Budujemy Dom
Instalacje / Pompy ciepła / Artykuły

Dlaczego pompę ciepła należy uwzględnić na etapie budowy domu?

Rozmowy Dociekliwego Inwestora z Majstrem Guru. Majster prosto i zrozumiale tłumaczy, a Inwestor zadaje coraz bardziej dociekliwe pytania… Tym razem szuka odpowiedzi na pytanie jak powinien być przygotowany dom, aby pompa ciepła sprawnie funkcjonowała.

Dlaczego pompę ciepła należy uwzględnić na etapie budowy domu?

Dociekliwy Inwestor: - Odpowiednie przygotowanie domu na instalację pompy ciepła – na czym to polega?

Starsze budynki zwykle warto poddać termomodernizacji zanim kupimy pompę ciepła.
Starsze budynki zwykle warto poddać termomodernizacji zanim kupimy pompę ciepła. fot. ROCKWOOL

Majster Guru: – Po pierwsze – termoizolacja. Ze względu na specyfikę działania pompy ciepła, dobra termoizolacyjność domu to sprawa kluczowa. Ponieważ sprawność urządzenia zależy bezpośrednio od temperatury wody grzewczej, będzie ono pracować lepiej, gdy musi ogrzać duży dom o zapotrzebowaniu na ciepło na poziomie 50 W/m2, niż wtedy gdy ogrzewa budynek dwa razy mniejszy, za to wymagający 100 W/m2.

Co więcej, jeśli ograniczy się straty ciepła, można zadowolić się mniejszą pompą i mniejszym dolnym źródłem, co z nawiązką zwróci koszty dobrej termoizolacji.

– A po drugie?

– Wciąż musimy pamiętać, że dążymy do tego, by temperatura wody grzewczej była jak najniższa. Z drugiej strony, gdy mówimy o ogrzewaniu pomieszczeń, decydujące są dwa parametry: temperatura nośnika ciepła (wody grzewczej) oraz powierzchnia jego kontaktu z otoczeniem. Nie trzeba wcale skomplikowanych wzorów – intuicja i doświadczenie życiowe podpowiadają, że im wyższa temperatura grzejnika, tym może być on mniejszy.

Tradycyjne instalacje grzewcze z klasycznymi grzejnikami projektowano przy założeniu, że kocioł grzewczy będzie dostarczał wodę o temperaturze ok. 70°C. Już zmniejszenie jej do 55°C (tak jest np. w przypadku instalacji z gazowymi kotłami kondensacyjnymi) powoduje konieczność ponad 1,5-krotnego powiększenia powierzchni grzejników. Zmniejszenie temperatury zasilania do 40°C oznacza zaś, że potrzebne byłyby grzejniki ponad trzy razy większe.

Wniosek jest oczywisty: ponieważ powierzchnia podłogi jest zwykle wielokrotnie większa, niż grzejnika o akceptowalnej wielkości, w systemie z pompą ciepła o wiele lepszym rozwiązaniem jest zastosowanie ogrzewania podłogowego, ewentualnie innego ogrzewania płaszczyznowego, czyli ściennego lub sufitowego.

– To chyba żaden problem w nowo budowanym domu?

– Tak, ale już na etapie projektowania konieczne jest uwzględnienie faktu, że będzie on ogrzewany podłogowo. Podłogówka ma bowiem pewne ograniczenia. Jeśli temperatura powietrza w pomieszczeniu to 20°C, moc grzewcza podłogi rozgrzanej do 29°C (taką temperaturę ze względów zdrowotnych dopuszczają normy) sięga 100 W/m2. Jednak moc cieplna podłogi o temperaturze 25°C wynosi już tylko ok. 50 W/m2, a zmniejszenie temperatury do 22°C powoduje, że spada ona do zaledwie 19 W/m2.

Wynika z tego, że planując ogrzewanie domu wyłącznie (czy niemal wyłącznie) pompą ciepła, należy zadbać o bardzo dobrą termoizolację, w przeciwnym wypadku sama podłogówka może podczas dużych mrozów być niewystarczająco efektywna i trzeba będzie dogrzewać się przy użyciu grzejników czy np. kominka. Proszę zwrócić uwagę – po raz drugi wracamy do roli dobrej termoizolacji, choć tym razem nie chodzi o obniżanie mocy pompy, a o wymagania ogrzewania podłogowego.

W nowym domu wykonanie ogrzewania podłogowego to nie problem. Projektant musi po prostu uwzględnić zwiększenie grubości podłogi.
W nowym domu wykonanie ogrzewania podłogowego to nie problem. Projektant musi po prostu uwzględnić zwiększenie grubości podłogi. fot. LAFARGE

Warto jeszcze dodać, że w przypadku domu projektowanego od początku z myślą o pompie ciepła, wskazane jest zawczasu przemyśleć sposób ogrzewania pomieszczeń, w których użyteczna powierzchnia podłogi jest tak mała, że ogrzewanie podłogowe nie da rady.

Na przykład w łazience, gdzie podłoga jest na ogół przesłonięta przez wannę, brodzik, meble itd., lepiej przewidzieć grzejnik, który może być nawet zasilany wodą z podłogówki, lecz musi być odpowiednio duży. Alternatywą jest, oczywiście, wykonanie ogrzewania sufitowego bądź ściennego.

– Czy podłogówkę, która ma współpracować z pompą ciepła wykonuje się w jakiś specjalny sposób?

– Generalnie, każde przyzwoicie wykonane ogrzewanie podłogowe będzie z pompą współpracować dobrze. Ale w przypadku budowy nowego domu, warto pójść o krok dalej. Projektant oraz instalator powinni wykonać podłogówkę tak, by już woda grzewcza o temperaturze w granicach 35–40°C spełniała swoje zadanie przy największych mrozach.

Wskazane jest w takiej sytuacji zmniejszenie odstępu między rurami grzewczymi do ok. 10 cm (co w konsekwencji oznacza wydłużenie poszczególnych pętli albo konieczność podzielenia ich na mniejsze sekcje), a także zagwarantowanie odpowiednio dużego przepływu wody grzewczej, np. przez zwiększenie średnicy rur. W rezultacie w istotnym stopniu wzrosną koszty materiałowe, jednak te wydatki szybko zwrócą się z nawiązką.

Redakcja BD
fot. otwierająca: Nibe-Biawar

aktualizacja: 2017-03-10
Materiały dodatkowe

Dodaj komentarz

Zobacz też:

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Logatherm WLW - nowe powietrzne pompy ciepła Buderus
Logatherm WLW - nowe powietrzne pompy ciepła Buderus Pompy ciepła Logatherm WLW196i AR zapewniają efektywne ogrzewanie poprzez wykorzystanie naturalnego źródła energii: ciepła z naszego otoczenia. ...
Nowa pompa ciepła solanka-woda Logatherm WSW196iT marki  Buderus
Nowa pompa ciepła solanka-woda Logatherm WSW196iT marki Buderus Innowacyjna pompa ciepła solanka-woda Buderus Logatherm WSW196iT zapewni wysoki komfort w zakresie ogrzewania i ciepłej wody w domach jedno- ...
Promocja Szwedzka Dotacja do systemów NIBE
Promocja Szwedzka Dotacja do systemów NIBE Do 15 grudnia 2017 r. dostępna jest "Szwedzka dotacja do systemów NIBE", przeznaczona dla końcowych użytkowników, którzy dokonają zakupu ...
Najbardziej znane marki
Pompy ciepła - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
  • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
  • porady budowlane,
  • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
  • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
    w pełnej wersji.

Czas na wnętrze