalacja powietrznej pompy ciepła z istniejącym kotłem olejowym

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
aktualizacja: 2017-08-01 12:19:31
Instalacja powietrznej pompy ciepła z istniejącym kotłem olejowym

Przedstawiamy przykładowy schemat instalacji powietrznej pompy ciepła z istniejącym kotłem olejowym jako szczytowe źródło grzewcze. Powietrzna pompa ciepła umożliwia w tym przypadku obniżenie kosztów ogrzewania do 60% przy jednocześnie niskim koszcie instalacji. 

  Schemat instalacji powietrznej pompy ciepła z istniejącym kotłem olejowym jako szczytowe źródło grzewcze

Opis przypadku użycia powietrznej pompy ciepła w domu ogrzewanym kotłem na olej:

Dwa lata temu wprowadziłam się do nowego domu, w którym zainstalowałam pompę ciepła. Po niedługim czasie zapukała do mnie sąsiadka z ciastem "powitalnym" i okazało się, że ma dom o powierzchni 280m2 ogrzewany kotłem olejowym poprzez grzejniki, a roczne rachunki za olej wynoszą 16 000zł. Pomyślałam wtedy, że to idealny dom do montażu powietrznej pompy ciepła.

Dosyć długo zajęło mi przekonywanie sąsiadów do montażu pompy ciepła, ponieważ są dosyć zamożni i rachunki za olej nie doskwierały im zbytnio. Jednak po głębokiej analizie moich rachunków, oraz udowodnieniu że zarówno ogrzewanie jak i chłodzenie pompą ciepła jest możliwe, udało się.

Zdecydowali się na montaż powietrznej pompy ciepła NIBE SPLIT o modulowanej mocy 16kW z wbudowaną funkcją chłodzenia, która składa się z jednostki zewnętrznej AMS 10-16, jednostki wewnętrznej HBS z wbudowanym sterownikiem oraz zbiornika HEV 300 o pojemności c.w.u. 300 l. Montaż powietrznej pompy ciepła został zlecony autoryzowanemu instalatorowi pomp ciepła NIBE i trwał tylko 2 dni ponieważ pompa ciepła współpracuje z istniejącą instalacją grzejnikową.

Instalacja powietrznej pompy ciepła NIBE SPLIT 16kW. Na zewnątrz jednostka AMS 10-16 a wewnątrz jednostka wewnętrzna HBS 10-16, zbiornik c.w.u. HEV 300 i zbiornik buforowy BU 200

Piękny ogród pozostał nietknięty, a wnętrze garażu raczej zyskało na estetyce. Roczne rachunki za ogrzewanie budynku spadły do 5200 zł (koszt energii elektrycznej i oleju zużywanego w kilku lub kilkunastu najzimniejszych dniach w roku). Świadomość, że inwestycja zwróci się po 3-4 latach oraz kultura pracy urządzenia, a także możliwość chłodzenia domu w okresie letnim, sprawiły że obecnie są "promotorami" technologii powietrznych pomp ciepła i marki NIBE. 

Źródło: Nibe

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Zarządzanie produkcją ciepłej wody użytkowej - pompy ciepła NIBE
Zarządzanie produkcją ciepłej wody użytkowej - pompy ciepła NIBE
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!