Odradzam łącznie pompy ciepła z kominkiem z płaszczem wodnym

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Odradzam łącznie pompy ciepła z kominkiem z płaszczem wodnym

Konfigurując dzisiaj mój system grzewczy, nie powtórzyłbym połączenia pompy z kominkiem z płaszczem... - mówi Mariusz, z którym cztery lata wcześniej przeprowadziliśmy wywiad. Wówczas wypowiadał się pozytywnie o tym rozwiązaniu grzewczym.

Dom: parterowy, pow. 145 m2. Wentylacja mechaniczna z rekuperatorem.

Pompa ciepła: niskotemperaturowa, działająca w systemie powietrze/woda; moc 9 kW. Źródło górne - 100% wodne ogrzewanie podłogowe i grzejniki w łazienkach.

Decyzja: aby ogrzać dom i c.w.u., miałem do wyboru kocioł na groszek lub na gaz płynny, albo pompę ciepła. Wybrałem pompę, ale w tamtym momencie powietrzna kosztowała 16 000 zł, gruntowe były trzykrotnie droższe. Zdecydowałem się na tańsze powietrzne urządzenie i dodatkowo kominek z płaszczem wodnym, żeby w nim palić przy najniższej temperaturze.

Wiedziałem, że włączenie ich w jedną wodną instalację grzewczą będzie trudne, bo jedno jest niskotemperaturowym źródłem ciepła, a drugie wysokotemperaturowym. Dlatego poprosiłem dobrego specjalistę o projekt instalacji.

Wiszący model pompy powietrznej podgrzewa również wodę w buforze o poj. 500 l
Wiszący model pompy powietrznej podgrzewa również wodę w buforze o poj. 500 l.

Pompa ciepła i kominek z płaszczem wodnym - rady i przestrogi:

  • Pompa ciepła nie lubi, gdy na powrocie pojawia się temperatura ok. 60°C, a tak się działo, kiedy paliłem w kominku. Wtedy wchodziła w tryb błędu. Opanowaliśmy z projektantem ten problem, przez dodanie regulatorów temperatury i odpowiednie ustawienia. Konfigurując dzisiaj mój system grzewczy, nie powtórzyłbym połączenia pompy z kominkiem z płaszczem, bo zaprojektowanie i zautomatyzowanie takiego układu jest trudne i drogie. Natomiast 6 lat temu było tańsze od pomp gruntowych. Teraz wybrałbym gruntową z pionowymi kolektorami - to system efektywny i tani w eksploatacji, a jego cena spadła o połowę.
  • Moja pompa jest na tyle sprawna, że przez całą zeszłą zimę nie paliłem w kominku. Kiedy wyjeżdżam z rodziną na zimowe wakacje, mogę przy każdej pogodzie pozostawić ogrzewanie tylko nią. Z racji tego, że używam kominka z płaszczem, w układzie mam bufor c.w.u. o poj. 500 l. Kiedy nie pracuje kominek, wodę w nim musi podgrzewać sama pompa, więc czas jej pracy ustawiłem na godziny dzienne, bo wtedy powietrze na zewnątrz jest najcieplejsze. Na regulatorze zadaję temperaturę 45°C. W czasie palenia w kominku podnoszę ją do 55°C. Dla wody w instalacji grzewczej ustalam 40°C. Pompa ma funkcję chłodzenia. U mnie działa z wentylacją mechaniczną z rekuperatorem. Podpiąłem ją do nagrzewnicy w rekuperatorze, więc w zimie powietrze jest wstępnie podgrzewane przez wodę w nagrzewnicy. Latem włączam tryb chłodzenia i wtedy powietrze schładza się o 3-4°C i mechanicznie rozprowadzane jest po domu.

Koszty instalacji pompy ciepła:

  • pompa z buforem i oprzyrządowaniem - 28 000 zł; 
  • eksploatacja - prąd 500 zł/m-c.
Wywiad z Mariuszem z 2013 roku: Kominek z płaszczem wodnym wspomaga pompę ciepła

Redaktor: Lilianna Jampolska
Na zdjęciu otwierającym: Moduł zewnętrzny zamontowano na garażu, oddalonym od domu, żeby nie było słychać jego pracy

Zdaniem naszych Czytelników

22 Dec 2023, 17:49

Komentarz dodany przez Jacek: Mam kominek z płaszem wodnym do tego gaz i pompa ciepla wszystko wpiete w jeden bufor kombinowany 380/120 działa super w automacie rozłancza mi kominek gaz i pompe ciepła. Ogrzewanie podłogowe.

Gość Alleswisser

01 Feb 2022, 12:17

A co z zaworami zwrotnymi

Gość

25 Jul 2020, 20:24

Powinieneś zwolnić goscia od automatyki. Pompa i kominek bedą się kochac i miziać jesli napiszesz im właściwe dyrektywy.

04 Sep 2018, 14:40

kominek do pompy ciepła to tylko jako awaryjne źródło ogrzewania. Więc najprostsza konstrukcja lub koza. Żadnych płaszczów wodny - to to tylko podraża koszty, a doświadczenia wielu ludzi (nawet tych którzy mają to zrobione dobrze!) są takie, że po początkowej fascynacji przestaje ...

Gość PC serwis

04 Sep 2018, 14:14

Błędy projektowe lub wykonawcze są przyczyną a pompa ciepła + kominek. Mam wykonanych wiele instalacji pomp ciepła współpracującej z kominkiem i nie ma problemów. Głoszenie opinii, że pompa ciepła nie może współpracować z kominkiem trąci amatorszczyzną i wprowadza w błąd ...

Z tekstu wynika, że chodziło raczej o wspomaganie pompy przy bardzo niskich temperaturach. Nie każda pompa powietrze/woda jest wówczas w stanie zapewnić wymaganą moc cieplną. A poza tym koszt ciepła z pompy rośnie (spada COP).

28 Feb 2017, 12:10

ąąąą 58 minut temu, Budujemy Dom - porady budowlane i instalacyjne napisał:  Połączenie pompy ciepła z kominkiem z płaszczem jak najbardziej da się zrobić dobrze. Prawdopodobnie projektant tamtej instalacji nie bardzo miał wcześniej kontakt z takimi układami. Możliwe ...

 Połączenie pompy ciepła z kominkiem z płaszczem jak najbardziej da się zrobić dobrze. Prawdopodobnie projektant tamtej instalacji nie bardzo miał wcześniej kontakt z takimi układami. Natomiast jeżeli chodzi o połączenie kominka i rekuperatora, domyślam się, że chodzi ...

Gość Malik Radoslaw

27 Feb 2017, 21:15

a nie lepiej było podpiąć płaszcz wodny z kominka do rekuperatora ? i mieć swego rodzaju szybsze nagrzanie powietrza ? z góry przepraszam za skrót myślowy

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
Pokaż wszystkie komentarze

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Zobacz inne artykuły
Zarządzanie produkcją ciepłej wody użytkowej - pompy ciepła NIBE
Zarządzanie produkcją ciepłej wody użytkowej - pompy ciepła NIBE
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!