Budujemy Dom
Instalacje / Pompy ciepła / Artykuły

Powietrzna pompa ciepła i kocioł gazowy za 35 000 zł

Syn i synowa chcieli mieć w nowym domu nowoczesne i tanie w eksploatacji instalacje, a ja jako projektant instalacji grzewczych z pompami ciepła, mogłem im w tym pomóc. Zaproponowałem im system biwalentny, z powietrzną pompą i kotłem na gaz - mówi Henryk, Czytelnik Budujemy Dom, który instalację z powietrzną pompą ciepła i kotłem na gaz zaprojektował dla syna w 2014 r.

Powietrzna pompa ciepła i kocioł gazowy za 35 000 zł

Dom: dwukondygnacyjny; pow. 240 m2. Wentylacja grawitacyjna.

 

Pompa ciepła:

 • typu powietrze/woda, pracuje w układzie z kotłem na gaz z sieci oraz ogniwami fotowoltaicznymi o mocy zainstalowanej 5 kW. Moc grzewcza 14 kW i COP = 3–4. 
 • źródło górne – niskotemperaturowe grzejniki i 2 klimakonwektory.

Decyzja: syn i synowa chcieli mieć w nowym domu nowoczesne i tanie w eksploatacji instalacje, a ja jako projektant instalacji grzewczych z pompami ciepła, mogłem im w tym pomóc. Ponieważ prosili o połączenie ogrzewania z funkcją chłodzenia, zaś gaz szczęśliwie biegnie wzdłuż ich ulicy, zaproponowałem im system biwalentny, z powietrzną pompą i kotłem na gaz.

 

Funkcje grzewcze podzieliłem między urządzeniami tak, że powyżej temperatury zewnętrznej 5°C pompa ciepła ogrzewa dom, ewentualnie chłodzi wnętrza. Natomiast poniżej tej temperatury, kiedy sprawność pompy radykalnie spada, automatyka samoczynnie przełącza grzanie na kocioł gazowy. Kocioł przygotowuje przez cały rok c.w.u. Do instalacji grzewczej włączyłem grzejniki niskotemperaturowe i 2 klimakonwektory. Ogniwa fotowoltaiczne produkują prąd m.in. na potrzeby chłodzenia pomieszczeń.

Inwerter zewnętrzny
Inwerter zewnętrzny ulokowano przy gospodarczej części budynku, bo szumi

Powietrzna pompa ciepła i kocioł gazowy - rady i przestrogi:

 • Przemyślenie i zaprojektowanie układu z pompą ciepła zajęło mi 2 dni. Z parametrów technicznych pompy wynika, że powyżej temperatury zewnętrznej 5°C moc i współczynnik COP są najlepsze, dlatego właśnie taki punkt biwalencji zadałem na sterowniku w domu dzieci. Ale, oczywiście, mogą go zmienić. Poniżej tej temperatury taniej wychodzi ogrzewanie gazem, więc kierowałem się prostym rachunkiem ekonomicznym.

   

  Tak zaprogramowałem system grzewczy, żeby pompa ciepła włączała się również poniżej -17°C i wtedy, w funkcji pogodowej, podgrzewa wodę w układzie grzewczym na zasadzie – im chłodniejsze powietrze, tym cieplejsza woda. Ciepła woda dociera do grzejników, ale też do obu klimakonwektorów, które można wykorzystywać w zimie jako dodatkowe górne źródło ciepła. Można je regulować pilotami.

   

  Właśnie dlatego, że zastosowałem fan-coile, nie zaprojektowałem podłogówki, tylko odpowiednio przewymiarowane grzejniki. Każdy grzejnik ma własny zawór termostatyczny.

   

 • Wodę użytkową podgrzewa kocioł gazowy, ponieważ pompa ciepła nieefektywnie pracuje przy wysokiej temperaturze czynnika roboczego. Włączy się ona w razie awarii kotła. Tak obliczyłem moc pompy ciepła, żeby ogrzała wówczas cały duży dom do 20°C przy temperaturze zewnętrznej -15°C.
Wyloty klimakonwektora
Wyloty klimakonwektora (na piętrze obsługuje 3 pokoje i hol).

Powietrzna pompa ciepła i kocioł gazowy - koszt:

 • instalacja z pompą ciepła i kotłem gazowym 35 000 zł,
 • instalacja z klimakonwektorami 9000 zł.

Lilianna Jampolska
Na zdjęciu otwierającym: Armatura instalacyjna przy obu urządzeniach grzewczych

aktualizacja: 2016-10-18

Dodaj komentarz

Zdaniem naszych Czytelników

4 minuty temu, aaaa napisał: ale.... ......znowu muszę napisać - kto bogatemu zabroni....;) To prawda, ale to bogaci stoją za postępem Świata - zawsze tak było i tak będzie Pomijając koszta, to takie rozwiązanie wpisuje się w ideę domu autonomicznego ...

bajbaga

27 Sty 2017, 09:40

ale.... 1.PC wysokotemperaturowe (HT) to trochę inna półka cenowa....wiem, bo robiłem rozeznanie cenowe pod kątem wymiany pieca na PC w domu rodziców. No ale zostawmy temat PC HT, bo do pędzenia  przewymiarowanych grzejników PC LT wystarczy.  A tematu podłogówki nie chciałbym ...

aaaa

27 Sty 2017, 09:26

Moim skromnym zdaniem pomysł nie do końca głupi Zakładam, że blackout może się zdarzyć np zimą po oblodzeniu sieci, prąd pada PC nie pójdzie. Teoria: Mam nowoczesną chałupę, którą można ogrzać niewielkim nakładem GJ, piecyk gazowy w cenie 2200PLN, do tego bateria ...

aru

27 Sty 2017, 09:21

Pokaż wszystkie komentarze Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl
Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Inteligentny System Grzewczy NIBE - 100% energii odnawialnej
Inteligentny System Grzewczy NIBE - 100% energii odnawialnej Inteligentny system NIBE, składa się powietrznej pompy ciepła NIBE SPLIT, rekuperatora NIBE ERS i zestawu fotowoltaicznego NIBE PV i jest ...
Inteligentny System Grzewczy NIBE nagrodzony ZŁOTY MEDALEM MTP 2018 w Poznaniu
Inteligentny System Grzewczy NIBE nagrodzony ZŁOTY MEDALEM MTP 2018 w Poznaniu Inteligentny system grzewczy NIBE, składa się powietrznej pompy ciepła NIBE SPLIT, rekuperatora NIBE ERS i zestawu fotowoltaicznego NIBE PV ...
Logatherm WLW - nowe powietrzne pompy ciepła Buderus
Logatherm WLW - nowe powietrzne pompy ciepła Buderus Pompy ciepła Logatherm WLW196i AR zapewniają efektywne ogrzewanie poprzez wykorzystanie naturalnego źródła energii: ciepła z naszego otoczenia. ...

Jaka jest wyższość pompy ciepła nad innymi systemami grzewczymi?

Odpowiedź eksperta: Pompa ciepła jest jednym z najbardziej efektywnych urządzeń do ogrzewania budynków. Przy bardzo niskich kosztach eksploatacyjnych posiada możliwość wyprodukowania ciepłej wody do ogrzewania powierzchni mieszkalnej i podgrzania ciepłej wody użytkowej. Urządzenie działa w pełni automatycznie i nie wymaga stałej obsługi oraz nadzoru. Ale to nie wszystkie możliwości jakie oferuje ten produkt.

topowe produkty

Pompa ciepła, rekuperator czy fotowoltaika? A może wszystko razem? Ogrzej dom minimalnym kosztem

Pompa ciepła, rekuperator czy fotowoltaika? A może wszystko razem? NIBE dzieli się swoim rozwiązaniem, które pozwoli ogrzać dom minimalnym kosztem.
Najbardziej znane marki
Pompy ciepła - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
 • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
 • porady budowlane,
 • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
 • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
  w pełnej wersji.

Czas na wnętrze