Budujemy Dom
Instalacje / Pompy ciepła / Artykuły

Dla gruntowej pompy ciepła kupiliśmy ten dom

Głównie ze względu na wyposażenie w gruntową pompę ciepła postanowiliśmy kupić ten dom. Natomiast trochę się zdziwiliśmy, że w budynku nie ma podłogówki, tylko same grzejniki. Właściciel zapewniał, że ogrzewanie domu i wody od początku funkcjonuje bez zarzutu - mówią Kamila i Marcin, Czytelnicy Budujemy Dom, którzy gruntową pompę ciepła użytkują od 2011 r.

Dla gruntowej pompy ciepła kupiliśmy ten dom

Dom: dwukondygnacyjny, pow. 170 m2. Wentylacja grawitacyjna.

 

Działka: grunt gliniasty, pow. 1100 m2.

 

Pompa ciepła:

 • Gruntowa, system solanka/woda; moc 10,35 kW. 
 • Źródło dolne – 4 kolektory pionowe o gł. 50 m. 
 • Źródło górne – przewymiarowane grzejniki na ścianach.

Decyzja: głównie ze względu na wyposażenie w gruntową pompę ciepła postanowiliśmy kupić ten dom. Na tym osiedlu oglądaliśmy jeszcze dwa inne, ale ogrzewano je drogim gazem płynnym, to je zdyskwalifikowało. Na początku rzuciliśmy się do czytania o pompach ciepła. Po lekturze bardzo się nam podobało, że dolne źródło tworzą pionowe kolektory. Poprzedni właściciel, który zamontował tę całą instalację w 2006 r., poinformował nas, że wybrał je ze względu na małą powierzchnię działki i sprzyjające warunki glebowe. Poznał je, bo zostały wykonane próbne odwierty.

 

Natomiast trochę się zdziwiliśmy, że w budynku nie ma podłogówki, tylko same grzejniki. Właściciel zapewniał, że ogrzewanie domu i wody od początku funkcjonuje bez zarzutu. Przekazał nam wszystkie papiery dotyczące instalacji i wskazał montera, który ją zakładał i się nią opiekuje. Oczywiście, przed zakupem domu zapytaliśmy go, jak pracowała wcześniej. Powiedział, że absolutnie bezawaryjnie i zawsze utrzymywała komfort cieplny w budynku. Oprócz pompy ciepła w instalacji grzewczej zastaliśmy jeszcze zasobnik c.w.u. o poj. 300 l i kocioł elektryczny.

W instalacji znajduje się zasobnik c.w.u. o poj. 300 l i kocioł elektryczny
W instalacji znajduje się zasobnik c.w.u. o poj. 300 l i kocioł elektryczny

Gruntowa pompa ciepła - rady i przestrogi:

Kocioł elektryczny wykorzystujemy sporadycznie. Dwa razy w roku uruchamiamy go i mocno podgrzewamy wodę w instalacji w celu zlikwidowania bakterii z rodzaju Legionella. Mamy troje dzieci, więc przydaje się nam, kiedy nagle spiętrzają się kąpiele w łazienkach. Pompa ciepła jest rewelacyjna, nie mamy z nią żadnego kłopotu. Żałujemy jedynie, że nie chłodzi pomieszczeń. Tylko raz przestała działać. Wysłaliśmy zdjęcie procesorów do serwisanta, na którym stwierdził, że wyskoczył bezpiecznik i telefonicznie pokierował naprawą. Awaria była wynikiem zmian napięcia w sieci elektrycznej.

Chłodzenie - uboczne zastosowanie powietrznej pompy ciepła Przeczytaj także: Chłodzenie - uboczne zastosowanie powietrznej pompy ciepła

W listopadzie 2016 r. pierwszy raz musiał zrobić przy pompie coś poważniejszego. Zauważyliśmy wyciek glikolu, bo pękła przy niej rurka. Spodziewaliśmy się drogiej naprawy, tymczasem rurka, uzupełnienie glikolu i usługa kosztowały 400 zł. Monter odłączył też wtedy od instalacji regulator pokojowy, zalecając ustawienie temperatury na regulatorze na urządzeniu oraz termostatami na grzejnikach. I chyba rzeczywiście teraz jest lepiej. W pomieszczeniach utrzymujemy temperaturę powietrza 21°C, a dla c.w.u. zadajemy 40°C. Podczas mrozów urządzenie częściej się włącza, ale nie hałasuje.

 

Kiedy brakuje prądu, palimy w kominku z grawitacyjnym rozprowadzaniem ciepła i już kilka razy uratował w zimie sytuacje. Wolimy rozłożyć opłaty za prąd i co miesiąc płacić tyle samo. Planujemy budowę nowego domu i absolutnie nie ma innej opcji grzewczej – znowu musi to być pompa!

Gruntowa pompa ciepła - koszty:

 • budowa – 67 500 zł; 
 • eksploatacja – rocznie prąd dla całego budynku 6000 zł (500 zł miesięcznie), okresowy przegląd urządzeń w kotłowni 100 zł.

Lilianna Jampolska
Na zdjęciu otwierającym: Regulator na pompie

aktualizacja: 2017-01-27

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Inteligentny System Grzewczy NIBE - 100% energii odnawialnej
Inteligentny System Grzewczy NIBE - 100% energii odnawialnej Inteligentny system NIBE, składa się powietrznej pompy ciepła NIBE SPLIT, rekuperatora NIBE ERS i zestawu fotowoltaicznego NIBE PV i jest ...
Inteligentny System Grzewczy NIBE nagrodzony ZŁOTY MEDALEM MTP 2018 w Poznaniu
Inteligentny System Grzewczy NIBE nagrodzony ZŁOTY MEDALEM MTP 2018 w Poznaniu Inteligentny system grzewczy NIBE, składa się powietrznej pompy ciepła NIBE SPLIT, rekuperatora NIBE ERS i zestawu fotowoltaicznego NIBE PV ...
Logatherm WLW - nowe powietrzne pompy ciepła Buderus
Logatherm WLW - nowe powietrzne pompy ciepła Buderus Pompy ciepła Logatherm WLW196i AR zapewniają efektywne ogrzewanie poprzez wykorzystanie naturalnego źródła energii: ciepła z naszego otoczenia. ...

Gruntowa pompa ciepła jest wygodna, oszczędna, czysta i niezawodna

System grzewczy, choć był drogi na etapie budowy, sprawdza się fantastycznie. Z nim jest wygodnie, oszczędnie, czysto, niezawodnie. Już się zamortyzował - mówi Aneta, Czytelniczka Budujemy Dom, która gruntową pompę ciepła użytkuje od 2006 r.

topowe produkty

Efektywne ogrzewanie z pomocą natury. Nowe powietrzne pompy ciepła w ofercie marki Buderus

Pompy ciepła Logatherm WLW zapewniają efektywne ogrzewanie poprzez wykorzystanie naturalnego źródła energii - ciepła z naszego otoczenia. Wysoka efektywność i nowoczesny wygląd to główne zalety nowych pomp ciepła marki Buderus.
Najbardziej znane marki
Pompy ciepła - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
 • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
 • porady budowlane,
 • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
 • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
  w pełnej wersji.

Czas na wnętrze