Budujemy Dom

Dla gruntowej pompy ciepła kupiliśmy ten dom

Artykuł na: 4-5 minut

Głównie ze względu na wyposażenie w gruntową pompę ciepła postanowiliśmy kupić ten dom. Natomiast trochę się zdziwiliśmy, że w budynku nie ma podłogówki, tylko same grzejniki. Właściciel zapewniał, że ogrzewanie domu i wody od początku funkcjonuje bez zarzutu - mówią Kamila i Marcin, Czytelnicy Budujemy Dom, którzy gruntową pompę ciepła użytkują od 2011 r.

Dla gruntowej pompy ciepła kupiliśmy ten dom

Dom: dwukondygnacyjny, pow. 170 m2. Wentylacja grawitacyjna.

 

Działka: grunt gliniasty, pow. 1100 m2.

 

Pompa ciepła:

 • Gruntowa, system solanka/woda; moc 10,35 kW. 
 • Źródło dolne – 4 kolektory pionowe o gł. 50 m. 
 • Źródło górne – przewymiarowane grzejniki na ścianach.

Decyzja: głównie ze względu na wyposażenie w gruntową pompę ciepła postanowiliśmy kupić ten dom. Na tym osiedlu oglądaliśmy jeszcze dwa inne, ale ogrzewano je drogim gazem płynnym, to je zdyskwalifikowało. Na początku rzuciliśmy się do czytania o pompach ciepła. Po lekturze bardzo się nam podobało, że dolne źródło tworzą pionowe kolektory. Poprzedni właściciel, który zamontował tę całą instalację w 2006 r., poinformował nas, że wybrał je ze względu na małą powierzchnię działki i sprzyjające warunki glebowe. Poznał je, bo zostały wykonane próbne odwierty.

 

Natomiast trochę się zdziwiliśmy, że w budynku nie ma podłogówki, tylko same grzejniki. Właściciel zapewniał, że ogrzewanie domu i wody od początku funkcjonuje bez zarzutu. Przekazał nam wszystkie papiery dotyczące instalacji i wskazał montera, który ją zakładał i się nią opiekuje. Oczywiście, przed zakupem domu zapytaliśmy go, jak pracowała wcześniej. Powiedział, że absolutnie bezawaryjnie i zawsze utrzymywała komfort cieplny w budynku. Oprócz pompy ciepła w instalacji grzewczej zastaliśmy jeszcze zasobnik c.w.u. o poj. 300 l i kocioł elektryczny.

W instalacji znajduje się zasobnik c.w.u. o poj. 300 l i kocioł elektryczny
W instalacji znajduje się zasobnik c.w.u. o poj. 300 l i kocioł elektryczny

Gruntowa pompa ciepła - rady i przestrogi:

Kocioł elektryczny wykorzystujemy sporadycznie. Dwa razy w roku uruchamiamy go i mocno podgrzewamy wodę w instalacji w celu zlikwidowania bakterii z rodzaju Legionella. Mamy troje dzieci, więc przydaje się nam, kiedy nagle spiętrzają się kąpiele w łazienkach. Pompa ciepła jest rewelacyjna, nie mamy z nią żadnego kłopotu. Żałujemy jedynie, że nie chłodzi pomieszczeń. Tylko raz przestała działać. Wysłaliśmy zdjęcie procesorów do serwisanta, na którym stwierdził, że wyskoczył bezpiecznik i telefonicznie pokierował naprawą. Awaria była wynikiem zmian napięcia w sieci elektrycznej.

Chłodzenie - uboczne zastosowanie powietrznej pompy ciepła Przeczytaj także: Chłodzenie - uboczne zastosowanie powietrznej pompy ciepła

W listopadzie 2016 r. pierwszy raz musiał zrobić przy pompie coś poważniejszego. Zauważyliśmy wyciek glikolu, bo pękła przy niej rurka. Spodziewaliśmy się drogiej naprawy, tymczasem rurka, uzupełnienie glikolu i usługa kosztowały 400 zł. Monter odłączył też wtedy od instalacji regulator pokojowy, zalecając ustawienie temperatury na regulatorze na urządzeniu oraz termostatami na grzejnikach. I chyba rzeczywiście teraz jest lepiej. W pomieszczeniach utrzymujemy temperaturę powietrza 21°C, a dla c.w.u. zadajemy 40°C. Podczas mrozów urządzenie częściej się włącza, ale nie hałasuje.

 

Kiedy brakuje prądu, palimy w kominku z grawitacyjnym rozprowadzaniem ciepła i już kilka razy uratował w zimie sytuacje. Wolimy rozłożyć opłaty za prąd i co miesiąc płacić tyle samo. Planujemy budowę nowego domu i absolutnie nie ma innej opcji grzewczej – znowu musi to być pompa!

Gruntowa pompa ciepła - koszty:

 • budowa – 67 500 zł; 
 • eksploatacja – rocznie prąd dla całego budynku 6000 zł (500 zł miesięcznie), okresowy przegląd urządzeń w kotłowni 100 zł.

Lilianna Jampolska
Na zdjęciu otwierającym: Regulator na pompie

aktualizacja: 2017-01-27

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
 
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Gruntowa pompa ciepła Bosch Compress 6000 LW z kompaktową obudową i zasobnikiem
Gruntowa pompa ciepła Bosch Compress 6000 LW z kompaktową obudową i zasobnikiem Kompaktowa obudowa, nowoczesne sprężarki i wbudowane pompy o najwyższej sprawności - to wszystko sprawia, że gruntowa pompa ciepła Bosch ...
Marka Roku 2018 w kategorii pompy ciepła dla Viessmann
Marka Roku 2018 w kategorii pompy ciepła dla Viessmann Rozdano nagrody Budowlana Marka Roku 2018. Firma Viessmann, kolejny rok z rzędu, znalazła się w gronie laureatów projektu. Jury wręczyło ...
Statuetka Złotego Instalatora w rękach STIEBEL ELTRON
Statuetka Złotego Instalatora w rękach STIEBEL ELTRON Firma STIEBEL ELTRON zdobyła kolejną nagrodę. 8 czerwca 2018r., podczas corocznej branżowej gali, odebraliśmy statuetkę Złotego Instalatora ...

Jak doprowadzić powietrze do pompy ciepła?

Jak najlepiej doprowadzić powietrze do pompy ciepła? Czy kolektor poziomy można zastosować pod budynkiem w warstwie piasku stabilizowanego pod posadzką parteru? Doprowadzenie powietrza z czerpni tuż przy budynku. 

polecane produkty i technologie

Pompa ciepła, rekuperator czy fotowoltaika? A może wszystko razem? Ogrzej dom minimalnym kosztem

Pompa ciepła, rekuperator czy fotowoltaika? A może wszystko razem? NIBE dzieli się swoim rozwiązaniem, które pozwoli ogrzać dom minimalnym kosztem.
Najbardziej znane marki
Pompy ciepła - ranking rozpoznawalności firm i produktów

Budujemy Dom 7-8/2018

W tym wydaniu opisujemy zagadnienia związane z budową oszczędnego domu. Są to: przegrody zewnętrzne, wentylacja, ogrzewanie, kolektory słoneczne...

Tylko 9,95 zł

Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
 • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
 • porady budowlane,
 • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
 • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
  w pełnej wersji.

Czas na wnętrze