Budujemy Dom

Dla gruntowej pompy ciepła kupiliśmy ten dom

Artykuł na: 4-5 minut

Głównie ze względu na wyposażenie w gruntową pompę ciepła postanowiliśmy kupić ten dom. Natomiast trochę się zdziwiliśmy, że w budynku nie ma podłogówki, tylko same grzejniki. Właściciel zapewniał, że ogrzewanie domu i wody od początku funkcjonuje bez zarzutu - mówią Kamila i Marcin, Czytelnicy Budujemy Dom, którzy gruntową pompę ciepła użytkują od 2011 r.

Dla gruntowej pompy ciepła kupiliśmy ten dom

Dom: dwukondygnacyjny, pow. 170 m2. Wentylacja grawitacyjna.

 

Działka: grunt gliniasty, pow. 1100 m2.

 

Pompa ciepła:

  • Gruntowa, system solanka/woda; moc 10,35 kW. 
  • Źródło dolne – 4 kolektory pionowe o gł. 50 m. 
  • Źródło górne – przewymiarowane grzejniki na ścianach.

Decyzja: głównie ze względu na wyposażenie w gruntową pompę ciepła postanowiliśmy kupić ten dom. Na tym osiedlu oglądaliśmy jeszcze dwa inne, ale ogrzewano je drogim gazem płynnym, to je zdyskwalifikowało. Na początku rzuciliśmy się do czytania o pompach ciepła. Po lekturze bardzo się nam podobało, że dolne źródło tworzą pionowe kolektory. Poprzedni właściciel, który zamontował tę całą instalację w 2006 r., poinformował nas, że wybrał je ze względu na małą powierzchnię działki i sprzyjające warunki glebowe. Poznał je, bo zostały wykonane próbne odwierty.

 

Natomiast trochę się zdziwiliśmy, że w budynku nie ma podłogówki, tylko same grzejniki. Właściciel zapewniał, że ogrzewanie domu i wody od początku funkcjonuje bez zarzutu. Przekazał nam wszystkie papiery dotyczące instalacji i wskazał montera, który ją zakładał i się nią opiekuje. Oczywiście, przed zakupem domu zapytaliśmy go, jak pracowała wcześniej. Powiedział, że absolutnie bezawaryjnie i zawsze utrzymywała komfort cieplny w budynku. Oprócz pompy ciepła w instalacji grzewczej zastaliśmy jeszcze zasobnik c.w.u. o poj. 300 l i kocioł elektryczny.

W instalacji znajduje się zasobnik c.w.u. o poj. 300 l i kocioł elektryczny
W instalacji znajduje się zasobnik c.w.u. o poj. 300 l i kocioł elektryczny

Gruntowa pompa ciepła - rady i przestrogi:

Kocioł elektryczny wykorzystujemy sporadycznie. Dwa razy w roku uruchamiamy go i mocno podgrzewamy wodę w instalacji w celu zlikwidowania bakterii z rodzaju Legionella. Mamy troje dzieci, więc przydaje się nam, kiedy nagle spiętrzają się kąpiele w łazienkach. Pompa ciepła jest rewelacyjna, nie mamy z nią żadnego kłopotu. Żałujemy jedynie, że nie chłodzi pomieszczeń. Tylko raz przestała działać. Wysłaliśmy zdjęcie procesorów do serwisanta, na którym stwierdził, że wyskoczył bezpiecznik i telefonicznie pokierował naprawą. Awaria była wynikiem zmian napięcia w sieci elektrycznej.

Chłodzenie - uboczne zastosowanie powietrznej pompy ciepła Przeczytaj także: Chłodzenie - uboczne zastosowanie powietrznej pompy ciepła

W listopadzie 2016 r. pierwszy raz musiał zrobić przy pompie coś poważniejszego. Zauważyliśmy wyciek glikolu, bo pękła przy niej rurka. Spodziewaliśmy się drogiej naprawy, tymczasem rurka, uzupełnienie glikolu i usługa kosztowały 400 zł. Monter odłączył też wtedy od instalacji regulator pokojowy, zalecając ustawienie temperatury na regulatorze na urządzeniu oraz termostatami na grzejnikach. I chyba rzeczywiście teraz jest lepiej. W pomieszczeniach utrzymujemy temperaturę powietrza 21°C, a dla c.w.u. zadajemy 40°C. Podczas mrozów urządzenie częściej się włącza, ale nie hałasuje.

 

Kiedy brakuje prądu, palimy w kominku z grawitacyjnym rozprowadzaniem ciepła i już kilka razy uratował w zimie sytuacje. Wolimy rozłożyć opłaty za prąd i co miesiąc płacić tyle samo. Planujemy budowę nowego domu i absolutnie nie ma innej opcji grzewczej – znowu musi to być pompa!

Gruntowa pompa ciepła - koszty:

  • budowa – 67 500 zł; 
  • eksploatacja – rocznie prąd dla całego budynku 6000 zł (500 zł miesięcznie), okresowy przegląd urządzeń w kotłowni 100 zł.

Lilianna Jampolska
Na zdjęciu otwierającym: Regulator na pompie

aktualizacja: 2017-01-27

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
 
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Jesienne nowości w ofercie De Dietrich!
Jesienne nowości w ofercie De Dietrich! Tegoroczna jesień to wyjątkowo pracowity okres dla firmy De Dietrich Technika Grzewcza. W ofercie znalazły się aż trzy nowe urządzenia: ...
Podwójna dotacja na powietrzne pompy ciepła
Podwójna dotacja na powietrzne pompy ciepła Od września do listopada 2018 r. można się ubiegać o Szwedzką Dotację na powietrzny system NIBE. Dotacja obejmuje 150 sztuk powietrznych ...
Pompy ciepła powietrze/woda z serii Dual LWD - zakres mocy 5-9 kw
Pompy ciepła powietrze/woda z serii Dual LWD - zakres mocy 5-9 kw Ogrzewanie, chłodzenie i przygotowywanie ciepłej wody użytkowej - seria alira LWD to niezawodne i efektywne rozwiązanie. Modele z rewersem ...

Jak doprowadzić powietrze do pompy ciepła?

Jak najlepiej doprowadzić powietrze do pompy ciepła? Czy kolektor poziomy można zastosować pod budynkiem w warstwie piasku stabilizowanego pod posadzką parteru? Doprowadzenie powietrza z czerpni tuż przy budynku. 

polecane produkty i technologie

Efektywne ogrzewanie z pomocą natury. Nowe powietrzne pompy ciepła w ofercie marki Buderus

Pompy ciepła Logatherm WLW zapewniają efektywne ogrzewanie poprzez wykorzystanie naturalnego źródła energii - ciepła z naszego otoczenia. Wysoka efektywność i nowoczesny wygląd to główne zalety nowych pomp ciepła marki Buderus.
Najbardziej znane marki
Pompy ciepła - ranking rozpoznawalności firm i produktów

Budujemy Dom 10/2018

Tematem tego numeru jest budowa domu dla alergika. Spełniając kilka warunków można znacznie ulżyć tym mieszkańcom nowego domu, którzy borykają...

Tylko 9,95 zł

Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".