Budujemy Dom
Instalacje / Pompy ciepła / Porady ekspertów

Jak dobrać zbiornik buforowy do pompy ciepła?

Jak dobrać zbiornik buforowy do pompy ciepła? Będę instalował pompę typu powietrze/woda i chciałbym korzystać głównie z tańszej taryfy nocnej za prąd. Pompa ma moc 9 kW, a dom o powierzchni 120 m2 w całości ogrzewany jest w systemie podłogowym.

Jak dobrać zbiornik buforowy do pompy ciepła?

Odpowiedź eksperta: Przy instalacji pompy ciepła typu powietrze/woda i ogrzewaniu podłogowym w całym domu, zakładanie zbiornika buforowego czy akumulacyjnego nie ma sensu. Akumulatorem energii – zapobiegającym krótkotrwałemu włączaniu się pompy ciepła, gdy zapotrzebowanie na ciepło do ogrzewania jest małe – będzie i tak ciężka wylewka podłogowa. Ze względu na jej powolne nagrzewanie się i stygnięcie, w instalacji nie będzie konieczny dodatkowy zbiornik wody grzewczej, zapewniający płynną pracę pompy.

 

Z kolei gromadzenie ciepła na zapas w dużym zbiorniku wody (czyli właśnie akumulacyjnym) i to w okresie obowiązywania nocnej taryfy nie ma uzasadnienia ekonomicznego. W przypadku pompy ciepła powietrze/woda, to przede wszystkim temperatura powietrza zewnętrznego decyduje o ekonomiczności pracy. Gdy jest wysoka (kilka stopni powyżej 0°C), koszty pozyskania ciepła są niskie (wysoki współczynnik sprawności COP) zaś wzrastają, jeżeli powietrze zewnętrzne jest zimne. A właśnie w nocy zwykle następuje znaczące obniżenie temperatury.

 

Głównie w tym właśnie czasie obowiązuje druga taryfa cen prądu, zatem pompa – działając przy temperaturze powietrza, która obniża jej sprawność – musiałaby nie tylko pokryć bieżące zapotrzebowanie na ciepło, ale jeszcze pozyskać jego nadmiar do wykorzystania przez resztę doby. Przy tym woda w zbiorniku musiałaby mieć temperaturę wyraźnie wyższą niż ta krążąca w pętlach podłogowych, bo tylko wtedy zakumulujemy odczuwalną ilość energii. Jednak pompy ciepła zazwyczaj nie są w stanie przygotowywać wody o temperaturze wyższej niż 50–60°C. A nawet takie jej podniesienie, względem typowych dla instalacji podłogowych 35°C, powoduje duży spadek sprawności i koszty ciepła rosną.

 

To wszystko stawia pod znakiem zapytania sens akumulowania ciepła nocą. Rzeczywistą analizę opłacalności takiego rozwiązania można przeprowadzić, korzystając z konkretnej charakterystyki pracy pompy ciepła (wskaźników COP dla różnych temperatur), parametrów pracy układu grzewczego domu (temperatury zasilania i mocy grzewczej) oraz warunków klimatycznych dla danego regionu (np. okresy długotrwałych nocnych spadków temperatury).

Cezary Jankowski
Na zdjęciu: Sens pracy powietrznej pompy ciepła tylko w drugiej taryfie jest wątpliwy. To godziny nocne, kiedy powietrze zewnętrzne jest najzimniejsze. A to oznacza spadek sprawności urządzenia. (fot. Nibe-Biawar)

aktualizacja: 2017-09-05

Dodaj komentarz

Zdaniem naszych Czytelników

Zamiast zbędnej dyskusji. Współczesna powietrzna pompa ciepła: Rysunek ze strony internetowej Dimplex   Upraszczając - do obliczeń, dla współczesnego domu 120m2, wybudowanego tylko w ustawowymi "parametrami": -  powierzchnia przegród zewnętrznych około ...

bajbaga

21 Wrz 2017, 08:50

Dnia 5.09.2017 o 13:52, Gość Janusz Kubicki napisał: Tak, nocne obniżenie temperatury powietrza powoduje obniżenie współczynnika COP i traci sens wykorzystywanie 2 taryfy w celu zakumulowania ciepła na zapas. Skłaniam się wręcz do tezy odwrotnej - opłaca się nieco ...

aaaa

21 Wrz 2017, 07:45

Ale zasobnik mógłby się przydać przy spadkach temperatury, korzystając z cieplejszego dnia. Czy druga taryfa ma sens ekonomiczny, to tylko po analizie zużycia energii.

Gość slawek

21 Wrz 2017, 05:54

Pokaż wszystkie komentarze Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl
Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Inteligentny System Grzewczy NIBE - 100% energii odnawialnej
Inteligentny System Grzewczy NIBE - 100% energii odnawialnej Inteligentny system NIBE, składa się powietrznej pompy ciepła NIBE SPLIT, rekuperatora NIBE ERS i zestawu fotowoltaicznego NIBE PV i jest ...
Inteligentny System Grzewczy NIBE nagrodzony ZŁOTY MEDALEM MTP 2018 w Poznaniu
Inteligentny System Grzewczy NIBE nagrodzony ZŁOTY MEDALEM MTP 2018 w Poznaniu Inteligentny system grzewczy NIBE, składa się powietrznej pompy ciepła NIBE SPLIT, rekuperatora NIBE ERS i zestawu fotowoltaicznego NIBE PV ...
Logatherm WLW - nowe powietrzne pompy ciepła Buderus
Logatherm WLW - nowe powietrzne pompy ciepła Buderus Pompy ciepła Logatherm WLW196i AR zapewniają efektywne ogrzewanie poprzez wykorzystanie naturalnego źródła energii: ciepła z naszego otoczenia. ...

Jak dobrać moc pompy ciepła w starym budynku, poddawanym termomodernizacji?

W budynkach poddawanych termomodernizacji zazwyczaj mamy do czynienia z istniejącą instalacją rozprowadzającą ciepło oraz z istniejącym źródłem ciepła.

topowe produkty

Pompa ciepła, rekuperator czy fotowoltaika? A może wszystko razem? Ogrzej dom minimalnym kosztem

Pompa ciepła, rekuperator czy fotowoltaika? A może wszystko razem? NIBE dzieli się swoim rozwiązaniem, które pozwoli ogrzać dom minimalnym kosztem.
Najbardziej znane marki
Pompy ciepła - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
  • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
  • porady budowlane,
  • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
  • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
    w pełnej wersji.

Czas na wnętrze